Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nie narty zjazdowe to...narty biegowe w Stroniu Śląskim
Autor Wiadomość
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-13, 20:49   Jak nie narty zjazdowe to...narty biegowe w Stroniu Śląskim

Stoki zamknięte, narty zjazdowe czekają „w blokach. My jednak nie zamierzamy rezygnować z przygody na śniegu. Decyzja może być tylko jedna - jedziemy do naszego ulubionego Stronia Śląskiego (jest tam wszystko co lubimy dobra co lubię ja - rowery, narty zjazdowe, biegowe i spacery po górach).
Wyjazd z domu w piątek po pracy (odwiedzamy jeszcze pięknie oświetlony Wrocław). Do Stronia , a raczej nad zalew w Starej Morawie dojeżdżamy ok 23. Stajemy na dużym, pustym parkingu przed polem biwakowym (50.27435981219015, 16.88321904177809, jest na Park4Night). Brak prądu i dostępu do wody, ale nam na weekendowy wypad to nie potrzebne (kamper jest w wersji zimowej, więc wodę mamy w zbiornikach).

Sobota rano, dobre śniadanko i jedziemy na parking w Nowej Morawie (pomieści kilka kamperów, 50.23318327896855, 16.92546211864535). Można tam nocować, niestety brak zasięgu w telefonach zmuszał nas na powrót na nocleg na parking w Starej Morawie (w niedzielę powtórka, a po solidnej dawce nart, powrót do domu).

Z parkingu w Nowej Morawie biegnie trasa biegowa na Przełęcz Suchą (3.9 km podbiegu). Z przełęczy mamy już kilka wariantów tras biegowych . Ja wybieram trasę Drogą nad Spławami (10 km), trasa płaska , łatwa, dla początkujących. Momentami na trasie sporo ludzi ale nie tłumy. Były też długie odcinki gdzie nie spotkałem nikogo. Trasy bardzo dobrze przygotowane (łącznie z trasami czeskimi ok 130 km szlaków). Na szlakach można spotkać zarówno biegaczy jak i piechurów. Nie przeszkadzaliśmy sobie.
Wszystkie trasy, wraz ze skalą trudności i śladami gps opisane są na stronie: www.stronie.pl.
Na szlaki biegowe można też ruszyć z Bielic. Ja w ubiegłym roku tam byłem. Niestety droga dużo gorsza (w stosunku do dojazdu do Nowej Morawy), bardzo wąska. Ostatnie 3-4 km wąskie na tyle ,że nie ma możliwości minięcia się z innym autem (trzeba cofać). Na dodatek droga bardzo oblodzona (ale parking jest dużo większy niż ten w Nowej Morawie). Można co prawda stanąć na parkingu koło wypożyczalni nart (duży parking), ale trzeba ok 2 km na nogach iść na szlaki.
W mojej ocenie mały kamper lub kampervan spokojnie tam wjedzie. Większe auta powinny jechać na parking w Nowej Morawie.

Przed wjazdem do Stronia (od strony Lądka Zdrój) jest Biedronka (50.30224635109008, 16.875980129902157) z bardzo dużym parkingiem. Tam też często robimy zakupy.
Z posiadanych informacji wiem, że Stroniu są otwarte knajpki z jedzeniem na wynos.
Jeśli ktoś potrzebuje podpięcia pod prąd i wodę to w Lądku Zdrój jest camperpark (ja nie korzystałem).
Generalnie lubimy te tereny, trasy rowerowy są mega, w tym sieć single tracków. Gminny szlaki rowerowe też są bajeranckie. Kiedy ja latem śmigam na rowerze , moja piękniejsza połówka zażywa słońca nad pięknie zagospodarowanym zalewem (wówczas korzystamy z pola biwakowego).

parking nad zalewem w Starej Morawie.JPEG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 397,16 KB

parking w Nowej Morawie - tu rozpoczynają się szlaki biegowe.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 264,94 KB

p1100269.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 280,74 KB

p1100277.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 333,59 KB

p1100282.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 300,36 KB

p1100283.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 293,37 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-14, 22:24   

Zadałeś mi pytanie w wątku Polska Narty 2020/2021
Ale odpiszę Ci tutaj.
Jedyne cywilizowane miejsce w okolicach Stronia przy basenie jest zamknięte.
W Bielicach nie ma prądu. Jest bieżąca woda w Białej Lądeckiej :D
Tak jak wspomniałeś ostatni parking w Bielicach jest bardzo mocno oblegany. Od 9:00 zaczynają się zjeżdżać i robi się tłoczno.
Myślę, że nas to nie dotyczy, trzeba przyjechać na noc ;) W lesie za rzeką ukryta jest wiata z miejscem na ognisko. Wieczorem kilka osób biwakowało.
Restauracja Horská chata w Paprsek działa, jest okienko i wydają na wynos. Obok jest też ogrzewany namiot.
Najlepsze trasy są po wyjściu z Bielic, najbliżej też stąd do wspomnianej restauracji dlatego pojawia się tu tylu biegaczy.

