Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
USA west coast z osobą niepełnosprawną na wózku
Autor Wiadomość
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-01-08, 23:18   USA west coast z osobą niepełnosprawną na wózku

Chcemy zwiedzić stany. Mamy córkę niepełnosprawną na wózku. Jeździliśmy dwa razy jak była młodsza camperem po Czechach i Słowacji - wtedy było łatwiej, można było wnieść córkę przez wąskie drzwi i usadzić w foteliku. Teraz niestety wnoszenie i wynoszenie przez wąskie drzwi jest problemem.
Więc najważniejsza rzecz to ogarnięcie transportu przystosowanego dla osoby na wózku. Auto musi być przystosowane do wjazdu wózka.

pierwsza informacja jaką muszę zdobyć to czy i za ile można wypożyczyć na zachodnim wybrzeżu:
1. kamper z możliwością wjazdu wózkiem
lub
2. samochód z możliwością wjazdu wózkiem

W obu przypadkach dobrze by było aby auto było dostosowane do przewożenia osoby na wózku, który musi być zamocowany specjalnymi pasami. Raczej nie wyobrażam sobie aby wózek stał sobie nieprzymocowany - jest to istotne szczególnie przy jakimś wypadku - raz, źe chodzi o bezpieczeństwo, a dwa ewentualne problemy z policją i ubezpieczeniem.

w zależności od dostępności i kosztów wybierzemy opcję i będziemy planować podróż.
Wygodniej (chyba?) byłoby kamperem bo nie trzeba się potem martwić o noclegi przystosowane do wjazdu wózkiem itp.

Macie jakieś pomysły?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-01-12, 22:20   

czy w stanach można bez problemu camperować na dziko? Nie koniecznie musimy spać na campingach. Owszem co pare dni stajemy, nabrać wody, oczyścić toalete, zrobić porządek itp. Ale w poprzednich wycieczkach często stawaliśmy w lesie, w mieście czy na jakichś stacjach czy parkingach. Czy w usa jest to problem?
Czy na terenach parków itp. nie można camperować na dziko ?

I jeszcze jedno ważne pytanie.. czy tam 90% kamperów wymaga prawka na ciężarówkę? Mam tylko AB.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Szeryf 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: North Trail 24bhs
Dołączył: 28 Gru 2022
Otrzymał 15 piw(a)
Skąd: USA
Wysłany: 2023-01-13, 01:30   

Tu masz wypozyczlanie vanow z miejscem na wozek:

https://wheelersvanrentals.com/?gclid=Cj0KCQiA_P6dBhD1ARIsAAGI7HDeG1f-IKPMgptTpaYVAcAUXHRcy7WFBRypF7rpeku4uHIqwP9fDR0aAsGtEALw_wcB

Nie znalazlem firmy wynajmujacej kampery z ulatwieniami dla osob na wozku...nie twierdze ze takich firm nie ma ale bedzie ciezko cos dorwac...szczegolnie w rozsadnej cenie.

Mozliwosci campingowe/hotelowe:

Zacznijmy od wyboru pojazdu.

1. Osobowka + Namiot - Zaleta takiego roziwiazania jest jego prostota. Wypozyczamy odpowiadajace naszym potrzebom auto osbowe/suv, kupujemy w walmarcie prosty namiot plus podstawowy sprzet biwakowy(koszt calosci namiot, kuchenka, spiwory, naczynia to okolo $300-400 dolarow za sprzet dla czterech osob). Wady - ciezko takim sprzetem wygodnie spac na parkingach, brak ubikacji/lazienki.

2. Wypozyczenie Campervana - zaleta - cena - najtansza opcja jesli chodzi o wypozyczenie czegos w czym da sie spac, ugotwac i generalnie spedzic wieczor gdy pada deszcz. Ceny takich vanow na przyklad w travellers-autobarnrv.com zaczynaja sie w okolicach $80 za dzien zaleznie oczywisce od vana i sezonu. Vany maja podstawowe wyposazenie takie jak spiwory czy naczynia wiec odpada kupno lub wozenie tego ze soba. Takim vanem przenocujemy w kazdym z wymienionych w dalszej czesci wpisu miejscach. Minusem moze byc ilosc miejsca wewnatrz...ale zawsze mozna dokupic namiot i czesc ekipy moze tak nocowac.

