Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Boxer 95 dodatkowe sterowanie wentylatorami
Autor Wiadomość
marcin traker 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato Hymer 91/Hobby460 /Peugeot Concorde
Dołączył: 14 Sty 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2020-08-12, 20:26   Boxer 95 dodatkowe sterowanie wentylatorami

Hej
Przejżałem forum i nie potrafię znaleźć odpowiedzi na me problemy...
1.Który czujnik na chłodnicy /bloku steruje niskoprądowo włączaniem wentylatora i którego bo są dwa, jak one pracują czy dwa naraz czy stopniowo?
2.Lub który przekaźnik w kabinie odpowiada za sterowanie wentylatorami?
3. Przy tych upałach i silniku 2.5td jakie macie temp.na wskaźniku przy normalnej jeździe np po banie z prędkością ok 100km/h, u mnie ponad 90'C
Chcę zrobić bajpas sterowania aby prędzej schładzać silnik...
Niestety tematy ,które przejżałem są bardzo po łebkach bez dokładnych informacji
Nie chcę wpinać się bezpośrednio w wentylator tylko w sterowanie przy przekaźniku aby nie zakładać niepotrzebnego przekaźnika tylko mały włącznik nisko prądowy
Jedyne co wyczytałem to to ,że sterowanie jest na masie ale który to przekaźnik lub gdzie jest czujnik nie mogę znaleźć
Na chłodnicy z dołu poniżej węża od strony kierowcy mam czujnik jakiś 3pinowy,namacałem go z góry bo nie mam teraz kanału i mam osłonę pod sił. ale podanie masy na piny wtyczki nie włączyło śmigieł
Na osłonie u góry też jest jakaś płytka z dwoma kablami, oraz skrzynka wielkości mydelniczki nad mniejszym went ,ale nie potrafię się do niej dobrać bo jakiś dziwny rozmiar wkrętów nie to 5 ni 6 jakiś calowy czy ki h..
Z góry dziękuję ....jeśli przeoczyłem :oops: jaki opis tego tematu to proszę o linka :kwiatki:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gewehr 
weteran


Pomógł: 38 razy
Dołączył: 30 Paź 2013
Piwa: 219/114
Skąd: AmWarsztat.pl
Wysłany: 2020-08-13, 07:40   

Klucz to 5.5mm. Ten czujnik trzy pinowy odpowiada za włączenie wentyli. Jest tam masa i dwa sterowania. To z dwoma przewodami, to rezystor. W mydelniczce masz dwa przekaźniki od wentyli. Jak nie działają, sprawdź bezpiecznik koło akumulatora i kość łączącą w okolicy IC. Powinny być tam dwie masy i trzy plusy. Dwa do wentyli i jeden do zasilania wentyli.
Ps: pewnie zgniła wiązka na chłodnicy :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcin traker 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato Hymer 91/Hobby460 /Peugeot Concorde
Dołączył: 14 Sty 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2020-08-13, 08:09   

Czyli rozumiem że jeśli podam masę na któryś z pinów tego czujnika 3 pinowego wentylatory powinny ruszyć jeśli są dwa sterowania czyli raz jeden raz drugi?
Oczywiście zakładając że przekaźniki działają
duży wentylator od strony kierowcy sprawdziłem pracuje do tego mniejszego ciężej się dostać do prądowych kabli
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gewehr 
weteran


Pomógł: 38 razy
Dołączył: 30 Paź 2013
Piwa: 219/114
Skąd: AmWarsztat.pl
Wysłany: 2020-08-13, 08:18   

Tak. Na jednym pinie masz masę, na drugim np duży wentylator, a na trzecim mały wentyl.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
marcin traker 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato Hymer 91/Hobby460 /Peugeot Concorde
Dołączył: 14 Sty 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2020-08-13, 09:37   

Muszę jeszcze raz to sprawdzić bo wczoraj jak opikałem wszystkie piny to wentylatory nie startowały może miałem za słabo masę albo coś
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcin traker 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato Hymer 91/Hobby460 /Peugeot Concorde
Dołączył: 14 Sty 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2020-08-14, 12:45   

Po przyjrzeniu się wtyczce na trójpinowym czujniku odkryłem że jeden kabel jest urwany mimo to po podłączeniu na krótko prosto z masą akumulatora wentylatory i tak nie reagują ani jeden ani drugi nie zależnie gdzie podpiąć kabelek.
Duży wentylator startuje gdy podepnę mu masę pod kable prądowe ,do drugiego niestety od góry nie mogę się dobrać, bo nie mogę nawet nam ręki wsadzić muszę ściągnąć osłonę od spodu
zakupiłem nasadkę 5,5 jutro zabieram się za rozbieranie bo dzisiaj już nie dam rady
jeśli możesz Gewehr mi podpowiedzieć ,który wentylator startuje jako pierwszy stopień a który jako drugi
Mam nadzieję że przegląd tej instalacji z czyszczeniem ewentualną wymianę kabelków pomoże i że przekaźniki i czujnik są dobre
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcin traker 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato Hymer 91/Hobby460 /Peugeot Concorde
Dołączył: 14 Sty 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Piekary Śl
Wysłany: 2020-08-15, 14:16   

A więc tak...
Kabel przy wtyczce czujnika naprawiony na szczęście wyczka jest rozbieralna u da się wysunąć konektor
Dołączony dodatkowy kabel do manualnego sterowania ,przełącznik na desce...
Po otwarciu skrzynki z przekaźnikami zauważyłem iż wentylatory startują razem ,obydwa przekaźnikową spięte mostkiem na sterowaniu
Będziem dziś testować :-P
Dzięki Gewehr za pomoc :pifko :bukiet: :kwiatki:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***