Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Remont integry Frankia 92
Autor Wiadomość
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-19, 08:08   Remont integry Frankia 92

Po początkowym zachwycie, po kilku pierwszych wyjazdach zaczęło do mnie docierać, że przy zakupie dałem się co nieco wydymać. Ale nie płaczemy, tylko robimy.

W zeszłym roku pomiędzy wyjazdami ogarnąłem, dzięki wiedzy zebranej na forum, następujące tematy:
- dałem drugie życie niedziałającej lodówce (wymiana termopary, zabezpieczenie antykorozyjne, przyczyszczekie tego co z tyłu);
- szukając przyczyn przecieku spod drzwi łazienki rozkręciłem wszystko do gołej podłogi i złożyłem jeszcze raz, przy okazji dorobiłem otwierane dno szafki pod umywalką, więc mogę zajrzeć pod brodzik co się tam dzieje);
- wymieniłem kran/prysznic na normalną baterię kuchenna z wyciąganym wężem;
- zmieniłem odpływy ze zlewu i umywalki na takie, które nie ciekną wg patentu Turok'a;
- dołożyłem pasy biodrowe z tyłu, wymieniłem zawór w termie, uszczelniłem okno dachowe...

Ponadto:
- zabezpieczyłem podwozie antykorozyjnie;
- na jesieni auto przeszło generalny remont silnika.

Ściany, zwłaszcza tylna nie budziły mojego zaufania. Na pewno w różnych miejscach były jakieś przecieki, ale nie martwiłem się tym zbytnio, bo w kamperze nie było nieprzyjemnych zapachów z tym związanych. na początku roku wykryłem świeży przeciek w miejscu nad drzwiami kierowcy, gdzie jest przymocowana rama opuszczanego łóżka. Ścianą była mokra. Dopiero teraz się do tego dobrałem - totalna masakra :( Wszystko pognite, drewno w wielu miejscach zupełnie spróchniałe, sklejka przypomina karton, można zrywać gołymi rękami. Mam świadomość, że pewnie sporą część reszty też tak wygląda. Jestem w trakcie żałoby ;)

Plan mam taki żeby robić to etapami, tak żeby nie stracić całego sezonu. Do wakacji chcę zrobić przód z mocowaniem opuszczanego łóżka. Za salon wezmę się może na jesieni. Zerwałem już sporą część poszycia z tego fragmentu. Wiem, że powszechnie pobłogosławioną metodą jest wyklejanie blachy od środka matą z żywicą, ale to kupa roboty. Planuję zamiast tego wymalować blachę folią w płynie, a newralgiczne miejsca uszczelnić butylem. Na to szkielet drewniany i styropian. Dalej idąc za przykładem Toscanera myślałem o wykolejeniu tego folią aluminiową i dalej sklejka 3mm i tapeta.
I tu pojawiają się pytania o szczegóły techniczne. Będę mega wdzięczny za wszelkie porady. Poza taką żeby sprzedać auto :)

1. Czy kantówki zabezpieczać jakimś impregnatem do drewna czy mogę kleić do ściany bez takich zabiegów?
2. Czym je kleić do blachy? Czy dobry klej montażowy będzie ok?
3. Czy są jakieś patenty, które mogą przyspieszyć pracę? To nie musi być pancerne, wystarczy, żeby nie ciekło.
4. Czym czyścić blachę od środka (rybia łuska)? Niemcy dobrze przykleili, w niektórych miejscach po styropianie zostaje ponad milimetrowej grubości tafla kleju. Styropian też ciężko odłazi, sporo kulek zostaje na ścianie. Myślałem o jakiś końcówkach do szlifierki, może taka listkowa z papierem ściernym, może zdrucianym włosiem? Tylko czy to nie uszkodzi blachy?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-04-19, 08:19   

Kilka zdjęć poglądowych

/Edit/ co się lekko rozjechało przy zmniejszaniu, sorry

IMG_20210416_180757.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 943,98 KB

IMG_20200527_142256.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 942,69 KB

IMG_20210410_160329.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 894,31 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
daro35 
weteran

Twój sprzęt: Przyczepa Hobby de lux 560
Nazwa załogi: Deszczyki
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Lis 2017
Piwa: 76/245
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2021-04-19, 20:47   

:shock: :shock: :shock: o kurza mać,etap,chyba jeden wielki,uwierz zacznij tylko a poleci,ja sam to przechodzłem,a zostaw coś to potem już do tego nie wrócisz,chyba że zrobisz jak poprzednik,szybka sztuka i po roku auto do żyda,bo jak chcesz zrobić dobrze to do sezonu bez snu i ognia od rana do nocy to si wyrobisz,ale walcz,bo potem chwile piękne i duma że sam wszystko :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
staszko 
trochę już popisał


Twój sprzęt: MB 100 zrobiony
Dołączył: 08 Mar 2009
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2021-04-19, 22:31   

Zastanów się nad wymianą całych boków na płytę warstwową i na podstawie ściągniętych starych blach odwzoruj całe ściany i przełóż okna ,drzwi itd. Płyty są sporych rozmiarów (jedna płyta jeden bok).Namiary na producenta https://www.ostrowski.eu/...budowa-nadwozi/ zadzwoń popytaj się. Myślę że roboty nie więcej a nadwozie bardziej trwałe. No chyba że zależy Ci na oryginale .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-04-20, 09:34   

