Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błękitny Fiat Ducato 3.0 L4H2 do przebudowy
Autor Wiadomość
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-26, 09:12   

Robertunio napisał/a:
Kubas72,
Mógłbyś naszkicować schemat el. podpięcia przez Ciebie Webasta ?

W tej materii też potrzebuję pomocy lub chociaż podpowiedzi.
Webasto jeszcze nie zostało podpięte docelowo. Pracuję nad włącznikiem, który rozkminił mi reaven22. Za pomocą tego włącznika chciałbym uruchamiać piec i nim kontrolować cały system ogrzewania. W tej chwili jest dla mnie tajemnicą co zrobić z dodatkowym przewodem (webasto ma trzy) z włącznika i nagrzewnicy również trzy przewody ( na pomarańczowym jest bezpiecznik 5A) :idea: I do tego trzeba jeszcze wpiąć elektrozawór ( też trzy przewody) :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2022-10-26, 12:21   

kubas72 napisał/a:
W tej chwili jest dla mnie tajemnicą co zrobić z dodatkowym przewodem (webasto ma trzy)


włącznik zapewne jest podświetlany, i 3 przewód jest po to aby podświetlanie działało.

kubas72 napisał/a:

Nie wykluczone, że zostało webasto zmodyfikowane tak jak twierdzisz. Stąd jego sugestia abym zamontował przekaźnik. Zasięgnę info od dostawcy. Samo urządzenie jest demontowalne ale wiązki już nie wyjmę. Nie wiem na czy miałoby polegać wymiana elektroniki.


Webasta mają różną elektronikę(sterownik) w zależności od auta z jakiego pochodzą.
Inaczej zachowuje się elektronika z dogrzewacza a inaczej z ogrzewania postojowego. Zewnętrznie oba webasta wyglądają tak samo.

Przekaźnik nie jest tu rozwiązaniem, aby ogrzewanie działało prawidłowo to webasto musi samo utrzymywać temperaturę 70-80'C dopóki wymuszasz na nim pracę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-10-31, 23:45   

reaven22 napisał/a:

Webasta mają różną elektronikę(sterownik) w zależności od auta z jakiego pochodzą.
Inaczej zachowuje się elektronika z dogrzewacza a inaczej z ogrzewania postojowego. Zewnętrznie oba webasta wyglądają tak samo.
Przekaźnik nie jest tu rozwiązaniem, aby ogrzewanie działało prawidłowo to webasto musi samo utrzymywać temperaturę 70-80'C dopóki wymuszasz na nim pracę.


Twoja diagnoza w 100% - ach sprawdziła się. Mój piec okazał się podgrzewaczem. Gdy zamawiałem piec nie miałem świadomości na co powinienem zwrócić szczególną uwagę. A wystarczyło przy testach (wiadro z wodą) sprawdzić nie tylko to czy podgrzeje wodę do właściwej temperatury i wyłączy się ale również to czy po ochłodzeniu wody wznowi pracę.
Udało mi się zamienić i zamontować właściwą elektronikę. Wymusiło to również wymianę wiązki i wykonanie dodatkowego otworu w podłodze. Niestety stara wiązka musiała już zostać na wieki pod podłogą. Bardzo dziękuję za pomoc. :pifko
Układ wciąż jeszcze się odpowietrza ale piec grzeje i wznawia pracę po ochłodzeniu glikolu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-01, 00:03   

reaven22 napisał/a:
Przylutuj zasilanie 12V jak na zdjęciu, powinno działać.

Przekaźnik sterujący będzie dostępny pomiędzy pinami 2 i 4 z oryginalnej kostki.

Mój przełącznik do regulacji temperatury działa na 12V, po podłączeniu webasto wystartowało ale niestety na sztywno. Bez możliwości jakiejkolwiek regulacji, czy włączenia wyłączenia pieca. Zegar nie podświetlił się reaven22 bardzo Ciebie proszę o wyjaśnienie jak mam to prawidłowo podłączyć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-01, 18:57   

Mam pytanie do tych, co rozbierali kokpit. Czy ten element mogę zdemontować i w jaki sposób?Chciałbym zaadaptować wolne dwa miejsca w tym panelu, między innymi do włączenia elektrozaworu do zrzutu szarej wody.

19242D3E-6938-4D89-927D-0DDDD1971FF8.jpeg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 346,74 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2022-11-02, 12:07   

Ten panel jest montowany na wcisk. Ale sprawa nie jest prosta - zaślepki są nad płytką drukowaną.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 119/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2022-11-02, 16:51   

skoro tak to wstaw sobie niżej,
obok manometru poduszek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-03, 01:16   

kaimar napisał/a:
Ten panel jest montowany na wcisk. Ale sprawa nie jest prosta - zaślepki są nad płytką drukowaną.

Liczyłem, że do tego panela łatwiej się dostać. Szkoda, byłoby bardziej pro. :szeroki_usmiech
papamila napisał/a:
skoro tak to wstaw sobie niżej,
obok manometru poduszek

a tak będzie szybciej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-18, 23:50   Webasto ogrzewanie podłogowe

Termostat działa już od dwóch dni, który dzięki pomocy reaven22 przerobiłem na 12V. W tej chwili mogę już włączyć i wyłączyć webasto z panela termostatu. Pozostałe funkcję muszę jeszcze rozkminić. Jeden z wariantów połączenia, które przygotował reaven22 okazał się poprawny. Mam nadzieję, że nie będzie miał za złe, że upublicznię schemat skreślony jego ręką :ok

A9E987A8-E8F2-47DD-A645-C9ECE989A16A.jpeg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 361,33 KB

