Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2021-08-19, 19:34
Akumulator LifePO4 ladowany z alternatora
Autor Wiadomość
artex1 
trochę już popisał

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2021-05-23, 17:24   Akumulator LifePO4 ladowany z alternatora

witam serdecznie forumowiczow.

Chcialbym sie poradzic w kwestii ładowania akumulatora lifePO4 z alternatora podczas jazdy.

Ze wzgledu na przeciążenie naszego kamperawana, musialem pozbyc sie 2ch akumulatorow AGM i w ich miejsce zakupiłem akumulator LifePO4 105AH firmy ENERGOBLOCK. Ładował go będę z solara 170W przez regulator MPPT EPever tracer. Wczesniej mialem pociagniety przewod (przez separator akumulatorow) od akumulatora rozruchowego i doładowywałem aku AGM podczas jazdy.

Czy są przeciwskazania zeby tak samo podłączyc teraz akumulator LifePO4 nie obciążając za bardzo alternatora. (widziałem na youtube film Pana, ktory mial dodatkowa mała przetwornice i podczas jazdy ladowal akumulatory litowo jonowe dedykowana do tego ładowarka)

Byłbym rowniez wdzieczny za informacje czy w regulatorze ładowania musze zmienic ustawienia ładowania czy moge zostawic na ustawieniu "sealed"

Z góry dziekuje za wszelką pomoc

pozdrawiam
Artur
Postaw piwo autorowi tego posta

MaxL 
zaawansowany

Twój sprzęt: Rapido 983F
Piwa: 9/58
Wysłany: 2021-05-23, 17:33   

Właśnie tego dokonałem https://www.camperteam.pl...pic.php?t=37145
Wszystko powinno działać - przetestuj najlepiej na rozładowanym i naładowanym akumulatorze jakie będą prądy, i sprawdź jeszcze koniecznie jak sie zachowa układ jak włączysz lodówkę światła itp.
Jak nie masz nadzoru po BT do aku to musisz pożyczyć miernik cęgowy DC.

Regulator ustaw jednak na aku litowy bo u mnie zauważyłem, że jak sie wyłączył przy odcięciu to separator nie puści na niego prądu ani też regulator - jak przestawiłem regulator solarny na lit to sam wstał.

Generalnie u niektórych działa ok, niektórzy dokładają linkę żeby zwiększyć rezystancję (jak maja aku zabudowy pod fotelem) - ja musiałem dołożyć bypass do masy żeby zmniejszyć rezystancje kabli zasilania choć oryginalnie były 10mm2

Pamiętaj że za duży prąd >70A na wolnych obrotach może usmażyć alternator bo nie ma go co chłodzić (głownie jak go rozładujesz do zera i chcesz naładować rano alternatorem)

artex1 
trochę już popisał

Otrzymał 7 piw(a)
Wysłany: 2021-05-25, 19:14   

Dziekuje, za podpowiedz.

Czytalem własnie, że mozna spalic alternator jesli jest na wolnych obrotach i akumulator pociagnie z niego zbyt duzo amperow. Ja mam przed separatorem dodany jeszcze bezpiecznik 30 A, wiec przepale bezpiecznik jesli pojdzie wiekszy prad.

pozdrawiam

MaxL 
zaawansowany

Wysłany: 2021-05-26, 19:34   

30A to raczej za mało - daj tak minimum 50 (oczywiście sprawdź też ustawienia i parametry BMS) i oczywiście poobserwuj wielkości prądów przy skrajnych poziomach naładowania

rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Piwa: 118/67
Wysłany: 2021-05-26, 20:03   

Ja mam oryginalnie w zabudowie Booster WA 121525 firmy SCHAUDT i poczytaj o tym. Wydaje się, że może mógłbyś takie coś dołożyć. Jestem przed wymianą aku zabudowy ale myślę, że po prostu przełożę LiFePo i będę obserwował.

MaxL 
zaawansowany

Wysłany: 2021-05-27, 08:32   

Jak wymieniasz na aku litowy to trzeba wykorzystać fakt, że bez problemu przyjmuje 50A - awaryjnie doładujesz go na postoju (wiem że nie wolno bo środowisko) ale wiele razy się przyda, nawet przy krótkim przejedzie na inne miejsce już masz te 20-50Ah. Ja bym sprawdził bez tego B2B (DC/DC konwertera) jak to pracuje i ewentualnie wstawić wyłącznik żeby to łatwo zbocznikować

zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2021-08-13, 15:20   

Panowie ja planuje właśnie system i mam taki dylemat, że chce zastosować również łądowanie z alternatora.

