Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy celne dot. przewozu żywn. przez Serbię i Macedonię.
Autor Wiadomość
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-07-13, 08:03   Przepisy celne dot. przewozu żywn. przez Serbię i Macedonię.

6 sierpnia br. wyruszam po raz 2 do Grecji. W czerwcu była to droga przez Rumunię i Bułgarię. Teraz mam w planie przejazd przez Serbię i Macedonię.

Interesuje mnie kwestia aktualnych przepisów celnych w Serbii i Macedonii.
Kto zna aktualne przepisy celne dot. przewozu żywności przez Serbię i Macedonię? Chodzi mi np. o:
- konserwy mięsne;
- konserwy rybne;
- gotowe mięsne dania obiadowe w słoikach;
- soki w kartonach 1 l.;
- ciastka;
- napoje chłodzące w puszkach;
- napoje w butelkach plastikowych PET;
- ryż;
- cukier;
- pomidory i ogórki,
- pieczywo,
- cukierki.
Pomijam kwestię przewozu alkoholi i papierosów, bo to znam.
W internecie n.t. przewozu żywności poza UE jest niewiele. Może, ktoś zna aktualny stan prawny. :spoko
_________________
Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rodzinka Cztery Plus 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 2.8 jtd GANTE GIGANT 500
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Kwi 2015
Piwa: 26/5
Skąd: Nowa Wieś
Wysłany: 2016-07-13, 12:44   

Macedonia - Przepisy celne nie odbiegają od norm międzynarodowych. Jednak macedońscy celnicy zwykle drobiazgowo sprawdzają ich przestrzeganie, szczególnie w zakresie wwozu lub wywozu niektórych dóbr, w tym przedmiotów uznanych za wartościowe lub o znaczeniu historycznym. Surowo karane są próby wwozu, wywozu wszelkiego rodzaju narkotyków i środków halucynogennych. Gdy celem przyjazdu jest pobyt turystyczny lub przejazd tranzytem, można wwozić jedynie towary na potrzeby osobiste. Należy zadeklarować wwóz bądź wywóz kwot wyższych niż 2000 EUR. Przy wywozie pieniędzy, służby celne mogą zażądać udokumentowania ich pochodzenia. Praktycznie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT za zakupione w Macedonii towary.

Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić (bez wezwania służby celnej) przewożone środki płatnicze powyżej 10.000 EUR. Brak pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępowanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy - niewielka.
Limity wwozowe do Serbii:
1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 22 %
1 litr wina musującego lub likieru
2 litry wina
200 sztuk papierosów lub 50 cygar
po 1 opakowaniu perfum i wody toaletowej (pon. 0.25 l)

http://polakzagranica.msz...Serbii,SRB.html

Mnie nikt nigdy nie sprawdzał w żadnym z tych krajów. Jedynie przy wjeździe do Węgier z Serbii celnicy zaglądali w poszukiwaniu uchodźców i pytali o alkohol, ale nie przeszukiwali.
Osobówką raz zaglądali do bagażnika - miałem kilkanaście butelek wina, tyleż piwa - skwitowali uśmiechem.
_________________
Marcin & Aśka & Olek & Olga & Zuza &Tośka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-07-13, 13:23   

Rodzinka Cztery Plus, to co cytujesz jest powszechnie dostępne. Mnie nie chodzi o przewóz: narkotyków, środków halucynogennych, papierosów i kwot > 2000 Euro. Napisałem także, że zasady wwozu alkoholu rożnej maści też są mi znane.

Zupełnie nie o to chodzi? Chodzi o wwóz żywności, szczególnie przetworów mięsnych np. konserw.

Co do kontroli, to:
- 7 i 8 lipca wracałem z Grecji jadąc przez Macedonię i Serbię. Może kiedyś było inaczej. Natomiast teraz wszędzie sprawdzane były bagażniki aut.

Mnie szczegółowa kontrola dotknęła na granicy: Grecja - Macedonia.
Nawet pan (chyba celnik) zwrócił mi uwagę, że 10 butelek wina, to zbyt dużo.

Piszesz:
Rodzinka Cztery Plus napisał/a:
Macedonia - Przepisy celne nie odbiegają od norm międzynarodowych.


To daj link do tych przepisów. Zapoznaj mnie z nimi. W necie nic nie mogę znaleźć. Są powszechnie dostępne przepisy celne w UE. Dlatego pytam.
Na Bałkanach jest różnie w różnych krajach np. do Czarnogóry absolutnie nie wolno wwozić mięsa i jego przetworów. Zazwyczaj informacje celne dotyczą alkoholu i papierosów. A to mnie zupełnie nie interesuje.