3. Wypozyczenie kampera RV z jednej z duzych wypozyczlni - najwiekszy minus to koszt. Niestety takie RV sa drogie, realne ceny zaczynaja sie w okolicach $200 za dobe. Plusem jest to ze takie auto mozna oddac w innej czesci stanow niz ta w ktorej sie je pobralo. Plusem jest tez niewatpliwa wygoda spania i mieszkania...pelna lazienka, ubikacja, spore lozka itp.

4. Wypozyczenie RV lub przyczepy w serwisie typu RVshare.com. Minus jest taki ze oddac musimy w tym samym miejscu. Plusem sa nizsze ceny niz w duzych wypozyczalniach. Generalnie jest to wypozyczanie od osob prywatnych. Sam korzystalem z takiej formy wypozyczania wiele razy i szczerze ja polecam. Niestety wypozyczajac przyczepe trzeba miec auto...najlepiej kupione bo auta z wypozyczlni nie maja najczesciej hakow.

5. Kupno RV na miejscu - w wiekszosci stanow da sie kupic, zarejestrowac i oplacic auto bedac turysta. Tu trzeba poszukac konkretnych regulacji prawnych dotyczacych konkretnego stanu. Plusem jest to ze po wycieczce auto mozemy sprzedac w cenie podobnej do ceny zakupu. Minusem jest to ze procedura kupna, rejestracji a potem sprzedazy moze trwac kilka dni i skrocic czas przeznaczony na zwiedzanie. No i nigdy nie wiadomo co sie trafi a koszta ewentualnych napraw sa na naszej glowie.

6. Sprowadzenie auta z Polski - koszt w tej chwili to okolo 5tys dolarow w obie strony. Opcja moim zdaniem dobra jesli planujemy dluzsza wyprawe po ameryce. Mamy wlasne, sprawdzone, znane auto.

Aby prowadzic wiekszosc RV wystarczy zwykle prawo jazdy. Dodatkowych uprawnien wymagaja jedynie te najwieksze z hamulcami pneumatycznymi.

Gdy mamy juz ogarniete auto, czas na miejsce do spania.

Tu mozemy podzielic to na dwie kategorie - miejsca darmowe i platne.

Zacznijmy od darmowych.

W calych stanach mozna za darmo spac na terenach BLM(Bureau of land management). Tu oczywiscie pojawia sie pytanie jak wyszukac takie miejsca? Polecam darmowa aplikacje ioverlander. Pokazuje ona darmowe miejsca kempingowe, platne miejsca kempingowe, prysznice, miejsca do zrzucania sciekow, miejsca do pobierania wody pitnej. Wszystko z dodawanymi na biezaco opiniami uzytkownikow. Zaleta takich miejsc jest ich darmowa cena, czesto sa one w pieknych dzikich miejscach. Wada jest to ze mozna trafic na innych podroznikow a miejsca czasem bywaja male i wtedy trzeba szukac czegos innego w okolicy.

Za darmo mozna tez spac pod wiekszoscia Walmartow i pod wieloma innymi supermarketami. Wszystkie takie miejsca sa opisane w apce ioverlander. Sa tam tez informacje dotyczace tego czy takie spanie jest w danym miejscu legalne bo zdarza sie ze miasta maja zakaz spania na parkingach...szczegolnie te duze miasta.

Spanie platne:

Oczywiste sa kempingi - tu jest ich duzo rodzajow..od takich prostych z jedynie wyznaczonym miejscem na auto i ognisko po tak zwane resorty gdzie sa takie rzeczy jak baseny, place zabaw i inne atrakcje...o podlaczeniu do pracu/wody/sciekow, internecie i TV nawet nie wspominajac. Ceny takich kempingow wachaja sie od kilkunastu dolarow za te najbardziej prymtywne po kilkaset dolarow za dobe za te najbardziej wypasione. Wiekszosc z nich wymaga rezerwacji ale sa tez takie gdzie obowiazuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Rezerwacji dokonujemy bezposrednio na stronach danych kempingow lub na stronach rzadowych typu reservecalifornia.com w przypadku kalifornii.

Kempingi w parkach narodowych - tu trzeba planowac na wiele miesiecy...a czesto lat przed wyjazdem. Kempingi w parkach sa mocno oblozone i zwykle jest na nich malo miejsca miedzy poszczegolnymi miejscami. Na szczescie w okolicach kazdego parku narodowego jest zwykle sporo kempingow tuz przy granicy parku i tam da sie znalezc miejsce. W parkach narowowych nie mozna spac na dziko na parkingach lub przy drodze...jezdza patrole cala noc i prawdopodobienstwo obudzenia i otrzymania mandatu jest duze.

