Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie akumulatory i solary potrzebne do klimatyzacji?
Autor Wiadomość
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-11-18, 22:49   

A moja woda jest spieniona i ma 38stC tylko tych w topless w wannie nie widać :mrgreen:
Panowie, sprawa klimatyzacji w czasach gdy jest co raz cieplej jest poważna i nawet takie dyskusje z pominięciam żartów, zawsze coś wnoszą. Zawsze może wpaść do głowy jakaś koncepcja do sprawdzenia i pójdzie w sukces :idea
.
Pamiętam siebie samego ćwierć wieku temu, gdy jeszcze po cichu naprawiałem telewizory. Zdarzało się, że rozwiązania problemów w tej materii przychodziły do głowy w środku nocy i co robiłem??? Wstawałem z łóżka i schodziłem na dół zanotować myśl... 99% z nich się sprawdzały i kończyły sukcesem.
Serio piszę, lubię żartować ale nie lubię kłamać, a to żartem nie jest.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 196/156
Skąd: Dębica
Wysłany: 2022-11-26, 19:14   

Stać w cieniu jakiegoś rachitycznego drzewa, czy też w słońcu, ładować akumulatory z pięciu dachowych paneli słonecznych, każdy o mocy 100 V i korzystać z klimatyzacji w czasie postoju, bo taką możliwość też mamy. Jednak same panele nic nam nie dadzą.




Nasze aku pokładowe

Muszą być do tego akumulatory pokładowe. My niezmiennie, już od prawie 10 lat, korzystamy z akumulatorów marki EXIDE Technologies z Poznania. Nasz zestaw to niezmiennie dwie sztuki Exide Equipment Gel ES 1300 o pojemności 120 Ah każdy, które są umieszczone obok siebie, spięte pasami, pod siedzeniem, w części mieszkalnej kampera. Trzeci akumulator to EXIDE 85 Ah zamontowany pod siedzeniem kierowcy, gdzie wykorzystaliśmy całe dostępne tam miejsce. Przez cały okres użytkowania nie zaszkodziły im ani wibracje, ani przechyły, w czasie przejechanych ponad 100 tysięcy kilometrów. Po drogach i bezdrożach Europy, Azji i Afryki. Czyli w sumie mamy do dyspozycji 325 Ah. Potężna ilość, ale i nasze wymagania są ponadprzeciętne. Lodówka kompresorowa, system TV SAT z telewizorem, dwa laptopy, a ponadto w czasie jazdy, jak i na postoju, gdy nie mieliśmy dostępu do prądu z sieci, korzystaliśmy w czasie ostatniego wyjazdu z klimatyzacji zasilanej z akumulatorów pokładowych. No nie, nie tak bezpośrednio, ale za pośrednictwem zestawu DC Kit Dometic, bez problemu zasilaliśmy nasz klimatyzator Dometica (uwaga: model 2200, to już górna granica możliwości korzystania z klimy zasilanej z 12V przez DC Kit) działające w funkcji chłodzenia, gdzie ciągłe zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 900 W. Z funkcji grzania nie możemy niestety korzystać. Tam zapotrzebowanie na prąd jest o wiele wyższe.
To jest fragment opisu podróży do Iraku naszego zmarłego niedawno, forumowego kolegi.
Czytam jego bloga i trzeba przyznać, że pisał pięknie. Żal tej śmierci a bloga polecam https://kamperemprzezswiat.blogspot.com/
I Jemu też działała klima stacjonarna z akumulatorów.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-11-27, 14:00   

rakro1 napisał/a:
Exide Equipment Gel ES 1300 o pojemności 120 Ah każdy, które są umieszczone obok siebie, spięte pasami, pod siedzeniem, w części mieszkalnej kampera. Trzeci akumulator to EXIDE 85 Ah zamontowany


Ładnie brzmi, ale to reklamówka dla sponsora. :diabelski_usmiech
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rakro1 
weteran

Twój sprzęt: Dethleffs Trend I 7057
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 22 Sty 2012
Piwa: 196/156
Skąd: Dębica
Wysłany: 2022-11-27, 14:24   

