Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wspomnienia z pięknej Norwegii.
Autor Wiadomość
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-10-03, 16:19   

lechd napisał/a:
Takie relacje z podróży po Norwegii również nas zainspirowały do wyboru tego kierunku. Baliśmy się złej pogody a tymczasem przez 2 tygodnie pobytu mieliśmy tylko pół dnia deszczu. Ceny też nie były takie straszne a Norwegia to kraj stworzony do caravaningu. Było super.
Przygotowujemy relację z tej podróży i zapraszamy na pierwszy odcinek. Następne będziemy przygotowywać w miarę wolnego czasu.

Zapraszamy na relację.



Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lechd 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs Trend90 7057 EB
Dołączył: 31 Sty 2016
Piwa: 24/3
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-10-04, 20:34   

Zbynek napisał/a:
Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku


Z Białegostoku jechaliśmy do Gdyni, skąd jak widzieliście nocnym promem popłynęliśmy do Karlskrony.
Z Karlskrony dojechaliśmy do Oslo, z Oslo pojechaliśmy w kierunku na Stavanger. Dalej na północ drogą widokową nr 13 w kierunku na Oddę, dalej na Greinanger i dalej przez Molde w kierunku drogi Atlantyckiej. To był najdalszy punkt naszej wyprawy. Później powrót przez Alesund , Lilllenhammer , Oslo do Karlskrony.
Wyprawa zajęła ponad 2 tygodnie.
Jak jeszcze nie byliście w Norwegii, to nas zaskoczyła mała ilość kilometrów przejeżdżanych w ciągu długiego dnia. Raz, że wolno się jedzie przez ograniczenia prędkości i małą szerokość dróg drugorzędnych a drugie - atrakcje po drodze. W sezonie miejsc postojowych należy szukać przed 17. Później na kempingach różnie można trafić a na dziko też lepsze miejsca są pozajmowane. Ale zawsze gdzieś się stanie. Polecamy też zabranie dobrej mapy, my mieliśmy taką 1 do miliona oraz nawigację ale to trochę za słabo. Teraz kupiliśmy porządny atlas gdzie możemy zobaczyć gdzie naprawdę byliśmy :wyszczerzony: . Mamy nadzieję, że przyda się za rok.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-10-06, 19:13   

lechd napisał/a:
Zbynek napisał/a:
Napisz w skrócie którą trasą jechaliście. My rozważamy Norwegię na przyszły rok i chętnie popatrzymy na Waszą trasę z Białegostoku


Z Białegostoku jechaliśmy do Gdyni, skąd jak widzieliście nocnym promem popłynęliśmy do Karlskrony.
Z Karlskrony dojechaliśmy do Oslo, z Oslo pojechaliśmy w kierunku na Stavanger. Dalej na północ drogą widokową nr 13 w kierunku na Oddę, dalej na Greinanger i dalej przez Molde w kierunku drogi Atlantyckiej. To był najdalszy punkt naszej wyprawy. Później powrót przez Alesund , Lilllenhammer , Oslo do Karlskrony.
Wyprawa zajęła ponad 2 tygodnie.
Jak jeszcze nie byliście w Norwegii, to nas zaskoczyła mała ilość kilometrów przejeżdżanych w ciągu długiego dnia. Raz, że wolno się jedzie przez ograniczenia prędkości i małą szerokość dróg drugorzędnych a drugie - atrakcje po drodze. W sezonie miejsc postojowych należy szukać przed 17. Później na kempingach różnie można trafić a na dziko też lepsze miejsca są pozajmowane. Ale zawsze gdzieś się stanie. Polecamy też zabranie dobrej mapy, my mieliśmy taką 1 do miliona oraz nawigację ale to trochę za słabo. Teraz kupiliśmy porządny atlas gdzie możemy zobaczyć gdzie naprawdę byliśmy :wyszczerzony: . Mamy nadzieję, że przyda się za rok.


Dzięki za opis, na pewno się przyda. Mam kilka dodatkowych pytań:
1. Dlaczego prom Gdynia-Karlskrona a nie np. Świnoujście-Ystad?
2. Skąd plan na zwiedzanie od południa a nie najpierw dojazd przez Lillehammer na północ i dalej widokowo wzdłuż wybrzeża na południe?
3. Jak oceniasz trasę Oslo-Lillehammer-Alesund? Jest coś ciekawego po drodze do zobaczenia czy lepiej odpuścić i jechać zarówno na północ jak i na południe przez fiordy?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lechd 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs Trend90 7057 EB
Dołączył: 31 Sty 2016
Piwa: 24/3
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-10-10, 18:07   

Zbynek napisał/a:
Dzięki za opis, na pewno się przyda. Mam kilka dodatkowych pytań:
1. Dlaczego prom Gdynia-Karlskrona a nie np. Świnoujście-Ystad?
2. Skąd plan na zwiedzanie od południa a nie najpierw dojazd przez Lillehammer na północ i dalej widokowo wzdłuż wybrzeża na południe?
3. Jak oceniasz trasę Oslo-Lillehammer-Alesund? Jest coś ciekawego po drodze do zobaczenia czy lepiej odpuścić i jechać zarówno na północ jak i na południe przez fiordy?


