Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
prawo jazdy kat. B pojedziemy elektrykiem o DMC do 4,25t
Autor Wiadomość
Den-tal 
zaawansowany

Twój sprzęt: Pathfinder
Nazwa załogi: An-To
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2012
Piwa: 26/3
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2022-01-12, 15:23   

krzlac - bywales w Szwecji i chyba wiesz, ze tu wojny nie bylo od ponad 200 lat ,wiec i moda na bunkry mieszkalne dawno sie skonczyla :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/105
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2022-01-12, 21:07   

Cyryl napisał/a:

nie musisz mieć w prawie jazdy kodu 95 (badania psycho, lekarskie, kwalifikacja wstępna i szkolenie okresowe)

Cyryl , wobec tego ktoś się myli :-/ wyszła mi ważność badań lekarskich i pytałem dzisiaj w WK jakie mam zrobić na potrzeby własne..stanowczo oznajmiono mi że lekarz (okulista ok) + psychologiczne :gwm
_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-12, 22:56   

to była odpowiedź na to:
eler1 napisał/a:
Powyżej 3,5T jest jeszcze trzy pułapki to tachograf i licencja lub zaświadczenie na przewóz rzeczy na potrzeby własne oraz psychotechnika i kurs kwalifikacji zawodowej


wydaje mi się, że na kat. B, B+E nie trzeba badań psychotechnicznych, na inne już tak (nawet jak nie wykonujesz zawodu kierowcy), ale jutro definitywnie sprawdzę.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/105
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2022-01-13, 06:14   

Cyryl napisał/a:
to była odpowiedź na to:
eler1 napisał/a:
Powyżej 3,5T jest jeszcze trzy pułapki to tachograf i licencja lub zaświadczenie na przewóz rzeczy na potrzeby własne oraz psychotechnika i kurs kwalifikacji zawodowej


wydaje mi się, że na kat. B, B+E .

Powyżej 3,5 T..Mam C :bajer
_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-13, 07:59   

czyli psychotesty, badania lekarskie, a jeżeli nie wykonujesz transportu drogowego nie musisz spełniać tych dodatkowych wymagań.

badania związane z kategorią prawa jazdy to Ustawa o Kierujących Pojazdami Art. 11.1.2.

pozostałe wymagania to Ustawa o Transporcie Drogowym Art. 39a.1
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 126/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2022-01-13, 08:32   

sumując powyżej 3.5t
Zarobkowo/zawodowo (C) badania tak. Tacho tak. Drogi płatne płacimy.
Potrzeby własne np.: kamper (C) badania nie. Tacho nie. Drogi płatne płacimy.
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-13, 09:34   

nie do końca, bo:
UoKP:
"Art. 11.
1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:
1) osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii;
2) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – nie dotyczy prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T;"


czyli dzisiaj przed kursem prawa jazdy i po okresie ważności badań lekarskich na wszystkie kategorie prawa jazdy, bez wymienionych wyżej, niezależnie czy będziesz wykonywał transport czy jeździł kamperem, na potrzeby własne itp. musisz mieć badania psycho i orzeczenie lekarskie.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eler1 
Kombatant


Twój sprzęt: kamper
Nazwa załogi: elerki
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 52/129
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2022-01-13, 09:46   

Jak ktoś ma stare prawojazdy (egzamin na C w 1996roku) w rubryce 11 kat.C nie było terminu ważne bo były kreski to też musi robić badania lek. i psychologiczne ?
Jak zrobiłem kurs na przewóz rzeczy i badania lek. i psych.z automatu z rubryce 11 ograniczyli mi ważność kat.C do końca badań czy to nie jest nadużycie. Czytałem że tak nie powinno być i niektóre osoby się odwoływały od decyzji urzędu i im to poprawiano.

