Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podgrzewanie zbiorników
Autor Wiadomość
Foks 
początkujący forumowicz


Dołączył: 30 Sty 2022
Piwa: 1/2
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2023-01-08, 09:57   Podgrzewanie zbiorników

Witajcie, czy ktoś używa mat grzewczych do ogrzewania zbiorników?
Zastanawiam sie nad tym ponieważ pojeździłbym w zimie, ale chciałbym mieć chociaż wodę do wc, a zbiornik z wodą nie jest ocieplony, samo ocieplenie nic nie da, ale z matą grzewczą powinno dać radę i jest to chyba najmniej inwazyjny sposób podgrzania.

link info co mi chodzi po głowie
https://pl.aliexpress.com/item/1005001418056567.html?spm=a2g0o.cart.0.0.2093452cwK7pNg&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2023-01-08, 10:51   

w kamperach zazwyczaj obok przewodów wodnych jest poprowadzona instalacja grzewcza,
więc dopóki grzejesz wszystko działa,
a ze zbiornikiem wody szarej (bo chyba o nim wspominasz ) można sobie poradzić na różne sposoby
od soli po stałe otwarcie,
akurat podgrzewanie prądem z akumulatorów jest najmniej skuteczne i najbardziej prądożerne.

IMHO- skąd weżmiesz ten prąd?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Foks 
początkujący forumowicz


Dołączył: 30 Sty 2022
Piwa: 1/2
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2023-01-08, 11:12   

papamila napisał/a:
w kamperach zazwyczaj obok przewodów wodnych jest poprowadzona instalacja grzewcza,
więc dopóki grzejesz wszystko działa,
a ze zbiornikiem wody szarej (bo chyba o nim wspominasz ) można sobie poradzić na różne sposoby
od soli po stałe otwarcie,
akurat podgrzewanie prądem z akumulatorów jest najmniej skuteczne i najbardziej prądożerne.

IMHO- skąd weżmiesz ten prąd?


Niestety chodzi mi o zbiornik z czystą wodą ( z niego jest pompowana woda do wc), u mnie niestety przy zbiorniku brak kanałów grzewczych, od kabiny dzieli go sklejka w kabinie natomiast od spodu nic go nie osłania.

Zbiornik szary spoko sól powinna dać radę.

Natomiast mata o której wspomniałem ma pobór 15 W co na wypad weekendowy chyba nie jest aż takim wielkim obciążeniem dla akumulatora.
Ciekawiło mnie czy jest ktoś z forum kto ma lub testował tego typu ogrzewanie zbiornika.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-01-08, 14:41   

U mnie fabryczne ogrzewanie szarej wody powietrzem. Jedna z rur rozprowadzających powietrze z trumy idzie pod podłogę gdzie mieści się w plastikowej osłonie zbiornik szarej. Powietrze ciepłe wchodzi pomiędzy ścianki zbiornika a jego obudowę. Może w ten sposób u Ciebie ogrzać zbiornik czystej.

Jeśli chcesz grzać zbiornik matą to po pierwsze izolacja minumum z 5 cm albo więcej . Bez tego będziesz grzał powietrze. Po drugie 15 wat to możesz podgrzać lifepo4 a nie zbiornik na wodę.

Jeżdżę zimą i wiem doświadczalnie jak i gdzie marznie kamper. Przy mrozie dzień i nic nawet w otulonej matami kabinie samochodu i odciętej kocem od reszty samochodu będziesz miał około zera stopni!!!! A przecież za kocem masz plus 2O st C. No to pomyśl co się dzieje w nieogrzewanej zupełnie części.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Foks 
początkujący forumowicz


Dołączył: 30 Sty 2022
Piwa: 1/2
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2023-01-08, 18:46   

orkaaa napisał/a:
U mnie fabryczne ogrzewanie szarej wody powietrzem. Jedna z rur rozprowadzających powietrze z trumy idzie pod podłogę gdzie mieści się w plastikowej osłonie zbiornik szarej. Powietrze ciepłe wchodzi pomiędzy ścianki zbiornika a jego obudowę. Może w ten sposób u Ciebie ogrzać zbiornik czystej.

Jeśli chcesz grzać zbiornik matą to po pierwsze izolacja minumum z 5 cm albo więcej . Bez tego będziesz grzał powietrze. Po drugie 15 wat to możesz podgrzać lifepo4 a nie zbiornik na wodę.

Jeżdżę zimą i wiem doświadczalnie jak i gdzie marznie kamper. Przy mrozie dzień i nic nawet w otulonej matami kabinie samochodu i odciętej kocem od reszty samochodu będziesz miał około zera stopni!!!! A przecież za kocem masz plus 2O st C. No to pomyśl co się dzieje w nieogrzewanej zupełnie części.


Jeżeli chodzi o izolacje to myślałem o macie kauczukowej, zaizolować od spodu zbiornik tam gdzie będzie podejście, a pod nią myślałem o matcie , ale chyba faktycznie przeciągnę rurę od chińskiej trumy którą już zamontowałem na jesieni i zrobię dodatkowy nawiew na kabinę i przy okazji ogrzeje zbiornik.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***