Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik LPG wstawiłem se. Ver3
Autor Wiadomość
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-02, 09:07   

Ta dyskusja bardzo mi przypomina dawny program w TV Sonda, gdzie dwóch gości walczyło ze sobą na różne techniczne argumenty i oboje zawsze mieli rację :)
Adam, mój księgowy od Tomasetto wyliczył, że do zbiorników walcowych wogóle tej rurki nie stosuje :idea
Czyli jakbym wymienił wielozawór na taki sam ale bez rurki to będzie lepiej, czy może całkiem ją zdemontować (zsunąć) na wzór tych co są w ofercie bez rurek?
.
Niestety, mój gazowy przyjaciel i znakomity fachowiec instalacji LPG od zawsze, od 2 lat nie żyje (zginął w wypadku) zasięgnę informacji u innego najlepiej nieznajomego gazownika.
Mój Tomasetto:

rurku....jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 45,18 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2022-04-02, 12:20   

Chciałem mieć również zbiornik pod autem i.....miałem. Przed montażem "rozgryzałem" temat właśnie tego ,o czym piszecie powyżej. I powiem krótko, trudno o rzetelną informację, mimo dobrze opisanej przeróbki przez Socale.
Trafiłem w końcu do warsztatu montującego instalacje LPG. Chłopaki znały temat, aż za dobrze, montowali tak butle przez rok. Teraz nawet nie chcą słyszeć, z ostatnim kamperem walczyli dwa miesiące.
Zadali mi krótkie pytanie : Kto zagwarantuje, że odwracając z dołu do góry tą niebieska rurkę poboru ( a zawór jest jednak zanurzony w płynie) nie przedostanie się płyn przez to właśnie połączenie rurki z zaworem, tam jest tylko oring gumowy.
Zdemontowałem instalację, mam butlę w szafce, śpię spokojnie i mogę użytkować zima bez zbędnych kombinacji.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2022-04-02, 17:24   

Ten zawór który pokazałeś to jest zawór 0* i nie jest zanurzony w cieczy .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-02, 20:40   

wlodo napisał/a:
...
Kto zagwarantuje, że odwracając z dołu do góry tą niebieska rurkę poboru ( a zawór jest jednak zanurzony w płynie) nie przedostanie się płyn przez to właśnie połączenie rurki z zaworem, tam jest tylko oring gumowy.
...

Ja! Serio. Gdy będę to robił ja osobiście :idea
Powtórzę 17 raz, nie ma opcji by faza ciekła doszła do reduktora gdy jest on powyżej zaworu a już jak oddalony o metr...
Za mały pobór by kropelka czy dwie nie zdążyły odparować.
Dalej się posunąłem i co by było gdyby niebieski wężyk się poluzował i opadł na dół, prosto w ciecz, a ogrzewanie włączone, co by się stało? Ja już wiem... Nic.
Dlaczego nic? To też wiem. I daleko mi do kaskaderstwa.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2022-04-03, 06:45   

Socale napisał/a:
Powtórzę 17 raz, nie ma opcji by faza ciekła doszła do reduktora gdy jest on powyżej zaworu a już jak oddalony o metr...
I tu się z tobą zgadzam .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
desperos 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymercamp 55 1990 i Eura Mobil 1994
Nazwa załogi: Zdzichu Hymer
Dołączył: 18 Lip 2010
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-04-03, 07:44   

adaml61 napisał/a:
tolo61 napisał/a:
Problemem są tylko połączenia , bo niestety jest to rzeźba
Ja osobiście niczego nie rzeżbiłem , stanąłem przy tokarce wytoczyłem przejściówkę z miedzianej rurki na reduktor . Mogę odkręcić reduktor i podłączyć normalną butlę . Pobór mam zrobiony tak że jest na jednej wysokości z rurką od zaworów bezpieczeństwa , butla w koło ma taka fajkę , napełnienie na poziomie 70% . Nie użyłem ani jednej opaski .


Sorki za odgrzebanie postu z 2020 roku. Odnoście połączenia reduktora z wyjściem z zaworu butli absolutnie nie trzeba nic rzeźbić, toczyć czy lutować....jest gotowe rozwiązanie dostępne na rynku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-03, 08:03   

