Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki akumulator na zasilanie?
Autor Wiadomość
bare 
początkujący forumowicz

Dołączył: 10 Maj 2021
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2021-05-10, 13:57   Jaki akumulator na zasilanie?

Witam szukam dobrego akumulatora zasilającego do kampera zawsze mialem agm i nawet sie sprawdzały- byłem ostatnio w sklepie i cos takiego mi zachwalał sprzedawca




czy ktoś miał z tym do czynienia ?bo nie ukrywam że cenowo jest dobrze

[ Komentarz dodany przez: Banan: 2021-05-10, 14:27 ]
Usunąłem link reklamowy.
Ostatnio zmieniony przez Banan 2021-05-10, 14:24, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pioterb 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2021
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-16, 06:36   

Cześć
Wybory masz 3. AGM, żel i Litowy LiFePO4.
Nie w dając się w szczegóły techn. tylko żel i Litowy spełnia wymóg aku do długich rozładowywań.
Ja mam żel 200Ah, rozładowuję do max 11,5v może czasem do 11. Znacznie to wydłuża żywotność.
Przy AGM w zasadzie pilnujesz tylko napięcia rozładowania i tyle ale ten typ akku jest w zasadzie do rozruchu auta. Litowy to same zalety no ale ta cena :)
Do ładowania używam 500W solara i wciągu dnia jak jest słońce to można szastać prądem. Pamiętaj, że sam aku to połowa sukcesu reszta to elektronika i dbanie o ten aku. Tylko wtedy będziesz Pan zadowolony.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/105
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-16, 16:57   

pioterb, Szkoda klawiatury. To był ten jedyny raz kiedy spamer pojawił się na forum :zastrzelic
_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2021-05-16, 19:52   

No właśnie, po co to i temu podobne, w ogóle trzymać. Ludzie w to klikają, bo myślą, że się coś dowiedzą, a tu zonk i zaśmiecanie forum. W ch...ę to wywalać na samym początku :zastrzelic
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-05-16, 20:48   

Czy elektronika kampera zapewni prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pioterb 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2021
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-16, 23:22   

Janusszr napisał/a:
Czy elektronika kampera zapewni prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego?


Kolego "Janusszr" - rozgrzebałeś mrowisko:)
Elektronika tylko zapewnia czuwanie nad procesem ładowania i powinna pozwolić na kontrolowane rozładowanie aku. Najprościej zakupić kontroler ładowania w którym możesz ustalić napięcie odcięcia aku. Druga sprawa to skąd bierzesz ten prąd. Są 4 źródła - sieć 220v, solar oraz alternator kampera lub generator :) -- tak tak. przydarzyło się.
Założyłem, że podstawą jest solar, więc mam 500W - jeden mono krystaliczny. Drugą sprawą jest ile prądu zużywasz. Niestety musisz to znać ew sprawdzić watomierzem. Chodzi o to, żebyś wiedział ile pohulasz na aku np 200ah do rozładowania 70% przy założeniu, że masz 100% na starcie i zero słońca.

Pozdrówka i życzę masę słońca na wyjazdach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-05-17, 06:11   

Zapytałem, bo mam do wykorzystania dwa akumulatory żelowe po 120Ah (jeszcze nie w kamperze) i do nich specjalną ładowarkę. Nie pamiętam dokładnie do ilu V ładuje, ale nie przekracza 14V. Alternator daje napięcie powyżej 14V (14,3?).
Prąd w kamperze biorę jak większość. Sieć 230V, solar, alternator. Może dokupię generator.
Obecnie korzystam z kwasów. Kwasy można praktycznie ładować czymkolwiek i pilnować tylko końcowego napięcia, aby nie przekroczyć 15V i oczywiście prądu ładowania.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pioterb 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2021
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-17, 16:27   