Na to wcześniej co pisałem to dotyczyło firm

Cyryl napisał/a:
to była odpowiedź na to:
eler1 napisał/a:
Powyżej 3,5T jest jeszcze trzy pułapki to tachograf i licencja lub zaświadczenie na przewóz rzeczy na potrzeby własne oraz psychotechnika i kurs kwalifikacji zawodowej


wydaje mi się, że na kat. B, B+E nie trzeba badań psychotechnicznych, na inne już tak (nawet jak nie wykonujesz zawodu kierowcy), ale jutro definitywnie sprawdzę.
_________________
Pierwsza MAŁA KARAWANA na CT :)

Życie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiadomo na co się trafi.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-13, 10:36   

a kto powiedział, że wszystkie przepisy są lub będą dobre?

ja prowadzę zajęcia z Kwalifikacji Wstępnej jakie muszą mieć kierowcy zawodowi na początku po zdaniu na prawo jazdy, również Szkolenie Okresowe co 5 lat, ale sam tego nie mam, bo nie pracuję jako kierowca.
gdybym chciał wykonywać zawód kierowcy musiałbym iść na taki sam kurs do kogoś i wysłuchwiać to co sam między innymi mówię, bo to że ja prowadzę takie zajęcia nie ma dla urzędników żadnego znaczenia.

wykładowcy i instruktorzy nauki jazdy aby wykonywać swój zawód muszą co roku uczestniczyć w warsztatach doskonalenia zawodowego, a zaświadczenie w uczestnictwie przedstawić w odpowiednim urzędzie do 7 stycznia.
i takie warsztaty ja prowadziłem kilkakrotnie w roku, ale musiałem iść do kogość innego, aby dostać takie zaświadczenie, bo to że ja sam prowadzę takie zajęcia jest dla urządników niewystarczające.

gdzie tu logika, gdzie sens?

ale muszę Cie pocieszyć.
wykładowcy i instruktorzy muszą przechodzić badania psycho i lekarskie okresowo (co 5 lat, po 60-tce co 2 lata), ale ze względu na pandemię badania są zawieszone.
czyli jeżeli moje badania straciły ważność w grudniu 2020 roku, to i tak uprawnienia są ważne do końca pandemii (którego na razie nie widać) i jeszcze 60 dni po jej zakończeniu.

ponieważ aby się upewnić na 100% przed chwilą dzwoniłem do naszego wydziału komunikacji, taka sama zasada obowiązuje kierowców, więc jeżeli komuś teraz kończy się ważność prawa jazdy ze wzgdu na badania lekarskie nie musi ich przechodzić, uprawnienia są ważne do końca ogłoszenia stanu epidemii i jeszcze 60 dni.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 126/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2022-01-13, 10:48   

Cyryl napisał/a:
nie do końca, bo:
UoKP:
"Art. 11.
1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:
1) osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii;
2) uzyskała orzeczenie:
a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – nie dotyczy prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T;"


czyli dzisiaj przed kursem prawa jazdy i po okresie ważności badań lekarskich na wszystkie kategorie prawa jazdy, bez wymienionych wyżej, niezależnie czy będziesz wykonywał transport czy jeździł kamperem, na potrzeby własne itp. musisz mieć badania psycho i orzeczenie lekarskie.


przed wydaniem uprawnień tak, ale to oczywiste.
Po wydaniu wyłącznie gdy wydane były na czas określony. Kto ma na: nie określony nie jest zobowiązany do badań.
Dla mnie to, że czas określony to czas określony jest "oczywistą oczywistością" (jak mawia pewien z metra cięty) toteż do oczywistości się nie odnosiłem. Ale OK poprawka. Kto ma bezterminowo nie podlega badaniom. Kto ma terminowo to w wskazanym terminie badania wykonać je powinien (jeśli chce je zachować)
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 126/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2022-01-13, 11:00   

eler1 napisał/a:
Jak ktoś ma stare prawojazdy (egzamin na C w 1996roku) w rubryce 11 kat.C nie było terminu ważne bo były kreski to też musi robić badania lek. i psychologiczne ?
Jak zrobiłem kurs na przewóz rzeczy i badania lek. i psych.z automatu z rubryce 11 ograniczyli mi ważność kat.C do końca badań czy to nie jest nadużycie. Czytałem że tak nie powinno być i niektóre osoby się odwoływały od decyzji urzędu i im to poprawiano.

Na to wcześniej co pisałem to dotyczyło firm

Cyryl napisał/a:
to była odpowiedź na to:
eler1 napisał/a:
Powyżej 3,5T jest jeszcze trzy pułapki to tachograf i licencja lub zaświadczenie na przewóz rzeczy na potrzeby własne oraz psychotechnika i kurs kwalifikacji zawodowej


wydaje mi się, że na kat. B, B+E nie trzeba badań psychotechnicznych, na inne już tak (nawet jak nie wykonujesz zawodu kierowcy), ale jutro definitywnie sprawdzę.


