Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klimatyzacja typu przenośny split Mestic SPA-3000
Autor Wiadomość
markoni7 
trochę już popisał

Twój sprzęt: CI Horon
Nazwa załogi: Marki
Dołączył: 17 Cze 2020
Piwa: 3/2
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2022-06-27, 10:05   Klimatyzacja typu przenośny split Mestic SPA-3000

Jako że, upały są dość istotne to upalny temat!
Czy ktoś ma doświadczenia z tym klimatyzatorem, czy to jest urzadzenie warte zainteresowania.
Będąc alternatywą do Frala nie mamy problemu z instalacją, rurami nawiewno wywiewnymi a w zamian podobne parametry. Wsadzając to do okna w sypialni chłodzimu bezpośrdnio przestrzeń łóżka na odpowiedniej wysokości.
jakie macie opinie na ten temat?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Id_ea 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Knaus Traveler
Dołączył: 01 Cze 2020
Piwa: 3/8
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 2022-06-28, 16:09   

Mam coś podobnego ze 2 lata, kupiłem do wykorzystania w budzie jak i w mieszkaniu dziadków gdy żar afrykański się zjawia. Działa, nie jest to demon szybkości schładzania ale swoje robi.

IMG_20200627_151013_copy_684x912.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 93,54 KB

IMG_20200627_191754_copy_684x912.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 76,15 KB

IMG_20200627_152204_copy_684x912.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 79,75 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-06-28, 17:39   

Moim zdaniem to dość droga, mało skuteczna i kłopotliwa zabawka. Moc urządzenia 405 W i w instrukcji pisze, że do pomieszczeń 25m.kw. - lekka przesada. Nie patrzę na tzw. "moc chłodzenia" bo to bajer reklamowy. Jeśli masz garaż to kup normalny monoblok za tysiaka z groszami, wywierć w podłodze garażu dziurę na ciepły wylot, skombinuj jakąś redukcję z kratki zimnego wylotu na rurę wentylacyjną, zrób otwór w ściance grodziowej między garażem a mieszkaniem i tamtędy puść. Sterowanie pilotem z wnętrza. Jest cichutko (i po tajniacku :bajer ). A daje czadu tak, że żaden upał nie straszny bo tam jest moc pobierana ok. 1000 W a nie jakieś 400. Ja tak mam i jestem zadowolony.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
markoni7 
trochę już popisał

Twój sprzęt: CI Horon
Nazwa załogi: Marki
Dołączył: 17 Cze 2020
Piwa: 3/2
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2022-06-29, 10:03   

Masz rację "Kazik"też mi się wydaje, że to będzie słaba zabawka a wstawianie i składanie trochę męczące. Znalazłem Frala 09.1 w którym można wlot i wylot zrobić na dwóch rurach więc do garażu się nadaje, nie miałem go w rękach ale ciekawe czy dałoby się odseparować wlot i wylot części roboczej i zasys powietrza z też zrobić odseparowany z zewnątrz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 119/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-06-29, 11:00   

markoni7 napisał/a:
zasys powietrza z też zrobić odseparowany z zewnątrz?

nie, to zła droga
bo zawsze będziesz pobierał gorące powietrze z zewnątrz
a jak pobierasz z wnętrza to jest ono coraz bardziej schłodzone i klima ma lżej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-06-29, 11:08   

papamila napisał/a:
markoni7 napisał/a:
zasys powietrza z też zrobić odseparowany z zewnątrz?

nie, to zła droga
bo zawsze będziesz pobierał gorące powietrze z zewnątrz
a jak pobierasz z wnętrza to jest ono coraz bardziej schłodzone i klima ma lżej

Tyle że w takim obiegu zamkniętym całkowicie wysuszymy powietrze wewnątrz kampera.
Markoni 7 - można tak zrobić - ale po co wiercić dodatkowe dziury w nadwoziu. Ja po prostu uchylam lekko drzwi garażu i blokuję takim patentem haczykowym - klima po prostu zasysa sobie powietrze przez tę szparę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-06-29, 14:52   

papamila napisał/a:
nie, to zła droga
bo zawsze będziesz pobierał gorące powietrze z zewnątrz
a jak pobierasz z wnętrza to jest ono coraz bardziej schłodzone i klima ma lżej


To nie perpetuum mobile. Jeśli zaciągniesz powietrze z wnętrza to tworzysz podciśnienie i ciepłe powietrze z zewnątrz zostanie zassane nieszczelnościami do środka.