1/ z Białegostoku jest znacznie bliżej do Gdyni, a po drugiej stronie Bałtyku nie ma za dużej różnicy w odległości. Jak będę jechał bardziej na północ Norwegii to rozważę jeszcze prom do Sztokholmu z Gdańska lub z Łotwy
2/ tak wyszło, na początku też nie wiedziałem jak daleko na północ dojadę aby wrócić przed końcem urlopu
3/ fiordami jest ładniej, ale: chciałem zobaczyć Lillenhammer (będzie film i naprawdę warto) i droga jest chyba łatwiejsza i szybsza. Oprócz Lillenhammer niewiele zwiedzaliśmy z braku pogody i czasu, ale myślę, że na pewno znalazły by się ciekawe miejsca. Po 2 tygodniach fiordów trochę też byliśmy nimi nasyceni

Na pewno jeszcze wrócimy do No i będziemy ją zwiedzać trochę dokładniej i wolniej. Wezmę też cięższe wędki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-10, 19:50   

Ponawiam pytanie.
Jak jest na granicach Norwegii z innymi państwami. Chodzi o obostrzenia covidowe. Nie mieliście kłopotu?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2021-10-10, 20:06   

[quote="Janusszr"]Ponawiam pytanie.
Jak jest na granicach Norwegii z innymi państwami. Chodzi o obostrzenia covidowe. Nie mieliście kłopotu?[/quodte]

Masz zamiar wyruszyć w tym roku jeszcze?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lechd 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs Trend90 7057 EB
Dołączył: 31 Sty 2016
Piwa: 24/3
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-10-10, 21:52   

Jak jechaliśmy latem (lipiec) to przy wjedzie była kolejka na 15 minut i nic nie sprawdzali, ale jak wracaliśmy to widać było kolejkę do wjazdu na kilka godzin stania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-11, 09:40   

Bim napisał/a:

Masz zamiar wyruszyć w tym roku jeszcze?

W tym roku u mnie już koniec z wyjazdami. Kolega jedzie na ryby z kumplami po kiju i prosił abym zapytał.

Dziękuję Lechd :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegunio 
początkujący forumowicz

Nazwa załogi: Szaraki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Mar 2010
Piwa: 3/1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-11, 18:41   

Najbardziej aktualne, wiarygodne, sprawdzone i rzetelne informacje można znaleźć:
https://www.facebook.com/...79223893518094/
_________________
Pozdrawiam,
grzegunio
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-11, 19:42   

grzegunio, masz :pifko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-12, 08:59   

Jak obecnie wygląda sprawa opłat drogowych w Norwegii?
Jest taki temat na forum, ale prosiłbym o informacje z "pierwszej ręki".
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
grzegunio 
początkujący forumowicz

Nazwa załogi: Szaraki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Mar 2010
Piwa: 3/1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-10-12, 17:45   

Z pierwszej ręki, drogi państwowe:
https://www.autopass.no/en/toll-roads

Są tez prywatne drogi płatne ( najczęściej drogi górskie ) i tych nie ma w tej informacji. Na drogach prywatnych formy płatności są różne: karta kredytowa, gotówka lub płatność w ciągu 48 godz - numery szczytuje kamera automatycznie, najlepiej przeczytać dokładną instrukcję w miejscu poboru opłat.

W chwili obecnej na przeprawach promowych nie płaci się bezpośrednio za przejazd. Obsługa szczytuje czytnikami elektronicznymi numery rejestracyjne pojazdów i opłaty zbiorcze są dostarczane:
- drogą elektroniczną ( mail ) jeżeli auto jest zarejestrowane w systemie
- pocztową jeżeli auto nie jest zarejestrowane w systemie
Wysokość opłat za przeprawy promowe można znaleźć na bieżąco, na stronach internetowych przewoźników lub na stronie dotyczącej konkretnej przeprawy promowej.
_________________
Pozdrawiam,
grzegunio
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-16, 14:09   

Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
skoli 
trochę już popisał

Twój sprzęt: McLOUIS
Dołączył: 20 Lut 2010
Postawił 9 piw(a)
Skąd: Północy
Wysłany: 2021-10-16, 20:58   

Janusszr napisał/a:
Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?


Nie widziałem jeszcze TU cen w Euro. Kupuj korony a najlepiej działa karta kredytowa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2021-10-16, 23:06   

skoli napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Wczoraj, ze względu na inflację chciałem w kantorze zakupić korony norweskie. Gość mi doradził, że lepiej wziąć z sobą euro. Prawda to?


Nie widziałem jeszcze TU cen w Euro. Kupuj korony a najlepiej działa karta kredytowa.

Chodziło mu o to, żeby w Norwegii wymieniać euro na korony.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***