Ba, nawet na stronach ambasad polskich w Skopje i Belgradzie piszą jedynie o alkoholu, papierosach, narkotykach i dopuszczalnych kwotach waluty. O żywności i innych artykułach, które wymieniłem nie ma ani jednego słówka. :spoko
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rodzinka Cztery Plus 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 2.8 jtd GANTE GIGANT 500
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Kwi 2015
Piwa: 26/5
Skąd: Nowa Wieś
Wysłany: 2016-07-13, 14:28   

Mam kolegę celnika - pogadam.
Pamiętaj, próbuję ci bezinteresownie pomóc, nie unoś się tak...
_________________
Marcin & Aśka & Olek & Olga & Zuza &Tośka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2016-07-13, 15:54   

Rodzinka Cztery Plus, OK, ale ja się nie unoszę. Próbuje jedynie ogarnąć temat. Dzięki i za to co napisałeś. :bigok

Jednakże, doprecyzowując, mnie interesi tylko temat żywności. Wszystkie inne kwestie mam połapane. :szeroki_usmiech

A dojście do sedna sprawy wcale nie jest łatwe. Wysłałem już stosowne zapytania do:
- ambasady RP w Belgradzie - jest cisza,
- ambasady RP w Skopje - jest cisza,
- Centrum Informacji Służby Celnej RP w Cieszynie - jest cisza.

Chyba napiszę jeszcze do naszego MSZ? Ostatecznym krokiem może być tylko pismo do Jarka. On teraz wszystko może. :haha:

A czas leci. Swój wyjazd planuje 6 sierpnia br.

Prawdopodobnie odpowiedzi otrzymam dopiero po moim powrocie z Grecji. Wtedy obejdę się smakiem. Dobre i to. :roll:
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
smok_wawelski 
weteran


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2019
Piwa: 122/77
Skąd: Kraków-przedmieścia
Wysłany: 2020-02-09, 14:35   

Przypuszczam że zakazy będą podobne jak wprowadzone w UE w związku z ASF, również gryzę ten temat pod katem Bałkanów konkretnie Serbia, Czarnogóra, Albania ale niestety informacji jest mało poza UE
Dochodzę do wniosku że jedynym słusznym kierunkiem jest korespondencja ze służbami celnymi konkretnych państw a nie naszymi placówkami i to mam zamiar w najbliższym czasie zrobić - planuję wyjazd z końcem sierpnia

Podszedłbym ostrożnie do informacji uzyskiwanych z ambasad RP
W ubiegłym roku z ambasady RP otrzymałem b. szybko informacje podobno po konsultacji z węgierska weterynarią - po kontakcie bezpośrednim okazało się iż informacje z ambasady RP były nieprawdziwe i niepełne - dotyczyło to co prawda nie żarcia a psa ale jednak...
_________________
O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 14/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2020-02-09, 14:52   

w zeszłym roku przejeżdzałem serbię pięć razy - dwa docelowo i trzy tranzyty
macedonię odwiedziłem raz (docelowo)
bułgarię dwa (docelowo i tranzytowo)

było pytanie o cel podróży, o ilość uchodźców, o papierosy :mrgreen:

nikt nie pytał się o jakieś jedzenie, mimo, że leżało na wierzchu w kartonie

alkoholu nie kwestionowali, mimo ilości przekraczających wszelakie normy, zawsze z uśmiechem
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2020-02-09, 15:01   

Przez tyle lat nikt nie doczepił się jedzenia,standard to fajki igorzała
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
VivaVol 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Iveco Daily
Dołączył: 23 Sty 2019
Piwa: 1/3
Skąd: Wwa
Wysłany: 2022-12-03, 17:31   

samotny wilk napisał/a:
Rodzinka Cztery Plus, OK, ale ja się nie unoszę. Próbuje jedynie ogarnąć temat. Dzięki i za to co napisałeś. :bigok

Jednakże, doprecyzowując, mnie interesi tylko temat żywności. Wszystkie inne kwestie mam połapane. :szeroki_usmiech

A dojście do sedna sprawy wcale nie jest łatwe. Wysłałem już stosowne zapytania do:
- ambasady RP w Belgradzie - jest cisza,
- ambasady RP w Skopje - jest cisza,
- Centrum Informacji Służby Celnej RP w Cieszynie - jest cisza.

Chyba napiszę jeszcze do naszego MSZ? Ostatecznym krokiem może być tylko pismo do Jarka. On teraz wszystko może. :haha:

A czas leci. Swój wyjazd planuje 6 sierpnia br.

Prawdopodobnie odpowiedzi otrzymam dopiero po moim powrocie z Grecji. Wtedy obejdę się smakiem. Dobre i to. :roll:


Stan na koniec 2022:
w kamperze mam wszystko, łącznie z wiszącą luzem świńską nogą kupioną miesiące wcześniej w Hiszpanii. Na żadnej granicy (Serbia/Czarnogóra/Albania) żaden celnik się nie zainteresował. Podobnie jak nie było pytań o alkohol :D Zasadniczo włazili do kampera, rozejrzeli się i tyle. Jeszcze będę wracał. Największy hardkor przewiduję na granicy Serbia-Węgry. Jak będzie bardzo na minus któraś granica w stosunku do ostatnich doświadczeń, dam znać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***