Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór rodzaju gazu
Autor Wiadomość
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-18, 22:05   

ZbigStan napisał/a:
Mam butlę z GasBanku, z zewnętrznym tankowaniem, a komora butli jest podgrzewana, temp. ok. 5stopni, co pozwala na pełne wykorzystanie zatankowanego LPG.


W jaki sposób podgrzewasz komorę butli? Masz wyprowadzoną rurę od Trumy? Wciąż zastanawiam się, czy nie pójść w Gas Tanki, bo wymiana butli z propanem ogranicza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
less11 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Mobilvetta KEA i67
Dołączył: 24 Sie 2016
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2022-01-18, 22:06   

ZbigStan napisał/a:
Mam butlę z GasBanku, z zewnętrznym tankowaniem .......... Zimą drugą butlę wożę napełnioną propanem jako rezerwę.

I to jest rozwiązanie w które celuje. IMO 2 butle tankowane to zbędny wydatek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sterciu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Karmann Colorado 650
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Piwa: 15/9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-19, 08:30   

Dokładnie tak samo myślę , że dwa gasbanki są zbędne i planuje też jedną zamontować. Teraz mam jedną zwykłą butlę 11kg a drugą NANO , NANO używam głownie do grilla , a stalówka jest wpięta w instalację... Po ostatnich wojażach gdzie musiałem wymienić prawie w połowie pełną butlę bo nie byłem pewny czy wystarczy nam gazu w niej na wyjazd za granice , stwierdziłem , że trzeba w gasbank zainwestować. Przynajmniej można bez kombinacji uzupełnić ją LPG. Najgorsze jest to , że nie mogę nigdzie trafić we Wrocławiu i wymienić NANO na pełną , kiedyś AMERIgaz był w OBI , teraz nie ma , na pobliskim BP jest Dom Light ale nie mają NANO znów... Próbowałem ją wymienić w 3 butlomatach AMERIgaz w Pruszczu Gdanskim , ale nie rozpoznają mojej butli w żadnym...

Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już , ma ktoś doświadczenia jak z tymi aluminiowymi jest ? Puste są niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...
W zeszłym roku za długo się zastanawiałem nad taką kompozytową i ktoś zgarnął mi ją z przed nosa , znów ostatnio była na allegro w licytacji ale poszła za 2600zł co uważam za lekką przesadę...
_________________
Pozdr. Marcin
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-01-19, 08:41   

sterciu napisał/a:
niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...

dokładniej o 0,6kg (kompozyt 6,1 alu 6,7)

i w dalszym ciągu kompozyty z multizaworem nie będą dostępne.

obalę jeszcze jeden mit o kompozytach- optycznie z zewnątrz nie widać ile jest gazu w butli
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wieluniak_1 
zaawansowany

Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Mar 2011
Piwa: 15/12
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-01-19, 08:44   

zbyszekwoj napisał/a:
Wieluniak_1 napisał/a:
z czystym propanem.


Czy na pewno niema tam butanu? :roll:


To jest czysty propan. Ja już od kilku lat używam butli z tej rozlewni.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sterciu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Karmann Colorado 650
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Piwa: 15/9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-19, 08:55   

papamila napisał/a:
sterciu napisał/a:
niby cięższe "tylko" lub "aż" o 1 kg od kompozytowych...

dokładniej o 0,6kg (kompozyt 6,1 alu 6,7)


Czyli tym bardziej wydaje mi się , że nie ma co kombinować , szukać ,tylko iśc w ALU.

Cytat:
i w dalszym ciągu kompozyty z multizaworem nie będą dostępne.


Tez tak słyszałem , i w/g info jakie dostałem od dystrybutora to nie wiadomo kiedy będą i czy wogóle.

Cytat:
obalę jeszcze jeden mit o kompozytach- optycznie z zewnątrz nie widać ile jest gazu w butli


To tak jak w NANO , nie widać ile jest gazu , butle w których widać było ilośc gazu to kiedyś na BP były takie z zielonym uchwytem... ale też już ich nie ma. Gdzieś mam taką w domu jeszcze, i tam faktycznie było widać poziom gazu, ale tylko jak butla była w miare nowa , im starsza tym mniej to było widoczne.

