Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piec Truma s3002 nie chce grzać.
Autor Wiadomość
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2021-12-22, 06:59   Piec Truma s3002 nie chce grzać.

W czasie zimowego wyjazdu nagle odmówił posłuszeństwa piec truma s3002.
Do tej pory działał poprawnie.😟
Przy odpalaniu zapala się tylko ..pilot..ale nie główny palnik.
Po puszczeniu włącznika ( obojętne czy jest na 1 czy10) piec gaśnie!!!
Jestem w czasie wyjazdu i nie mam ogrzewania.
Czy może to być defekt palnika?
Może się zatkał?
A może zaworu?
Może ktoś z was miał taki problem może coś doradzić?
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-22, 11:14   

Nie, to raczej sterowanie zaworem.
Po wciśnięciu pokrętła uruchamiasz tylko kanał rozruchowy, natomiast główny palnik jest sterowany za pomocą takiej miedzianej tubki z giętką rurką doprowadzoną do zaworu.
W zaworze jest taka jakby harmonijka i to jej wychylenie otwiera zawór główny i zamyka gdy osiągnie ustaloną temperaturę czyli pełni rolę termostatu.
Tak to działa, zatem dlaczego nie działa?
Sprawdź czy ta tubka jest szczelna, np po rozebraniu zaworu podgrzej ją suszarką lub zapalniczką i patrz czy harmonijka zwiększa swoje wychylenie.
Jeśli coś tam wcześniej grzebałeś, to sprawdź jak masz założone pokrętło na zawór, pod pokrętłem są ograniczniki minimalnego i maksymalnego ustawienia pokrętła, być może na poz max 10 na pokrętle, nadal jest to położenie 1 na zaworze.
Rozepnij to na bolcu i przestaw pokrętło w kierunku minus na tyle byś po złożeniu mógł pokrętłem tyle samo dodać w sensie żądania ustalonej wyższej temperatury.

tu na szybko bo się śpieszę do pracy więc trochę szybko pisałem.

zawór.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 142,92 KB

_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2021-12-22, 13:36   

Zanim wybebeszysz wszystko, sprawdź, czy dochodzi odpowiednia ilość gazu do instalacji: np. włącz wszystkie palniki w kuchence, jak masz to i w piekarniku, bojler - grzeje wodę? Odpadnie zamarzający reduktor itp.
Jaki masz gaz? Nic o tym nie wspomniałeś. Bo jak masz mieszankę, to sprawa jasna, trzeba wymienić na propan.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 224/1172
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2021-12-22, 15:09   truma trumati 3002

truma trumati 3002

15131.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 183,54 KB

einbaumasse_sheater_648.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 228,54 KB

30050_72800.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 45 raz(y) 726,85 KB

_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2021-12-22, 15:37   

No ale kuchenka działa na 3 palniki na full i ok.
Zastanawiam czy to nie zawiesił się w środku taki elektrozaworek który otwiera się przez termoparę.
Termopara chyba wyłącza iskrownik gdy płomień jest i powinna elektrozaworek w zaworze głównym otworzyć. To co pokazał Socale to wydaje mi się że tylko reguluje palnik główny włącz wyłącz a u mnie jak trzymam wciśnięte to jest tzw świeczka pilot mała. Iskrownik przestaje cykać czyli termopara sprawna ale gdy puszczę pilot gaśnie a iskrownik zaczyna działać. Wydaje mi się że może ten zaworek się zawiesił???
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2021-12-22, 17:35   

Po pracy :]
Teraz spokojniej, czyli na odwrót.
Harmonijka jak rośnie to zamyka zawór główny, jak maleje = jest chłodno to otwiera.
Pokrętłem jak jest zimno, to nawet na poz 1 główny palnik powinien odpalić i palić się tak długo aż się wnętrze nagrzeje a poprzez nagrzewającą się tubkę i harmonijkę zamyka dopływ gazu do tego palnika.
Termopara musi koniecznie podtrzymywać, jak będzie podtrzymywać, to wtedy zawór główny się otworzy i puści gaz, jak jest niedogrzana to podtrzymywać nie będzie ani świeczki ani nie pozwoli na warunkowe/rozruchowe puszczenie gazu na palnik główny.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2021-12-30, 21:09   

Jestem już u siebie w domu nic przy piecu nie grzebałem z powodu tęgich mrozów -10 do -17 st. Dziś było u nas 14 st na plusie i piec działa bez zarzutów!!!
Uruchomiłem piec około 20 razy i około 17 razy odpalił poprawnie. Ze 3 razy nie zapalił palnik główny ale pewnie za krótko trzymałem wciśnięte pokrętło.
Jest kilka opcji dlaczego jak było -7 nie zadziałał.
- normalny gaz ( lepiej jakby był sam propan).
No ale tutaj kuchenka paliła idealnie,płomyk pilot na piecu działał.
-zaciął,przymarzł zaworek odpowiadający za otwarcie gazu .
- wadliwa,skorodowane styki na czujniku płomienia.
Chciałbym to jakoś zdiagnozować i naprawić,tylko teraz wszystko działa i ciężko znaleźć co się popsuło.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
nikita55 
stary wyga

