Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprinter MaXXXi L4H3 - pierwsza budowa - pomóż weteranie :)
Autor Wiadomość
zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Dołączył: 16 Lip 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: TL
Wysłany: 2021-07-16, 13:50   Sprinter MaXXXi L4H3 - pierwsza budowa - pomóż weteranie :)

Witam, wszystkich forumowiczów.
Witam i o rade pytam i pytać będę często. Jestem prawie tak początkujący w pracach remontowych jak można być, pare płytek ułożonych, troche paneli, malowania, drobne prace ale zapał jest.

Zakupiłem sprintera z 2015r przebieg 240k, wersja najdłuższa i najwyższa( dach z włókna szklanego?).Zależało mi na samochodzie który był serwisowany tylko w ASO duży przebieg się trafił ale w tym rozmiarze ciężko było przez pare miesięcy znaleźć coś ciekawszego. Pojechałem do sprzedawcy (komisu) wszystkie ściany ładnie wyłożone płytą, nadkola pozasłaniane no ale kupiłem. Po dojechaniu do domu i odsłonięciu okazało się coś czego nie spodziewałem się w 5 letnim samochodzie czyli ruda, usunęliśmy i po zmatowieniu, podkładzie epoxydowym zostało pomalowane raptorem - przy okazji wszystko od bocznych plastyków (i pod nimi tez) w dół zostało tym rapotorem potraktowane.

Tym sposobem dochodzimy do izolacji - wybrałem na ściany, sufit oraz podłogę plyte PIR dwustronnie metalizowana którą będę docinał, jak jednak widać na zdjęciach powstają dość spore szpary pomiędzy płytą tej wielkości a podłogą. I teraz czym to najlepiej wypełnić? Może walnąć piankę na całą podłogę i później wyrównać ją starając się osiągnąć prostszą podłogę? A może macie jakiś środek warty polecenia który mi to ładnie wypełni i przytrzyma te płyty do podłogi? Każda wskazówka będzie doceniona a może nawet użyta :)



Drugie pytanie to przyszedł mi właśnie wiatrak na sufit i zamierzam wyciąć dziurę wyrzynarką - do czego brzeszczot byście polecili użyć w tym materiale? Na coś uważać? no i czym później zaizolować/przykleić ten wiatrak do dachu z laminatu który mam?

[EDIT] Znalazłem brzeszczot do tworzyw sztucznych w tym włókna węglowego. Zostaja pytania o to czym najlepiej uszczelnić ;)

Jak widźcie pytań będę miał sporo i liczę na społeczność, dołączam zdjęcia po raz pierwszy - ale powinno się udac ;)


Linki do obrazków jeżeli się zle wyświetlają:
https://imgbox.com/EQA8RkC4
https://imgbox.com/37n3rnBc
https://imgbox.com/TPHtmmps
https://imgbox.com/tiI5bOoA
https://imgbox.com/YIxX4llU
https://imgbox.com/luaBoXyz
https://imgbox.com/2V9YSoTW
https://imgbox.com/khCItcw7
https://imgbox.com/orNHNFzR
https://imgbox.com/92poClur

1 - po malowaniu.jpg
c
Plik ściągnięto 7 raz(y) 1,73 MB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2021-07-16, 20:48   

Cała budowa

https://www.stinsonvans.com/windows
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Dołączył: 16 Lip 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: TL
Wysłany: 2021-07-16, 21:28   

Dzięki, Trochę się doszkoliłem przez cały dzień. Zadzwoniłem do tytana polecili Klej montażowy FIX2 GT do klejenia płyt do podłogi. Jak zastygnie spróbuje jeszcze troche pianą pur potraktować otwory, żeby zlikwidować punkt rosy.

Co do okna to zakupiłem taśme butylową 2mm grubości i dekalin Dekaseal 1512 na uszczelnienie ponoć nadaję się do tego typu prac. Pózniej zapewne użyje do montowania okna bocznego też tego uszczelniacza.