76D7C159-1CEB-4C29-9570-06D736701054.jpeg
Schemat podłączenia termostatu
Plik ściągnięto 2 raz(y) 168,96 KB

Ostatnio zmieniony przez kubas72 2022-11-22, 17:39, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-19, 00:25   

Problem z piecem trochę mnie wymęczył Kilka razy musiałem go demontować, łapać glikol. Masakra. Między kolejnymi demontażami pieca pracowałem również nad oknem i ścianami łazienki. Pochwałę się, choć tępo pracy Kaszub -a trochę mnie osłabia :wyszczerzony:

73EF1991-C07A-4AAF-B570-F44D699E0128.jpeg
Ścianka od strony sypialni
Plik ściągnięto 1 raz(y) 218,73 KB

04CBF01D-8BE7-42B8-8ACA-673D7286C939.jpeg
Obróbka okna sklejką elastyczną
Plik ściągnięto 1 raz(y) 363,32 KB

7DF20C03-0B03-4ABC-ABB5-D229D1630745.jpeg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 147,13 KB

47A971FE-08BA-4F1F-B611-9C343CD70328.jpeg
Ściana łazienki. Narożniki planuję z naturalnego drewna.
Plik ściągnięto 1 raz(y) 241,11 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2022-11-19, 07:26   

kubas72 napisał/a:
Problem z piecem trochę mnie wymęczył Kilka razy musiałem go demontować, łapać glikol. Masakra. Między kolejnymi demontażami pieca pracowałem również nad oknem i ścianami łazienki. Pochwałę się, choć tępo pracy Kaszub -a trochę mnie osłabia :wyszczerzony:


Oj tam. Mną się nie przejmuj. Po kilku kamperach już nie odkrywam Ameryki. Działam bez zastanawiania się. Wiem co potrzebuje i mam już wizję jak ma wyglądać. Pozatym jestem zadaniowcem. Jak trzeba coś zrobić to robię aż zrobię.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-26, 16:29   

Dzisiaj wykleiłem laminatem ściankę pod oknem i filcem schowek nad kabiną, który będzie naszym „pawlaczem”. Nawet sporo miejsca wyszło. Przyzna, że praca z filcem dużo łatwiejsza niż z laminatem. Teraz na tapetę muszę wziąć ścianę grodziową. Ponieważ zostaje na miejscu, będę ją zabudowywał sklejką. Chciałbym pozbyć się okienka (wyciąć jej), które się w niej znajduje. Ktoś może wie, czy po wycięciu tego okna, grodź straci swoją homologację?
Byłem już u diagnosty, gdzie co roku przeprowadzam kontrolę pojazdu ale nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie. Choć według niego, będę musiał w dowodzie rejestracyjnym zmienić masę własną pojazdu z powodu przebudowy. Na moje stwierdzenie, czy w wypadku wożenia na stałe na pace paletę kleju, również? Tylko się uśmiechną. Jest nie doinformowany czy może ma rację?

7785DD46-1D23-486F-BD1D-B4ADC4CCB935.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 142,92 KB

B91AED07-D325-49C4-B829-F1E3EE04D01B.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 391,49 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KASZUB 
weteran


Twój sprzęt: Samojebka ducato by KASZUB
Nazwa załogi: My
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Sie 2014
Piwa: 60/63
Skąd: Celbowo koło Pucka
Wysłany: 2022-11-26, 23:49   

Jest nie doinformowany. Nie przejmuj się tym. Osobiście wywalił hymn ścianę. A zamiast niej zamontował roletę antywlamaniowa. Na postu cyk i do góry. A homologacja... kto na to zwroci uwagę? Diagnostę możesz zmienić.
_________________
Jak zbudowałem http://tiny.pl/g47tw
I jak próbuję budowac https://tiny.pl/gzg7j
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
emicargo 
doświadczony pisarz


Dołączył: 13 Maj 2012
Piwa: 4/2
Skąd: Ostrów Wlkp.
Wysłany: 2022-12-04, 12:05   

........"Teraz na tapetę muszę wziąć ścianę grodziową. Ponieważ zostaje na miejscu, będę ją zabudowywał sklejką. Chciałbym pozbyć się okienka (wyciąć jej), które się w niej znajduje. Ktoś może wie, czy po wycięciu tego okna, grodź straci swoją homologację?
Byłem już u diagnosty, gdzie co roku przeprowadzam kontrolę pojazdu ale nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie. Choć według niego, będę musiał w dowodzie rejestracyjnym zmienić masę własną pojazdu z powodu przebudowy. Na moje stwierdzenie, czy w wypadku wożenia na stałe na pace paletę kleju, również? Tylko się uśmiechną. Jest nie doinformowany czy może ma rację?[/quote]"

Ściana grodziowa nie traci homologacji po wymontowaniu okna. W sprawie ważenia, diagnosta nie ma racji. Nie zmieniasz przeznaczenia pojazdu więc przeglądy wykonujesz tak jak do tej pory.
Czyli dla samochodu ciężarowego (dostawczego). To co masz w przestrzeni ładunkowej nie powinno interesować diagnosty. Warunkiem jest zostawienie oryginalnej ściany grodziowej.
_________________
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kubas72 
doświadczony pisarz

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lut 2021
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-12-06, 23:23   

KASZUB napisał/a:
Jest nie doinformowany. Nie przejmuj się tym

Dzięki. Burtę chcę pozostawić. Tak sobie założyłem rozpoczynając projekt. Liczę między innymi na to że elektrownia i zbiornik na białą wodę umiejscowiona tuż za kierowcą pozwoli na dobre rozłożenie środka ciężkości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***