Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lodówka na kartusze gazowe - na ile bezpieczna?
Autor Wiadomość
ReReKumKum
początkujący forumowicz

Dołączył: 28 Wrz 2015
Wysłany: 2019-01-01, 19:05   Lodówka na kartusze gazowe - na ile bezpieczna?

Witam wszystkich.
Sprawa jest taka:

* Blaszak przerobiony na kampera.
* Lodówka Dometic RC1205 GC, zasilanie 220V, 12V i kartusze gazowe
* Sprawna, wielokrotnie używana z zasilaniem elektrycznym, nigdy gazowym. Nie było potrzeby.

Planuję wyjazd, w trakcie którego zasilanie gazem może się okazać przydatne. Mam jednak pewne obawy co do bezpieczeństwa tegoż. Poproszę więc o pomoc bardziej doświadczonych wyjadaczy, z góry dziękuję :)

1. Czy lodówka może chodzić "na gaz" podczas jazdy?
2. Czy mogę spać w aucie przy zasilaniu z kartusza, a nie elektrycznym? Tego się najbardziej boję.
3. Czy mogę zostawić lodówkę na kartuszu np. na noc na promie? Wiem, że nie wolno z butli, ale to jakby nieco inna sprawa.

Mam manual po francusku, język znam słabo wprawdzie, ale przeczytałem i niczego nie znalazłem niestety.

[/list]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2019-01-01, 19:55   

1. Chyba się nic nie stanie, a czemu nie na 12V w trakcie jazdy?
2. Wydaje mi się ze możesz ale sprawdź, i koniecznie zapewnij wentylację lodówce i w pojeździe bo zużywa tlen z powietrza gazy ze spalani też powstają, moze jakieś kanał wentylacyjny by się zdał??
2. niewiem? ja bym się podpioł pod 230V moze na promie jest taka możliwość?

Pamiętaj w kartuszach jest butan - przy ujemnych temperaturach nie będzie działało - potrzebny jest propan!
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2019-01-01, 20:54   

dziwaczek napisał/a:

2. niewiem? ja bym się podpioł pod 230V moze na promie jest taka możliwość?


Na promach nie wolno używać gazu, bo to zawsze płomień. Jeśli zajmie się kamper to ... Dlatego nie tylko nie można używać, ale nawet każą butle pozamykać.
Za to zawsze jest możliwość zasilenia 230V. Trzeba jedynie poprosić przy wjeździe obsługę, aby ustawili w pobliżu gniazd i udostępnili (bynajmniej ja nigdy nie miałem z tym problemu).
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2019-01-02, 11:44   

Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte. Tez miałem absorbcyjne i byłem nawet zadowolny, ale po wymianie na agregatową widzę jak bardzo się myliłem wcześniej. Po zrobieniu zakupów i załadowaniu do absorbcyjnej trzeba było 12h godzin do schlodzenia, w agregatowej max 30 min.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ReReKumKum
początkujący forumowicz

Dołączył: 28 Wrz 2015
Wysłany: 2019-01-02, 13:44   

Panowie dziwaczek, Rav, Maciej S., dziękuję. Było krótko i konkretnie, tego mi było trzeba. Sprawa jasna :)
Nie zamierzam nikogo, ani niczego narażać - wolałem po prostu wcześniej zapytać, zanim zrobię coś głupiego z racji niewiedzy.

Flag napisał/a:
Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte.


Ta mi wystarcza w zupełności. Nie jest taka zła, jak piszesz. W godzinę po podłączeniu do prądu zaczyna porządnie chłodzić, utrzymuje bez problemu 5 stopni przy 30 na zewnątrz i robi kostki lodu w razie potrzeby. Niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Agregatowa bez wątpienia jest lepsza, ale też pracuje głośniej. Ten sprzęt z mojego linku jest bezszelestny, a to było dla mnie dość istotnym aspektem.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2019-01-02, 22:41   

ReReKumKum napisał/a:
Panowie dziwaczek, Rav, Maciej S., dziękuję. Było krótko i konkretnie, tego mi było trzeba. Sprawa jasna :)
Nie zamierzam nikogo, ani niczego narażać - wolałem po prostu wcześniej zapytać, zanim zrobię coś głupiego z racji niewiedzy.