Udało się też zamówić pierwsze akumulatory Lifepo4 - na razie 4 sztuki na zlozenie jednej bateri 12v docelowo, planuje 24v system z 16 jednostkami 3.2. Gdyby był ktoś kto podpowie w sprawie wyboru BMSa z chin, ewentualnie polecenia czegoś lokalnego byłbym wdzieczny ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kajkosz 
trochę już popisał

Twój sprzęt: blaszak Jumper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lis 2018
Piwa: 7/2
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2021-07-17, 18:19   

No cóż, taki urok tych aut. Mechanicznie całkiem przyzwoite, ale blacha to po prostu jakieś nieporozumienie. Słyszałem o jednym skrajnym przypadku kiedy w ciągu trzech lat eksploatacji porobiły się od rdzy dziury.

Dlatego należy unikać sprinterów, crafterów, ale również iveco daily. Szkoda pieniędzy, potem tylko żal i ciągła walka z rudą, jedno miejsce zakleisz to już wychodzi w innym.

A co do wentylatora, rozumiem że chodzi po prostu o okno dachowe z wentylatorem.
Blachę wycinasz wyrzynarką z brzeszczotem do metalu. Najlepiej tym wąskim, bo łatwiej będzie zaokrąglenia wyciąć. W idealnym przypadku okno powinno mieć około 1.5-2 milimetry luzu z każdej strony.
Jeżeli okno to pasuje do dachu, tzn, np. montujesz w płaską część dedykowaną do szyberdachu, to uszczelniasz to za pomocą sikalastomer 710, dajesz dużo po całym obwodzie i dociskasz oknem, nadmiar ma wypłynąć przy dokręcaniu okna, potem usuwasz nadmiar. Usuwa się to ciężko, bo klei się do wszystkiego, więc wcześniej oklej taśmą malarską wokół okna bo będziesz bluźnić. przydatny będzie też płyn do naczyń, ułatwia usuwanie.

ALE jeżeli montujesz w miejscu nie przeznaczonym do tego celu, czyli np tam gdzie dach jest pofalowany , np blacha trapezowa to musisz się zaopatrzyć w odpowiedni adapter, ewentualnie wyrzeźbić go samemu np ze spienionego pcv, i dopiero taki adapter uszczelniasz.

Od spodu powinno się do dachu przykleić wzmacniającą ramkę np. z drewna, ja używam do tego celu twardego styroduru+sklejki.

Płyty do podłogi możesz kleić nawet pianą montażową, i za jednym zamachem razu wypełnić nią te przetłoczenia.
Tylko że Ty ją już pomalowałeś raptorem, więc zrób najpierw próbę czy aby na pewno piana czy też klej się go będzie chciał trzymać.
_________________
Moja przebudowa https://www.camperteam.pl...pic.php?t=37288
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Dołączył: 16 Lip 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: TL
Wysłany: 2021-07-19, 14:11   

z rudą chwilowo wygrane i liczę, żę raptor się utrzyma - dzisiaj właśnie zaczeło padać jak byłem w busie i zauważyłem, że sporo wody sie wlewa przez otwory które trzymają listwy boczne - zamierzam to potraktować spoiwem K + D i plastiki trzymające listwę włożyć żeby wypełniły ładnie.

Co do dachu to kupiłem specjalny brzeszczot do tworzyw sztucznych ponieważ dach jest nie z metalu ale z włókna szklanego - na szczęście jest tylko delikatnie zaokrąglony bez więszkych uskoków więc powinno się tam wszystko ładnie dogiąć. Uszczelniacze kupiłem te wyżej. Ramka zamierzam wykonać z drewna delikatnie je zaimpregnuje też.

Wszystko już ładnie powykładałem płytami PIR tam gdzie się nie da zapewne zapiankuje, mam tylko problem z drzwiami bo tona kabli w nich jest i piankowanie tego to raczej nie najmądrzejszy pomysł a jednak zostają tam spore otowory nie pokrytej niczym blachy.. jak ktoś ma jakieś porady chętnie usłyszę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mczarny 
początkujący forumowicz

Dołączył: 23 Sty 2022
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-01-23, 17:50   

Ahoj,

jak prace idą? Jestem na etapie szukania podobnego busa.
Masz wersję 4,7m ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2022-01-24, 08:16   

Pierwsze to na dach zrób rozpiske z solarami i do tego okna . Ja mam solar 360 i wymiar jak pamiętam to 185x105 :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
franu 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Fiat Ducato
Dołączył: 23 Gru 2018
Piwa: 1/17
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2022-01-25, 08:36   

