Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodzaje pryszniców w kamperku
Autor Wiadomość
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-01-29, 16:35   Rodzaje pryszniców w kamperku


Jaki prysznic w kamperze? Przychodzi mi do głowy co najmniej pięć rozwiązań. zacznę "od dołu".

1. Brak stałego prysznica. Rozwiązanie z oczywistych względów popularne w małych vanach i małych przyczepach. Korzysta się z infrastruktury na kempingach, wody w rzece, lub turystycznego, przenośnego prysznica na akumulatorek.  Zaletą tego systemu jest jego waga, albo raczej jej brak i nie zajmuje on w ogóle miejsca.



2. Prysznic na zewnątrz samochodu. W kamperze jest wyście, do którego podłączamy węża zakończonego "sitkiem". Często tylne drzwi vana mają zasłonę, tworzącą coś w rodzaju namiotowej łazienki. Woda pochodzi ze zbiornika w kamperze, bywa, że jest ogrzewana. Zaletą jest to, że nie zajmuje miejsce we wnętrzu pojazdu, wadą, że mamy ograniczoną ilość wody i to, że niekorzystne warunki atmosferyczne mogą znacznie obniżyć komfort kąpieli. 

3. Endless shower, albo Hour shower - wersja prosta. Luksusowa wersja mycia się w misce z wodą. Prysznic, jaki my będziemy mieli w naszym vanie. Jest to wersja turystycznego, przenośnego prysznica z zamkniętym obiegiem wody, którą używamy raz i wylewamy po kąpieli. Zaletą jest brak zbiorników na czystą i szarą wodę i możliwość długiej kąpieli, bez zwracania uwagi na to, że nam zabraknie wody, wadą to, że myjemy się w wodzie o zamkniętym obiegu, więc musimy ostrożnie używać mydła i szamponu i nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdy jesteśmy np. porządnie ubłoceni. 



4. Hour shower, wersja "tygodniowa." Bardzo popularne rozwiązanie wśród osób budujących kampery w Stanach. Tu także mamy obieg zamknięty, ale wodę używa się kilkukrotnie, zwykle przez tydzień. Obieg ma zespół filtrów i niewielki zbiornik, który co jakiś czas opróżniamy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można się kąpać godzinami, wody nie zabraknie, i to, że niewielki zbiornik nie zajmuje dużo miejsca i niewiele waży. Wadą to, że filtrowanie nie jest doskonałe, zwłaszcza, gdy używamy sporo mydła i same filtry trzeba dość często czyścić, lub wymieniać. Poniżej kilka filmów opisujących takie rozwiązanie:



5. Prysznic "klasyczny", ze zbiornikiem na czystą i szarą wodę, zwykle z grzejnikiem tej wody, zazwyczaj stosowany w fabrycznych kamperach. Zalety są oczywiste, wadą jest waga, zajmowane miejsce i ograniczona ilość wody. 

Jaki jest w Waszym kamperze? I czy znacie jakieś inne rozwiązania? Podzielcie się swoimi uwagami. 
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/483
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-01-29, 18:20   

Trucker Hiob napisał/a:
Jaki jest w Waszym kamperze?

Porządna łazienka o wym 160x90 z osobną kabina prysznicową z rozsuwanym drzwiami/ a nie z "dupolejką "/ oknem dachowym, nawiewem ciepłego powietrza z jednej z trzech nagrzewnic z Webasto, a wszystko to na L4 H2. Zbiorniki 95l - biała, 105l "szara".
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-01-29, 19:28   

Całkowicie zgadzam się ze Sławkiemi Ewą. Trzeba ustalić pojęcia. Kamperowanie zakłada pełny prysznic woda zimna ciepła i zbiornik na szarą. Ten wątek z namiotem do mycia jest Ok ale to piknik na trawie i to swojej. Reszta jest szkodliwa i głupia. Jak autor wyobraża sobie postój w mieście. Gdzie rozstawi ten namiot ??? Co z szarą?? A ten tygodniowy prysznic to już najlepsza ściema. Przy 30 stopniach woda szara po 2 dniach zaczyna fermentować i śmierdzi jak nieszczęście. Dlatego dolewa się chemię / domestos /. Żadne zwykle filtry nie potrzymają bakterii i ich rozwoju!!! A co zimą, rozumiem że przy tych rozwiązaniach zero kamperowania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 446/329
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2023-01-29, 19:36   

Prysznic?

Byłem teraz w IT na nartach. Nocą nawet minus 21 stopni. Mycie po całym dniu w prysznicu nr 1 do 4 ?

Po co ten temat? :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Ewka B 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: pasażer Ford Transit Trigano Challanger
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lut 2018
Piwa: 7/6
Skąd: Chełm
Wysłany: 2023-01-29, 19:40   

Dla mnie tylko prysznic klasyczny. Nooo jak nam na wyjeździe wysiadła pompa do wody i czekaliśmy na nową to spokojnie 2 dni grzałam wodę w czajniku i polewałam się kubkiem ale na dłuższą metę by mi się nie chciało. Mam w kamperze kabinę prysznicową i korzystam codziennie z czystej wody. Jakoś płukanie się mydlinami mnie nie kręci
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Track222 
weteran


Twój sprzęt: Była - Niewiadów n126
Nazwa załogi: Tracki
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Maj 2009
Piwa: 81/9
Skąd: Krosno
Wysłany: 2023-01-29, 19:41   

Po co zakładać durny temat??
_________________
Nic nie muszę, mogę tylko chcieć. Ale czasem jest tak, że tak bardzo chcę, że muszę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/90
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2023-01-29, 20:26   

Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??


