Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
moja rzeźba kampervana Ducato 2 2003
Autor Wiadomość
xavier23 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato 2
Dołączył: 29 Sie 2018
Skąd: Mielec
Wysłany: 2021-01-13, 12:59   moja rzeźba kampervana Ducato 2 2003

Witam Szanownych konstruktorów.
Po lekturze waszych konstrukcji przyszedł czas i na swojego kampervana.
Baza to Ducato 2003 L3H2, z silnikiem 2.8JTD. Po zakupie zrobiłem serwis silnika i ogarnięcie korozji.
Łóżko w poprzek 130x190, pod łóżkiem garaż. Łazienka 70x90 (prysznic, toaleta przenośna). Ocieplenie Armaflex + Alufox.
Jesli chodzi o C.W.U. (i ogrzewanie) będzie to autorski patent, z którym się jeszcze nie spotkałem.
CWU będzie grzane przepływowym piecykiem gazowym odizolowanym od części mieszkalnej. Oczywiście powietrze dostarczane od spodu auta (otwór w podłodze) i kominek na górze. Patent polega na tym, że po uruchomieniu piecyka w obiegu zamkniętym z beczką 80 litrów, podnoszę temperaturę w beczce do oczekiwanej - powiedzmy 38-39stopni.
Mając taki bojler ciepłej wody, niezależnie uruchamiam niezależnymi pompkami wodę w zlewie i pod prysznicem. Wylewki bez regulacji ciepła/zimna.
Przeprowadzę jeszcze testy ogrzewania, mając 40 stopni puszczam ją w obiegu na nagrzewnicę i wentylatorem nagrzewam wnętrze. Czy to się sprawdzi, wrótce potestuję i dam znać jak wyszło. Jeśli się nie sprawdzi do truma gazowa lub chinskie webasto. Lodówka gazowa.
Będą również solary minimum 130W, akumulator kwasiak 100Ah oraz przetwornica w celu ładowania rowerów elektrycznych. Drabinka i tarasik na dachu.
pozdrawiam serdecznie.
Łukasz

plann kamper ducato png.png
Plik ściągnięto 1717 raz(y) 85,23 KB

pszczolyBez tytułu.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,64 MB

camperrrrrr.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 360,55 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-13, 21:56   

Do prysznica to chyba za ciepła.Mam prysznic na zewnątrz bez regulacji temperatury.Bojler nastawiony na 40 stopni bo niżej ne można i jest zdecydowanie za gorąca.Muszę pamiętać by wyłączyć zanim się całkiem nagrzeje.Myślę że 30 stopni było by dobrze.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marek_g 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Sprinter 2002r., 308 CDI pocztowiec
Dołączył: 25 Gru 2020
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-01-14, 00:47   

Dobra baza, sam rozważałem taką, jednak, znaleźć zdrowy egzemplarz w dobrej cenie to jak wygrać w totolotka. Znajomy blacharz, zdecydowanie odmówił pomocy, jeśli bym takowe auto zakupił. Silnik praktycznie nie do zajechania, używany kupisz już za tysiaka. Ja odpuściłem ze względu, że nawet jeśli by doprowadzić dany egzemplarz do ładnego stanu, to za rok znowu ruda wyjdzie.
Temat podgrzewania wody i ogrzewania ciekawy, czekam na relację i zdjęcia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
homer86 
trochę już popisał

Twój sprzęt: EOS 200
Nazwa załogi: kampErOS
Dołączył: 06 Cze 2020
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2021-01-14, 12:35   

ciekaw jestem tego systemu ogrzewania wody , czekam na dalsze opisy i zdjęcia
powodzenia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-14, 13:28   

homer86 napisał/a:
ciekaw jestem tego systemu ogrzewania wody , czekam na dalsze opisy i zdjęcia
powodzenia

System ciekawy,lecz zbyt skomplikowany,ciężki i energochłonny.Ale będę obserwował.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2021-01-14, 14:07   

tez chodzi mi po głowie takie ogrzewanie, cały samochód tak można grzać, ale może zrób jakiś mniejszy dodatkowy zbiornik na ciepła wodę (dobrze zailozowany), bo podgrzewanie 80 litrow będzie nieekonomiczne, a latem będzie generować ogromne ilości ciepla... a to akurat latem w kamperze jest niepożądane
R
kibicuje.
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2021-01-14, 15:50   

decumanus napisał/a:
bo podgrzewanie 80 litrow będzie nieekonomiczne, a latem będzie generować ogromne ilości ciepla.


Oraz idealnego środowiska dla baterii i glonów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2021-01-14, 20:50   

reaven22 napisał/a:
decumanus napisał/a:
bo podgrzewanie 80 litrow będzie nieekonomiczne, a latem będzie generować ogromne ilości ciepla.


