Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkocja zimą
Autor Wiadomość
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2021-12-29, 13:25   

[quote="RadekNet"]
JanusS napisał/a:


Po tych drogach ciężarówki jeżdzą, więc i Ty dasz radę ;) Ale faktycznie - sporo dróg turystycznie ciekawych wymaga skupienia podczas jazdy. I trzeba przywyknąć do bardzo niskiej prędkości przelotowej. Ale to jest własnie ta "prawdziwa" Irlandia :)

Z pięcioletniej perspektywy nocowania w Irlandii kamperkiem na dzikusa - totalnie sie z Tobą nie zgadzam. Ale to nie jest kraj dla turystów oczekijących cywilizacji, wielkich miast i szerokich autostrad.


Dzięki Radek. Nie zgadzać się ze mną można jak najbardziej! Z faktami już NIE BARDZO. Podam tylko jeden przykład -2 parkingi "Blackrock Castle Car Park " A i B ". Oba jak njbardziej mają służyć turystom którzy chcą zwiedzić ten obiekt (jeden z ciekawszych w tym mieście) i co??? Pstro!!! Wczoraj "jeździłem" godzinami po okolicach plaż i przedmieściach miast. Dalej. To, że tam jeżdżą ciężarówki to wiadomo. Mnie chodzi o to czy mój kamper nie będzie tarł bokami! To co piszesz to puste slogany! Wiadomo - jak są drogi to wszyscy miejscowi jeżdżą tylko jak mam 1km do mijanki i jedzie dostawczak to bezpieczne dla mojego lakieru minięcie się z nim np. na niektórych odcinkach Drogi Wojennej to jest nie lada wyzwanie. To samo na Kerry. Z Twojego awatara wynika, że jeździsz znacznie węższym pojazdem niż mój - może stąd Twoje bagatelizowanie problemu. Albo też może ja się niepotrzebnie martwię? Bez sprawdzenia "organoleptycznego" się pewnie nie dowiem bo slogany w typie "tam ciężarówki jeżdżą" nic mi nie mówią. To tak jakbyś powiedział właścicielowi GOLDWINGA - "po tej piaskowni jeździ dużo motocykli więc co za problem?" Ale z tym Lidlem czy Tesco to dobra rada! Dzięki!

LIdl.JPG
I weź tu zaparkuj kampera by kupić kilo bananów!!!
Plik ściągnięto 6 raz(y) 86,47 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2021-12-29, 18:37   

Powiem Ci tak - zjezdzilem Irlandię wzdłuż i wszerz pełnowymiarową ciężarówką z naczepą (tzw. TIR). Mam wrażenie, że trochę przesadzasz :)

Podrzuć miejsca jakie Cię interesują to może uda się nam powiedzieć Ci czy droga dojazdowa jest "z rysowaniem lakieru" czy bez ;)

PS
W Cork zobacz Tesco na Wilton. Do centrum dojdziesz na piechotę.
https://goo.gl/maps/8WtQN2NLZLHeazB77
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2021-12-29, 19:26   

RadekNet napisał/a:
Powiem Ci tak - zjezdzilem Irlandię wzdłuż i wszerz pełnowymiarową ciężarówką z naczepą (tzw. TIR). Mam wrażenie, że trochę przesadzasz :)
Podrzuć miejsca jakie Cię interesują to może uda się nam powiedzieć Ci czy droga dojazdowa jest "z rysowaniem lakieru" czy bez ;)
PS
W Cork zobacz Tesco na Wilton. Do centrum dojdziesz na piechotę.
https://goo.gl/maps/8WtQN2NLZLHeazB77


Na myśl mi nie przyszło wątpienie w Twoją znajomość irlandzkich dróg. Broń mnie Boże! Jednak tego co widzę na mapie nie zmienisz. Barierek na parkingach nie podwyższysz i zakazów biwakowania nie zniesiesz! Ja co prawda nie zjeździłem żadnego kraju wzdłuż i w szerz ale nieco tu i tam pojeździłem i to nie tylko po Europie. Dobre poznanie zwyczajów i realiów zawsze oszczędzało mi nerwów i czasu jak się już tam byłem! Stąd moje pytania o realia irlandzkie choć może masz rację z tą przesadą - możliwe, że się starzeję! Do tej pory podróżowałem tylko dwoma sprzętami: jeden kosztował z 10 moich kamperów a drugi wart jest połowę tego co mój kamper. Stąd moja troska o kampera - może przesadna ale zważ, że jestem już teraz emerytem. No ale dość - podsyłam Ci wycinek z tego co bym "chciał". Z góry dzięki za dobre rady z tego rejonu. P.S. 3,5 km "dymać piechty" w jedną stronę i to po mieście by dojść np. na angielski bazar to raczej nie dla mnie!