Spanie w gospodarstwach. Istnieje wiele "klubow" ktorych czlonkowie moga spac na wspolpracujacych z klubem gospodarstwach. Najbardziej popularny jest Harvesthost. czlonkowie moga odplatnie spac w miejscach wyznaczonych przez gospodarzy. Ceny i jakosc miejsc jest rozna. czasem jest to zwykly kawalek laki za stodola a czasami jest to pieknie przygotowane miejsce z pelnymi podlaczeniami prad/woda/scieki/tv. Zaleta takiego spania jest to ze gospodarze sa zwykle bardzo goscinni, czesto zapraszaja odwiedzajacych na grilla/kolache, degustacje wina czy innych produktow. Jest to opcja najczesciej wykorzystywana przez starsze malzenstwa podrozujace po USA.

Co bym zwiedzal? Coz...moim zdaniem podroziwanie z przyczepka/kamperem jest dla ludzi ktorzy lubia przyrode i miejsca poza miastami i dlatego trzymalbym sie zachodniego wybrzeza USA. O ile wschod tez jest piekny to niestety jest tam za duzo wielkich miast i aglomeracji. Jest tez duzo mniej miejsc do zatrzymania sie na dziko bo jest mniej terenow panstwowych a na prywatnych najczesciej nie mozna sie zatrzymywac na noc.

Na koniec - patrzac na ceny wynajmu, ceny kempingow to tak naprawde jedyna opcja nieco tansza niz noce w hotelach jest wypozyczenie campervana. Reszta opcji bedzie w cenach podobnych do cen hoteli lub nawet drozsza uwzgledniajac cene wypozyczenia RV plus ceny kempingow. Tak jak pisalem na poczatku - podrozowanie z przyczepka/RV nie jest tansze niz hotele.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-01-13, 08:30   

Szeryf napisał/a:
Tu masz wypozyczlanie vanow z miejscem na wozek:

https://wheelersvanrentals.com/?gclid=Cj0KCQiA_P6dBhD1ARIsAAGI7HDeG1f-IKPMgptTpaYVAcAUXHRcy7WFBRypF7rpeku4uHIqwP9fDR0aAsGtEALw_wcB

Nie znalazlem firmy wynajmujacej kampery z ulatwieniami dla osob na wozku...nie twierdze ze takich firm nie ma ale bedzie ciezko cos dorwac...szczegolnie w rozsadnej cenie.


To prawda, bardzo ciężko coś znaleźć. Jest sporo stron radzących jak to zrobić, ( https://www.google.com/se...al+for+disabled ) ale "dobrymi radami piekło jest wybrukowane". Gdy próbowałem wpisać keyword "wheelchair", wyskakiwało mi "zero" możliwych kamperów do wypożyczenia.

Wydaje mi się, że jedyna praktyczna opcja, to wypożyczenie vana i noclegi w hotelach. Koszt wypożyczenia minivana z rampą dla wózka na tej stronie: https://www.mobilityworks...-vans-for-rent/ to nieco ponad 100 dolarów za dobę.

Szeryf napisał/a:
Co bym zwiedzal? Coz...moim zdaniem podroziwanie z przyczepka/kamperem jest dla ludzi ktorzy lubia przyrode i miejsca poza miastami i dlatego trzymalbym sie zachodniego wybrzeza USA.


Tu także zgadzam się z Szeryfem. Na Zachodzie jest tyle przepięknych atrakcji turystycznych, że w czasie miesięcznego urlopu i tak nie zdąży się dokładnie wszystkiego pozwiedzać. Kalifornia, Arizona i Utah dostarczą tylu atrakcji, że i miesiąc nie wystarczy. Co do cen, to w wakacje pójdą one w górę, ale na dziś, np. w Moab, Utah, nie brak moteli z pokojami w granicach 60 dolarów za dobę, a Moab jest takim miejscem, gdzie w okolicy mamy kilka pięknych Parków Narodowych: Arches National Park, Bryce Canyon National Park, Canyonlands National Park, Capitol Reef National Park, Zion National Park plus Dead Horse Point State Park - wystarczą, by mieć zajęcie na dwa tygodnie.

