Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
strefa czystego transportu
Autor Wiadomość
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2023-02-03, 23:32   

joko napisał/a:
ZEUS napisał/a:
joko napisał/a:
Tankowanie" w domu i jazda za darmo...

nie ma czegoś takiego jak "tankowanie" za darmo (pomijam kradzież prądu)🤣


Upsss..... ja ładuję w domu , a za ostatni rok zapłaciłem tylko 122PLN opłat stałych, a w tym jest jeszcze całe roczne zużycie domu wraz z pompą ciepła ..... to oznacza, że jestem złodziejem ? :shock:
O Matko , będę musiał chyba podjechać w poniedziałek do Tauronu i zapytać czy się czasem nie pomylili .... może licznik się zepsuł a ja nie zauważyłem.... albo cóś
Bogu ...aleś mi nabił klina na weekend :wyszczerzony:

cienka ironia😜
wiem, że stać Cię na więcej...

nie manipuluj cytując wyrwany z kontekstu fragment,
postaraj się i na pewno zrozumiesz🤔 o co chodzi...

napisz proszę ile zainwestowałeś w instalację fotowoltaniczną i nie ma znaczenia czy był to koszt poniesiony przez prowadzoną działalność czy prywatnie...

napisz jeszcze czy gdybyś takowej nie posiadał to czy również łączna wpłata za ub. rok do Tauronu (uwzględniając "darmowe tankowanie"🤣) wyniosła by 122 PLN?
(złodziejstwa Ci nie zarzucam co chyba jasno wynika z treści mojego posta)
zgodziłbym się z Twoją teza gdybyś instalację i koszty jej serwisowania otrzymał w "gratisie" ale tym nie wspomniałeś...
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robert-4 
stary wyga

Twój sprzęt: Burstner TravelVan T690
Dołączył: 26 Maj 2020
Piwa: 22/30
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2023-02-03, 23:40   

Już to gdzieś tu pisałem. Elektryk fajny jest - jak się kręcisz dookoła komina. Na A1 obok gumonalda są ładowarki - specjalnie podszedłem pogadać z gościem, który musiał swoje odsiedzieć, a jechał tylko z Krakowa do Gdyni :( . Ja tam wolę bez przymusowych przystanków. Owszem jeśli nigdzie daleko bym nie jeździł jest do rozważenia
Dodatkowo kolego może po Krakowie pojeździsz, ale na promy dwóch czy trzech linii w Norwegii nie wsiądziesz. Właśnie ze względu na zagrożenie pożarowe i trudności z ugaszeniem. Może i płoną ilościowo tak samo, ale na podziemnym parkingu słabo z gaszeniem.
Wiem, wiem Ty nie jesteś blokers, Ciebie to nie dotyczy. Pewnie też nie jeździsz co centrum handlowego na parkingi wielopoziomowe.
Sorry za wtrącenie się w wątek, ale tak jakoś wielmożnością zajechało na drugiej stronie i poczułem się taki maluczki :spoko
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-02-04, 01:59   

ZEUS napisał/a:


napisz proszę ile zainwestowałeś w instalację fotowoltaniczną i nie ma znaczenia czy był to koszt poniesiony przez prowadzoną działalność czy prywatnie...

napisz jeszcze czy gdybyś takowej nie posiadał to czy również łączna wpłata za ub. rok do Tauronu (uwzględniając "darmowe tankowanie"🤣) wyniosła by 122 PLN?
(złodziejstwa Ci nie zarzucam co chyba jasno wynika z treści mojego posta)
zgodziłbym się z Twoją teza gdybyś instalację i koszty jej serwisowania otrzymał w "gratisie" ale tym nie wspomniałeś...


Jasne , nie ma problemu .