Wycinek trasy Irlandia.JPG
Plik ściągnięto 8 raz(y) 72,77 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2021-12-29, 20:53   

A tam, napiszę coś :)

1. Niestety drogi są wąskie. To jest fakt. Na szczęście tylko drogi lokalne, w większości oznaczone L, aczkolwiek niektóre R potrafią być równie wąskie. Niestety te lokalne prowadzą najczęściej do fajnych miejsc. I teraz fakty :) Jeśli na wąskiej drodze jedziesz sam, to jedziesz tak, żeby nie haczyć krzacorów. Jeśli jednak musisz się minąć z kimś (najgorsze są te szerokie - autobusy, ciężarówki czy maszyny rolnicze), to najbezpieczniej dla lakieru będzie, jak po prostu staniesz blisko lewej krawędzi (jeśli są krzaki czy drzewa, bo jeś;li tylko trawa, to po prostu sie mijacie) aż się miniecie. Ring of Kerry - tam jeżdżą duże kampery, TIRy i autokary. Dasz radę, ale stosuj sie do powyższej zasady. Ja jeżdżę kampervanem, węższym i bok lewy jest porysowany (na lakierze śladu nie ma, ale okno owszem ma slady). Na początku jest strasznie, potem się przyzwyczaisz, przecież znasz i czujesz wymiary swojego kampera :)
Nie jedź do Conor Pass na półwyspie Dingle. Zresztą są tam znaki zakazu dla większych aut.

2. Parkowanie przy marketach. Jak Radek wspomniał o Cork i Wiltonie, to warto dopowiedzieć, że jest tam limit postoju dwóch godzin, a potem niestety blokada na koło i mandat. Cork jest dużym miastem. Nie zwiedzaliśmy go nigdy kamperem, ale jeszcze osobówką. Wtedy nie było problemu. Nie wiem, jak wygląda w Cork możliwość zaparkowania w centrum przy ulicy - może się da kupić bilet w parkomacie i wtedy zwiedzić? Przejrzyj park4night.
Pozostałe miasteczka, które wymieniłeś, sa raczej małe i nie powinno być problemu zaparkować przy jakimś Aldim, Supervalu, Lidlu. Takie miasteczka nie mają barierek wysokościowych przy tego typu sklepach.

3. Barierki 2m. Jest ich trochę ale można spokojnie znaleźć miejsce bez nich. Zwłaszcza teraz po sezonie. Niektóre samorządy otworzyły barierki na zimę. Za powstawanie barierek w fajnych miejscach winić możemy w większości irlandzkich trawelersów, których to tak łatwo nie jest się pozbyć, gdy zrobią sobie obozowisko. Niestety swoje trzy grosze dorzucili też pseudoturyści... Zostawiali śmietnik po sobie, to się samorządy wkurzyły.

4. Ludzik StreetView mocno wypacza perspektywę. Czasem droga wydaje się nieprzejezdna, a w rzeczywistości nie jest źle. Unikaj bardzo lokalnych dróg (link roads) na terenach wiejskich. Te drogi zazwyczaj mają wysokie ściany po bokach i minąć się tam z traktorem może być ciężko. Aczkolwiek lokalesi są wyrozumiali i starają się zrobić miejsce, zwłaszcza widząc kampera na obcych blachach :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2021-12-29, 21:16   

JanusS napisał/a:
RadekNet napisał/a:
Powiem Ci tak - zjezdzilem Irlandię wzdłuż i wszerz pełnowymiarową ciężarówką z naczepą (tzw. TIR). Mam wrażenie, że trochę przesadzasz :)
Podrzuć miejsca jakie Cię interesują to może uda się nam powiedzieć Ci czy droga dojazdowa jest "z rysowaniem lakieru" czy bez ;)
PS
W Cork zobacz Tesco na Wilton. Do centrum dojdziesz na piechotę.
https://goo.gl/maps/8WtQN2NLZLHeazB77


