Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2020-06-16, 23:26
DTR Truma - Bojler
Autor Wiadomość
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1175
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2020-01-08, 21:58   


Truma Boiler B10L

Już bojler i wszystko, co na gaz działa względnie dobrze.

Obyło się bez rozbierania.
Skonstruowałem proste i wystarczająco skuteczne narzędzie do odciągania zanieczyszczeń z instalacji gazowej.
Potrzebne elementy:
1. Silny odkurzacz
2. Strzykawka plastikowa 100ml
3. Rurka igelitowa, która pasuje do króćca węża gazowego łączącego reduktor z resztą instalacji.
Zakręcamy zawór butli, wypalamy kuchenką resztki gazu, tak, aby całkiem spadło ciśnienie w instalacji.
Odkręcamy wężyk instalacji gazowej od reduktora. Reduktor pozostaje przy butli.
Wyjmujemy tłok ze strzykawki, łączymy króciec strzykawki wężykiem igelitowym szczelnie z rurką instalacji gazowej.
Nakładamy cylinder strzykawki na rurę odkurzacza - pasuje idealnie.
Włączamy odkurzacz.
Podchodzimy do kolejnych odbiorników gazu i postępujemy tak, jakbyśmy je chcieli uruchamiać.
Kuchenka:
Odkręcamy jeden z kurków na full i naciskamy kurek. Trzymamy tak z minutę. Będzie słychać przepływ powietrza w dyszy.
Następnie drugi kurek kuchenki.
Potem lodówka - zawór na full i nacisnąć gałkę, trzymać kilka minut.
Piecyk, CO - odkręcić zawór na full i nacisnąć gałkę trzymać kilka minut.
Bojler - trzeba włączyć poczekać aż zadziała zawór gazu. Po kilku, kilkunastu sekundach zawór się zamknie, więc trzeba wyłączyć, odczekać chwilkę i włączyć ponownie. Powtórzyć kilkanaście razy.
Potem uaktywnić kilka odbiorników naraz - obydwa palniki kuchenki i lodówka. Jeśli chcemy uruchomić jeszcze inne, to będzie potrzebna pomoc drugiej lub nawet dwóch osób.
Tę zabawę trzeba powtórzyć kilkakrotnie.
W strzykawce będzie widać ślady takiego żółtego smaru - to właśnie tym zapychają się dysze.
Tego akurat nie robiłem, ale można jeszcze przełączyć odkurzacz na dmuchanie i powtórzyć operację. Oczywiście lepiej jest najpierw na wciąganie, żeby jak najwięcej zanieczyszczeń usunąć tą samą drogą, którą się dostały a dopiero potem resztki usuną poprzez przedmuchanie odkurzaczem lub lepiej kompresorem, pompką elektryczną do kół, ewentualnie tłokiem od strzykawki.
Po operacji jakoś wszystkie palniki pala się na niebiesko, lodówka zapala szybko, kuchenka daje większe płomienie a bojler zaczął działać.
Z bojlerem było trochę zabawy, bo ta operacja całkowicie zapowietrza instalację gazową i trzeba było kilkanaście razy uruchamiać bojler, żeby wreszcie gaz doszedł do palnika i zapalił się, ale teraz jest już OK.
Zamiast odkurzacza można użyć dowolne źródło podciśnienia a potem nadciśnienia.
Myślę, że dobrym narzędziem był by tłokowy przepychacz rur ściekowych, tyko by trzeba sprytnie dopasować łącznik, który go połączy z instalacją gazową, no i będzie potrzebna pomoc drugiej osoby - umyślny a pewnie w praktyce umyślna do pompowania.




Biler i woda do kamera.jpg
Plik ściągnięto 16 raz(y) 122,87 KB

blok01.png
Plik ściągnięto 18 raz(y) 33,38 KB

358tb0i.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 234,03 KB

bojler 6.png
Plik ściągnięto 32 raz(y) 310,01 KB

Turbine2_groot.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 354,81 KB

Zewnętrzne gniazdo wody.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 215,65 KB

bojler schemat.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 273,75 KB

bojler 7.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 332,56 KB

34000_10100.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 196 raz(y) 43,9 KB

70000_70900.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 159 raz(y) 305,01 KB

_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Relever 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Dethleffs
Dołączył: 18 Gru 2020
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-01-19, 21:46   Dzięki wielkie

Tego potrzebuję, jestem zielony i mam pierwszego kampera. Sprzedający poinformował mnie że truma jest uszkodzona bo się nie włącza. Myślę, że może jest jakieś zabezpieczenie gdy nie ma wody ale twoja praca bardzo mi pomoże.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***