Największą skuteczność uzyskasz oddzielając obiegi wewnętrzny i zewnętrzny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2022-06-29, 15:14   

reaven22 napisał/a:
Jeśli zaciągniesz powietrze z wnętrza to

to schłodzone wypchasz w to samo wnętrze. :bigok
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
markoni7 
trochę już popisał

Twój sprzęt: CI Horon
Nazwa załogi: Marki
Dołączył: 17 Cze 2020
Piwa: 3/2
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2022-06-29, 20:35   

Żeby usystematyzować, dążymy do tego żeby z klimatyzatora przenośnego zrobić splita więc dwa osobne obiegi medium robocze to powietrze zasysane z zewnątrz i wyrzucane na zewnątrz a powietrze schładzane pobierane z wnętrza i po schłodzeniu wyrzucane do wnętrza.Są klimatyzatory dwu a nawet czterorurowe czyli obiegi mają swoje wejście i wyjście. Klimatyzator przenośny jeśli zostawimy w kamperze to powinniśmy zasysać powietrze robocze z zewnątrz i wyrzucać ogrzane na zewnątrz. Jeśli natomiast klimatyzator przenośny stoi na zewnątrz to obsługę medium roboczego mamy z głowy a pozostaje wtłoczyć chłodne powietrze do wnętrza( minus jest taki, że na zewnątrz mamy cieplejsze powietrze więc chłodzenie go jest mniej skuteczne). Pozostaje trzeci wariant pośredni klimatyzator przenośny w garażu i do tego dążę schładzanie powietrze pobierane jest z garażu(mieszane z częścią mieszkalną) wyrzut zimnego z powrotem do części mieszkalnej a powietrze robocze można pobrać również z garażu lub rura na zewnątrz ale według mnie wyrzut ogrzanego bezwzględnie na zewnątrz bo będziemy sobie niechcący podgrzewać schłodzone powietrze w kamperze.
Czy ta teoria jest ok. czy macie jakieś własne przemyślenia?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-06-30, 10:56   

markoni 7 - trochę chyba za dużo kombinujesz. Ogrzanie powietrze MUSI być wyrzucane na zewnątrz. Nie ma innej opcji. Bo inaczej zrobisz sobie perpetuum mobile - klimatyzator będzie schładzał ogrzewane przez siebie powietrze. Niewskazane jest również zasysanie powietrza z wnętrza, bo klimatyzator odbiera cały czas wilgoć z powietrza i po pewnym czasie wysuszysz je na wiór przy tak małej kubaturze. Poza tym trzeba usuwać skropliny i najlepiej wypuszczać je rurką wpuszczoną w rurę odprowadzającą ciepłe powietrze pod podłogę. Klimatyzator typu monoblok w warunkach domowych pracuje przy cały czas uchylonym oknie, przez który jest wystawiona rura ciepłego powietrza - i w ten sposób mamy jednak jakąś wymianę powietrza zapobiegającą wysuszeniu, poza tym w domu to zupełnie inna kubatura. Zrób tak jak Ci opisałem w poprzednim poście, bo u mnie to działa bardzo dobrze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-06-30, 11:27   

Kazik II napisał/a:
markoni 7 - trochę chyba za dużo kombinujesz. Ogrzanie powietrze MUSI być wyrzucane na zewnątrz. Nie ma innej opcji. Bo inaczej zrobisz sobie perpetuum mobile - klimatyzator będzie schładzał ogrzewane przez siebie powietrze. Niewskazane jest również zasysanie powietrza z wnętrza, bo klimatyzator odbiera cały czas wilgoć z powietrza i po pewnym czasie wysuszysz je na wiór przy tak małej kubaturze. Poza tym trzeba usuwać skropliny i najlepiej wypuszczać je rurką wpuszczoną w rurę odprowadzającą ciepłe powietrze pod podłogę. Klimatyzator typu monoblok w warunkach domowych pracuje przy cały czas uchylonym oknie, przez który jest wystawiona rura ciepłego powietrza - i w ten sposób mamy jednak jakąś wymianę powietrza zapobiegającą wysuszeniu, poza tym w domu to zupełnie inna kubatura. Zrób tak jak Ci opisałem w poprzednim poście, bo u mnie to działa bardzo dobrze.

A nie można skroplin ponownie odparować? :)
Z drugiej strony i tak trzeba wentylować żeby powietrze było świeże. Więc może nie warto?...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2022-06-30, 11:36   

Gżegżółka napisał/a:
A nie można skroplin ponownie odparować?

Co pomysł to lepszy. To już chyba lepiej postawić czajnik na gazie i nawilżać :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-06-30, 14:50   

Kazik II napisał/a:
Gżegżółka napisał/a:
A nie można skroplin ponownie odparować?

Co pomysł to lepszy. To już chyba lepiej postawić czajnik na gazie i nawilżać :wyszczerzony:

To produkuje dużo ciepła. Ja miałem na myśli nawilżacz ultradźwiękowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacek2214 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: sadza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2021
Piwa: 2/2
Skąd: czluchow
Wysłany: 2022-08-16, 13:53   

Witam,jaka klime dachowa polecacie zamontowac.
_________________
Anita i Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 119/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-08-16, 17:14   

Cytat:
,jaka klime dachowa polecacie zamontowac

urządzenie trzeba dobrać wg wielkości kampera,
każda marka schłodzi, różnice są w detalach np mięki start
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***