Na myśl mi nie przyszło wątpienie w Twoją znajomość irlandzkich dróg. Broń mnie Boże! Jednak tego co widzę na mapie nie zmienisz. Barierek na parkingach nie podwyższysz i zakazów biwakowania nie zniesiesz! Ja co prawda nie zjeździłem żadnego kraju wzdłuż i w szerz ale nieco tu i tam pojeździłem i to nie tylko po Europie. Dobre poznanie zwyczajów i realiów zawsze oszczędzało mi nerwów i czasu jak się już tam byłem! Stąd moje pytania o realia irlandzkie choć może masz rację z tą przesadą - możliwe, że się starzeję! Do tej pory podróżowałem tylko dwoma sprzętami: jeden kosztował z 10 moich kamperów a drugi wart jest połowę tego co mój kamper. Stąd moja troska o kampera - może przesadna ale zważ, że jestem już teraz emerytem. No ale dość - podsyłam Ci wycinek z tego co bym "chciał". Z góry dzięki za dobre rady z tego rejonu. P.S. 3,5 km "dymać piechty" w jedną stronę i to po mieście by dojść np. na angielski bazar to raczej nie dla mnie!


Zebyśmy się zrozumieli :) Ja piszę, że przesadzasz, bo myślę, że jazda po Irlandii jest tak samo łatwa/trudnia jak po każdym innym kraju, a z Twoich postów widze hmmm szukanie problemów, gdzie ich nie ma. Napisalem, że jeżdzilem po Irlandii dużą cięzarówką jako dówód na to, że i Ty dasz rade kamperem.

Michał dobrze prawi :)

Rejon z tej mapki to nie moje okolice - nie będę się wymadrzał.

Aaa w temacie Cork - tu masz fajny camperpark
https://goo.gl/maps/nSyr86ZaReKjE7XU6
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2021-12-29, 21:39   

RadekNet napisał/a:
Aaa w temacie Cork - tu masz fajny camperpark
https://goo.gl/maps/nSyr86ZaReKjE7XU6


Cobh - bardzo popularna miejscówka za dyszkę na 24 godziny i max 48 godzin na postój. Jest miejsce na serwis :) No i blisko do Cork, pewnie jakiś autobus jest w pobliżu. No i widok fajny. Warto też wspomnieć o bardzo pobliskim muzeum Titanica. Stąd właśnie ten transatlantyk wypłynął w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2021-12-31, 12:08   

Tak po prawdzie to nie stamtąd wypłynął w ostatni rejs!!! Był to zaś ostatni port do jakiego zawinął w swoim pierwszym i ostatnim rejsie przez Atlantyk.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2022-01-03, 08:15   

JanusS napisał/a:

Dzięki Radek. Nie zgadzać się ze mną można jak najbardziej! Z faktami już NIE BARDZO. Podam tylko jeden przykład -2 parkingi "Blackrock Castle Car Park " A i B ". Oba jak njbardziej mają służyć turystom którzy chcą zwiedzić ten obiekt (jeden z ciekawszych w tym mieście) i co??? Pstro!!! Wczoraj "jeździłem" godzinami po okolicach plaż i przedmieściach miast.


Czy ty właśnie mówisz człowiekowi, który mieszka w tym kraju i jeździł po nim ciężarowką, że ty wiesz lepiej, bo oglądałeś go na google maps? ;-)

Cytat:
Dalej. To, że tam jeżdżą ciężarówki to wiadomo. Mnie chodzi o to czy mój kamper nie będzie tarł bokami!


To ile on ma szerokości? 2.7 metra?

Ciężarówki mają po 2.5.

Cytat:
To co piszesz to puste slogany!(...)Bez sprawdzenia "organoleptycznego" się pewnie nie dowiem bo slogany w typie "tam ciężarówki jeżdżą" nic mi nie mówią.


To ja Ci wytłumaczę. Ciężarówka jest zazwyczaj szersza, wyższa i dłuższa niż kamper. Jeśli pojazd szerszy, dłuższy i wyższy (czyli: potrzebujący szerszej drogi na prostej, mniej ciasnych łuków i nie mogący podjeżdzać zbyt blisko na przykład do drzew) daje radę, to i kamper dał radę.

Cytat:
Ale z tym Lidlem czy Tesco to dobra rada! Dzięki!


