Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyszczenie spękań na oknie dachowym Dometic
Autor Wiadomość
jacolmode 
początkujący forumowicz

Dołączył: 08 Gru 2021
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-06-29, 18:09   Czyszczenie spękań na oknie dachowym Dometic

Moje okno dachowe (Dometic M-50G) pokrywa jakaś dziwna warstwa filmu, który jest cały popękany. Nie wiem czy to jest rzecz normalna czy też może ktoś nie usunął jakiejś warstwy ochronnej po montażu.

Tak czy siak, warstwę da się usuwać mechanicznie bez zarysowań - paznokciem. Jednakże, proces ten jest bardzo czasochłonny. Czy ktoś z szanownych grupowiczów wie może czy jakaś chemia / narzędzie pomoże przyspieszyć ten proces?

A478DFC6-CF59-4F5F-ACED-95C67CD61E93.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 664,38 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pieredyszka 
stary wyga

Dołączył: 03 Lip 2021
Piwa: 67/54
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-06-30, 04:59   

Polerowanie jakąś pastą polerską, tak jak powłokę lakieru samochodowego. Co prawda, jeszcze nie polerowałem okna dachowego, ale okna boczne, a i owszem. Wszelkie rysy usunąłem, wygląda jak nowe. Druga sprawa, to jakość tych okien. Mam nowe okna dachowe Dometic, bo stare były już trochę wyeksploatowane. Zaledwie po góra dwóch, trzech maciach dachu okna wyglądają, jak by miały kilkanaście lat. Pod słonce widać prawie każdy ruch szczotki. Okna boczne dodatkowo zabezpieczałem powłoka ceramiczną i tam nie ma, póki co, takiego efektu. Jest dobrze.
_________________
Byle dalej, byle w przód, absolutnie, absolutnie.
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Byle dalej, byle w przód, absolutnie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 241/84
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2022-06-30, 07:52   

Miałem z tą spękaną kruszącą się folią podobną przeprawę. Poradziłem sobie terpentyną, trzeba było na popękanej folii zrobić terpentynowy kompres, trzeba kilka godzin moczyć by terpentyna mogła dostać się spękaniami pod folię i zmiękczyć klej. Kompres to nasączona terpentyną szmata przylegająca do folii i stale wilgotna. Terpentyna jest lepsza od benzyny bo tak szybko nie paruje. Jak zmięknie klej to plastikową szpachelką schodzi.
Pamiętaj by zabezpieczyć lub zdjąć okoliczne gumowe uszczelki bo one tego nie lubią ;) a najlepiej wymontować samą szybę i robić to wygodnie.


:spoko
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-06-30, 11:40   

A czy to przypadkiem nie miała być jakaś warstwa zabezpieczająca przed promieniowaniem UV? Bo tworzywa sztuczne są bardzo na to wrażliwe i ulegają pod jego wpływem degradacji. Jeśli tak miało być, to "gratulacje" dla producenta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pieredyszka 
stary wyga

Dołączył: 03 Lip 2021
Piwa: 67/54
Skąd: Polska
Wysłany: 2022-06-30, 12:24   

Moje okna dachowe, nowe na górze i stare boczne, nowe są Dometika porysowane po myciu, być może nie do końca prawidłowym, gdzieś tam w podróży, za pomocą szczotki, a stare boczne wypolerowane i zabezpieczone śladu zarysowań po większej ilości myć. Chyba jednak wychodzi tu różnica w jakości produktu. Skoro te nowe porysowały sie po tak krótkim okresie to jak one będą wyglądały za dziesięć lat? :roll:

a może na oknach kolegi jacolmode, ktoś naklejał folie ochronną stąd te problemy? Mi też chodziły takie po głowie pomysły by okleić okna jakąś folią ochronną termiczna, widzę jeden problem z oklejaniem krzywizn okien, a nie wiem czy są takie formowane ciepłem na krzywiznach i czy nie będzie jakiejś właśnie negatywnej reakcji na klej. :roll:
_________________
Byle dalej, byle w przód, absolutnie, absolutnie.
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Fa fa fa fa fa fa fa fa fa ra fa fa
Byle dalej, byle w przód, absolutnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***