Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
WAECO TC-35 pobór
Autor Wiadomość
pionier01 
stary wyga


Twój sprzęt: LMC Liberty 570s 1997
Nazwa załogi: 4 facetów i jedna dziewczyna
Dołączył: 09 Wrz 2017
Piwa: 58/4
Skąd: Kuźnia Raciborska
Wysłany: 2021-06-24, 20:06   WAECO TC-35 pobór

Witam. Mam na swoim pokładzie akumulator żelowy EXIDE ES-1300 1300Wh 120Ah. Akumulator ładowany jest przez panel solarny 150W.

Moje pytanie dotyczy zakupionej Lodówki WAECO TC-35. Piszą w instrukcji że lodówka pobiera 77kWh/rok. Lodówka jest na 12V i 230V.

Czy mogę lodówkę pozostawić na 12V przez cały czas przy słonecznej pogodzie? Jak to wyliczyć. Chciałbym ją używać tylko na 12V gdyż najczęściej jeździmy na dziko.

Jak to wyliczyć?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-06-24, 21:41   Re: WAECO TC-35 pobór

pionier01 napisał/a:
...
Jak to wyliczyć?

77000Wh : 365dni = 211Wh/doba.
211Wh : 24h = 8,8W/h
Maluśko? Widzisz... marketing robi swoje, najistotniejszy parametr jest tajemnicą a bynajmniej nie podaje się go na linii frontu.
Zatem napiszę tak:
Moja przenośna lodówka o pojemności 12L w ogniwem Peltiera/Peitera/Pitera/=Piotrka po naszemu, pobiera wg tabliczki około 40W na zasilaniu 12V.
Pal licho wyliczenia i matematykę, tu liczy się w praktyce.
.
Nie licz na wysoką skuteczność chłodzenia takiej lodówki, ona najlepiej kontynuuje już schłodzoną wcześniej zawartość.
Dobrze jest wstawiać bufor zimna = zamrożona w domowej zamrażarce kranówka w butelce po wodzie 1,5l.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pionier01 
stary wyga


Twój sprzęt: LMC Liberty 570s 1997
Nazwa załogi: 4 facetów i jedna dziewczyna
Dołączył: 09 Wrz 2017
Piwa: 58/4
Skąd: Kuźnia Raciborska
Wysłany: 2021-06-24, 22:28   Re: WAECO TC-35 pobór

Socale napisał/a:
pionier01 napisał/a:
...
Jak to wyliczyć?

77000Wh : 365dni = 211Wh/doba.
211Wh : 24h = 8,8W/h
Maluśko? Widzisz... marketing robi swoje, najistotniejszy parametr jest tajemnicą a bynajmniej nie podaje się go na linii frontu.
Zatem napiszę tak:
Moja przenośna lodówka o pojemności 12L w ogniwem Peltiera/Peitera/Pitera/=Piotrka po naszemu, pobiera wg tabliczki około 40W na zasilaniu 12V.
Pal licho wyliczenia i matematykę, tu liczy się w praktyce.
.
Nie licz na wysoką skuteczność chłodzenia takiej lodówki, ona najlepiej kontynuuje już schłodzoną wcześniej zawartość.
Dobrze jest wstawiać bufor zimna = zamrożona w domowej zamrażarce kranówka w butelce po wodzie 1,5l.


Ale czy mogę pozostawić ją włączoną 24h i mieć pewność że nie wyładuje mi akumulatora?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2021-06-25, 10:28   Re: WAECO TC-35 pobór

pionier01 napisał/a:
...Moje pytanie dotyczy zakupionej Lodówki WAECO TC-35. Piszą w instrukcji że lodówka pobiera 77kWh/rok. Lodówka jest na 12V i 230V


Moja odpowiedź: Oddaj ją sprzedawcy, uzbieraj więcej kasy i kup kompresorową 12V.
Prądu zużyje mniej i będzie chłodzić a nawet mrozić do -20 st.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pionier01 
stary wyga


Twój sprzęt: LMC Liberty 570s 1997
Nazwa załogi: 4 facetów i jedna dziewczyna
Dołączył: 09 Wrz 2017
Piwa: 58/4
Skąd: Kuźnia Raciborska
Wysłany: 2021-06-25, 11:33   Re: WAECO TC-35 pobór

krzlac napisał/a:
pionier01 napisał/a:
...Moje pytanie dotyczy zakupionej Lodówki WAECO TC-35. Piszą w instrukcji że lodówka pobiera 77kWh/rok. Lodówka jest na 12V i 230V


Moja odpowiedź: Oddaj ją sprzedawcy, uzbieraj więcej kasy i kup kompresorową 12V.
Prądu zużyje mniej i będzie chłodzić a nawet mrozić do -20 st.