Flag napisał/a:
Zacznijmy od tego że to coś nie powinno być nazwana lodówką, chcesz prawdziwą lodówkę kup z agregatem, to jest śmiechu warte.


Ta mi wystarcza w zupełności. Nie jest taka zła, jak piszesz. W godzinę po podłączeniu do prądu zaczyna porządnie chłodzić, utrzymuje bez problemu 5 stopni przy 30 na zewnątrz i robi kostki lodu w razie potrzeby. Niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba. Agregatowa bez wątpienia jest lepsza, ale też pracuje głośniej. Ten sprzęt z mojego linku jest bezszelestny, a to było dla mnie dość istotnym aspektem.


no tak:) nie masz ale wiesz że jest głośna.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ReReKumKum
początkujący forumowicz

Dołączył: 28 Wrz 2015
Wysłany: 2019-01-03, 11:49   

Flag napisał/a:

no tak:) nie masz ale wiesz że jest głośna.


Miałem. I właśnie dlatego, że była zbyt głośna, wymieniłem na absorpcyjną.

Maciej S. napisał/a:
Polecam kompresorową WAECO, Dometic, miałem, mam i napiszę krótko: super, chociaż droga, ale warta swej ceny.


Wszystko pięknie, tyle tylko, że ja nie chcę kupować lodówki. Tego Dometica z pierwszego posta mam od pięciu lat i używam przez większość sezonu. Tylko nigdy jeszcze nie korzystałem z gazu, bo nie było potrzeby. Dlatego pytałem o bezpieczeństwo takiej formy zasilania :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kampela_88 
początkujący forumowicz

Dołączyła: 10 Mar 2020
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2020-03-20, 18:13   

Dołączam do tematu - mieliśmy z mężem podobny problem, podczas wyposażania naszego kamperka, bo wybór sprzętu jest potężny, a rozpiętość cenowa przerażająca :shock:

Ostatecznie, po długich dyskusjach, ustaliliśmy, że:

* lodówka musi być bezpieczna w każdych warunkach,
* musi zapewniać nieprzerwaną pracę (nie możemy być zależni od paliwa np. w postaci kartuszy),
* musi dawać możliwość stosowania w samochodzie i na kempingu,
* musi być pojemna,
* maksymalny budżet to 1500 zł,

składając to wszystko do kupy, wybraliśmy Dometic RC 1200 EGP i jesteśmy bardzo zadowoleni!

Szczerze polecam - kupowałam tutaj https://www.campingshop.p...wki-turystyczne
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1175
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2020-03-20, 19:44   

Dometic RC 1200 EGP

instrukcja-obslugi-rc-1200-egp-dometic.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 102 raz(y) 192,11 KB

PRZENOŚNA LODÓWKA ABSORPCYJNA TYP- JCB -1 MODELE- RC 1200 EGP RC 1600 EGP RC 1700 EGP RC 2200 EGP.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 88 raz(y) 189,32 KB

7166TJASaaS.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 110 raz(y) 239,84 KB

_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2020-03-20, 20:57   

kampela_88,
13-go marca piszesz cyt. "temat coraz bardziej nas wkręca i chyba za jakiś czas pojawi będziemy zmuszeni do zakupienia kampera albo przyczepy. :chytry Co byscie polecili kompletnym swieżakom? Na co zwrócić uwagę i w co wyposażony powinien być dobry pojazd?

Po siedmiu dniach piszesz
kampela_88 napisał/a:
Dołączam do tematu - mieliśmy z mężem podobny problem, podczas wyposażania naszego kamperka, bo wybór sprzętu jest potężny, a rozpiętość cenowa przerażająca

kampela_88 napisał/a:
Szczerze polecam - kupowałam tutaj


Coś szybko zbudowałaś kampera :haha:
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 442/327
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2020-03-20, 21:32   

No szybko, szybko.
Spójrz na jej Nick - to rocznik '88. Młoda jest czyli szybka :bajer

A nie, czekaj. Ona ma 88 lat. I jeszcze sklep prowadzi ??? :gwm
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***