Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co dzisiaj naprawiłem w swoim kamperze
Autor Wiadomość
997HADES997 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Citroen Jumper 2.8, Allegra
Nazwa załogi: OZIteam
Dołączył: 18 Kwi 2022
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Mirsk, Dolnośląskie
Wysłany: 2022-06-23, 13:45   

Witajcie.
Dość niedawno będąc zainspirowany pomysłem użytkownika rigg zamontowałem sobie bliźniaczo podobne do Jego zewnętrzne źródło wody , nazwanym przez rigg "płukaczem kota" .
Dla mnie to bardzo fajne rozwiązanie i mega przydatna rzecz, bo dzięki temu rozwiązaniu wszędzie i o każdej porze mogę schłodzić naszego pieska podróżnika, który uwielbia jeździć , ale też potrzebuje orzeźwienia podczas podróży .
Za pomysł dziękuję , mam to . . . . :pifko

Chciałem pochwalić się Wam zdjęciami , ale za Boga nie mogę sobie poradzić z ich wrzuceniem .
Próbuję już dzisiaj od 9 rano , ale nici z tego , choć ich rozmiar pasuje do wymagań .
:gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-06-23, 14:18   

997HADES997 napisał/a:
Chciałem pochwalić się Wam zdjęciami , ale za Boga nie mogę sobie poradzić z ich wrzuceniem .

Zdjęcie musi ważyć poniżej 2 mega...
Ja przepuszczam foty przez Whatsapp i wtedy jest OK :ok
W razie problemów dzwoń do mnie :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-06-23, 23:26   

Skwarek napisał/a:
SlawekEwa napisał/a:
Skwarek napisał/a:
czy mogę to bezużyteczne lusterko wywalić.

Możesz :bigok
Większość busów z pełną ścianą grodziową ma tylko miejsce na lusterko .



Ooo Dzięki za pomocną informację ;)


A nie lepiej założyć kamerkę patrzącą do tyłu , a w miejsce lusterka monitor ?
I tak będziesz tam spoglądał odruchowo ....... a tak to przynajmniej nie na daremnie :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2022-06-24, 06:04   

joko napisał/a:
A nie lepiej założyć kamerkę patrzącą do tyłu , a w miejsce lusterka monitor ?
I tak będziesz tam spoglądał odruchowo ....... a tak to przynajmniej nie na daremnie

A doczytałeś o tym ,że Skwarkowi tam na szybie potrzebne wolne miejsce? :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/87
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2022-06-24, 08:28   

joko napisał/a:

A nie lepiej założyć kamerkę patrzącą do tyłu , a w miejsce lusterka monitor ?
I tak będziesz tam spoglądał odruchowo ....... a tak to przynajmniej nie na daremnie :spoko


Tak masz rację, myślałem o kamerce już wcześniej. Mam cofania i rejestrator w monitorze radia 2din. Ale przydałby się tam monitor z podglądem tyłu stale na żywo w czasie jazdy. Szukałem i wszystkie "nalusterkowe" monitory mają rejestrator przód tył a domyślnie pokazują przód i trzeba za każdym razem przestawiać podgląd tyłu. Będę jeszcze drążył temat. A może są takie panoramiczne tylko monitory by podpiąć kamerkę.

Tymczasem wczoraj za podpowiedzią LukF wykonałem obejście pałąka lusterka, pomyślałem jak to wykonać i narysowałem, po wycięciu w cienkim czarnym plastiku powyginałem korytka i zamocowałem do żaluzji, dzięki nim mogłem wyciąć fragment tkaniny robiąc miejsce na lusterko.

Schowek02.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 243,52 KB

żaluzja.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 344,78 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-06-24, 09:37   

Skwarek napisał/a:
Szukałem i wszystkie "nalusterkowe" monitory mają rejestrator przód tył a domyślnie pokazują przód i trzeba za każdym razem przestawiać podgląd tyłu. Będę jeszcze drążył temat. A może są takie panoramiczne tylko monitory by podpiąć kamerkę.



Nie kupuj żadnych nalusterkowych wynalazków z rejestratorem, tylko zwykły monitor zamontuj do lusterka i podłącz bezpośrednio do kamery. Włączanie zasilania monitora i kamery zrób sobie niezależne, tak aby można było mieć włączone nawet na postoju przy zgaszonym silniku (bardzo się to czasami przydaje).
Jak będziesz ciągnął kable i z tym działał, to proponuję tak jak ja zrobiłem, czyli od razu nie jeden a 3 monitory. Kamery patrzące z tyłu kampera na prawą i lewą stronę są bardzo pomocne w wielu sytuacjach drogowych (np. wyjazd tyłem na drogę, nawracanie na drodze, właczanie się do ruchu z drogi pod dużym kątem czy przejazd przez tory ustawione pod kątem względem drogi, kiedy na prawo praktycznie nic nie widać).
Podczas postoju siedząc w kamperze masz też fajny podgląd na żywo sytuacji wokół kampera.