Widziałem na foto te butle mają jakiś wskażnik od góry , ale czy to miarodajne jest wskazanie to nie wiem , poza tym przy zamontowanej butli to chyba tylko lusterkiem by trzeba było się bawić aby coś zobaczyć na nim...
_________________
Pozdr. Marcin
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-19, 09:15   

Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.

IMG_20211230_131041.jpg
Plik ściągnięto 2487 raz(y) 248,23 KB

IMG_20210728_111353_edit_21520370740464.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,13 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pieredyszka 
stary wyga

Dołączył: 03 Lip 2021
Piwa: 67/54
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-01-19, 09:21   

sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem...


W tej instalacji, przydały by się jeszcze, filtry przed duocontrolem.
_________________
Byle dalej, byle w przód, absolutnie, absolutnie.
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Byle dalej, byle w przód, absolutnie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-19, 09:29   

Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem...


W tej instalacji, przydały by się jeszcze, filtry przed duocontrolem.


Filtr jest jeden na wlocie tankowania gazu, drugi za wyjściem z butli multi, fakt, że powinienem jeszcze za zwykłą dać, ale jako, że mam ją od niedawna i jeszcze w rezerwie to na razie odpuściłem. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sterciu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Karmann Colorado 650
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Piwa: 15/9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-19, 11:03   

Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.



Ja pisałem bezpośrednio do Czech meila z zapytaniem o dostępnośc butli, dostałem odpowiedz iż butle na chwile obecną są nie dostępne i nie jest znany termin kiedy będą dostępne. Nawet na stronie HPC RESEARCH s.r.o. nie ma ich w ofercie , sa tylko SINGL, a to jest chyba ich producent. Podobno wersja multi ma problem z otrzymaniem potrzebnych atestów , ale to wiem tylko ze słyszenia, czy to prawda czy nie , nie wiem , ale fakt faktem nie ma ich w sumie nigdzie , w zagranicznych sklepach tez szukałem i nie znalazłem.

Obelink nie ma też tych butli.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.


A dobrze gdzies doczytałem , że te ALU z multizaworem mają kołnierz odkręcany w razie co ??
U mnie problemu w zimie nie ma z gazem, moze tez z racji ze to zimowa wersja z podwojną podłogą , choc schowek od dołu jest ocieplony, nawiewu moze nie ma do schowka ale sciana wewnętrza jak się grzeje w kamperze jest ciepła , pewnie to swoje daje.
_________________
Pozdr. Marcin
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-19, 12:19   

sterciu napisał/a:
Pieredyszka napisał/a:
sterciu napisał/a:
Co prawda wolałbym kompozytowy gasbank , ale wersja Multi jest nie dostępna już


Dlaczego niedostępna już? Chodzi o polską dystrybucję "Gas-Banku" czy w ogóle znikły z rynku? Nie chciałbym wprowadzać w bład, ale gdzieś je widziałem, o ile się nie mylę to w holenderskim Obelinku i to za bardzo niską cenę, w stosunku do tych co widziałem wcześniej.



Ja pisałem bezpośrednio do Czech meila z zapytaniem o dostępnośc butli, dostałem odpowiedz iż butle na chwile obecną są nie dostępne i nie jest znany termin kiedy będą dostępne. Nawet na stronie HPC RESEARCH s.r.o. nie ma ich w ofercie , sa tylko SINGL, a to jest chyba ich producent. Podobno wersja multi ma problem z otrzymaniem potrzebnych atestów , ale to wiem tylko ze słyszenia, czy to prawda czy nie , nie wiem , ale fakt faktem nie ma ich w sumie nigdzie , w zagranicznych sklepach tez szukałem i nie znalazłem.

Obelink nie ma też tych butli.

rigg napisał/a:
Ja mam jak ZbigStan Alu z multizaworem i tankowanie zewnętrzne jako główną, a w rezerwie duocontrol przełączy na zwykłą alu. Latem będę tylko jedną woził bo jest wskaźnik ilości, no i przez dwa tygodnie wakacji spaliliśmy 15 litrów a wskaźnik ledwo wszedł na żółte pole. U mnie schowek nie jest jakoś specjalnie izolowany a mam wersję zimową. Może sąsiedztwo pieca i podwójna podłoga wystarczą, osobiście nie testowałem jeszcze zimą.


