Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Montaż paneli na dachu
Autor Wiadomość
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-15, 22:37   Montaż paneli na dachu

Cześć,

Jako że mój projekt regulatora MPPT jeszcze jest w fazie prototypu, to na szybko zamówiłem popularnego Tracera.
Na dniach przyjdzie panel i będę chciał go powiesić.
Temat instalacji przewala się dość często, filmów na YT jest mnóstwo, jednak przeważa wersja z wierceniem dachu i przykręcaniem uchwytów śrubami.
Autorzy powołują się na bezpieczeństwo, dziurawiąc sobie pięknie dachy...

Czasem w komentarzach pojawia się krytyka takiego rozwiązania, bo wystarczy mocny i dobry klej.
Jestem ciekaw jak Wy macie to zrealizowane...
W poście instruktażowym (z tego forum) jest video, na którym panel (a raczej uchwyt narożny do paneli) zostaje przyklejony klejem.
Gdzieś w jakimś filmie ktoś też poddaje pod wątpliwość powierzchnię styku takiego uchwytu z dachem, jako zbyt małą.

Czy znacie przypadki, w których takie coś się odkleiło?

Bardzo nie chcę aby żagiel 1755x1038 i 19kg komuś poleciał na głowę. Oczywiście dołożę wszelkich starań przy klejeniu tego, bo nie chcę robić dziur w dachu, ale...

Zrobił mi się mętlik w głowie :/

Będę wdzięczny za sugestie i słowa otuchy ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2020-09-16, 07:06   

psm napisał/a:

Będę wdzięczny za sugestie i słowa otuchy

chyba trochę nieuważnie czytałeś🤔.... bo w przywołanych komentarzach są sugestie jak też słowa otuchy🤪
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-16, 07:45   

Kup elastyczne i przyklej na sikalastomer. Będzie potrzebna tylko jedna dziura - na kabel.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-16, 17:26   

ZEUS napisał/a:

chyba trochę nieuważnie czytałeś🤔.... bo w przywołanych komentarzach są sugestie jak też słowa otuchy🤪


Trochę dziś jeszcze obejrzałem i chociaż tych informacji mało (w stosunku do ilości przewierconych dachów), to wychodzi mi na to, że spokojnie mogę kleić ;)

Johnny_Walker napisał/a:

Kup elastyczne i przyklej na sikalastomer. Będzie potrzebna tylko jedna dziura - na kabel.


Miałem przez chwilę taki pomysł, ale żeby osiągnąć moc którą oferuje mi sztywny, będę musiał kupić dwa elastyczne co daje kwotę około 1.8-2k PLN vs 650 PLN za half cut 370W

Jak mi będzie brakowało prądu, to pewnie w pozostałych miejscach (alkowa, bo więcej miejsca nie ma, sporo zajmuje klima) będę kleił flexy.

Tak czy inaczej dzięki za pochylenie się nad moim "problemem" :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-16, 21:09   

Skąd wiesz jaka jest moc paneli? Jaka marka? Jak wiarygodny producent? Jaka moc/m2?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-16, 21:42   

Johny_Walker napisał/a:
Skąd wiesz jaka jest moc paneli? Jaka marka? Jak wiarygodny producent? Jaka moc/m2?


Porównywałem to co oferuje Suntrack, nie podają tam chyba producenta a jedynie kraj pochodzenia (Francja).
Mają teraz promocję że w cenie niższego modelu dostajesz wyższy - czyli w najlepszym wypadku za 160W dostanę 180W, cena 979zł / sztuka. Normalnie 180W kosztuje 1120zł lub 1262zł (ETFE)

Z drugiej strony jest panel sztywny w wersji half cut o mocy 370W (LONGi LR4-60HPH-370M), parametry są w sieci...
Longi dość dobrze znane jest i nawet sporo wyróżnień mieli...

Ten panel na Allegro, nowy, znalazłem za 650zł
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kompi 
zaawansowany

Dołączył: 06 Lut 2016
Piwa: 7/11
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2020-09-16, 22:56   

...
Ostatnio zmieniony przez Kompi 2022-09-22, 20:33, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-09-17, 00:34   

psm napisał/a:
Bardzo nie chcę aby żagiel 1755x1038 i 19kg komuś poleciał na głowę
Jeśli nie chcesz wiercić a obawiasz się kleju może pokombinuj mocowanie na punktach fabrycznych bagażnika, miałem tak robic 2x300-330W w poprzek dachu ale niestety maja 1640-1680 długość u mnie dość mocno by sterczały na boki Ty masz szerzej górą - może pokombinuj w ten sposób - wiadomo że 2 beda droższe niż 1 o tej samej mocy ale nie idzie to całkiem liniowo i prądu też nigdy nie za wiele :) Mocowania możesz podpatrzyć na tym filmiku albo wykorzystać np. część łap ori bagażnika np, z dość taniego Amosa kity łap sa bez problemu dostępne

Nie uważam wiercenia dachu za nic złego pod warunkiem dobrego uszczelnienia - na domach się tak robi i trapezówka żyje i nie cieknie.
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2020-09-17, 04:17   

psm napisał/a:
Porównywałem to co oferuje Suntrack, nie podają tam chyba producenta a jedynie kraj pochodzenia (Francja).ł

Masz zatem nieznanego producenta, który napisał to co chciał, zapewne nieprawdę, na tabliczce znamionowej? Nie wiem jak mam z tym dyskutować?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-17, 08:40   

smok_wawelski napisał/a:
Jeśli nie chcesz wiercić a obawiasz się kleju może pokombinuj mocowanie na punktach fabrycznych bagażnika, miałem tak robic 2x300-330W w poprzek dachu ale niestety maja 1640-1680 długość u mnie dość mocno by sterczały na boki Ty masz szerzej górą - może pokombinuj w ten sposób - wiadomo że 2 beda droższe niż 1 o tej samej mocy ale nie idzie to całkiem liniowo i prądu też nigdy nie za wiele :) Mocowania możesz podpatrzyć na tym filmiku albo wykorzystać np. część łap ori bagażnika np, z dość taniego Amosa kity łap sa bez problemu dostępne

Nie uważam wiercenia dachu za nic złego pod warunkiem dobrego uszczelnienia - na domach się tak robi i trapezówka żyje i nie cieknie.