Bielice.jpg
miejscówka na końcu świata
Plik ściągnięto 14 raz(y) 208,78 KB

Paprsek-restauracja.jpg
restauracja
Plik ściągnięto 7 raz(y) 162,29 KB

_MG_5669.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 463,95 KB

_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-14, 22:46   

Dodam jeszcze, że Stronie Śląskie bardzo dobrze się promuje.
Jeśli ktoś potrzebujecie papierowej, laminowanej mapki to zadzwońcie do IT w Stroniu, wystawią wam i odbierzecie sobie o dowolnej porze ;)
Niestety szlaki są dziwnie opisane i wiele osób błądzi. Np. w ogóle nie jest nigdzie zaznaczona droga Czarny Dukt (wzdłuż Bielawki od parkingu do Duktu nad Spławiami) tj droga pożarowa 27, albo czerwony szlak rowerowy nr4. Droga jest ratrakowana ale będąc na dukcie u góry nawet nie wiesz gdzie ona prowadzi.
Używam mapy.cz z warstwą zimową oraz sprawdzam aktualnie przetarte trasy na https://www.bilestopy.cz

Brousek-pwidokowy.jpg
Brousek punkt widokowy - trasa łatwa
Plik ściągnięto 7 raz(y) 164,61 KB

Travna-hora.jpg
płasko i widokowo
Plik ściągnięto 7 raz(y) 230,27 KB

pralinka-Medvedi-bouda.jpg
:)
Plik ściągnięto 4 raz(y) 344,52 KB

_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bożka-Witek 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: kampervan Fiat Dukato
Dołączył: 10 Kwi 2011
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Miasteczko Śląskie
Wysłany: 2021-01-14, 23:56   

Dziękuje.
Piękno dech zapiera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-15, 11:49   

jakby ktoś chciał rozpocząć przygodę z biegówkami to fajny kurs znalazłem:
kurs biegania na nartach biegowych
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-15, 13:34   

W Starym Gierałtowie jest wypożyczalnia http://wild-cat.pl/ również organizują szkolenia.

A propos Starego Gierałtowa, zastanawiam się czy można stanąć koło leśniczówki i wyjść na szlaki przez Przełęcz Suchą, wstępując po drodze na wieżę widokową na Czernicy :bajer
_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZbigStan 
Kombatant


Twój sprzęt: Frankia I 65 SD
Nazwa załogi: Taborygenii, fani Frani.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Gru 2013
Piwa: 794/248
Skąd: Opole
Wysłany: 2021-01-15, 20:24   

Wieluniak_1, RoWeRs, Dziękuję za informację. Jeszcze tam nie biegałem. Na pewno skorzystam. Pozdrawiam.
_________________
Grecja 2019
Normandia 2019
Czechy 2019
Narty, Włochy 2020
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcincin 
zaawansowany


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 442 NK - 2019
Nazwa załogi: MIK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 45/34
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-01-17, 19:25   

Wczoraj byliśmy z żoną na biegówkach w Bielicach (jednodniowy wypad z Wrocławia osobówką) - ktoś tam wjechał i nocował całkiem sporą przyczepą kempingową - więc normalnym kamperem też się da, ale parking trzeba atakować wieczorem - przy końcu drogi nie ma możliwości minięcia się i ktoś musi wycofywać. Rano dojechała na parking blaszanka. Wyjazd z parkingu w ciągu dnia niemożliwy - bynajmniej w weekendy. Parking zapełnia się bardzo szybko i ludzie parkują wzdłuż drogi, co uniemożliwia wymijanie się większych samochodów, a cały czas dojeżdżają kolejne samochody. O 14 miałem problem wyjechać z okolic parkingu osobówką, więc kamperem trzeba planować wyjazd po zmroku. Miejscówka super jak już jest pusto , trasy biegowe także. Warto na trasy wyjść wcześnie (my wyszliśmy ok 9), do 11 na trasie byliśmy praktycznie sami, po 11 zrobiło się tłoczno, mnóstwo "niedzielnych" biegaczy, którzy zamienili zjazdówki na biegówki - jak ktoś planuje wypożyczyć sprzęt, to może być problem. Takiego oblężenia pewnie jeszcze nie mieli. Pewnie jak stoki ruszą to się trochę zluzuje.
_________________
Marcincin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-21, 09:14   

Wybiera się ktoś w ten weekend na biegówki do Stronia?
My z żoną raczej na 99% jedziemy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-21, 10:43   

:) narty przesmarowane i już dzisiaj lecimy do Bielic. Biorę różne deski bo mam ochotę dużo pozwiedzać :bajer
_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-21, 10:49   

RoWeRs napisał/a:
:) narty przesmarowane i już dzisiaj lecimy do Bielic. Biorę różne deski bo mam ochotę dużo pozwiedzać :bajer


jeśli możesz to napisz jak droga do Bielic (od Stronia, czy mocno oblodzona i jak wjazd na parking). Mam ochotę sprawdzić ten parking w Bielicach, ale nie wiem czy ryzykować dużym kamperem wjazd (i nie poprzestać na Nowej Morawie).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoWeRs 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: T6 california
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Kwi 2015
Piwa: 12/4
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-01-21, 11:00   

W Bielicach jest jak pisał marcincin. Jak przyjedziesz na noc to ok, ale jak będziesz chciał w sobotę rano to może być problem. Ostatnio widziałem kilka kamperów więc powinieneś dać radę. Nie zdam relacji jak wygląda droga i parking, ponieważ nie mam tam zasięgu!
Parking jest odśnieżany i najlepsze miejsce dla Ciebie będzie zaraz po lewej stronie :)
_________________
VW T6 CALI | VW CADDY
Wycieczki rowerowe
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-23, 17:09   

Warunki średnie ale da się biegać. Na dole odwilz ale u góry ok. Mało ludzi. Co prawda parking w Bielicach pełny ale my startujemy z Nowej Morawy ( tu jest luz).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bożka-Witek 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: kampervan Fiat Dukato
Dołączył: 10 Kwi 2011
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Miasteczko Śląskie
Wysłany: 2021-01-24, 12:51   

Najłatwiejsza trasa tzn. zupełnie płasko , z którego parkingu jest Morawa czy Bielice?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2021-01-24, 17:46   

witek napisał/a:
Najłatwiejsza trasa tzn. zupełnie płasko , z którego parkingu jest Morawa czy Bielice?


Zdecydowaniie Bielice. Z parkingu w Nowej Morawie masz z marszu 4 km podbiegu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***