Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tylne głośniki a oryginalne Radio Ford 2018
Autor Wiadomość
Heniek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Hymer BC575
Dołączył: 07 Lip 2013
Wysłany: 2021-10-25, 15:26   Tylne głośniki a oryginalne Radio Ford 2018

Hej

Słuchamy podczas jazdy audiobook-ów.
Jednak nasz Ford ma tylko przednie głośniki umiejscowione w drzwiach i aby tył mógł słuchać u mnie musi się nieźle drzeć. Rozwiązaniem było by zamontowanie tylnych głośników.
Czy ktoś z Was wie, czy oryginalne radio w Ford 2018 (przed liftem) jest przystosowane do podłączenia tylnych głośników?
Czy ewentualnie da się je podmienić na inne oryginalne z taką opcją?

Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 300/13
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-10-25, 19:35   

ja to rozwiązałem inaczej:
z tyłu koło łóżek mam dwa gniazda USB do ładowania telefonów.
kupiłem głośniki komputerowe 2.1 zasilane przez USB i jeden kabel do głośników, drugi do telefonu, a minijackiem łączę telefon z głośnikami.

w ten sposób słucham rozgłośni radiowych z internetu.

natomiast audiobooki mam na telefonie i słucham na spacerach, w domu, w osobówce, w kamperze podczas jazdy w niezburzonym porządku.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-10-25, 19:55   Re: Tylne głośniki a oryginalne Radio Ford 2018

Heniek napisał/a:
...
nasz Ford ma tylko przednie głośniki umiejscowione w drzwiach
...
czy oryginalne radio w Ford 2018 (przed liftem) jest przystosowane do podłączenia tylnych głośników?
...

Kiedyś VW i "spółka" stosował odchudzone wersje radyjek z wyjściem tylko na dwa przednie kanały i nie było zmiłuj bo nawet pinów w gniazdku/wtyczce nie było.
W starych fordach serii3000 aż po Visteon bodaj do 2008r było podobnie, ale czasy się zmieniły i odchudzanie na elektronice audio przestało być opłacalne a zaczęło być kłopotliwe.
Wymyślono więc aktywację/deaktywację *!!! tylnych kanałów głośnikowych jeśli pojazd tylnych głośników nie miał ani do nich okablowania. W ustawieniach dźwięku nie było funkcji FADER.
Aktywowanie tylnych kanałów automatycznie dodawało tą funkcję i na pinach dedykowanych dla głośników tylnych pojawiał się sygnał kierowany do tych głośników.
Ale... od ponad 10 lat nie pracuję w tej materii i moja wiedza nieco ulotniła się, musisz poszperać o aktywacji funkcji Fader lub tylnych kanałów w radyjku Forda.
Aby aktywacja się udała, głośniki tylne muszą mieć tyle samo OHM co przednie i muszą być podłączone, wówczas funkcja aktywuje się albo samoczynnie, albo poprzez kombinację klawiszy 1i3 lub 1i6 itp, już nie pamiętam.
2018 to raczej będzie samoczynna aktywacja po "wykryciu" przez radyjko podłączonych głośników.


*!!! (q!!! dlaczego wyświetla mi na czerwono!!!??? - piszę poprawnie q.mać. :gwm )
DeZaktywacja z literką Z jak Zayob, jest NIEPOPRAWNA!!!
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Heniek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Hymer BC575
Dołączył: 07 Lip 2013
Wysłany: 2021-10-28, 14:10   

Dzięki wielkie za wskazówki.
Niestety kampera mam obecnie na parkingu i ciężko mi się wybrać, żeby zrobić testy. Zakupiłem już jednak złącze radyjka i zabiorę się za to jak tylko sprowadzę kampera pod dom.
Dam znać co wyszło.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Heniek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Hymer BC575
Dołączył: 07 Lip 2013
Wysłany: 2021-11-16, 22:08   

Sprawdziłem.
Po podłączeniu głośników i włączeniu radia, głośniki od razu zagrały a w opcjach pojawiło się "Fade" - regulacja tył/przód.
Jako, że kostka w samochodzie nie ma pinów na te głośniki, musiałem jakoś je podłączyć. Zakupiłem w tym celu na Allegro "Przewód do HF Parrot Ford Fiesta 2010"

Załączam rozpiskę kostki radia Forda - trochę się jej naszukałem - może się komuś jeszcze przyda.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

radio connector description.JPG
Plik ściągnięto 3066 raz(y) 84,22 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 41 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2021-11-17, 08:31   

Też o tym kiedyś myślałem znaczy głośniki do tyłu ale jak sobie pomyślałem że jakoś trzeba schować kable i gdzieś te głośniki zamontować to …. kupiłem typowy głośnik bezprzewodowy który łączy się z telefonem albo radiem po Bluetooth. I problem się skończył. Nie jest to to samo co dwa oddalone od siebie głośniki ale kamper to nie sala koncertowa a głośniczek mogę postawić w każdym miejscu. Dla mnie ważniejsze było wywalenie oryginalnego radia Ford / to stare przed zmiana/ wymiana głośników przód na dwudrożne i co najważniejsze wygłuszenie przednich drzwi. Drzwi są tu kluczowe. I teraz z przodu słuchać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-11-17, 21:57   

orkaaa napisał/a:
...
wymiana głośników przód na dwudrożne i co najważniejsze wygłuszenie przednich drzwi. Drzwi są tu kluczowe. I teraz z przodu słuchać.

Wytłumienie drzwi to nie jest proces stricte samego tłumienia poprzez lepienie smoły i amelinium lecz usztywnienia, przez to przesunięcia częstotliwości rezonansowych drgających wszystkich elementów wobec membrany zawsze w szkodliwej przeciw fazie. W efekcie mizerny daje to skutek w uszach nie zaawansowanego audiofila. Ale...
Sto lub dwieście razy o wiele lepszy efekt uzyskiwałem, ograniczając głośnikom w drzwiach pasmo ich przenoszenia od dołu - bo po co mają marnować energię skoro jej nie słychać, a owe ograniczone pasmo kierowałem za pomocą zwrotnic własnej konstrukcji do pasywnego subwoofera lub głośnika który umiał i wiedział co zrobić z zapodanym sygnałem w miejscu swojego osadzenia.
Dużo mniej pracy, znaczący efekt i niewielka różnica w kilogramach. Przemyśl to.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blue60 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Roller Team Zefiro Plus 284TL
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lut 2011
Piwa: 6/9
Skąd: pl
Wysłany: 2021-11-26, 21:38   

Oczywiście subwoofer jest niezastąpiony.
Ale gdzie go umieścić w kamperze?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2021-11-26, 23:16   

blue60 napisał/a:
Ale gdzie go umieścić w kamperze?
Ja mam pod siedzeniem kierowcy. Działa super bo słucham głównie w czasie jazdy.
Na postoju jest tyle innych atrakcji że jak już koniecznie muszę "posłuchać radia" to idę do kabiny. Zamiennie w "hotelu" stosuję przenośną kolumienkę bluetooth która ma też swoje radio.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
blue60 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Roller Team Zefiro Plus 284TL
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lut 2011
Piwa: 6/9
Skąd: pl
Wysłany: 2021-12-02, 22:10   

U mnie pod siedzeniem kierowcy jest akumulator, a pod siedzeniem pasażera przetwornica 12v z zabudowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2021-12-03, 00:07   

blue60 napisał/a:
... pod siedzeniem pasażera przetwornica 12v z zabudowy.
Przenieść gdzie indziej. Warto. 8-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***