Fajne autko z dużym potencjałem, Przejżyj pare wątków z budową. Zastanów się nad łóżkiem w poprzek z poszerzeniami. Będziesz miał wtedy więcej miejsca na łązienkę salon. Wszystko teraz szybko rdzewieje, nie tylko Mietki. Ja robię na Ducato 2014i też na wiosne idzie do poprawek lakiernuczych. Staraj się tak poigodzić okna dachowe, żeby zmieścić jak najwięcej solarów, bo coraz więcej budowniczych dzieki nowym technologiom( główniel lekkie i pojemne aku LIFEPO4) sie przesiadaja z gazu na prąd i coraz bardziej da się. Polecam również z patentów kolegów mokre Webasto z ogrzewaniem mieszanym tj. podłoga plus nagrzewnica. dodatkowo można podpiąć wymiennik płytowy. Ocieplenie polecam natrysk po całości twardą i niepalną pianą zamkniętokomorową. Jeżeli chodiz o zabudowę środka to nie napisłąę jakie plany.
Powodzenia
_________________
franu

https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32359

www.FORTBelweder.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SilentCircle 
początkujący forumowicz

Dołączył: 13 Lut 2019
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-01-26, 15:54   

franu napisał/a:
Ocieplenie polecam natrysk po całości twardą i niepalną pianą zamkniętokomorową.


Polecam przed piankowaniem obejrzeć efekt chłonięcia wody na tym filmiku. Fakt, majster przyznał się, że nie wentylował busa, ale daje do myślenia mimo to.

-> klik <-



Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
franu 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Fiat Ducato
Dołączył: 23 Gru 2018
Piwa: 1/17
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2022-01-27, 09:45   

SilentCircle napisał/a:
franu napisał/a:
Ocieplenie polecam natrysk po całości twardą i niepalną pianą zamkniętokomorową.


Polecam przed piankowaniem obejrzeć efekt chłonięcia wody na tym filmiku. Fakt, majster przyznał się, że nie wentylował busa, ale daje do myślenia mimo to.

-> klik <-



Pozdrawiam


Nie robiłem docieplenia Polinorem.

3 strona z relacji mojej zabudowy polecam.

https://www.camperteam.pl...er=asc&start=30


Pozdrawiam
_________________
franu

https://www.camperteam.pl...pic.php?t=32359

www.FORTBelweder.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Dołączył: 16 Lip 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: TL
Wysłany: 2022-02-12, 13:42   update

Trochę czasu minęło i wizja zrobienia wszystkiego w 4 miesiące pozostała w sferze marzeń :) Praca i robienie kampera dobrze i szybko nie idą razem w parze, ale do tematu.

Dzięki za wszystkie rady, nie obyło się jednak bez błędów, które lepiej czy gorzej udało się przeskoczyć.

Odpowiadając na pytania :
Cytat:
@Mczarny: Masz wersję 4,7m ?
Mam wersje 4,7, dłuższej i wyższej nie ma

Cytat:
@andi at: Pierwsze to na dach zrób rozpiske z solarami i do tego okna . Ja mam solar 360 i wymiar jak pamiętam to 185x105

Niestety tego nie zrobiłem, rozplanowałem okna żeby jak najwięcej solarów weszło, ale założyłem że będą miały maks 2m, a te co chciałem miały 2.2 długość. Więcej o tym jak sobie poradziłem dalej w poście :)

Kod:
@franu: Zastanów się nad łóżkiem w poprzek z poszerzeniami.


Łóżko będzie kombinowane, jako że lubie bajery i się wyspać, 183 wzrostu i poszerzenia mi się nie kalkulowały.


Postępy w kolejności będę się starał:

Kamper w całości ocieplony 5/4cm płytą PIR, szczeliny wypełnione pianką. Nie było łatwo pociąć i powkładać tego wszędzie, ale daliśmy rade :) Na to warstwa alufoxu szczelnie i wszędzie. W rogach przy podłodze oraz główny tunel nie wypełniony szczelnie, trochę poczytałem tak zdecydowałem czy dobrze okaże się, zawsze dołożyć będzie można. Najbardziej tak czy siak martwię się o pojedyncze okna które to całe ocieplenie poślą w ...




Na zdjęciu wstawiony wiatrak maxfann, oraz okno dometica, fajny sprzęt na pierwszy rzut oka :) Na podłodze, sklejka Ceiba 6mm, nie robiłem w podłodze drewnianych poprzeczek, czysta płyta, bez mostków.