Instalacji fotowoltaicznej nie dostałem w gratisie, ale zamontowałem ją dużo wcześniej niż kupiłem elektryka i była to inwestycja na potrzeby zasilania i ogrzewania domu , która na chwilę obecną już się zamortyzowała ( w takim sensie, że koszt jej instalacji zrównoważył się z kosztami prądu i gazu jakie poniósł bym , gdybym jej nie miał).
Na potrzeby ładowania elektryka nie poniosłem żadnych dodatkowych kosztów , ponieważ od początku instalacja fotowoltaiczna była przewymiarowana w stosunku do zapotrzebowania samego domu (nie wiedziałem wtedy jakie będzie realne zużycie , zwłaszcza pompy ciepła ) i produkcja prądu na domowe potrzeby mi ją zamortyzowała .
Można więc przyjąć i teoretycznie i praktycznie , że na potrzeby samochodu elektrycznego mam ją istotnie w gratisie
Ponieważ jej roczna produkcja prądu wystarcza i na dom i na elektryka to te ładowania , które robię w domu są też faktycznie darmowe. Mało tego, ponieważ jestem na zasadach prosumenta i Tauron pobiera sobie 20% energii oddanej do sieci (magazynuje tylko 80%), to ładując samochód w dzień na tzw." autokonsumpcji " wykorzystuję część tej produkcji , którą bez tego i tak bym stracił (i jednocześnie o tyle mniej uszczuplam zasoby magazynu).

Na surowych cyfrach to wygląda mniej więcej tak:

Mam 35 paneli 440Wp , co daje moc całkowitą 15400Wp.
10 000wp chodzi na inwerterze OnGrid jako "prosument" a pozostała część na instalacji wewnętrznej OffGrid (bez oddawania energii do sieci)
Koszt całego sprzętu (panele, 2 inwertery, uchwyty, okablowanie, wyłącznik p.poż, rozdzielnica z kompletem bezpieczników, itp) to około 30tys. Montaż, uruchomienie i zgłoszenie robiłem we własnym zakresie.
Roczna produkcja całego zestawu to 16500Kwh z czego jakieś 1500kWh zabiera mi Obajtek za magazynowanie nadwyżek , więc do wykorzystania mam mniej więcej 15 000 kWh rocznie.

Dom wraz z pompą ciepła potrzebuje około 11 000 kWh , więc dla elektryka zostaje mi jakieś 4000 kWh. Te 4 MWh przekładają się na realny przebieg na poziomie 22 tys km (średnie zużycie energii mojego elektryka to 18kWh/100km)

Przebieg 22 tys km (wykonany głównie w warunkach miejskich ) pochłonął by samochodem spalinowym około 2200 litrów paliwa (w moim przypadku był by to raczej ON) , a to koszt około 16000 PLN ..... i jest to już w tym przypadku czysty zysk .

Jeśli tych 22 tys km okaże sie mało , to mam jeszcze w tym roku do wykorzystania 2MWh po cenie niecałych 50gr , wiec jeszcze 11 tys km mogę przejeździć w cenie 9PLN/100km :spoko
Kwota oszczędności rośnie mi wtedy względem paliwa do ponad 23 000 PLN rocznie

Ponieważ fotowaltaika jest już zamortyzowana , to do rocznych z niej profitów mogę doliczyć jeszcze oszczędność na domowym prądzie (jakieś 6000 PLN) i gazie ( około 7000PLN) , czyli na okrągło jakieś 13000 PLN.

Razem do kupy daje to prawie cztery paczki rocznie .


Myślę , że wystarczy ?
Jak widzisz tu jakieś błędy w obliczeniach (późno już ;) ) to daj znać to się ustosunkuję :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rysiol 
stary wyga


Twój sprzęt: frankia mercedes MB100 1989 rok
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Piwa: 74/26
Skąd: Lubartów
Wysłany: 2023-02-04, 15:42   

Dyskusja chyba przeszła trochę na temat tego czy lepiej być pięknym, młodym i bogatym, czy starym, biednym i brzydkim.

Niestety społeczeństwa na całym świecie coraz bardziej nam się rozwarstwiają. Bogaci są coraz bogatsi a biedni biednieją.

Z tego powodu coraz więcej dostrzeganych jest różnego rodzaju wykluczeń. Między innymi wykluczenie energetyczne. Ludzi niezamożnych nie stać na nowoczesne energooszczędne urządzenia, pasywne domy, oszczędne samochody więc muszą oni płacić dużo więcej za energię niż bogaci. Ktoś pozbawiony na starcie odpowiedniego kapitału jest skazany na ciągłe ubożenie w stosunku do ludzi zamożnych.

Można by sądzić iż możni tego świata ratują go przed katastrofą klimatyczną. Niestety to tylko pozory. Zamożność powoduje dużo intensywniejsze korzystanie z dóbr tego świata. Loty samolotami, dalekie podróże, ogrzewanie wielkich powierzchni, częstą wymianę różnego typu zabawek.