Ale 2 lata temu nie było...
Zapodaj link a najlepiej foto, może się przydać.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2022-04-03, 11:16   

wlodo napisał/a:
Zadali mi krótkie pytanie : Kto zagwarantuje, że odwracając z dołu do góry tą niebieska rurkę poboru ( a zawór jest jednak zanurzony w płynie) nie przedostanie się płyn przez to właśnie połączenie rurki z zaworem, tam jest tylko oring gumowy.
Zdemontowałem instalację, mam butlę w szafce, śpię spokojnie i mogę użytkować zima bez zbędnych kombinacji.
A ja Ci zadam takie pytanie , czy ze zwykłej butli takie kropelki się nie wydostaną . Powiem Ci że tak samo jak z butli LPG , gaz paruje tak samo w obydwu butlach , jak paruje tej pary nie jesteś w stanie odebrać i następuje nasycenie pary , para przekształca się kropelki cieczy a wychodzący gaz część ich zabiera , jednak nim dojdą do urządzeń po drodze odparowują .Mamy zbyt małe pobory aby te krople dotarły do odbiorników .Gdy by nie następowało zjawisko nasycenia ,gaz nie miał by możliwości samoistnego ochładzania się .My mamy wielo zawory , które pilnują ciśnienia w instalacji , zwykła butla tego niema , w momencie drastycznego wzrostu ciśnieni , bezpiecznie je upuszcza . Przy zwykłej butli pęka najsłabszy element . I kto tu może spać spokojnie .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2022-04-03, 11:20   

desperos napisał/a:
absolutnie nie trzeba nic rzeźbić, toczyć czy lutować....jest gotowe rozwiązanie dostępne na rynku
Ja tak samo jak Wojtek nie znalazłem , a że mam tokarkę , wytoczyłem tak jak chciałem .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-04-03, 11:36   

desperos napisał/a:
adaml61 napisał/a:
tolo61 napisał/a:
Problemem są tylko połączenia , bo niestety jest to rzeźba
Ja osobiście niczego nie rzeżbiłem , stanąłem przy tokarce wytoczyłem przejściówkę z miedzianej rurki na reduktor . Mogę odkręcić reduktor i podłączyć normalną butlę . Pobór mam zrobiony tak że jest na jednej wysokości z rurką od zaworów bezpieczeństwa , butla w koło ma taka fajkę , napełnienie na poziomie 70% . Nie użyłem ani jednej opaski .


Sorki za odgrzebanie postu z 2020 roku. Odnoście połączenia reduktora z wyjściem z zaworu butli absolutnie nie trzeba nic rzeźbić, toczyć czy lutować....jest gotowe rozwiązanie dostępne na rynku.

Czy możesz, proszę, takie wskazać?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2022-04-03, 12:06   

adaml61, To co ty mi tłumaczysz to ja wiem, nie o tym pisałem.
Jeżeli podwiesimy butle walcową z odpowiednim wielozaworem, pod podłogą auta, to ten wielozawór będzie z boku butli, a wiec w cieczy. Nawet mikroskopijna nieszczelność na połączeniu rurka poboru-wielozawór spowoduje przepływ ciekłego gazu do węża i zaworu. Oczywistym jest, że mały wypływ odparuje, ale przy braku poboru wężyk napełni się cały, do samego zaworu. O to mi chodził powyżej.
Nie wiem, bo nie pisze Socale jaki ma patent, że płyn nie dojdzie do reduktora, a tak się dzieje.
Pisał o tym tolo61, ile miał kosztownych wymian reduktora, i jego początkowa przygoda z gazem, to było jeżdżenie na bombie. Dopiero za jakiś czas to opanował, szczęśliwie bez wypadku.
_________________
Moja budowa: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2022-04-03, 12:30   

Bo tu nie można eksperymentować , tu potrzebna jest szeroka wiedza , dlatego cały czas walczę z Wojtkiem o jego obciętą rurkę zaworu bezpieczeństwa . Tolo cały czas coś eksperementuje , a to gaz , a to ocieplenie , drzwi otwierane które Cię nadchneły i wiele innych wynalazków .
wlodo napisał/a:
Nawet mikroskopijna nieszczelność na połączeniu rurka poboru-wielozawór spowoduje przepływ ciekłego gazu do węża i zaworu. Oczywistym jest, że mały wypływ odparuje, ale przy braku poboru wężyk napełni się cały, do samego zaworu. O to mi chodził powyżej.
Niema takiej opcji , To nie wielozawór z przed 2002 r. gdzie elektro zawór był na parowniku . Teraz elektro zawór jest na butli , zamykasz i nic w instalację nie idzie .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
desperos 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Hymercamp 55 1990 i Eura Mobil 1994
Nazwa załogi: Zdzichu Hymer
Dołączył: 18 Lip 2010
Postawił 5 piw(a)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-04-03, 15:09   

Socale napisał/a:
Ale 2 lata temu nie było...
Zapodaj link a najlepiej foto, może się przydać.


Bardzo proszę, kupowałem jakoś pod koniec 2020 r.
https://www.gomet.radom.p...18-l-miedz-d-8/
https://www.gomet.radom.p...18-x-114-m12x1/
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-03, 16:38   

Thx za linki, dodaję zdjęcia żeby dla wszystkich wystarczyło :mrgreen: W Ver4 na pewno zastosuję jeśli koncepcja z reduktorem nie będzie inna.

r.jpg
Plik ściągnięto 1614 raz(y) 22,44 KB

r1.jpg
Plik ściągnięto 1614 raz(y) 23,67 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***