W następnej kolejności ławka z przodu przeniosła się na tył. Nóg dostała sama, zmiana w podstawie pozwoliła jej prosto stanąć i tak stoi.


Po zwarzeniu po tych zmianach, ociepleniu, dodatkowym fotelu, oknach ubyło sporo wagi:


Dodaliśmy następne okna dachowe:



tył 2x 40x40, przód 70x40 maksymalnie do jednej strony, niestety zapewne przegiąłem bo będę miał teraz problem z założeniem wewnętrznego plastiku prosto, ale potrzebowałem wyjścia w łazience obok również..

I tym wesołym akcentem dochodzimy do mebli, jak wsześniej było widać nie zostało za dużo ładowności, dlatego szkielet mebli powstał z profili aluminiowych 20x20, teraz zapewne użył był 30x30 ale to też daje rade, było dużo zabawy z małymi narożnikami po prostu. Materiał fajny, wybacza błędy, zawsze można coś ponownie dociąć, a i jak kiedyś zmiany zechcemy to się uda, a najważniejsze lekki i wytrzymały.



W ścianach vana zrobiłem nitonakrętki do których później przykręciłem profile, cała konstrukcja jest stabilna dzięki temu. Nie trzeszczy, ani nie piszczy przy jeździe. Na ścianach wylądowała ceiba 6mm.




Sorki za zdjęcia robione kalkulatorem, ale ten etap szedł tak sprawnie i szybko, że nie udokumentowaliśmy go za bardzo telefonami, większość na gopro może kiedyś ujrzy światło dzienne ;)
I tu mały skok w dokumentacji. Wszystkie (prawie;) aluminiowe stelaże zostały wykonane, przyszedł czas na sklejkę:



Fajnie to zaczyna wyglądać, jednak teraz robimy mały krok wstecz, ściągamy dociętą sklejkę. Swoją drogą zastanawiam się czym ją teraz zaimpregnować i pomalować. Zależy mi na "domowym" wyglądzie, kamper prawie nie będzie obijany materiałami, poza tylnymi drzwiami i słupkami.

Zacznijmy od dachu, plan był, jak najwięcej mocy. Więc od początku myślałem o unoszonych panelach ze sterownikiem śledzenia słońca. Znalazłem sterownik na chińskiej stronie, siłowniki są w drodzę do mnie, dam znak jak to wyszło. Jednak, na początku trzeba było pomyśleć nad bagażnikiem dachowym, wersja z dachem z kompozytu nie posiada dedykowanego sprzętu, więc trzeba było pomyśleć. I tak wyszło to:

Do metalowej części dachu zostały przykręcone profile konstrukcyjne 30x30, ścięte z jednej strony. Całość została połączona i stworzyliśmy bagażnik, na którym będzie 5 paneli po 200W. Gdybym wysunął okno środkowe 10cm dalej było by 1300, ale cóż, podnoszenie będzie musiało nadrobić ;)



Środek. Dorobiliśmy dwie szafki wiszące, tam gdzie mogą być na stałe :) No i zaczęliśmy zastanawiać sie nad opuszczanym łóżkiem. Wszystko było by fajnie gdyby miało się opuszczać góra dół, jednak pod sufitem jest tak wąsko, że zachciałem żeby się rozjeżdżało. Wstawiliśmy prowadnice na czterech końcach które wraz z ruchem, rozciągają lub zwężają łóżko. I w tym miejscu jesteśmy teraz, szukam napędu który to zasili, oglądając film na Youtubie vantastyczny kamper znalazłem inspiracje z silnika z rolety zewnętrznej i tak bedziemy próbowac działać, pasy bezpieczeństwa nawijane na rolete powinny dać radę :)





Przód:



W stoliku z przodu wyląduje komputer, dlatego tak dziwnie wygląda ;)

Każde porady chętnie przyjmę, pytania mam obecnie takie:

1. Czym zabezpiczyć/pomalować sklejke?
2.Czym zabezpiczyć sklejke w łazience?
3. silniki do łóżka, może macie jakieś własne pomysły?