A dobrze gdzies doczytałem , że te ALU z multizaworem mają kołnierz odkręcany w razie co ??
U mnie problemu w zimie nie ma z gazem, moze tez z racji ze to zimowa wersja z podwojną podłogą , choc schowek od dołu jest ocieplony, nawiewu moze nie ma do schowka ale sciana wewnętrza jak się grzeje w kamperze jest ciepła , pewnie to swoje daje.


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sterciu 
zaawansowany


Twój sprzęt: Karmann Colorado 650
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Gru 2008
Piwa: 15/9
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-19, 13:28   

rigg napisał/a:


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz


To tym bardziej coraz blizej mi do zakupu tej alu z multizaworem... Muszę tylko jakies filtry dopasować , coś możesz polecić ? ;)

Taki chyba wystarczy za butlą na instalacje kampera
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-butli-lpg-11-kg-kamper-camper-widlak-11663826994

Lub taki:

https://allegro.pl/oferta/filtr-na-brudny-lpg-wstepny-katowy-wozka-widlowego-9242486243

Nie wiem tylko co przed butlą , widziałem filtry zintegrowane z przyłączem wlewowym , ale planuje dać wlew gazu pod klapkę wlewu paliwa i tam mi się taki nie zmieści juz...
_________________
Pozdr. Marcin
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
rigg 
stary wyga


Twój sprzęt: Benimar Tessoro 468 NK
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lis 2014
Piwa: 26/14
Skąd: Kaszubowo
Wysłany: 2022-01-19, 13:45   

sterciu napisał/a:
rigg napisał/a:


W moim ostatnim poście na zdjęciu z multizaworem widać dwie z trzech śrub mocujących kołnierz


To tym bardziej coraz blizej mi do zakupu tej alu z multizaworem... Muszę tylko jakies filtry dopasować , coś możesz polecić ? ;)

Taki chyba wystarczy za butlą na instalacje kampera
https://allegro.pl/oferta/filtr-do-butli-lpg-11-kg-kamper-camper-widlak-11663826994

Lub taki:

https://allegro.pl/oferta/filtr-na-brudny-lpg-wstepny-katowy-wozka-widlowego-9242486243

Nie wiem tylko co przed butlą , widziałem filtry zintegrowane z przyłączem wlewowym , ale planuje dać wlew gazu pod klapkę wlewu paliwa i tam mi się taki nie zmieści juz...

Ja ma taki jak ten drugi. Nawet pytałem czy może być w pionie i poziomie i sprzedawca dopytał producenta i można. Specjalnie wziąłem kątowy bo to pozwala na większą regulację. Całą resztę mam od Jarka papamila także o butle węże i przyłącza wal do niego. Wszystko Ci wyklaruje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2022-01-19, 15:12   

Czy to nie są filtry do fazy płynnej
do fazy lotnej są
https://carbonzorro.com/pl/products/gok-filtr-do-gazu-m20x1-5-dwupak-klucz-564.html
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-01-19, 20:57   

kołnierz w butli ALU jeśli będzie zamontowana można zdemontować (służy do ochrony zaworu i transportu)

wskażnik napełnienia butli jest również widoczny "w poziomie" nie tylko z góry- trzeba tylko odpowiednio ustawić butle.
Można też zastosować miernik Mopeki, współpracujący z telefonem, lub podłączyć przewodowy wskażnik we wnętrzu kampera ( relatywnie drogi)

filtr na zaworze tankującym to sitko i tyle,
ważniejszy jest ten na wyjściu z reduktora lub butli (zależnie od wyboru)
najpopularniejsze to:
Truma
GOK, cena nieco niższa ale wkłady droższe
Drechmeister- trochę tańszy i występuje w wersji prostej, kątowej, w poziomie i pionie

cena to nie wszystko, ważniejsze jest dobranie filtra pod kątem umiejscowienia,
jednemu przy reduktorze, innemu na butli,
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***