Twój sprzęt: Hobby T600 2,5 TDi 115PS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 09 Sty 2015
Piwa: 28/12
Skąd: Nieokreślone
Wysłany: 2021-12-30, 21:14   

Zapomniałem dodać że główny palnik pieca ładnie pali na niebiesko ale czasem pojawiają się jakby takie pomarańczowe języki ognia ale powyżej czyli tak nad tym niebieskim płomieniem.
_________________
nikita55
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/454
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-01-03, 15:34   

nikita55 napisał/a:
Jest kilka opcji dlaczego jak było -7 nie zadziałał.
- normalny gaz ( lepiej jakby był sam propan).
Chciałbym to jakoś zdiagnozować i naprawić,tylko teraz wszystko działa i ciężko znaleźć co się popsuło.


Moim skromnym zdaniem, sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - pisałem o tym w poprzednim poście - wina na 99.9% leży po stronie gazu. Jak miałeś podłączoną mieszankę, to parował z niej jedynie propan, butan pozostał w butli. Tylko ilość parującego propanu była zdecydowania za mała, by uruchomiło się ogrzewanie, które potrzebuje naprawdę sporej dawki gazu do poprawnej pracy.
nikita55 napisał/a:
Zapomniałem dodać że główny palnik pieca ładnie pali na niebiesko ale czasem pojawiają się jakby takie pomarańczowe języki ognia ale powyżej czyli tak nad tym niebieskim płomieniem.

Nic z tym nie rób, (czasami lepsze jest wrogiem dobrego) podłącz butlę z czystym propanem, poczekaj na mrozy i sprawdź - powinno zadziałać.
:spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2022-04-19, 23:10   

Socale napisał/a:
Nie, to raczej sterowanie zaworem.
Po wciśnięciu pokrętła uruchamiasz tylko kanał rozruchowy, natomiast główny palnik jest sterowany za pomocą takiej miedzianej tubki z giętką rurką doprowadzoną do zaworu.
W zaworze jest taka jakby harmonijka i to jej wychylenie otwiera zawór główny i zamyka gdy osiągnie ustaloną temperaturę czyli pełni rolę termostatu.


podłączę sie pod Twoje wyjaśnienia i dopytam bo posiadam jakieś zaćmienie :gwm i nie pamiętam jak to działa :roll:

działanie świeczki jest jasne i proste + podtrzymanie plomyka przez elektrozawór z termoparą

ale czy działanie głównego palnika jest 0-1 czy płomień jest regulowany ??
czy cygaro termostatu zapala i gasi główny palnik też zerojedynkowo czy cos reguluje ??

bo mam taki piecyk który ładnie trzyma świeczkę i termostat odcina główny płomień ale dział właśnie włącz/wyłącz
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-04-21, 14:02   

chris_66 napisał/a:
...czy działanie głównego palnika jest 0-1 czy płomień jest regulowany ??
czy cygaro termostatu zapala i gasi główny palnik też zerojedynkowo czy cos reguluje ??
...

Krzyśku serio nie wiem, po prostu nie pamiętam, ale obstawiam że 0-1 tak jak załącza się agregat w lodówce domowej, to bardzo podobna idea sterowania za pomocą temperatury.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 13/35
Skąd: warszawa
Wysłany: 2022-04-27, 18:00   

Socale napisał/a:
chris_66 napisał/a:
...czy działanie głównego palnika jest 0-1 czy płomień jest regulowany ??
czy cygaro termostatu zapala i gasi główny palnik też zerojedynkowo czy cos reguluje ??
...

Krzyśku serio nie wiem, po prostu nie pamiętam, ale obstawiam że 0-1 tak jak załącza się agregat w lodówce domowej, to bardzo podobna idea sterowania za pomocą temperatury.


sprawdziłem w przyczepie u kolegi i faktycznie wygląda że działa 0-1 bez regulacji płomyka
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekmat
doświadczony pisarz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Maj 2007
Piwa: 11/2
Wysłany: 2022-04-27, 19:14   

Witam.To nie jest dokładnie tak.To cygaro to jest czujnik temperatury wewnątrz pomieszczenia.Żądaną temperaturę wewnątrz ustawiasz pokrętłem służącym też do odpalania pieca.Teoria mówi że w przedziale 1-4 odpala tylko działa świeczka ale przy ustawieniu pokrętła na 6 oczekujesz temperatury pomieszczenia ok. 16-18 stopni celsjusza z chwilą osiągnięcia tej temperatury cygaro zmniejsza dopływ gazu atym samym płomyk jest mniejszy aż do zaniku włącznie/na dużym palniku/ z chwilą jak różnica temperatury zmieni się o przysłowiowe 3 stp. nastąpi samoczynne odpalenie dużego palnika.Przy ustawieniu pokrętła na 10 oczekujemy nagrzanie=a pomieszczenia do 32 stp.celsjusza.To na tyle kwestii mądrzenia się .Pozdraiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***