Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
energoblok EBL266 + solary + falownik
Autor Wiadomość
Cynamonowicz 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Citroen C25 '89 Adria
Dołączył: 04 Maj 2022
Skąd: Złotów
Wysłany: 2022-06-18, 15:00   energoblok EBL266 + solary + falownik

Dzień dobry wszystkim!

Jak dotychczas uczestniczyłem na forum jako obserwator, dłubiąc sobie niedawno zakupionego kamperka (Citroen c25 '89) i nie natykając się na większe trudności. Cośtam fachu w ręku jest, więc powoli uporałem się z rekonstrukcją pognitych stelaży, uzupełnianiem uszczelek czy drobnym 'tuningiem' układu paliwowego.

No i teraz trafiło się, że czas na elektrykę.

Co jest?
Mam tutaj energoblok EBL266.
Schemat w załączniku.

Co ma być?
1. solary,
2. falownik, ponieważ wbrem moim oczekiwaniom (których nie sprawdziłem przy zakupie) instalacja 230V nie działa ani z alternatora, ani z akumulatora części mieszkalnej. Zakładam, więc że jest podłączona bezpośrednio do gniazda zewnętrznego zasilania, którego jeszcze nie sprawdzałem. Inwertera ani widu, ani słychu.

Po co?
Zależy mi, będę mieszkał w tym dziadku całą zimę w ciepłych krajach, pracuję zdalnie.
Do laptopa, telefonów pewnie wykombinowałbym zasilanie na 12V, co zaoszczędziłoby mi zużycie energii na inwerterze, ale niemniej posiadam kilka urządzeń z wtyczkami sieciowymi, które chciałbym mógł obsłużyć 'na dziko'.

Czego potrzebuję?
Mądrego rozwiązania w kwestii wpięcia instalacji PV i inwertera.

Moje przemyślenia?
Najprostsza logika podpowiada (zapewne pomijając pewne istotne detale o których chciałbym się nauczyć od drogich forumowiczów):

regulator PV - do masy
regulator PV + na dodatnią klemę aku za bezpiecznikiem 30A (patrz schemat)

inwerter IN tak samo jak regulator
inwerter OUT tak jak zasilanie z kabla sieciowego, przed włącznikiem.

Moje wątpliwości?

Nie potrafię przewidzieć co się dzieje i jak pracuje regulator gdy pobieram prąd z aku, jednocześnie generując ampery z solarów. Gdzie płynie prąd? Na zasilanie obciążenia czy do akumulatora? Co odczytuje regulator gdy aku jest naładowany, a układ chce dostać energię na zasilanie obciążenia? Czy nie rozsądniej byłoby odciąć akumulator gdy jest naładowany i pobierać energię z solarów prosto na obciążenie? Jak połączyć wtedy regulator?


Dodatkowe info?
Nic jeszcze nie kupiłem. Bawię się na pożyczonym sprzęcie, który jeśli się sprawdzi do tych zastosowań może stać się mój:

2 solary:
P = 120W
Voc = 31.9V
Vpmax = 25.7V
Ipmax = 4.67A
w tej chwili zapięte równolegle.

regulator PWM Steca PR3030.

inwertera nie posiadam, ale byłoby świetnie skorzystać z tych wszystkich gniazdek rozrzuconych po kabinie również na dziko.

Chyba wszystko, jestem gotowy na pytania. Fajnie tu być! :kawka:

Pozdrówki!

911180_A1_02111993_BSB_EBL266.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 25 raz(y) 101,24 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cynamonowicz 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Citroen C25 '89 Adria
Dołączył: 04 Maj 2022
Skąd: Złotów
Wysłany: 2022-06-18, 15:48   

Poszperałem dalej po forum. Z grzebania w bloku w celu wpięcia przetwornicy mogę się wycofać. Przeżyję na dodatkowych gniazdkach zasilanych z DC. Niemniej kwestia solarów pozostaje... :mrgreen:

Widziałem już propozycje typu "Zapinasz regulator na klemach aku i gotowe", niemniej chciałbym poznać uzasadnienie i zrozumieć jakim prawem regulator nie postrada zmysłów jeśli zamkniemy obwód zapalając wszystkie światełka w kamperze. :-/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Grooby78 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Roller Team 298M
Dołączył: 19 Sie 2020
Piwa: 4/1
Skąd: Aleksandrów Łódzki
Wysłany: 2022-06-18, 16:04   

Potrzebujesz panel solarny na dachu, solarny regulator napięcia, akumulator.
Solar podłączasz do regulatora, regulator do akumulatora. I już działa.
Dodatkowo instalujesz przetwornicę napięcia, która podłączasz do akumulatora i tyle. Na przewodach plusowych prowadzących do akumulatora załóż bezpieczniki i tyle.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cynamonowicz 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Citroen C25 '89 Adria
Dołączył: 04 Maj 2022
Skąd: Złotów
Wysłany: 2022-06-18, 16:28   

Grooby78 napisał/a:
Potrzebujesz panel solarny na dachu, solarny regulator napięcia, akumulator.
Solar podłączasz do regulatora, regulator do akumulatora. I już działa.
Dodatkowo instalujesz przetwornicę napięcia, która podłączasz do akumulatora i tyle. Na przewodach plusowych prowadzących do akumulatora załóż bezpieczniki i tyle.


1. Kolejność - najpierw akumulator, potem solar. Detal, lecz jednak... :wyszczerzony:

2. Zakumałem kwestię z regulatorem. Regulator z którego korzystam ma 2 opcje monitorowania stanu naładowania: State of Charge i Voltage.

W przypadku podłączenia aku bezpośrednio do obciążenia lub/i innych źródeł ładowania należy korzystać z opcji Voltage, która sprawdza po po prostu napięcie na aku które będzie niezależne od wszelkich innych czynników.
Opcja SoC wykorzystuje kombinację pomiarów prądu i napięcia, co w przypadku podłączenia zewnętrznych obciążeń/ładowarek do aku skutkuje niepoprawnym odczytem.

3. Ku pamięci linkuję post użytkownika Socale, które dość sprytnie się przede mną ukrył. (moje przeoczenie kategorii Handmade)
https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0
Pięknie wyjaśniona instalacja przetwornicy w istniejący już układ gniazdek w aucie, bez ryzyka wpompowania amperów w sieć.

Na razie temat stał się moimi rozmyślaniami na głos, być może gdy poskładam instalację warto będzie go przenieść do sekcji DIY dla potomności? :chytry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***