"Do Janusza co na drugie ma Wojtek" - nie wiem co znaczy specjalna ładowarka u Ciebie ale ja rozumiem przez to ładowanie kilkuetapowe. Niestety te regulatory które posiadam bądź posiadałem nie miały czegoś takiego a i był problem z ustawieniem dolnego napięcia odcięcia aku. Teraz używam Volta pro 1000 (bo kontroler ładowania i 220V w jednym) i tam to napięcie jest ustalone na 10.5-11 V. Nawet w serwisie Volta dostałem taką informację. Wg mnie to troszkę za duże wyładowanie jak dla żela jeśli ma długo posłużyć. No ale Pan masz 240Ah :) . Jest OK. Jako ładowarki oddzielnie używam BC-20 Pro AZO. Całkiem to fajne.
Ogólnie dążę do sytuacji, że to ma mnie nie absorbować. Mam ciekawsze zajęcia niż kontrolowanie ile się wyładowało. :)

Pozdrówka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-05-17, 18:02   

Przemiły Kolego,
ja nie pytam o wyładowanie akumulatora, tylko o jego ładowanie. Ta specjalna ładowarka to MDM 12-46 firmy Semi Elektronik z Wrocławia. Dedykowana właśnie do akumulatorów żelowych.
Moje pytanie brzmiało i prosiłbym, aby tylko tego się trzymać: Czy elektronika kampera zapewni prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego? Nieważne czy ten akumulator ma 10 czy 200Ah.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pioterb 
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Maj 2021
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-17, 21:52   

Janusszr napisał/a:
Czy elektronika kampera zapewni prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego?

Ciekawe, że mój wycieczkowóz też na bazie tego forda tyle, że osobówki :)
Nie znam elektryki tego auta więc nie będę wróżył !!! ale przyjmuję, że Twój ford nie zapewnia dedykowanego do żela źródła prądowego, zakładam, że ma tylko ładownie z alternatora. A więc w odpowiedzi - nie zapewni prawidłowego ładowania. Z tego co napisałem powyżej wprost wychodzi, że te dodatkowe żele będą wpięte w układ ektr. kampera i ew. odłączane na czas kamperowania aby przez przypadek nie rozładować aku rozruchowego silnika. Osobiście jestem bardzo przeciwny takiemu rozwiązaniu. U mnie elektryka sypialniana jest odseparowana od elektr. auta ale mam możliwość z solara doładować aku rozruchowe.
Tutaj ciekawy link:
https://techtron.pl/a5,jaki-akumulator-jaki-panel-do-zasilania-lodowki-w-kamperze.html

Pozdrawiam
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-05-18, 05:49   

Pisałem wyżej, że mam ładowanie z alternatora, solarów, sieci 230V.
Akumulator pokładowy jest odseparowany od rozruchowego, tak jak w każdym kamperze.
Wczoraj rozmawiałem z gościem od akumulatorów. Ładowanie żela musi być impulsowe, a więc żele do kamperów chyba się nie nadają się, ale może jestem w błędzie. Będą oczywiscie jakoś tam ładowane, ale szybciej zostaną wyeksploatowane niż zwykłe kwasowe.
Do echosondy używam mały akumulator żelowy. Ładowany jest ładowarką Stef -pol, niby też przeznaczona do żeli. I co? Co dwa lata muszę wymieniać akumulator. Całe szczęście, że te kilunasto amperowe są tanie, w granicach stówy.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2021-05-18, 08:16   

Na energobloku powinieneś mieć przełącznik (taka czerwona przesuwka), którym wybiera się rodzaj akumulatora
_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-05-18, 11:55   

Super, dzięki wielkie :pifko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MaxL 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido 983F
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Gru 2020
Piwa: 9/59
Skąd: Wawa
Wysłany: 2021-05-18, 18:55   

kimtop napisał/a:
Na energobloku powinieneś mieć przełącznik (taka czerwona przesuwka), którym wybiera się rodzaj akumulatora


tylko to nie gra roli jak aku jest ładowany z alternatora
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-05-18, 19:18   

To się spamerowi temat rozkręcił :shock:
:haha:
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***