Fakt. Chwilę później doczytałem i uświadomiłem sobie, że to o sponsora chodzi właśnie :poddaj:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-11-27, 14:34   

Reklama czy sponsoring, nie istotne.
Z dużego magazynu energii klimatyzacja może i wystartuje, może chwilę pochodzi... Chwilę.
Klimatyzacja by była skuteczna musi chodzić cały słoneczny dzień w kamperze albo wcale i taką opcję niektórzy wybierają.
Schładzanie "na chwilę" nie ma sensu.
To z autopsji.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 336/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-07-11, 15:12   

Socale napisał/a:
Klimatyzacja by była skuteczna musi chodzić cały słoneczny dzień w kamperze albo wcale i taką opcję niektórzy wybierają.
Schładzanie "na chwilę" nie ma sensu.

Zależy dla kogo. Kolega, który jest w tej chwili w Turcji, wziął do testowania magazyn energii Festtool. Starcza mu na cztery wieczory po pól godziny chłodzenia. W ten sposób przed snem obniżył temperaturę w kamperze o kilka stopni. Może po powrocie napisze coś więcej.

Widać, że 1500 Wh to trochę mało. Biorąc ten miałby więcej prądu - 7 dni po 1 godzinie chłodzenia (bez ładowania): OUKITEL ABEARL P5000 Solar Generator 2200W/5120Wh. Można go ładować z solara do 1000 W. :spoko
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przemo.d 
zaawansowany

Twój sprzęt: FORD 2.0 CI
Nazwa załogi: Przemo.D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2011
Piwa: 15/57
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2023-07-11, 21:42   

Zgadzam się z kol. Socale
Mam stacjonarna klimę Dometic zasilaną agregatem wygłuszonym zamontowanym pomiędzy podłogami. Jak jest po 40 stopni i więcej to musi chodzić non stop aby było w środku komfortowo. Tak naprawdę sprawdza się tylko na kempingach i w ekstremalnych temp. Wtedy używam ją w czasie jazdy razem z silnikową aby zrobić 20 stopni w kamperku :)
Wystarczy na 30 min. Agregat wyłączyć i bida jest natychmiast zaduch i gorąco czyli nic to nie daje.
Żeby taką klimę zasilić z baterii i miało by być komfortowo w środku gdy na zewnątrz 40 stopni to niestety potrzebna była by przyczepa baterii :) inaczej to tylko proteza na chwilę która nic nie da...
Cztery wieczory po pół godziny ... sorki ale szkoda miejsca, czasu i kasy na taki badziew...po wyłączeniu klimy pracyjacej 30 min. za 10 min jest jak wcześniej. Takie moje zdanie .
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/174
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2023-07-15, 11:10   

Socale napisał/a:
....nawet takie dyskusje z pominięciam żartów, zawsze coś wnoszą. Zawsze może wpaść do głowy jakaś koncepcja do sprawdzenia i pójdzie w sukces :idea
.......Zdarzało się, że rozwiązania problemów w tej materii przychodziły do głowy w środku nocy i co robiłem??? Wstawałem z łóżka i schodziłem na dół zanotować myśl... ....


naprawdę chciało się Tobie???
Ja poszedłem o krok dalej: długopis i kartkę miałem obok łózka... :idea:


[Andrzej]
Dałoby się. najlepiej byłoby zrobić instalację tego na 24V (nawet na 48V, ale przetwornice na takie napięcie musiałbyś zrobić sam albo kosztowałaby fortunę. Ew jakiegoś mocniejszego UPSa, ale one też ważą.
Na jednym aaku LiFePO 200Ah popracowałoby godzinę. żeby to miało sens to chociaż 4 takie aku. około 4 godz by popracowało.
Ale te aku trzeba gdzieś i czymś naładować. Jakbyś miał 1kW solarów to musiałbyś mieć
ponad 10 godzin mocnego słońca żeby zostały naładowane....
albo ładowarkę do ładowania ze słupka, ale ten to musiałby już całą dobę ładować
żeby bezpiecznika nie wywalało (ograniczenie biwaku najczęściej)

andrzej627 napisał/a:
....Starcza mu na cztery wieczory po pól godziny chłodzenia. W ten sposób przed snem obniżył temperaturę w kamperze o kilka stopni. Może po powrocie napisze coś więcej.
......