Wszystkie te miejsca możecie zobaczyć choćby na moich filmach z wakacji w tamtych rejonach, gdzie naprawdę pozostał nam niedosyt, bo mieliśmy zbyt mało czasu. to ten film, plus kilka kolejnych na playliście:



I jeszcze jedna uwaga: Wydaje mi się, że najlepszym czasem na wyjazd jest późna wiosna, albo wczesna jesień. Mniejsze tłumy turystów, a i pogoda zazwyczaj znośniejsza. Maj, albo połowa września. Oczywiście trzeba sprawdzić dane klimatyczne z danego regionu, czasami nas one zaskoczą, bo Zachód USA to często spore wysokości nad poziomem morza i szczególnie noce mogą być chłodne, ale w lipcu-sierpniu upały tam są naprawdę nieznośne.

PS. Zapoznaj się też z wynikami tej wyszukiwarki: Parki Narodowe z dostępem dla wózków Niestety, z powodu samej natury Parków Narodowych, większość ich tras nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózku. Grand Canyon National Park jest tu dość chlubnym wyjątkiem. Natomiast, jak to widać na moich filmach, w wielu miejscach można dotrzeć samochodem do punktów widokowych. Podobnie w Yellowstone do wielu miejsc prowadzą ścieżki wheelchair accessible. A nasz film z Yellowstone jest tu:

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2023-01-13, 09:40   

Szeryf, Trucker Hiob ode mnie browarek dla Was za wyczerpujące informacje.
Dzięki Panowie :pifko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-01-13, 16:37   

Mam mało postów napisanych na tym Forum bo już na początku deklarowałem że naprawdę nie lubię pisać ale tu i w tym temacie postanowiłem zrobić wyjątek.
Szeryf napisał/a:

Na koniec - patrzac na ceny wynajmu, ceny kempingow to tak naprawde jedyna opcja nieco tansza niz noce w hotelach jest wypozyczenie campervana. Reszta opcji bedzie w cenach podobnych do cen hoteli lub nawet drozsza uwzgledniajac cene wypozyczenia RV plus ceny kempingow. Tak jak pisalem na poczatku - podrozowanie z przyczepka/RV nie jest tansze niz hotele.

Motele czy Hotele to wygoda, "święty spokój" i o połowę mniej obowiązków szczególnie w podróży z niepełnosprawnym. Już pisałem w pokrewnym temacie - nie trzeba sprzątać, gotować (ale jest to możliwe w mikrofalówce), jest lodówka, często klimatyzacja, higiena osobista jest znacznie ułatwiona, łóżka są wygodne, TV z wiadomościami jak ktoś lubi, WiFi w zasięgu, czasem pomoc w wyborze okolicznych atrakcji do zwiedzania, czasem można coś wyprać, wyprasować. To są niezaprzeczalne zalety.
Trucker Hiob napisał/a:
....Wydaje mi się, że jedyna praktyczna opcja, to wypożyczenie vana i noclegi w hotelach. Koszt wypożyczenia minivana z rampą dla wózka na tej stronie: https://www.mobilityworks...-vans-for-rent/ to nieco ponad 100 dolarów za dobę.
....nie brak moteli z pokojami w granicach 60 dolarów za dobę...

Mam podobne odczucia. I myślę że jednak znalezienie miejsca w Motelu nie będzie problemem. Jak pisałem - nie tu to obok albo w kolejnej miejscowości. A cena za Motel całkiem dobra za tyle korzyści - nas ta kalkulacja skusiła do porzucenia RV. Tym bardziej że my mieliśmy duży wybór w tamtym czasie a ceny można było spokojnie targować. Staraliśmy się mieć motel z basenem. Baseny były małe ale relaks znakomity. Zresztą pytanie o basen (jak go nie było) znakomicie obniżało cenę.
Trucker Hiob napisał/a:
I jeszcze jedna uwaga: Wydaje mi się, że najlepszym czasem na wyjazd jest późna wiosna, albo wczesna jesień. Mniejsze tłumy turystów, a i pogoda zazwyczaj znośniejsza. Maj, albo połowa września. Oczywiście trzeba sprawdzić dane klimatyczne z danego regionu, czasami nas one zaskoczą, bo Zachód USA to często spore wysokości nad poziomem morza i szczególnie noce mogą być chłodne, ale w lipcu-sierpniu upały tam są naprawdę nieznośne. Kalifornia, Arizona i Utah dostarczą tylu atrakcji, że i miesiąc nie wystarczy.