Temat nie podszedł na forum karawanig.pl to wcisnął tutaj i też widzę słabo idzie. ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Spax 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato i Hobby 495
Nazwa załogi: Spax
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 08 Mar 2016
Piwa: 193/346
Skąd: Kolumna
Wysłany: 2023-01-29, 22:53   

Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??

Są różne zdania, na ten, czy inny temat. Nie zawsze musisz się zgadzać z ideą. Po jaki kielich jednak wytłuszczasz i „durnujesz”, tego naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć.
_________________
Moje miescówki w Grecji »»» https://bonvoyage-travel.eu/maps/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Robert-4 
stary wyga

Twój sprzęt: Burstner TravelVan T690
Dołączył: 26 Maj 2020
Piwa: 22/30
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2023-01-30, 00:34   

Spax napisał/a:
Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??

Są różne zdania, na ten, czy inny temat. Nie zawsze musisz się zgadzać z ideą. Po jaki kielich jednak wytłuszczasz i „durnujesz”, tego naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć.


Kto chce czyta.
Korzystam z prysznica w środku, bo najczęściej zwiedzam zimniejsze kraje, ale w tym roku wpadnę w październiku do Grecji i być może skorzystam z zakupionego kiedyś zestawu do "grzania słońcem" a jak dołożą panią z filmy top 5 to i w Norwegii się wykąpię :) :):)
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-01-30, 01:57   

SlawekEwa napisał/a:
Trucker Hiob napisał/a:
Jaki jest w Waszym kamperze?

Porządna łazienka o wym 160x90 z osobną kabina prysznicową z rozsuwanym drzwiami/ a nie z "dupolejką "/ oknem dachowym, nawiewem ciepłego powietrza z jednej z trzech nagrzewnic z Webasto, a wszystko to na L4 H2. Zbiorniki 95l - biała, 105l "szara".


Super, że się Wam to zmieściło, ale w kampervanie zawsze musi to być kosztem czegoś. Masz gdzieś jakiś film, lub fotki wnętrza? Chętnie obejrzę.

orkaaa napisał/a:
... Ten wątek z namiotem do mycia jest Ok ale to piknik na trawie i to swojej. Reszta jest szkodliwa i głupia.


:roll: Jaki wątek z namiotem do mycia?

Cytat:
Jak autor wyobraża sobie postój w mieście. Gdzie rozstawi ten namiot ??? Co z szarą??


Ja o żadnym namiocie nic nie wiem, a do miast nie mam zamiaru za bardzo zaglądać. Każdy ma inne preferencje w czasie wakacyjnych wyjazdów, więc jak ktoś zwiedza często miasta, na pewno nie będzie używał żadnych namiocików.
Ja w ubiegłym roku pojechałem na Alaskę, nie mając jeszcze prysznica w kamperze i używałem przenośnego, choć nigdy nie rozstawiałem namiotu. Tam i tak nikogo nie było poza bizonami, łosiami i niedźwiedziami. :wyszczerzony:

Cytat:
A ten tygodniowy prysznic to już najlepsza ściema. Przy 30 stopniach woda szara po 2 dniach zaczyna fermentować i śmierdzi jak nieszczęście. Dlatego dolewa się chemię / domestos /. Żadne zwykle filtry nie potrzymają bakterii i ich rozwoju!!! A co zimą, rozumiem że przy tych rozwiązaniach zero kamperowania.


Nie wiem, nie mam i nie planuję takiego mieć, ale mam wrażenie, że jest to całkiem popularne rozwiązanie wśród osób budujących swe kampervany w Stanach. Jedna para nawet zrobiła film o tym jak badają czystość tej wody:



My w ogóle nie planujemy jeździć tam, gdzie zimno, choć w naszym vanie nie bardzo co miałoby zamarznąć. Ale moje miasto jest na szerokości geograficznej Casablanki, a poniżej jeszcze 1000 km lądu, więc na zimę trzeba uciekać na południe.

LukF napisał/a:
Prysznic?
[...] Po co ten temat? :roll:


By się podzielić uwagami na temat zalet i wad rozwiązań w Waszych kamperach.

Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??


Po co odpowiadać w temacie, który uważamy za durny?

Skwarek napisał/a:


Temat nie podszedł na forum karawanig.pl to wcisnął tutaj i też widzę słabo idzie. ;)


Naiwnie łudziłem się, że tu są obecne trochę bardziej kulturalne i ogarnięte osoby. Myślałem, że tutaj niektórzy zrozumieją co znaczy, cytuję: "Jaki jest (prysznic) w Waszym kamperze? I czy znacie jakieś inne rozwiązania? Podzielcie się swoimi uwagami."