Samochód elektryczny i tania energia jest na dzień dzisiejszy nieosiągalnym marzeniem dla znacznej części społeczeństwa, dlatego przekonywanie kogoś kogo nie stać na wyjazd w bieszczady że na Karaibach jest wspaniale jest bez sensu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-02-04, 22:09   

rysiol napisał/a:
Niestety społeczeństwa na całym świecie coraz bardziej nam się rozwarstwiają. Bogaci są coraz bogatsi a biedni biednieją.

Mam trochę inne pytanie. Na co komu kamper?
Czy to też rozwarstwianie społeczeństwa?
Biedni kamperami nie jeżdżą, co jeszcze nie znaczy że wszyscy kamperowicze są bogaci.
O ile elektryk może być jedynym źródłem transportu w rodzinie i to bardzo tanim w eksploatacji ,o tyle kamper jest produktem trzeciej potrzeby. Ciasny, głośny, drogi, wymaga ciągłego dopieszczania, a jednak to lubimy...

Ja lubię jeździć elektrykami mimo tego że w obecnej formie przyszłości im nie wróżę.
Korzystam z przywilejów bo byłbym głupi gdybym nie korzystał. To jak 500+ z którego korzystają wszyscy niezależnie od poglądów politycznych. Dają to się bierze.
Ciekaw jestem ilu przeciwników elektryków posiada lub jeździ/jeździło elektrykiem przynajmniej kilka dni?
Na obecnym etapie nie jest to technologia do pokonywania dużych odległości w szybkim tempie, ale dla przeciętnego użytkownika domku jednorodzinnego który średnio pokonuje 100km dziennie już tak. Wjeżdżasz do garażu, podłączasz do gniazdka i idziesz spać.
Lubię dyskusje na argumenty ale tutaj nie dość że odbiegliśmy od tematu to jeszcze sucha teoria na zasadzie słyszałem że ktoś słyszał...
Diesel śmierdzi niemiłosiernie, klepie to dziadostwo że można oszaleć, ale korzystamy wszyscy bo na dzień dzisiejszy nie mamy konkretnej alternatywy.
Niezły moment obrotowy, przyziemne spalanie w porównaniu do benzyniaka, co jeszcze nie znaczy że diesle są fajne... Tak samo elektryki, są ciche, szybkie zwinne z fantastycznym momentem obrotowym ale w obecnej formie daleko im do doskonałości. Co lepsze....???
Alkohol dopuszczony do obiegu oznacza samo dobro? Zakazane konopie to samo zło?
Po to mamy rozum żeby z niego korzystać. Idealnie nigdy nie będzie... :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-02-05, 00:14   

rysiol napisał/a:
Ludzi niezamożnych nie stać na nowoczesne energooszczędne urządzenia, pasywne domy, oszczędne samochody


Ale na płacenie miesiąc w miesiąc rachunków za coraz droższy prąd , gaz i paliwo jak widać już tak :?

Jest takie staropolskie powiedzenie "Czemuś biedny ? - boś głupi, czemuś głupi ? - boś biedny". Smutne , ale niestety wziąć niezmiennie aktualne.

Z tymi bliżej nie określonymi zamożnymi , rozwarstwieniem społecznym i wykluczeniem to sobie Rysiu daruj, bo to strasznie Leninem zalatuje :spoko

Operowanie pojęciem "bogaty" i "biedny" też jest mocno ryzykowne, bo to nie zawsze i nie w każdym przypadku znaczy to samo, ale skoro już w tym tonie zacząłeś to już tak zostawmy.

Pieniądze których brakuje biednemu to nie są pieniądze które zabrał mu bogaty, tylko te których on sam nie zarobił , lub ewentualnie nieroztropnie wydał .
Jeżeli bogaty robi się z czasem coraz bogatszy ,to tylko z tego powodu, że po dorobieniu się jakichś pieniędzy nie przestał myśleć i liczyć .
Oczywiście, że bogatemu łatwiej zrealizować to co mu z tego myślenia i liczenia wyjdzie , ale gdyby biedny , któremu doskwierają rosnące ceny energii też trochę pomyślał i policzył , to by mu szybko wyszło , że zamiast płacić rachunki za prąd czy gaz , płakać i nie mieć z tego nic (nawet perspektyw że to się kiedyś zmieni) , może te pieniądze wydać na sprzęt, który w realnej perspektywie spowoduje że tych rachunków płacić już nie będzie musiał.
Przykładowo, zamiast płacić rachunki za prąd , można płacić raty za instalację fotowoltaiczną . Skończą się raty , skończą lub wyraźnie ograniczą się wydatki na prąd.
Kolejnym krokiem na podobnych zasadach może być pompa ciepła , bank energii czy samochód elektryczny.
Każde takie działanie jest lepsze od pozostawienia wszystkiego jak jest i płacenia coraz wyższych rachunków.