Pozdrawiam każdego kto dotrwał do końca :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-02-13, 17:45   Re: update

zela91 napisał/a:
I tym wesołym akcentem dochodzimy do mebli, jak wsześniej było widać nie zostało za dużo ładowności, dlatego szkielet mebli powstał z profili aluminiowych 20x20, teraz zapewne użył był 30x30 ale to też daje rade, było dużo zabawy z małymi narożnikami po prostu. Materiał fajny, wybacza błędy, zawsze można coś ponownie dociąć, a i jak kiedyś zmiany zechcemy to się uda, a najważniejsze lekki i wytrzymały.


Czytałem już wcześniej że ludzie narzekają na pracę z małymi profilami, lecz nie widziałem jak dotą by ktoś dokładnie opisał co sprawia że 30x30 jest wygodniejsze....czy możesz, proszę, to rozwinąć?

Z innej beczki, nie jestem elektrykiem ale widziałem że ktoś uziemia profile na wypadek gdyby miał do nich zwarcie z jakiegoś urządzenia zamonowanego w szafce - i myślę że to dobry pomysł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dyha
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lis 2007
Piwa: 16/14
Wysłany: 2022-02-13, 20:12   

zela91 napisał/a:
Czym zabezpiczyć/pomalować sklejke?


Ja malowałem lakierobejcą ekskluzywną Sadolin.
Jest z tym trochę pierdzielenia, bo to ręczna robota. Minimum 3 warstwy dają zadawalający efekt, ale warto było wyszło "jak w domu"

P1050389 (Kopiowanie).JPG
Plik ściągnięto 11 raz(y) 123,47 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Campinos 
początkujący forumowicz

Dołączył: 19 Mar 2021
Skąd: inąd
Wysłany: 2022-02-16, 11:44   

Czy jesteś w stanie mniej-więcej określić ile kosztowo wyniosło Cię stworzenie całej konstrukcji z aluminium? Jak stabilna jest to konstrukcja, jakby chcieć porównać ją do konstrukcji drewnianych jakie głównie tu ludzie robią?

Sam się zastanawiam nad aluminium, ale bardziej w postaci profili zamkniętych i łączeniu ich śrubami, bo profile konstrukcyjne które użyłeś swoje kosztują.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zela91 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Mercedes sprinter 2015r
Dołączył: 16 Lip 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: TL
Wysłany: 2022-04-11, 18:39   Re: update

Gżegżółka napisał/a:

Czytałem już wcześniej że ludzie narzekają na pracę z małymi profilami, lecz nie widziałem jak dotą by ktoś dokładnie opisał co sprawia że 30x30 jest wygodniejsze....czy możesz, proszę, to rozwinąć?

Z innej beczki, nie jestem elektrykiem ale widziałem że ktoś uziemia profile na wypadek gdyby miał do nich zwarcie z jakiegoś urządzenia zamonowanego w szafce - i myślę że to dobry pomysł.


Hej, narożniki i łączenia mają śróbki m4 bodajże, to wiąże się z tym że wszystko jest mega małe i ciężko tym operować.
Co do uziemienia to można to uziemić chyba tylko do masy samochodu, profile tak czy siak będą pokryte sklejką więc aluminium nie będzie wystawać ;)

Campinos napisał/a:

Czy jesteś w stanie mniej-więcej określić ile kosztowo wyniosło Cię stworzenie całej konstrukcji z aluminium? Jak stabilna jest to konstrukcja, jakby chcieć porównać ją do konstrukcji drewnianych jakie głównie tu ludzie robią?

Sam się zastanawiam nad aluminium, ale bardziej w postaci profili zamkniętych i łączeniu ich śrubami, bo profile konstrukcyjne które użyłeś swoje kosztują.


Sporo, nie liczyłem jeszcze ile ale na pewno pare tysiecy, konstrukcja z 30x30 jest mega stabilna, konstrukcja z 20x20 już średnio, staje sie taka po przyczepieniu do ścian i podłogi, ale jest nie porównywalnie lżejsza przy takiej samej konstrukcji z drewna jak dla mnie.


Co do postepów to walcza z dachem i unoszonymi panelami, postaram się niedługo wrzucić pare zdjęc. Dodatkowo pomalowałem sklejke farbą domową która miała dopisek do drewna, jestem zadowolony z efetu ale chciałbym uzyskać jeszcze efekt nieprzemakalności albo chociaż częściową ochrone przed wodą szczególnie w sklejce która będzie przy drzwiach. Zastanawiam sie nad lakierem bezbarwnym, chyba, ze jesteście w stanie polecić cos innego do tego?
[/quote]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***