a jeśli chodzi o wychładzanie to najlepiej byłoby z godzinę przed snem kampera
ostro wywietrzyć wentylatorem, zamknąć łącznie z wszelkimi okienkami i pozasłaniać jeśli jeszcze słońce świeci i to najlepiej od zewnątrz okna i dopiero wtedy zapuścic mu na maksa klimę bez wentylacji przez godzinkę to może jakby wnętrze porządnie wychłodzić a jednocześnie noc nie byłaby gorąca to wierzę że jakiś efekt na noc by był.
Ale jak noc byłaby gorąca to i tak nie możesz nie wietrzyć jak tam śpisz
(chociażby zostawiając uchylone okienka / wentylacje) to przy gorącej nocy efekt byłby raczej bardzo krótkotrwały....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 336/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-11-20, 20:42   

Kolega w dalszym ciągu chce się chłodzić w kamperze. Znalazł teraz coś takiego: Klimatyzator EcoFlow Wave 2 (NOWOŚĆ).

Co myślicie o takiej nowości?
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2023-11-20, 22:26   

andrzej627 napisał/a:
Co myślicie o takiej nowości?

fizyki nie oszukasz,
jak ma być skuteczne to ma byc mocne,
znaczy bierze prad
Opis mocno enigmatyczny,
pobór +/- 550W tj. 45-50A
znaczy 200 Lifepo4 wydoi w 4 godziny,
a tak poza matematyką,
co się dzieje z goracym powietrzem?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 69/7
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-11-20, 22:54   

andrzej627 napisał/a:
Co myślicie o takiej nowości?

Szkoda kasy i zawracanie gitary.
Przede wszystkim wieczorem po upalnym dniu problemem nie jest nagrzane powietrze w środku ale cała nagrzana buda. I tego nie da się schłodzić w pół godziny i lulu. Zadna klima zasilana z aku nas nie uratuje.
Mówcie co chcecie, ale dla mnie klimatyzacja zasilana z akumulatorów to jest zawracanie głowy i marzenie ściętej głowy. To musi chodzić NA OKRAGŁO cały upalny dzień aby zapobiec nagrzaniu się całego kampera. Albo całą noc po upalnym dniu aby przyjemny wiaterek pozwalał zasnąć.
Jedynym rozwiązaniem (skromnym ale zawsze coś/ jest taki ersatz w postaci klimatora z wentylatorem i mokrą kurtyną. Zadowoli się toto jakimiś 50-100 watami, trochę mocno nasyca powietrze wilgocią - ale jednak coś tam chłodzi. Mam coś takiego w domu oprócz klimy. Jak usiądę w samych gaciach przed telewizorem to nawet przyjemnie chłodzi tam gdzie trzeba :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 441/325
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-11-21, 13:25   

Kazik II napisał/a:
Jak usiądę w samych gaciach przed telewizorem to nawet przyjemnie chłodzi tam gdzie trzeba :wyszczerzony:


Kaziczku, czyli gdzie? :bajer




Ps. Z całą resztą komentarza się bardzo zgadzam :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-11-21, 14:26   

andrzej627, popieram to co napisał Jarek papamila, to sama fizyka :spoko

LukF napisał/a:
Kaziczku, czyli gdzie?

No przecież napisał, przed telewizorem... :haha: :haha: :haha:
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kimtop 
Kombatant

Twój sprzęt: Dethleffs Esprit RT na auto s pici na kapotou
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 18 Wrz 2007
Piwa: 139/44
Skąd: Opoczno
Wysłany: 2023-11-21, 14:29   

Jak to gdzie?

klima.JPG
Plik ściągnięto 2 raz(y) 128,15 KB

_________________
Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu

Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 336/144
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-11-21, 15:23   

papamila napisał/a:
co się dzieje z goracym powietrzem?

Podłącza się "przewód wydechowy" i gorące powietrze leci na zewnątrz:
Przewody wydechowe EcoFlow WAVE 2
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***