To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Po wielu przemyśleniach wybrałem tą i ją chcę. Czy jest ktoś kto potrafi odpowiedzieć na moje pytanie?

Chciałbym pozostawić lodówkę na 12V przez cały czas. Jak to wpłynie na akumulator, który jest ładowany przez panel 150W? Dziś przez noc schłodził mi wnętrze do 1 stopnia ale na 230V.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-06-25, 12:05   

Twoja lodówka pobiera 46W mocy, co przy napięciu 12V daje blisko 4A - czyli akumulator 120Ah TEORETYCZNIE powinien wystarczyć Ci na 30 godzin użytkowania. Panel 150Wp raczej nie jest w stanie doładować tego akumulatora, by pracował z lodówką w trybie ciągłym.

Nie irytuj się, chłopcy próbują Ci przez to powiedzieć, że na potrzeby kampera ta lodówka jest bezużyteczna. Działa podobnie jak te "kamperowe" na 12V, przy działającym alternatorze. Zakup kompresorowej na 12V będzie najlepszym rozwiązaniem.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-06-25, 13:42   

Aczkolwiek zużycie enargii w kompresorowej będzie podobne...
Tak więc jeśli chodzi o bilans - dupa. Trzeba przyjąć że twój panel 150 W - będzie dawał w wersji optymistycznej jak będzie ładne słońce około 70W. Czyli starczy, ale po zmierzchu - będzie dawał 0.
Rozwiązaniem jest panel na poziomie 300W - możesz wówczas liczyć że bilans będzie ok
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-06-25, 13:52   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Aczkolwiek zużycie enargii w kompresorowej będzie podobne...

Mało tego, będzie takie samo, tyle, że powiedzmy chwilowe :bigok
Różnica polega na tym, że kompresorowa włączy się na kilka-naście minut i się wyłączy, w tym czasie solar doładuje aku. A ta z ogniwem Peltiera biega praktycznie na okrągło i z tego co mi wiadomo potrzebuje wydajnego zasilania. Te 4A to wersja optymistyczna z wyliczeń, w praktyce z pewnością będzie więcej. :diabelski_usmiech
Do tego w nocy mamy spadek temperatury na zewnątrz, kompresorowa rzadziej się załącza i zapas z akumulatora do rana wystarczy, aby o wschodzie słonka doładować go z solara. (wskazany byłby większy, jakieś 300W)
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2021-06-25, 14:05   

i dodam że w nocy zwykle nie zaglądam do lodówki żeby nie mieć wielkiego brzucha.
To pasuje do opcji solar 300W + lodówka kompresprowa. Bo jak koledzy wczesniej pisali - pobór energii taki sam - ale są zdecydowanie skuteczniejsze... Przy +28 na zewnątrz lodówki absorbcyjne wysiadają - w środku bedzie jakieś +10 (z wyjątkiem najnowszych technologi lodówek od 7 tys w zwyż.. czy jakoś tak), A Poiterem to wogóle jakaś porażka... choć przyznam że nie miałem... :shock:
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
pionier01 
stary wyga


Twój sprzęt: LMC Liberty 570s 1997
Nazwa załogi: 4 facetów i jedna dziewczyna
Dołączył: 09 Wrz 2017
Piwa: 58/4
Skąd: Kuźnia Raciborska
Wysłany: 2021-06-25, 20:51   

Banan napisał/a:
Twoja lodówka pobiera 46W mocy, co przy napięciu 12V daje blisko 4A - czyli akumulator 120Ah TEORETYCZNIE powinien wystarczyć Ci na 30 godzin użytkowania. Panel 150Wp raczej nie jest w stanie doładować tego akumulatora, by pracował z lodówką w trybie ciągłym.

Nie irytuj się, chłopcy próbują Ci przez to powiedzieć, że na potrzeby kampera ta lodówka jest bezużyteczna. Działa podobnie jak te "kamperowe" na 12V, przy działającym alternatorze. Zakup kompresorowej na 12V będzie najlepszym rozwiązaniem.
:spoko


Czyli najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest użytkowanie lodówki tylko w dzień natomiast w nocy trzeba będzie wyłączyć ją. Widziałem test tej lodówki gdzie po wyłączeniu utrzymywała temperaturę poniżej 10 stopni przez kila godzin.

Dla mnie lodówka w kamperze nie jest najważniejsza. Od lat jeżdżę ze starą absorpcyjną i schładzam tylko podczas jazy. WAECO TC35 wystarczy na moje potrzeby.

Dzięki za info.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***