Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak bezpiecznie podpinać nowe podzespoły 12v?
Autor Wiadomość
FilipDucato 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot J5 z 88r.
Dołączył: 20 Maj 2021
Piwa: 2/2
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2022-07-01, 16:09   Jak bezpiecznie podpinać nowe podzespoły 12v?

Witam wszystkich,

wiem, temat może się wydawać żałośnie prosty. Generalnie, chciałem dodać dwa gniazda 12v żeby móc ładować laptopy na 12v.

Szukając informacji w internecie, większość podpina te gniazda bezpośrednio pod akumulator. Ja bym chciał to właśnie ominąć, bo będzie to po prostu brzydko wyglądało jak jest nagle mnóstwo dodatkowych konektorów podpiętych będą pod akumulator.

Zatem, jak można podpiąć nowe urządzenia bez wpinania się w istniejące przewody? Bo tu istnieje ryzyko ich przeciążenia.

Czy to trzeba wtedy do energobloku? I czy to co jest na zdjęciu to właśnie to?

I w sumie pytanie czy to nie jest przekombinowanie i zbyt ciężkie do zrobienia skoro zadaje takie pytania? Generalnie ogarniam się mniej więcej w elektryce 12v, zatem samo gniazdo podłączę itp. ale brakuje, jak widać wiedzy, żeby móc to zrobić bezpiecznie.

Pozdrawiam wszystkich!

287582453_780263026668419_2943447742753483637_n.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 582,14 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 41 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2022-07-01, 20:18   

Po pierwsze jeśli piszesz o 12 v to jego źródłem jest akumulator. Czy będziesz podpinał bezpośrednia do akumulatora czy pośrednio do szyny która jest zasilana z akumulatora nie ma znaczenia. Znaczenie ma jakiego potrzebujesz prądu tzn jakiego natężenia. Jeśli potrzebne ci jest duże natężenie np do przetwornicy to stosujesz bezpośrednie połączenie do aku na grubych przewodach. Jeśli to ma być np jakieś oświetlenie / mała moc/ to możesz wykorzystać już istniejącą instalacje. Inna sprawa nie wiem czy budujesz od nowa czy tylko dorabiasz kolejne gniazda. I jakiej tam mocy Ci potrzeba. Energoblok ma zabezpieczenia bezpiecznikami i np tam gdzie masz 10 A nie podłączysz żadnej mocniejszej przetwornicy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***