Problem jaki mam to planuje system 24v, a w samochodzie mam 12v. Znalazłem takie cudo:
https://pl.aliexpress.com/item/4001197587007.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.4.67f63c84JUHQEZ

Podnosi do 29.2 czyli ładowanie które chce mieć, pytanie tylko czy to mi nie rozładuje całkiem AKU startowego? Czy coś jeszcze dokupić do takiej kombinacji? Czy w ogóle taki mały prąd (max 10A) mi coś naładuje...

Gewehr 
weteran

Piwa: 205/112
Wysłany: 2021-08-14, 11:51   

zela91 napisał/a:
Panowie ja planuje właśnie system i mam taki dylemat, że chce zastosować również łądowanie z alternatora.

Problem jaki mam to planuje system 24v, a w samochodzie mam 12v. Znalazłem takie cudo:
https://pl.aliexpress.com/item/4001197587007.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.4.67f63c84JUHQEZ

Podnosi do 29.2 czyli ładowanie które chce mieć, pytanie tylko czy to mi nie rozładuje całkiem AKU startowego? Czy coś jeszcze dokupić do takiej kombinacji? Czy w ogóle taki mały prąd (max 10A) mi coś naładuje...

Ja bym poszedł w któregoś Oriona. Np. coś takiego https://soltec.pl/pl/konwertery/1160-orion-ip67-12-24-50a-1200w.html

zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 2021-08-16, 12:29   

Gewehr napisał/a:

Ja bym poszedł w któregoś Oriona. Np. coś takiego https://soltec.pl/pl/konwertery/1160-orion-ip67-12-24-50a-1200w.html

No fajne urządzenie, ale czy ono będzie wiedziało że ma się włączyć np powyżej 13V i czy nie rozładuje startowego akumulatora? takie cudo wystarczy w całej konfiguracji ładowania z Alternatora? Tez nie widzę czy jest to na pewno programowalne ile chce V na końcu?

Macie doświadczenia z tym urządzeniem może?

decumanus 
weteran

Twój sprzęt: Ducato 2007
Piwa: 32/17
Wysłany: 2021-10-15, 08:47   

Witam, mam Lifepo4 138 Ah, połączone z rozruchowym Cyrixem Li-ct 120 i... nie ładuje... w żadną stronę.... po spięciu 85 z + rozruchowego łączy na 30 sekund, celem wspomagania rozruchu, ale w normalnym użytkowaniu nic. Schematy victrona przewidują dodatkowy BMS, ale tu na forum znalazłem informację, że należy połączyć 85 z + pojawiającym się po włączeniu stacyjki, podłączyłem pod zasilanie zdemontowanego podgrzewania foteli.
Ale nie działa... wcześniej miałem zwykłego cyrixa CT i działało ...ale podobno to nie zdrowo dla lifepo4 było (po tym jak zakupiłem li-ct raven napisał gdzieś o diodzie prostowniczej, ale ja już miałem li-ct)

Problem pojawił się zimą i wiosną, kiedy lifepo sie rozladowal, slonca jak na lekarstwo, wiec zrobiłem rundke dookoła miasta, wcześniej to wystarczyło a tu :dupa .
Teraz doświadczyłem problemu w drugą stronę... coś mi wyładowało rozruchowy, przy zwykłym cyrixie jak jeszcze miałem kwasiaka na zabudowie, solar doładowywał oba... a teraz nic...No więc szukam pomocy...
R

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion

Robertunio
doświadczony pisarz

Piwa: 5/5
Wysłany: 2021-10-15, 14:39   

Decumanus,
Czy masz podłączone tj. Arek opisuje ?:

https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

decumanus 
weteran

Twój sprzęt: Ducato 2007
Piwa: 32/17
Wysłany: 2021-10-16, 21:21   

Dzieki za drogowskaz...
Wydaje mi się ze mialem podlaczone dobrze, ale musze sprawdzic ten plus z ogrzewania... moze cos pokielbasilem.
Ps. Szukałem tematu z "cyrix" w tytule i dostawałem zero wyników, byłem zalogowany... ta szukajka robi co chce...
R

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion

Banan 
Kombatant
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE

Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Piwa: 213/252
Wysłany: 2021-10-17, 10:17   

decumanus napisał/a:
Szukałem tematu z "cyrix" w tytule i dostawałem zero wyników, byłem zalogowany... ta szukajka robi co chce...
R

Masz niewątpliwie rację, ale jest na to prosty sposób: szukajka Google: wpisujesz interesujące Cię hasło oraz adres strony, czyli camperteam.pl Otrzymasz w wynikach tylko to wpisane hasło na naszym forum :ok
A TU masz taką listę wyników z cyrix.
:spoko

Odpowiedz do tematu