Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Świstak
2020-06-16, 22:32
Lodówka absorpcyjna czyli na prąd, gaz, węgiel, drewno
Autor Wiadomość
Radek635 
początkujący forumowicz

Dołączył: 01 Gru 2021
Skąd: Tychy
Wysłany: 2021-12-04, 09:24   

zrobiłem test w obecnych temepraturach. Termometr pokazał -2 stopnie w lodówce.
Załaczona na gazie zostawiłem na noc, rano już zastalem wyłączoną.
Czy to normalne, że czujnik temeratury się sugeruje temeraturą w lodówce a co z zamrżalnikiem? Przecież tam powinna być ok -18 stopni.
Co myślicie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2021-12-04, 15:23   

Lodówka w zimie działa tak samo jak w lato, w zamrażalniku powino byc tak ok -10 a komorze -4. Trzeba uważać i ustawiać na min bo w komorze chłodniczej moze spaść temp poniżej 0.
Nie powinna się sama wyłączać.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-08, 17:34   

Zależy co rozumiem przez wyłączenie...
Nowsze lodówki wyłączają palnik i jak ponownie trzeba pracy to iskrownik zapala ponownie...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-11, 09:01   

Pytanie trafiło na moje PW, ale odpiszę tutaj dla przypomnienia.
.
Cytat:

...automat przełącza lodówkę na akumulator, ale działa z aku rozruchowego tylko jak silnik jest włączony czyli jak ładuje alternator natomiast jak sie zatrzymam na jakiś postój to wtedy aku nie działa i co wtedy? za każdym razem odkręcać gaz na postoju aby lodówka działała?
...

Hej, wiesz co, przeniosę odpowiedź z PW na forum bo to bardzo dobre pytanie, na które odpowiedź zapewne nie wszyscy się orientują.
Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, przerwa w podróży dla trybu GAZ, jest w sterowniku zaprogramowana ze zwłoką powiedzmy kwadransa, dopiero potem sterownik odpala gaz jeśli nie pojawi się prąd z sieci 230V lub z alternatora.
Jest to celowe, gdyż kwadrans przerwy jest traktowany jak wizyta na stacji paliw i ze względów bezpieczeństwa i otaczających oparów benzyn, nie uruchamia się płomienia.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2021-12-11, 10:53   

:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:

Nie mam problemu z odpalaniem gazu, :ok

Ale jeden obowiązek by odpadł. :mikolaj
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/103
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2021-12-11, 12:37   

Socale napisał/a:

Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, .

Wrzucę tu swoje 3 grosze :bigok aby ktoś nie walczył z naprawą jak ja :gwm U mnie grzeje z alternatora jak jest "Wyłączona" na 0 !!! :shock: reszta ustawień na AUT jest Ok :lol: Czy to normalne :?: nie wiem :( odpalam silnik do jazdy,wyłączam lodówkę i..w drogę :spoko
_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-11, 20:28   

Comsio napisał/a:
:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:
...

Wiem że moja odpowiedź troszkę wyrwana z kontekstu wprowadziła Cię na fajną myśl, ale pisałem o gotowym fabrycznym produkcie, lodówki z elektroniczną centralką sterującą/sterownikiem ect.
.
Zagłębiając się w myślach i w odpowiedzi na Twoje pytanie: TAK. To może się udać bo nic na przeszkodzie nie stoi oprócz ceny. Sterownik steruje wyborem źródła, 230V, 12V, zaworem gazowym, a tu od lat nie ma zmian. Mamy od zawsze grzałkę 230V, mamy grzałkę 12V i mamy palnik gazowy :bigok
Sterownik generuje też iskrę którą trzeba doprowadzić do środowiska płomienia. Ale...
w lodówkach z takim sterownikiem na przodzie jest pulpit, więc jest on niezbędny do kompletu a tu cena leci już w kosmos.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarsta0001 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido i86
Nazwa załogi: buchalterzy
Dołączył: 31 Lip 2019
Piwa: 9/27
Skąd: Nysa
Wysłany: 2021-12-12, 00:15   

[quote="Socale"]Pytanie trafiło na moje PW, ale odpiszę tutaj dla przypomnienia.
.
Cytat:


Owszem, lodówka pracująca podczas jazdy zasilana jest z alternatora, przerwa w podróży dla trybu GAZ, jest w sterowniku zaprogramowana ze zwłoką powiedzmy kwadransa, dopiero potem sterownik odpala gaz jeśli nie pojawi się prąd z sieci 230V lub z alternatora.
Jest to celowe, gdyż kwadrans przerwy jest traktowany jak wizyta na stacji paliw i ze względów bezpieczeństwa i otaczających oparów benzyn, nie uruchamia się płomienia.




Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Comsio 
Kombatant
weteran cepek

Twój sprzęt: Ducato II 2,5 tdi 670 Eura Mobil
Nazwa załogi: COMSIOWIE
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Lut 2013
Piwa: 85/405
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2021-12-12, 09:03   

Socale napisał/a:
Comsio napisał/a:
:kawka:
Wojtek A u siebie takie coś mogę zamontować taki automacik. :roll:
...

