Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie kamperka.
Autor Wiadomość
ravael 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Fiat Ducato L3H4
Nazwa załogi: @Nasze7m2
Dołączył: 11 Mar 2017
Piwa: 1/3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-11, 14:25   

smok_wawelski napisał/a:
ravael napisał/a:
Cytat:
Grzanie mokrym webastem ze zbiorniczkiem wyrównawczym niezależne od silnika, zalane glikolem i podłączone do wężownicy w zbiorniku. Miało być podłączone do silnika, ale nie jest. Przetestowane na kilku wyjazdach i działa. Ciepła woda zaczyna lecieć po 20 minutach grzania.
.
Jaki ma to sens jeśli przy takim samym źródle ciepła z wymiennika płytowego ciepła leci po 2-3 minutach ?


W okresie późna wiosna, lato wodę w zbiorniku chcę ogrzewać grzałką elektryczną. Poza tym lubię myć naczynia w ciepłej wodzie :)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Navigare
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Lut 2017
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2022-12-30, 13:19   

Przeczytałem ten ciekawy wątek i mam kilka pytań do osób, które użytkują wodne webasto (analogowe thermo top c) z podłogówką do ogrzania swojego kampera.

Mam już położone rurki alupex w styropianowych panelach, izolowane folią alu, w podłodze na pace dostawczaka, którego przerabiam Peugeot expert i jestem na etapie podłączania pieca (robi to warsztat który specjalizuje się w montażach webasto, ale takich prostych - tu jest to nieco bardziej skomplikowane - bo ma być zawór trójdrożny i ciepła woda z wymiennikiem ciepła płytowym oraz podłączone to wszystko w obieg silnika, żeby webasto miało też możliwość pogrzania silnika).

Osoba która to montuje ma kilka wątpliwości:
1. webasto nie pociągnie całej nocy i rozładuje akumulator
2. instalacja podłogowa nie odbierze wystarczająco dużo ciepła z webasta (przy zastosowaniu zaworu termostatycznego i temp 30-40st na podłogówce) i nie ogrzeje przy mrozach wnętrza do akceptowalnej temperatury (podłoga, ściany i sufit są ocieplone matami) i to będzie powodowało ciągłe przegrzewanie webasto, nie ma tu bardzo miejsca na dodatkowe grzejniki, ktore też dodatkowo zabierałyby prad
3. wysterowanie zaworu trójdrożnego tak, żeby miał 3 pozycje (zawór z t5/e39)

Czy ktoś robił może sterowanie sterowanie webastem w oparciu o czujnik temperatury zamontowany na powrocie podłogówki i przekaźnik wifi sonoff 12v - który załącza webasto i daje możliwość jego zdalnego załączania przy spięciu go z mobilnym hotspot wifi. Myślę też czy tego sonoff nie można by użyć do sterowania jednocześnie elektrozaworem, chodzi dokładnie o ten model Sonoff 4CH PRO R3 WiFI

Czy łączenie ogrzewania podłogowego z obiegiem silnika to wogóle dobry pomysł?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-12-30, 19:50   

Navigare napisał/a:
1. webasto nie pociągnie całej nocy i rozładuje akumulator


Zależy jak duży jest akumulator, u mnie webasto zużywa 20-40Ah na dobę,

Navigare napisał/a:
2. instalacja podłogowa nie odbierze wystarczająco dużo ciepła z webasta (przy zastosowaniu zaworu termostatycznego i temp 30-40st na podłogówce) i nie ogrzeje przy mrozach wnętrza do akceptowalnej temperatury (podłoga, ściany i sufit są ocieplone matami) i to będzie powodowało ciągłe przegrzewanie webasto, nie ma tu bardzo miejsca na dodatkowe grzejniki, ktore też dodatkowo zabierałyby prad


Mają rację, podłogówka to przydatny bajer ale do ogrzewania to nagrzewnica z wentylatorem,

Termostat na podłogówce będzie zbędnym detalem, Wystarczy 8mm skejki aby ograniczyć temperaturę do akceptowalnego poziomu.


Navigare napisał/a:
3. wysterowanie zaworu trójdrożnego tak, żeby miał 3 pozycje (zawór z t5/e39)


Trzeba trochę pokombinować aby nie zużywało zbyt dużo prądu. Ten zawór jest normalnie otwarty, aby zamknąć obieg trzeba podać napięcie.
Aby zmniejszyć zużycie podaję 12V przez 2-3s a następnie zmniejszam napięcie do 3-4V, to wystarczy do podtrzymania.


Navigare napisał/a:
Czy ktoś robił może sterowanie sterowanie webastem w oparciu o czujnik temperatury zamontowany na powrocie podłogówki i przekaźnik wifi sonoff 12v - który załącza webasto i daje możliwość jego zdalnego załączania przy spięciu go z mobilnym hotspot wifi. Myślę też czy tego sonoff nie można by użyć do sterowania jednocześnie elektrozaworem, chodzi dokładnie o ten model Sonoff 4CH PRO R3 WiFI



Sterowanie temperaturą powrotu nie będzie działać prawidłowo. Zbyt mała bezwładność obiegu aby to jakkolwiek działało.

Navigare napisał/a:
Czy łączenie ogrzewania podłogowego z obiegiem silnika to wogóle dobry pomysł?


Według mnie to zbędna komplikacja układu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Navigare
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Lut 2017
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2023-01-02, 17:17   

Dzięki @reaven22 za Twoją odpowiedź.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Navigare
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Lut 2017
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2023-01-09, 14:13   

reaven22, mam jeszcze pytanie w jaki sposób obniżasz napięcie po otwarciu zaworu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***