Ładna ta Twoja Frania...
Podzielam zdanie przedmówców by zrobić raz a dobrze - lepiej odpuścić sobie jeden sezon i zrobić solidny remont i do niego nie wracać. Doskonałym przykładem jest nasz SZEJK i jego Hobby 600, którego osobiście mu zazdroszczę :mrgreen:
Przejrzyj jego wątek i się zastanów jeszcze, czy warto "pudrować" czy zrobić raz a dobrze. Tym bardziej, że u Ciebie można zrobić to znacznie szybciej wymieniając całe ściany jak sugeruje Staszko. Jestem niemalże pewien, że jak zaczniesz rozbiórkę, to wyjdą też inne kwiatki.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-04, 09:20   

Cześć! Trochę milczałem, ale powoli poszło do przodu.

Dzięki za wszystkie rady. Pozdrawienia dla Andrzeja 73 - dzięki za rozmowę.

Wasze argumenty za robieniem całości są logiczne i praktyczne. Ale wydaje mi się, że jesteśmy na innym etapie w życiu. Ja mam małe dzieci, w dużej mierze że względu na nie kupiliśmy kampera, bo można elastycznie wyjeżdżać. Co tu dużo mówić, nie pozwolę sobie na stracenie sezonu.

Kończę czyszczenie ścian, na tym etapie robię do ok 20cm za metalową belkę odgradzającą szoferkę od reszty samochodu.

Przypomniało mi się na szczęście, że znajomi znajomych robią pod Warszawą zabudowy Vanów,więc mam dostęp do ten cienkiej sklejki 3mm.

Listewki będę kleił sikaflexem, znalazlem butyl w kiełbasie Soundala, przystępny cenowo i z opisem podobnym jak ten Siki, więc może na niego się zdecyduję.

Element ściany, do którego było mocowane łóżko był oryginalnie sklejką o grubości 3cm, która najgorzej zniosła kontakt z wilgocią. Była podocinana w geomwtryczne kształty, zamiast jednego większego kawałka (widać to na pierwszym moim zdjęciu w wątku). Zastanawiam się czy by nie zastąpić tego litym drewnem, co o tym sądzicie?

Rozgląda się też czymś do klejenia styropianu do blachy. Jak widzicie w tej roli taki preparat? https://m.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/kleje/kleje-montazowe/klej-montazowy-60-sekund-300-ml-szybki-pianoklej-uniwersalny-tytan,p452987,l1160.html
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-04, 09:37   

Dołączam jeszcze dwie fotki. Szału nie ma, ale trochę poszło do przodu.

IMG_20210428_165359.jpg
Drzwi wyjęte
Plik ściągnięto 5 raz(y) 598,15 KB

IMG_20210501_200654.jpg
Druga ściana
Plik ściągnięto 3 raz(y) 362,41 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Slonio 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato Frankia 2,5D
Dołączył: 15 Cze 2012
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-11, 11:05   

Cześć,
Robiłem remont alkowy.
Ja listewki impregnowałem.
Całość na blachę malowałem żywicą epoksydową oczywiście wcześniej w newralgicznych miejscach robiłem sikaflex 221 i klej montażowy zależy od miejsca.

Do klejenia listewek i styropianu używałem tego kleju, trzyma jak diabli. Mocowałem nim też odpływ wody szarej i listewkę pod bagażnik rowerowy, sklejone na zawsze.....
https://www.leroymerlin.p...4085,l1160.html

Jako że nie wszystkie listwy było idealne a nie chciało mi się sztukować styropianu uszczelniałem pianką niskorozprężną.
Potem wyklejałęm gąbką tapicerską i tapicerowałem.

Widzę że jesteś z Warszawy, materiały tapicerskie kupowałem w artmeb, reszta markety budowlane.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-29, 09:32   

Dzięki za konkretne podpowiedzi.

Ja odkryłem świetne ustrojstwo do czyszczenia blachy - szczotka z mosiądzowanym włosiem. Do blachy typu rybia łuska sprawdza się znacznie lepiej niż włosy murzyna. A blachy nie niszczy, polecam 👍

Screenshot_2021-05-29-10-22-42-469_pl.allegro.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 554,13 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
daro35 
weteran

Twój sprzęt: Przyczepa Hobby de lux 560
Nazwa załogi: Deszczyki
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Lis 2017
Piwa: 76/245
Skąd: Kętrzyn
Wysłany: 2021-05-29, 13:35   

I jak tam,zapał opadł bo jakoś tak cisza w temacie :mrgreen: :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosmita 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Frankia Integra na Ducato 92
Dołączył: 23 Lut 2020
Piwa: 1/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-05-30, 14:01   

Nie opadł, bo mam uziemionego kampera ;) więc trzeba robić, ale najczęściej działam raz w tygodniu, więc spektakularnych postępów prac nie ma. Kończę czyszczenie, blachy od środka świeca się na srebrno, usunąłem już stare powłoki. Szykuje się do odbudowy.

W między czasie był dostęp do normalnie zasłoniętych fragmentów ścian bocznych silnika, więc coś tam antykorozyjnie posmarowałem. Trochę innych drobnych poprawek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***