Byliśmy w czasie - koniec września - początek listopada i to był optymalny termin.
I jeszcze jedna uwaga - w moim odczuciu dużo więcej jest do zwiedzania w miastach ale oczywiście jest to wynikiem preferencji. W naszym przypadku ok połowa była to "przyroda" i miejsca (bardzo wiele Parków Narodowych, słynna Route66, tama Hoovera, solne jezioro Salt Lake wraz z Bonnevile Salt Flats, więzienie w Laramie gdzie "siedział" Butch Cassidy, miasteczko Glenwood Springs z ogromnym basenem wód termalnych gdzie nocowaliśmy w Motelu polskiego emigranta (Góral - ugościł elegancko), przejazd przez bardzo wysokie góry w Colorado (wg nawigacji ponad 3500m n.p.m - zaj...ste widoki), miasteczko Silverton na tej trasie, UFO w Roswell no i kilka innych atrakcji. To były naprawdę super doznania.
Pozostałą część czasu spędziliśmy w miastach. Kilka dni w San Francisco i tydzień w Los Angeles, 4 dni Las Vegas, 3 dni San Diego itd. Oczywiście to wszystko zależy od preferencji. Nie każdemu zależy żeby zwiedzić weźmy choćby w Los Angeles i okolicach: Plaża Venus, oczywiście Hoolywood, Santa Barbara, San Fernando, Long Beach a tam słynny statek Queen Mary, pancernik USS Iowa, ogromny port yachtowy, Studio filmowe i rozrywkowe Universal i wiele innych "przyjemności". Poruszaliśmy się SUWem i nie było problemów chociaż korki zawsze były. Mógłbym tutaj wymieniać bardzo dużo atrakcji w tych miastach ale niech każdy sam spróbuje tego co lubi.
I podsumuję. Jeżeli byłoby mi dane jeszcze raz jechać do USA na "zwiedzanie" korzystałbym z wynajętego samochodu i Moteli. Ale to moje prywatne zdanie. Nikogo nie namawiam - przedstawiłem własną wersję wycieczki. Nie była all inclusive ale była bardzo udana. :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-01-15, 15:12   

Cytat:
Aby prowadzic wiekszosc RV wystarczy zwykle prawo jazdy. Dodatkowych uprawnien wymagaja jedynie te najwieksze z hamulcami pneumatycznymi.

widzę, że sporo camperów ma dop masę przekraczającą 3,5T - to jak to jest z tym?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-01-15, 15:56   

Ja mam AB i przy kontroli policyjnej RV (przekroczyłem prędkość o 5 mph) nikt o prawko nie robił żadnych uwag. Po 15 minutowym oczekiwaniu (sprawdzali w komputerze) puścili wolno i pogrozili palcem - no Polacy jechać spokojnie. :-P
SUW też miał na pewno ponad 3,5T, 360KM i długość grubo ponad 5m. U nas na 100% musiałbym mieć "C".
W wypożyczalni aut sprawdzają prawko i nie mają zastrzeżeń.
To tyle co mogę napisać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-01-15, 19:53   

W Stanach policjantowi nie przyjdzie nawet do głowy, że ktoś może mieć ograniczenie do 3,5 tony. Tu po prostu nie ma takich ograniczeń, więc policjant po prostu zakłada, że do tych 12 ton każdy ma odpowiednie prawo jazdy. Na samym prawku, czy to polskim, czy "międzynarodowycm" nie ma nigdzie napisane "3,5t", a przy kategorii B1 jest nawet narysowany jakiś samochodzik, co wygląda jak SUV, czy van.
_________________
Tutaj moje zmagania z budową kamperka:
---> https://www.camperteam.pl...pic.php?t=39522 <----
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
boru 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Lip 2016
Piwa: 3/1
Skąd: DWR
Wysłany: 2023-01-22, 13:26   

dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Na tą chwilę zawieszamy ten plan. Stwierdziliśmy, że najlepiej jest tam jechać we wrześniu, a córka nie chce zawalać pierwszych tygodni szkoły. Wrócimy mam nadzieję do planowania tej podróży za dwa lata jak skończy liceum.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***