Kłopot w tym, że właśnie miejsce w którym był zamontowany bagażnik, jest niedostępne już - bagażnik został zdemontowany zapewne z chwilą montażu klimatyzacji:

Foto

To, na co sobie mogę pozwolić to miejsce między klimatyzacją a alkową, tam jest z 1m w którego wcisnę sztywniaka, a na szerokość więcej, więc ten 1.77m się zmieści. Żeby zrobić to w miejscu gdzie był bagażnik, trzeba by go bardzo wysoko podnieść, powyżej urządzenia, a to już nie wchodzi w grę.

Johny_Walker napisał/a:
Masz zatem nieznanego producenta, który napisał to co chciał, zapewne nieprawdę, na tabliczce znamionowej? Nie wiem jak mam z tym dyskutować?


Zauważ, że wątek dotyczy montażu panela sztywnego na dachu. Nie zastanawiam się czy wziąć panel elastyczny z firmy X czy firmy Y, tylko jak zamontować bezinwazyjnie panel sztywny, który mam konkretnie już upatrzony (znana i ceniona firma).
Te w Suntrack podałem jako przykład, aby zobrazować blisko trzykrotną różnicę w cenie (flex droższe). Myślę, że Suntrack nie chce sprzedawać jakiegoś badziewia, bo ich by reklamacjami zasypali. Druga sprawa to to, że zanim panel bym zamontował, to bym go przez co najmniej kilka dni mocno pomierzył, więc od razu by wyszło czy parametry podane przez producenta są prawdziwe. Ostatecznie - gdybym zdecydował się na to, że idę w elastyczne już teraz, to mocno bym się zainteresował tym jaki producent je wyprodukował oraz szukał najlepszego, który mogę dostać w danej cenie. Jednak teraz tego nie zrobiłem, bo czas na flexy zapewne przyjdzie dopiero jak trochę pojeżdżę z tym jednym.

W każdym razie dzięki za zainteresowanie :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-09-17, 11:56   

psm, sorki - mea culpa mea maxima culpa - chwile temu odpisywałem koledze w podobnym temacie na k.pl nie wiem czemu ale przyjąłem że Ty też masz puszkę III-ke jednak noc jest od spania a nie pisania postów - sorry za zmyłkę
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-17, 12:42   

smok_wawelski napisał/a:
psm, sorki - mea culpa mea maxima culpa - chwile temu odpisywałem koledze w podobnym temacie na k.pl nie wiem czemu ale przyjąłem że Ty też masz puszkę III-ke jednak noc jest od spania a nie pisania postów - sorry za zmyłkę


Nie ma problemu, nie ma za co przepraszać. Doceniam chęć pomocy, to się liczy! :)

No czasem warto w nocy spać :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-09-17, 17:00   

psm napisał/a:
będę kleił flexy


Nie idź tą drogą - flexy to zło. Wymieniłem już bodajże 5szt. Właśnie dziś zamówiłem 3x100Wp w "Ledats" https://www.ledats.pl/pl/...ystaliczny.html
panele, które w 2019r. oceniane jako jedne z lepszych. Posiadają certyfikat TUV.
Jutro zrywam 3 szt. flexów i przygotowuję dach do montażu szklanych. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
psm 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato II 2.8JTD
Dołączył: 04 Wrz 2020
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Ustrzyki D/Krk
Wysłany: 2020-09-17, 17:18   

sławek w. napisał/a:

Nie idź tą drogą - flexy to zło. Wymieniłem już bodajże 5szt. Właśnie dziś zamówiłem 3x100Wp w "Ledats" https://www.ledats.pl/pl/...ystaliczny.html
panele, które w 2019r. oceniane jako jedne z lepszych. Posiadają certyfikat TUV.


Dlatego właśnie bliżej mi do sztywnego, a o flexach myślałem jako osobnym stringu, który dołożę jak mi te 370W będzie mało. Niestety po zainstalowaniu jednego sztywnego, na dachu wiele miejsca już nie zostanie, jedynie na alkowie. Więc to będzie wtedy decyzja typu mieć dodatkowe waty z flexów lub nie mieć wcale.

Swoją drogą ciekawi mnie to, że jedni zachwalają je, działają im (jak twierdzą) latami, a Tobie szybko padły, w ilości sporej. Nie dziwię się, że się zraziłeś...

sławek w. napisał/a:

Jutro zrywam 3 szt. flexów i przygotowuję dach do montażu szklanych. :spoko


Masz jakąś koncepcję już jak je zamontujesz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sławek w. 
stary wyga


Twój sprzęt: Fiat Ducato III
Nazwa załogi: Sławek W
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Piwa: 10/1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-09-17, 20:22   

Cytat:
Masz jakąś koncepcję już jak je zamontujesz?


Oczywiście. Kątowniki aluminiowe 40x40x2 po długości i częściowo na bokach na Sikaflex 252 z aktywatorem Sika Activator 205.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***