Nie wiem też co to znaczy, że "temat słabo idzie"? A gdzie temat ma iść?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maverick_Norwegia 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: STAR 266 czyli "Mamut"
Nazwa załogi: "Maverick-owie"
Dołączył: 26 Gru 2022
Piwa: 3/10
Skąd: Oslo / Koszalin
Wysłany: 2023-01-30, 02:45   

Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??
Durna to jest według mnie twoja odpowiedź w tym temacie Panie "Alfa i Omega". Nie interesuje Cię temat to go ignoruj a nie klepiesz bezmyślnie w klawiaturę tylko dlatego, że Ciebie nie interesuje.



SlawekEwa napisał/a:
Porządna łazienka o wym 160x90 z osobną kabina prysznicową z rozsuwanym drzwiami/ a nie z "dupolejką "...

No nie wszyscy mają tyle miejsca w budowanych przez siebie kamperach ;)




orkaaa napisał/a:
Kamperowanie zakłada pełny prysznic woda zimna ciepła i zbiornik na szarą.
Nie znam definicji kamperowania i co zakłada to kamperowanie, ale wiem jedno, że jest mnóstwo ludzi, którzy tak jak ja wcześniej nie mieli prysznica ani zbiornika na szarą wodę dla tego prysznica w swoich "kamperach" lecz korzystali z "namiotowego prysznicu" a mimo to podróżowali i zwiedzali świat. Ale widać oni nie "Kamperowali" według twojej definicji.

To samo tyczy się postojów "w mieście". Ja nigdy nie staję w mieście aby "kamperować" tylko staję na kampingach do tego przystosowanych. Nie jeżdżę (już) "na dzikusa". Ale czy to oznacza, że nie "kamperuję"?

Czytając takie wpisy odnoszę coraz częściej wrażenie, że aby móc założyć tutaj temat i być zaakceptowanym "bezwarunkowo" należy mieć tylko firmowy/markowy kamper i wkupić się w "koło wzajemnej adoracji". A to co własnie widzę na przykładzie tego tematu założonego przez kolegę Trucker Hiob jest najlepszym tego przykładem. Ale co ja tam wiem. Ja zawsze byłem inny i dobrze mi z tym :-P




Pozdrawiam Maverick

____________________________________________________________________
Wolę mieć wrogów, oby szczerych, niźli fałszywych przyjaciół kupę.
Zresztą tak jedni jak i drudzy, mogą mnie pocałować w du...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Więcej szczegółów
Wystawiono 3 piw(a):
Trucker Hiob, jawi13, darek 61
Track222 
weteran


Twój sprzęt: Była - Niewiadów n126
Nazwa załogi: Tracki
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 03 Maj 2009
Piwa: 81/9
Skąd: Krosno
Wysłany: 2023-01-30, 08:01   

Spax napisał/a:
Track222 napisał/a:
Po co zakładać durny temat??

Są różne zdania, na ten, czy inny temat. Nie zawsze musisz się zgadzać z ideą. Po jaki kielich jednak wytłuszczasz i „durnujesz”, tego naprawdę nie jestem w stanie zrozumieć.


Temat dziesiątki razy przerabiany ma forum, lupka i można poczytać. Chyba to takie proste i co tu jest do zrozumienia?
_________________
Nic nie muszę, mogę tylko chcieć. Ale czasem jest tak, że tak bardzo chcę, że muszę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/483
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-01-30, 09:17   

Maverick_Norwegia napisał/a:
i wkupić się w "koło wzajemnej adoracji".

I tak zakładasz następne :haha:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2023-01-30, 10:18   

kuźwa jedzcież gdzieś, albo doklejcie kolejny wieszaczek.

To zdecydowanie lepsze niż wirtualne wydrapywanie sobie nawzajem oczu ;)
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-01-30, 11:37   

Maciej S. napisał/a:
Mam bojler elektryczny 5l na 12V i słuchawkę z przyciskiem. Działamy oszczędnie i te 5l w zupełności wystarczy na prysznic. Najważniejsze, że ciało czyste, nie muszę lać hektolitrów wody, tu po prostu panują warunki kempingowe a nie domowe.


My także będziemy mogli, w sprzyjających warunkach, skorzystać z prysznica z kranu w segmencie kuchennym. Wystarczy otworzyć drzwi, przekręcić go o 180 stopni i gotowe. Kran jest podłączony do siedmiogalonowego (ok. 25 litrów) zbiornika czystej wody, która przechodzi przez 10-litrowy grzejnik, więc jak jest jej pełno, to mamy 35 litrów ciepłej wody.


bert napisał/a:
kuźwa jedzcież gdzieś...


Uwierz mi, już nie mogę wysiedzieć w domu. Potrzebuję jednak jeszcze z miesiąc, by dokończyć projekt. Przejechałem w życiu około 9 mln kilometrów i jak jestem w domu kilka dni, to zaczyna mnie nosić...

Jest taka polska piosenka country, mógłbym się pod nią podpisać:

"Jedźmy już, niech nam radio cicho gra,
Mam kilometrów paranoję, kiedy stoję chora dusza ma"

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***