Jak zrobisz jeszcze dodatkowo przełączanie albo zastosujesz monitory z dwoma wejściami to zamienne możesz też na tych monitorach mieć podgląd z dodatkowych kamer, np: kamery pod podwoziem do spuszczania szarej, czy na dachu aby kontrolować przejazd pod niskimi wiaduktami czy innymi przeszkodami.

Moje monitory mają 5'' 4:3

DSC_0920.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 148,09 KB

DSC_0922.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 170,31 KB

DSC_0931.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 156,01 KB

DSC_0936.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 154,71 KB

DSC_0958.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 143,89 KB

DSC_1489.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 212,69 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/87
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2022-06-24, 10:38   

Tak joko widziałem Twoje fajne dzieło już dość dawno. Jak z perspektywy czasu w trakcie użytkowanie się to sprawuje, czy coś byś zmienił budując teraz, wielkość monitorów czy ich rozdzielczość jest wystarczająca? Jak zmieniasz jasność dzień słoneczny - wieczór, bo w nocy i tak chyba mało w nich widać. Czy ten zestaw nie jest za duży i zasłania widoczność. Napisz proszę jak to sam oceniasz.
Myślę zrobić coś podobnego ale podpowiedzi ewentualnych zmian były by miłe. ;)

:spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-06-24, 19:00   

Skwarek napisał/a:
Tak joko widziałem Twoje fajne dzieło już dość dawno. Jak z perspektywy czasu w trakcie użytkowanie się to sprawuje, czy coś byś zmienił budując teraz, wielkość monitorów czy ich rozdzielczość jest wystarczająca? Jak zmieniasz jasność dzień słoneczny - wieczór, bo w nocy i tak chyba mało w nich widać. Czy ten zestaw nie jest za duży i zasłania widoczność. Napisz proszę jak to sam oceniasz.
Myślę zrobić coś podobnego ale podpowiedzi ewentualnych zmian były by miłe. ;)

:spoko


Faktycznie dawno , bo w 2013r :spoko

Używałem przez 8 lat w starym kamperku , a teraz przeniosłem do nowego tak jak było zrobione w tym 2013r. Nigdy nic z tym nie musiałem robić. Raz zdarzyło się , że lewy obraz momentami tracił kolor, ale finalnie okazało się , że to wina kamery , a nie monitora.
Monitory mają rozdzielczość 800x600. Jaskrawość i kontrast ustawiłem , kiedy to składałem i nigdy tego nie zmieniałem . Ponieważ są umieszczone u góry to nawet w słoneczny dzień są czytelne. Kiedy jest ciemno , faktycznie trochę za mocno świecą, ale jazda w nocy zdarza mi się wyjątkowo rzadko i jak mi to przeszkadza to włączam tylko kiedy są mi potrzebne.
Normalnie w dzień mam zawsze włączone w czasie jazdy , a starym kamperem zrobiłem 95tys km , więc działały w sumie koło 1500h i nadal obraz jest dobry.
Jeśli chodzi o wielkość to jak widać na fotkach całość jest trochę większa od samego lusterka, ale w tym miejscu niczego to nie zasłania. Przy nisko świecącym słońcu jest nawet lepiej niz z samym lusterkiem, bo miedzy monitorami a osłonami przeciwsłonecznymi nie ma szpary .
Jedyne z czym kolidują to roleta przedniej szyby. Do jazdy zestaw jest skierowany w kierunku kierowcy, a ponieważ jest szerszy od lusterka to dotyka z lewej strony do szyby. Jak zaciągam roletę to muszę przestawić równolegle do szyby. W sumie żadna wada, bo oryginalne lusterko też chyba przy zaciąganiu rolety trzeba lekko przestawić .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 179/131
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2022-06-24, 19:07   

Joko.......a cóż się stało z tą roletą widoczną na lewym monitorze na ostatnim zdjęciu :chytry :shock:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/87
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2022-06-24, 19:51   

joko napisał/a:


