Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Maroko 2022/2023
Autor Wiadomość
kaerha 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Kwi 2022
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Polska
  Wysłany: 2023-01-06, 17:13   Maroko 2022/2023

...czyli lato zimą :)

Witam wszystkich, od jakiegoś czasu jestem na forum, gdyż budowałem kampera, i oczywiście z kilku porad skorzystałem (dziękuję!), i przeczytałem niezliczone tematy, na budowie minęły mi wakacje (i więcej - od maja do października), także razem z moją Sandrą dość przypadkowo (bo nie było planu na Maroko 2022/2023, a raczej 2023/2024) znaleźliśmy się i tam :)

Jechaliśmy z kotem, także nie obyło się bez niespodzianek (w Hiszpanii), gdyż wiadomo - prom poza UE + kot = formalności :)

Płynęliśmy z Algeciras do Tangier Med, a póki co - Zagora, okolice M'hamidu, Tamraght, Essaouira, aktualnie - Marrakech, tutaj zostaniemy tylko góra dwa dni, zbyt duży tłok ;)

Zahaczyliśmy też o Casablancę, Mahommedię, Agadir, ale nie zatrzymaliśmy się tam, gdyż spieszyliśmy się na zaproszenie znajomej reżyserki teatralnej, by zagrać muzykę pod część jej spektaklu na festiwalu w Zagorze. Na co na szczęście zdążyliśmy, a nie było to 100% pewne, że damy radę (właśnie przez podróż z kotem).

Poznaliśmy dwie wspaniałe polskie ekipy i spotkaliśmy się z niesamowitymi tubylcami (no i wszędobylskim targowaniem się i wciskaniem nam czego tylko można - też). Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, a polska ekipa zdobyła Grand Prix za sztukę teatralną :)

Dajcie znać jeśli potrzeba jakiś aktualnych informacji. Zacznę tylko od bardzo podstawowych:

- prom: bilet otwarty (2os+kot, van do 3.5t, 3.2m H, 4.6m L) 348 EUR (na który też wracamy)
- paliwo 14-15 MAD (ok. 1.30 EUR) za litr diesela
- supermarkety - Carrefour (najdrożej) / Marjana / Aswak Essalam (najtaniej) - ceny powiedzmy - europejskie (50-60 EUR za typowe zakupy), są tylko w dużych miastach
- w małych sklepikach, szczególnie na południu nie ma cen, więc trzeba się targować, natomiast bardzo tanie warzywa i owoce, ale dla nas - ceny bardzo często bywają 2-5x wyższe
- na dziko - da radę stać, ale zdarzy się, że przegoni policja, która jest dla turystów bardzo miła (zagapiłem się i nie widziałem znaku zakazu wjazdu, to mi odpuścili 400 MAD)
- kampingi - drogie (IMHO) 100-120 MAD bez prądu (2 os+auto), serwis - drogi - 80 MAD nawet, ale może się uda dogadać czasem (w Hiszpanii 2-3 EUR lub free)
- parkingi - "pilnują" i "pokazują gdzie zaparkować" tubylcy - zawsze trzeba im coś rzucić 10-20 MAD
- zdarzają się kraniki z wodą, więc można czasem nalać
- zdarzają się parkingi nocne pilnowane przez policję (podchodzą tylko zobaczyć paszporty i nie przeganiają)
- spaliśmy na: kampingach, parkingach (j/w), na dziko (przy osiedlach), przy górach i oceanie - policja przegoniła nas tylko raz w ciągu miesiąca
- ogrzewanie przyda się w okolicach górskich i pustynnych, nad oceanem - ciepło :)

To na razie tyle :) Pozdrawiamy :) Marcin i Sandra :)
Więcej o nas:

www.vstroneslonca.pl

Mamy też YT - https://www.youtube.com/@vstroneslonca - zapraszam :) A tutaj wrzucam kilka fotek na zachętę :)

Droga Agadir (6).jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,1 MB

Osiolek (1).jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,61 MB

Tamraght.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 1,17 MB

Zagora.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 917,65 KB

Maroko - Krajobrazy (3).jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 686,65 KB

Maroko - Krajobrazy (18).jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 756,5 KB

Zagora Gora (4).jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 569,19 KB

Zagora Powrot (2).jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 1,11 MB

Zagora - Festiwal (38).jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 874,54 KB

Oboz (10).jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 577,22 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 185/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2023-01-06, 21:01   

Odważnie, jak na świeżaków! ;) Fajnie, że wszystko się wam udało!
Kamperek krótki - pokaż go w całości i - oczywiście - układ wewnętrzny! :)

(I piwko na zachętę! :) )
_________________
Marian
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-01-07, 07:37   

Brat napisał/a:
pokaż go w całości i - oczywiście - układ wewnętrzny!
[youtube][/youtube]
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
kaerha 
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Kwi 2022
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Polska
Wysłany: 2023-01-07, 20:45   

Brat napisał/a:
Odważnie, jak na świeżaków! ;) Fajnie, że wszystko się wam udało!
Kamperek krótki - pokaż go w całości i - oczywiście - układ wewnętrzny! :)

(I piwko na zachętę! :) )


Dzięki :) W zasadzie pomyłka - 4.6m to sam kontener :) razem z 6m o ile się nie mylę :) Taki skrót myślowy mi się wdarł.

A wszystko jest na filmiku powyżej :) Układ myślę, że wyszedł fajnie - duża szafa, (mała) łazienka 90x80cm, duży blat kuchenny, duża szafka, łóżko podnoszone siłą rąk ;) i 2 miejsca do pracy, dużo gniazdek USB, 12V, 230V, kuchnia gazowa z piekarnikiem na gaz, głośniki (2 pary, "lepsze" i takie malutkie, plus sub. Jest chińskie webasto, 5kW, działa dobrze, bez problemów. 200Ah LiFePO4 + 370W solar (wyciągnął póki co max. 260W). MPPT Volta, standardowy, ładowanie przez przetwornicę Victrona 20A 12-12V z alternatora, cichutki inwerter 1kW (2kW szczyt) - więcej nam nie trzeba. 100l woda czysta, 50l - szara, prościutki wskaźnik zapełnienia zbiornika wody szarej i pustego zbiornika wody czystej oparty na Arduino (wskaźnik LED świeci lub nie, ot banał). Przepływowy gazowy podgrzewacz wody - chiński 12l - i działa bardzo dobrze (ok. 44-50 st. C). Butla Gasbank 11kg. Kamerki po bokach (podgląd z domku) i z tyłu (dla kierowcy). Filtr do wody. To chyba wszystko :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***