Zgubiłem kiedyś (lub mi je skradziono) dokumenty w tym PJ. Wystąpiłem o wtórnik. Otrzymałem wtórnik PJ który zamiast bezterminowo, był z określonym terminem (i nie piszę tu o ważności dokumentu bo to inna sprawa) a o tym, że: wpisano mi terminowość w uprawnienia.
Odmówiłem odbioru i zażądałem wydania PJ zgodnego z utraconym dokumentem argumentując to tym, że strata "plastiku" nie powoduje utraty uprawnień o których on WYŁĄCZNIE INFORMOWAŁ.
Z lekką zwłoką wynikłą z konieczności "wytworzenia" prawidłowego "plastisia" takie PJ (tj bezterminowe uprawnienia) ponownie otrzymałem.
Ważność dokumentu to już inna sprawa, ale nie mająca wpływu na ważność uprawnień.

Co nie oznacza, że jakieś biurwokraty to zmienia prędzej czy później.
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 301/14
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-13, 11:06   

w sumie masz rację, ale tylko coś dodam.

każdy kto ma bezterminowe prawo jazdy otrzymał je na podstawie jakiegoś tam orzeczenia lekarskiego, które do dzisiaj jest gdzieś w archiwum.
w 2028 roku będzie zmina bezterminowych praw jazdy na terminowe (ważne na 15 lat), ale będzie ono wydawane na podstawie tego starego orzeczenia, nie będzie trzeba w tym wypadku nowych badań lekarskich.

po upływie tych 15 lat będzie ponownie odnawiane na podstawie starych badań, jeżeli jeszcze ktoś z posiadaczy tych starych bezterminowych praw jazdy będzie żył.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
yamah 
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-S plus
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sty 2019
Piwa: 258/105
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2022-01-13, 12:03   

Cyryl napisał/a:
czyli psychotesty, badania lekarskie, a jeżeli nie wykonujesz transportu drogowego nie musisz spełniać tych dodatkowych wymagań.

Jednak musiałem bo tak wymaga WK :shock:
Zrobiłem dziś..najgorsze to kółka i krzyżyki :haha: a..i tylko na 2,5 roku :gwm

IMG20220113114515.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,89 MB

_________________
Ten kto żyje widzi dużo..ten kto podróżuje widzi więcej
-------------------------------------------------------------------------------
był Ducato 2,5 Burstner na próbę.. Pilote Explorateur715...zostało Carthago Chic-S plus
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RadekNet 
weteran


Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Piwa: 25/72
Skąd: Sligo IE
Wysłany: 2022-01-13, 12:08   

Cyryl, a orientujesz się może (skoro już mówimy nie tylko o paliwiach alternatywnych), w jakim jeszcze europejskim kraju są wymagane psychotesty dla kierowcow zawodowych? Ja na prawie jazdy irlandzkim tylko lekarza rodzinnego zaliczam co 5 lat (dla "amatorow" co 10) i godzina rocznie szkolenia CPC, żeby zachować ważność kodu 95 (tego kamperowcy robić nie muszą oczywiście).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
orys 
stary wyga


Twój sprzęt: Baza już jest ;-)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sty 2017
Piwa: 58/13
Skąd: Glasgow
Wysłany: 2022-01-23, 20:24   

Kazik II napisał/a:
orys napisał/a:
To pomaga w jeździe po wąskich drogach.

A w jaki sposób? :shock:


W taki, że możesz się wychylić przez okno i dokładnie oglądać jak Ci koło idzie po krawędzi drogi.

Cytat:
A ja swoją drogą miałem okazję jeździć u nas "anglikiem" i, szczerze mówiąc, czułem sią bardzo niepewnie.


Kwestia przyzwyczajenia. Ja swoim samochodem przyjeżdżam do Polski co najmniej raz w roku od piętnastu lat, a w swoim czasie zawodowo śmigałem po całej Europie szkockim busem. Nie ma żadnych problemów jak się przyzwyczaisz - o ile nie lubisz zbierać się do wyprzedzania siedząc komuś na zderzaku...
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***