Używałem przez 8 lat w starym kamperku , a teraz przeniosłem do nowego tak jak było zrobione w tym 2013r. Nigdy nic z tym nie musiałem robić. Raz zdarzyło się , że lewy obraz momentami tracił kolor, ale finalnie okazało się , że to wina kamery , a nie monitora.
Monitory mają rozdzielczość 800x600. Jaskrawość i kontrast ustawiłem , kiedy to składałem i nigdy tego nie zmieniałem . Ponieważ są umieszczone u góry to nawet w słoneczny dzień są czytelne. Kiedy jest ciemno , faktycznie trochę za mocno świecą, ale jazda w nocy zdarza mi się wyjątkowo rzadko i jak mi to przeszkadza to włączam tylko kiedy są mi potrzebne.
Normalnie w dzień mam zawsze włączone w czasie jazdy , a starym kamperem zrobiłem 95tys km , więc działały w sumie koło 1500h i nadal obraz jest dobry.
Jeśli chodzi o wielkość to jak widać na fotkach całość jest trochę większa od samego lusterka, ale w tym miejscu niczego to nie zasłania. Przy nisko świecącym słońcu jest nawet lepiej niz z samym lusterkiem, bo miedzy monitorami a osłonami przeciwsłonecznymi nie ma szpary .
Jedyne z czym kolidują to roleta przedniej szyby. Do jazdy zestaw jest skierowany w kierunku kierowcy, a ponieważ jest szerszy od lusterka to dotyka z lewej strony do szyby. Jak zaciągam roletę to muszę przestawić równolegle do szyby. W sumie żadna wada, bo oryginalne lusterko też chyba przy zaciąganiu rolety trzeba lekko przestawić .

Dzięki za podpowiedzi.
No to postanowiłem, robię podobne, mam monitory 5" ale 16:9 wyjdzie zatem trochę szersze ale smuklejsze 37 x 8,5 cm. Zrobiłem tekturowy model, gumkami przymocowałem do lusterka i zrobiłem test jak to będzie wyglądało, co zasłania i czy z czymś nie koliduje. Jest OK więc już robię rysunki do plotera ;)
:spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrskoku 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Peugeot J5 1991
Dołączył: 12 Lip 2019
Piwa: 1/2
Skąd: wwa
Wysłany: 2022-06-24, 20:50   

W końcu uporządkowałem trochę deskę.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/87
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2022-06-24, 21:15   

mrskoku napisał/a:
W końcu uporządkowałem trochę deskę.


Fajne
Kiedyś też porządkowałem deskę w poprzednim kamperku, pstryczki przeniosłem na lewo od kierownicy, wypiłowałem poziomą przegródkę i miałem locum dla 2DIN ;)

stacja.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 361,06 KB

_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrskoku 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Peugeot J5 1991
Dołączył: 12 Lip 2019
Piwa: 1/2
Skąd: wwa
Wysłany: 2022-06-24, 21:25   

Skwarek napisał/a:
mrskoku napisał/a:
W końcu uporządkowałem trochę deskę.


Fajne
Kiedyś też porządkowałem deskę w poprzednim kamperku, pstryczki przeniosłem na lewo od kierownicy, wypiłowałem poziomą przegródkę i miałem locum dla 2DIN ;)


I mnie się już nie mieściły ;) część już wcześniej przeniesiona. Tu ori tylko od awaryjnych został :) jest jeszcze miejsce jak widać - jak będę potrzebował więcej to wydrukuję inną ramkę. Radio na fórę, bo nie chciałem deski ciąć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
voice 
weteran
Nie licz dni, spraw by to dni się liczyły


Twój sprzęt: Bürstner Lyseo T 710
Nazwa załogi: Voice_Band
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Gru 2012
Piwa: 20/21
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2022-06-24, 22:02   

Joko a te obudowy do tych monitorów to jakieś oryginalne czy miałeś model i na drukarce 3D drukowałeś ?? Bo fajnie to wygląda
_________________
Wczoraj to historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to dar, datego mówi się o tym the present. – Alan Alexander Milne
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2022-06-24, 22:50   

voice napisał/a:
Joko a te obudowy do tych monitorów to jakieś oryginalne czy miałeś model i na drukarce 3D drukowałeś ?? Bo fajnie to wygląda


Z czarnego ABS'u z fakturką drobnej skóry wycinałem laserowo. W sumie 4, albo 5 warstw , każda w innym kształcie, skręcone razem. Cała obudowa dokręcona do obudowy lusterka i zamocowana do oryginalnego uchwytu z przegubem kulowym na szybie.
Wraz z monitorami jest to cięższe od lusterka , ale tyle lat wytrzymało , nic się nie urwało ani nie poluzowało .
Robiłem to w 2013r i wtedy drukarek jeszcze nie miałem :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***