Wiem że moja odpowiedź troszkę wyrwana z kontekstu wprowadziła Cię na fajną myśl, ale pisałem o gotowym fabrycznym produkcie, lodówki z elektroniczną centralką sterującą/sterownikiem ect.
.
Zagłębiając się w myślach i w odpowiedzi na Twoje pytanie: TAK. To może się udać bo nic na przeszkodzie nie stoi oprócz ceny. Sterownik steruje wyborem źródła, 230V, 12V, zaworem gazowym, a tu od lat nie ma zmian. Mamy od zawsze grzałkę 230V, mamy grzałkę 12V i mamy palnik gazowy :bigok
Sterownik generuje też iskrę którą trzeba doprowadzić do środowiska płomienia. Ale...
w lodówkach z takim sterownikiem na przodzie jest pulpit, więc jest on niezbędny do kompletu a tu cena leci już w kosmos.



Dzieki ☕pewne tuningi po prostu się nie opłacają 🙁
Kto pyta nie błądzi 👍

Prawdopodobnie alternatywa wymienić na domowa i 👍
Ale na dzis nie narzekam👍
:spoko
_________________
Całe życie mówię , że do flaszki trza dwojga.
Asia i Wiesław pozdrawiają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-12, 11:48   

jarsta0001 napisał/a:

Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.


Tak dokładnie...
Błąd braku prądu 230 czy 12V po powrocie zasilania znika - żeby resnąć błąd gazu, trzeba wyłączyć i włączyć lodówkę...
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
jarsta0001 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido i86
Nazwa załogi: buchalterzy
Dołączył: 31 Lip 2019
Piwa: 9/27
Skąd: Nysa
Wysłany: 2021-12-12, 12:34   

To w takim razie powstaje pytanie, czy mam wpływ na ustawienie czujnika automatu lodówki w zakresie czasu przełączenia się na postoju na gaz?? Socale pisał że ok 15 min; czy można regulować ten czas ? Rozumię że to ustawienie też ma zabezpieczyć aby akumulator rozruchowy nie został całkowicie rozładowany na postoju przez lodówkę?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-12, 14:57   

jarsta0001 napisał/a:

Czyli stąd błąd pokazywany na lodówce, jeśli zrobiłem przerwę dłuższą to automat szuka gazu a jak ja gaz czas podróży wyłączyłem to wtedy pokazuje błąd i migają wszystkie diody. Czy dobrze to rozumię? Dzieki Wojtku za odpowiedz.

.
Tak dokładnie. Dobrze jest po odkręceniu gazu spróbować ją odpalić chociaż na chwilkę by gaz w przewodach był w gotowości przy e-zaworze.
Często bywa, że sterownik generuje iskrę przez określony zaprogramowany czas bo czeka aż gaz doleci do dyszy i równie często nie zdąży dolecieć, bo przepustowość dyszy jest bardzo mała, wówczas też wywala błąd (brak gazu).
.
Edit:
O zdublowałem Michała :)
A to temu że zaczynam zawsze od pierwszego nie czytanego postu. Michał, brawo.
.
.
.
Czasu "kwarantanny" w centralce/sterowniku nie reguluje się, jest to ustawienie fabryczne, ew. jakiś tryb serwisowy może to zmienić.
Akumulatora na postoju też nie czerpie, gdyż po wyłączeniu silnika zanika sygnał z alternatora.
Po prostu, lodówka ma pauzę w swej pracy. W zamrażalniku jeśli jest miejsce, dobrze jest wozić zamrożoną wodę w butelce, będzie ona pełniła rolę bufora i znacznie wydłuża bezwładność termiczną.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
jarsta0001 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido i86
Nazwa załogi: buchalterzy
Dołączył: 31 Lip 2019
Piwa: 9/27
Skąd: Nysa
Wysłany: 2021-12-12, 15:38   

Socale napisał/a:
. W zamrażalniku jeśli jest miejsce, dobrze jest wozić zamrożoną wodę w butelce, będzie ona pełniła rolę bufora i znacznie wydłuża bezwładność termiczną.




To jest myśl aby wkłady lodówkowe włożyć na czas podróży. :kwiatki:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-12, 19:34   

Dzięki za pifko.
Jeszcze dodam, że wodę zamrażam w domowej zamrażarce do -25...27stC.
Woda gazowana ma o wiele niższy próg zamarzania niż -0stC jeśli nie była odkręcana.
W zamrażalniku kamperowym nawet przy -10...15 może ona być ciągle w postaci płynnej, więc niech to Cię nie zmartwi, dlatego w domowym potrafię ją zamrozić a w kamperowym niech się "rozmraża".
Uwielbiam mocno gazowaną i pieruńsko zimną i bywa, że wyjęta z zamrażalnika, po odkręceniu korka natychmiast zamienia się w lód.
To są prawa fizyki i nic tu nie ściemniam. Po rozmrożeniu do postaci płynnej woda jest znakomita i dzięki temu w walce o kilogramy nie wożę wkładów.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dyha
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lis 2007
Piwa: 16/14
Wysłany: 2022-07-29, 19:14   

To teraz ja z moim problemem:
lodówka na gazie odpala, mrozi, chłodzi ale...
zdarzyło się jej pary razy zgasnąć, kratka wentylacyjna jest okopcona no i wyraźnie śmierdzi.
Myślałem ,że to wina końcówki butli ale po wymianie śmierdzi dalej.
Proszę doradźcie od której strony zacząć gmerać i nie zepsuć bardziej. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***