Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie Truma
Autor Wiadomość
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 185/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2022-09-30, 09:56   

Czasami grzeję BEZ nadmuchu, gdy temperatura nie jest zbyt niska (lubimy ciepełko ;) ), ale przy ustawieniu regulacji na 2-3. Przy wyższym obudowa się nagrzewa w stopniu wzbudzającym niepokój o pożar ręczników suszących się nad obudową ;)
Gdy jest naprawdę zimno (a jeździmy także w porze jesienno-zimowej) oczywiście pracuje nadmuch; można się przyzwyczaić...
_________________
Marian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-01-04, 16:45   

Żeby nie zakładać osobnego tematu mam jeszcze jedno pytanie dotyczące Trumy. Po odpaleniu i włączeniu nawiewu jest bardzo duża róznica zarówno w sile nawiewu jak i w temperaturze wydobywającego się z kratek powietrza. Tak naprawdę ,jeżeli nie zamknę kratki znajdującej się najbliżej piecyka , to z pozostałych wylotów ledwo wydobywa się powietrze i jest ono mocno chłodniejsze od tego z pierwszego. Przewody sprawdziłem , nie są nigdzie pozagniatane , więc nie powinny być przyczyną tak znacznego spadku zarówno temperatury jak i przepływu powietrza . Po zamknięciu pierwszych trzech wylotów z ostatniego wydobywa się trochę cieplejsze powietrze , ale nie takie jak z pierwszej. Co mogę sprawdzić i jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy (chyba ,że to normalne i szukam dziury w całym ).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-04, 21:25   

Wszystko zależy, jak poprowadzone są rury od Trumy. Jak z głową, to powinno się to w miarę dobrze rozprowadzać, ale też naturalne jest, że im bliżej pieca, tym więcej ciepła i mocniejszy strumień powietrza, a im dalej, tym powietrze wyhamowuje i też traci energię cieplną. Warto generalnie pracować na przelotkach i zamykać / otwierać je w zależności od potrzeb. U siebie na przykład prawie zawsze zacząłem zamykać przelotkę w łazience, bo jest to przy piecu, pod podłogą idzie rura od ogrzewania i bez nawiewu jest bardzo ciepło (z nawiewem, to istne piekło :diabelski_usmiech ). W nocy zacząłem w tym roku zamykać przelotki pod stołem i w centralnej części kampera, a otwieram w alkowie i z tyłu kampera, na dzień odwrotnie itd. Dzięki temu zawsze jest przyjemnie, a w zeszłym roku miewałem niedogrzaną alkowę i dolne łóżko z tyłu kampera.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dudusie34 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Fiat Ducato
Nazwa załogi: nudziarze
Dołączył: 01 Mar 2015
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: kłobuck
Wysłany: 2023-01-04, 21:35   ogrzewanie truma

witam. mam, podobnie. nic z tym nie zrobimy.tak musi być.wpiąłem webasto w ten sam obieg i jest podobnie. pierwsze mocniej ostatnie słabiej. trzeba pierwszą odpowiednio przymknąć ,następne trochę mniej i mniej.trochę wyrównasz.pozdrawiam. :spoko
_________________
Dziadek34
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-01-05, 05:20   Re: ogrzewanie truma

dudusie34 napisał/a:
witam. mam, podobnie. nic z tym nie zrobimy.tak musi być.wpiąłem webasto w ten sam obieg i jest podobnie. pierwsze mocniej ostatnie słabiej. trzeba pierwszą odpowiednio przymknąć ,następne trochę mniej i mniej.trochę wyrównasz.pozdrawiam. :spoko

Z tego co piszecie , to niestety nic wiecej nie można zrobić :( , jednak mimo wszystko zskakuje mnie róznica pomiedzy skrajnymi kratkami ( w pierwszej powietrze parzy , w ostatniej wieje ledo ciepłe ). Spróbuję pomierzyć różnice temperatur na poszczególnych wylotach i napiszę , co mi wyszło .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Diavolo 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Knaus Sky Traveller 600 DKG
Dołączył: 03 Sty 2021
Piwa: 1/4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-05, 06:23   

Każdy centymetr tej aluminiowo-papierowej rury zabiera ciepło - wystarczy dotknąć rur - im bliżej pieca, tym są cieplejsze. Dlatego u mnie w ogóle nie ogrzewało alkowy - Niemcy wymyślili, że rura rozprowadzająca ciepło, okrąży cały kamper, nim trafi do alkowy - po około połowy drogi rury były już chłodne, a w alkowie wylatywało już tylko zimne powietrze (nawet przy zamknięciu wszystkich przelotek). A czy nic więcej nie można z tym zrobić? Można zmodyfikować rozprowadzenie rur - u siebie doprowadziłem krótszą drogą ciepłe powietrze do alkowy i jak chcę, to mogę puścić tam ciepły nawiew.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***