Oraz idealnego środowiska dla baterii i glonów.

dokładnie.... od czasu do czasu musi być nagrzane do 70C.
czy układ da radę tyle osiągnąć oraz czy pojemnik wytrzyma?
no i pewno pompka zaurzona tego nie wytrzyma, a i tak mi się
wydaje że przeznaczona do zimnej wody

Reaven, jeśli dla baterii to dobrze. prądu nigdy za dużo! ;)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-15, 09:19   

Najlepsze ogrzewanie to stara Truma z nadmuchem,który niekoniecznie trzeba używać.Jest wystarczająca ilość energii to mam komfort.Jak jej brak to mam też ciepło ,a przy piecu to nawet gorąco.Do zapłonu wystarczy iskra i potem tylko gaz.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-15, 11:02   

Woda 40* za gorąca. Zimą 38 jest spoko, latem mniej, ale z kolei nie 30. Myślę ze około 35*.
Sam system, jak pisali poprzednicy, jest mocno energochłonny. No i czasem by się przydała szklanka zimnej wody, ale rozumiem że taką też jakoś doprowadzisz do kranów?

No i kwestia bezwładności tego... Zanim nagrzejesz 80l wody, to już zdążysz porządnie zmarznąć w aucie, a chyba nie o to chodzi... W poprzednim miałem standardowy piecyk 3002 bez wentylatorów i radził sobie bardzo dobrze. Teraz będzie chińskie Webasto, też powinno dać radę. Generalnie, zawsze lepiej zagrzać od razu powietrze niż najpierw wodę, a później nią powietrze ;)
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-15, 11:21   

skrzychu napisał/a:
No i czasem by się przydała szklanka zimnej wody, ale rozumiem że taką też jakoś doprowadzisz do kranów?

Właśnie o to chodzi żexavier23, chce tylko ciepłą.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xavier23 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato 2
Dołączył: 29 Sie 2018
Skąd: Mielec
Wysłany: 2021-01-15, 14:32   

Witam.
Tak, zimnej wody nie będzie doprowadzonej do wylewek. W lecie zawszę mogę ustawić temp na niższym poziomie. W zimie nie planuję na dzień dzisiejszy wypadów. Na wiosnę czy jesienią człowiek jest w stanie poczekać te pół godziny na rozgrzanie w aucie. Grzana woda będzie jedynie jako użytkowa, do celów spożywczych stosuję butelkowaną. Oczywiste jest to, że w bilansie grzanie wody, aby potem oddawała ciepło do otoczenia jest nieekonomiczne, ale szacuję że piecyk podgrzeje wodę z 10 stopni do 40 w 10minut. Szacuję że na weekendowe wypady to duża butla wystarczy na 3 miesiące lub pół roku. Więc koszty są znikome.
Argument o ciężarze jest moim zdaniem nietrafiony. Zbiornik wody każdy i tak wozi. Piecyk jak i 3 szt. pompek są lekkie. Stopień skomplikowania uważam że jest na minimalnym poziomie, po jednym wężu z wodą do wylewek. Nagrzewniczka i wentylatorek to może ważyć 1kg.
Zbiornik będzie zaizolowany i stał w garażu pod łóżkiem, stąd nie będzie podgrzewał wnętrza w lecie. Na glony niestety, czasem trzeba wykonać czyszczenie zbiornika, (dodawanie wody utlenionej też świetnie je odkaża), ale zbiornik to beczka odkręcana wiekiem na całą średnicę to jest dostęp.
Trumę-bojler gazowy używałem i wiem że jest świetna, jeśli moje pomysły nie wypalą to oczywiście kupię. Tak samo piecyk gazowy. Jednak najpierw eksperymenty. Dużo tańsze. Niedobrze, że kamperowa lodówka i Truma ma inne ciśnienia niż reduktor do standardowego piecyka gazowe na propan-butan.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skrzychu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Jumper 3.0
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Lip 2013
Piwa: 6/6
Skąd: Konopiska
Wysłany: 2021-01-15, 15:31   

Cytat:
Niedobrze, że kamperowa lodówka i Truma ma inne ciśnienia niż reduktor do standardowego piecyka gazowe na propan-butan.

Wydaje mi się, że na 30mbar wszystko będzie chodzić poprawnie
_________________
campi-van.pl
Podzespoły do budowy kampera
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xavier23 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato 2
Dołączył: 29 Sie 2018
Skąd: Mielec
Wysłany: 2021-02-26, 15:32   

Witam.
Czas jedynie popołudniami spowalnia prace, jednak cały czas do przodu małymi kroczkami.
Łóżko wstawione, szkielet szafki kuchennej oraz piecyk na gaz z kominem zamocowany.
Brodzik, szkielet prysznica i drzwi prysznica siedzą. Dziś ciepło, można użyć Sika do wklejenia okna dachowego.

IMG_20210204_190016.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 986,31 KB

IMG_20210224_093932.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,26 MB

IMG_20210225_164022.jpg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 1,22 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
xavier23 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato 2
Dołączył: 29 Sie 2018
Skąd: Mielec
Wysłany: 2021-03-04, 10:39   

Witam.
Panel 280W, i stelaż na tarasik zamontowany. Do malowania dach po zaprawkach, niestety stare auto wymaga więcej prac poza programem.

smallIMG_20210303_165534.jpg
Plik ściągnięto 869 raz(y) 277 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***