Tylko jak już ktoś pisał, musisz uważać na ograniczenia czasowe parkowania - to jednak teren prywatny. Ja po Irlandii jeździłem niewiele i poza północną tylko busami, ale radę będę miał inną, przemieloną wielokrotnie także w UK, gdzie jest podobnie: parkuj na obszarach przemysłowych. Nie pamiętam już na 100% bo to dawno było, ale chyba kiedyś byłem z dostawą w jednym z tych miast i parkowałem (na cały dzień spania) tutaj: https://goo.gl/maps/RC7uHnhfy2tgPZs67 - 3 km do miasta, 40 minut luźnym spacerkiem (aczkolwiek ja nie byłem, akurat nie byłem tam zwiedzać)

Na obszarach przemysłowych jest bezpieczenie: w dzień jest tam mnóstwo ludzi. W nocy bywa różnie - w wielu miejscach można znaleźć zakłady czynne całą dobę czy jakieś strzeżone portiernie, wszędzie są kamery, do tego nierzadko parkują tam na noc też tiry, jak stoisz koło auta, które ma cenny ładunek na pace albo chociaż tysiąc litrów ropy w łatwo dostępnym baku, to Twój kamperek staje się mniej atrakcyjny.

Owszem, bywa głośno i ruchliwie, nie jest też zwykle za pięknie. Ale jeśli chcesz zostawić auto żeby sobie pójść pozwiedzać to i tak nie będziesz się przecież widokami napawał.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2022-01-13, 20:38   

Dzięki Orys, odnośnie tych przemysłowych miejscówek to wezmę sobie do serca. A z tymi obcierkami to jednak mam obawy! Ciężarówki są wyższe i zdecydowanie mniej "wrażliwe" na takie rzeczy. JA ponieważ jest to mój pierwszy kamper - to jestem przewrażliwiony... chyba. Ale! Jak dalej trzeba będzie odbywać kwarantannę w hotelu u Angoli to pojadę do... Pcimia Dolnego!!!
poza wszystkim to zastanawiam się czy początek kwietnia to nie za wcześnie??? Nie za bardzo lubię szarości, mgliste i wilgotne klimaty. Jeśli koledzy macie jakieś rady w tym przedmiocie to dać bez wahania!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2022-01-23, 20:21   

Nie, początek kwietnia to już wiosną pachnie. Zaczyna się zazieleniać, będą już kwitły gdzieniegdzie żonkile albo te takie żółte kwiatki na kolczastych krzakach... A to tego kwiecień-maj-czerwiec to, przynajmniej w Szkocji - zwykle dużo ładniejsza pogoda niż w wakacje...

Ja robię takie kompilacje filmików z kamerek co miesiac, mozesz sobie obczaić jak wygląda pogodowo początek kwietnia tutaj:



A co do tych obcierek to jeździłem też busem tzw. Lutonem, z wysoką zabudową kontenerową. Naprawdę nie jest łatwo to zarysować o krzaki.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2022-01-30, 15:24   

orys napisał/a:
mozesz sobie obczaić jak wygląda pogodowo początek kwietnia tutaj:


no jak oglądam to Ty tu nieźle popinkalasz! Dzięki
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2022-02-01, 04:16   

JanusS napisał/a:
orys napisał/a:
mozesz sobie obczaić jak wygląda pogodowo początek kwietnia tutaj:


no jak oglądam to Ty tu nieźle popinkalasz! Dzięki


W jakim sensie? Że szybko? Nie, ja jestem spokojny człowiek, na co prostszych drogach mam tempomat zwykle ustawiony na ograniczenie + 10%, na pomniejszych tak jadę, jak jest bezpiecznie.

Na dole masz prędkość w milach wyświetlaną ;-)
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
JanusS 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Lagan na Ducato Multi 100
Dołączył: 21 Lut 2021
Postawił 11 piw(a)
Skąd: Mierzęcice
Wysłany: 2022-06-01, 18:19   

Irlandia objechana! Lusterko prawe poszło się paść ale jak patrzę to co drugi kamper ma to połatane więc nie jesteśmy wyjątkiem. Było pięknie i jesteśmy mego zadowoleni! Pozdrówka dla wszystkich i polecamy Irlandię wszystkim, którzy lubią przyrodę i wiekowe zabytki! Gdyby nie to, że czekają na nas inne ciekawe miejsca na kontynencie to wjechalibyśmy w interior i tam pobyli jeszcze z miesiąc. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy się wahają czy przyjechać do Irlandii! Dwa zapasowe lusterka, Nervosanu dwa opakowania i jazda!!! Polecamy - było super!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***