Z samochodem elektrycznym problem jest największy i tu się zgadzam, że na chwilę obecną jest to pod względem oszczędności i optymalizacji wydatków opcja tylko dla tych , którzy kupują nowe samochody. Wynika to z tego , że na rynku nie ma jeszcze używanych elektryków w tej grupie cenowej w której samochody spalinowe nabywa największa ilość osób.
Rozumiem , że jeśli ktoś normalnie kupuje i używa samochody w granicach np. 15-20 tys złotych , to nawet najtańszy elektryk za 50-70 tys nie będzie dla niego miał ekonomicznego uzasadnienia , a tym bardziej nowy za 200 , 300 czy 400 tys.
Jeśli natomiast ktoś taka czy tak kupił by spalinowego w podobnej cenie , to elektryk jak najbardziej jest opcją godną uwagi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rysiol 
stary wyga


Twój sprzęt: frankia mercedes MB100 1989 rok
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Piwa: 74/26
Skąd: Lubartów
Wysłany: 2023-02-05, 09:41   

Mamy też takie powiedzenia : syty głodnego nie zrozumie, czy pieniądz robi pieniądz.

Żeby być dobrze zrozumianym bardzo cenię przedsiębiorczość, kreatywność, mądrość. Sam uważam się za człowieka niebiednego, a sam fakt że stać mnie na takie fanaberie jak kamper świadczy o tym, iż całkiem dobrze mi się powodzi.

Rozwarstwianie się społeczeństw jest jednak faktem i nie zawsze wiąże się z głupotą czy lenistwem. Do tego aby spłacać ratę inwestycyjną najpierw trzeba mieć zdolność kredytową. Aby osiągnąć zdolność kredytową trzeba mieć dostęp do dobrej edukacji, ochrony zdrowia. Oczywiście trzeba też chcieć i się starać.

Przykład z ostatniej chwili. Koncerny energetyczne ogłosiły zyski za ostatni rok Shell , Exxon czy nasz rodzimy Orlen zwielokrotniły zyski doprowadzając do upadku wiele małych dobrze prosperujących dotychczas firm i kładąc na łopatki wiele budżetów domowych.

Moim zdaniem bardzo dobrze o sukcesie wypowiedział się w jednym z felietonów Szczepan Twardoch. Przyznaje on że jest człowiekiem sukcesu i jest to niezaprzeczalnie jego sukces do którego doszedł własną pracą i zdolnościami. Zdaje sobie przy tym sprawę iż wielu zdolniejszych i pracowitszych od niego skończyło na kasie w markecie dlatego że nie mieli kapitału początkowego. Nie mieli rodziców którzy zainwestowali w jego wykształcenie, nie mieli dość kasy na czas kiedy mogliby pisać do szuflady czekając aż ktoś ich odkryje i zostaną sławni i bogaci. To chyba nazywa się empatia. Bądźmy dumni ze swoich sukcesów ale dostrzegajmy też niedole innych. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rosomak 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 1,9 Heku 530
Nazwa załogi: ROSOMAK
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Sty 2013
Piwa: 33/25
Skąd: Katowice
Wysłany: 2023-02-05, 10:09   

...rozjechaliście się Koledzy z głównym tematem, oto co na dzisiaj:

,,Uchwała wyłącza też spod zapisów strefy tak zwane pojazdy specjalne. Co to są za samochody, dokładnie opisuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Znajdziemy tam: food-trucki, samochody kempingowe, karawany pogrzebowe czy pojazdy zarejestrowane jako „pogotowie techniczne/warsztat”. Jeśli więc ktoś posiada odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, mówiącą o tym, że jego samochód jest takim pojazdem specjalnym, będzie mógł nim jeździć po SCT, bez względu na datę produkcji czy normę Euro silnika. Będzie jednak musiał wystąpić odpowiednio wcześniej o wydanie nalepki."

Zobaczymy za kilka m-cy ew. lat co z tego wyniknie. W naszym kraju nic nie wiadomo do końca.
Wystarczy jedno posiedzenie RM w Krakowie.
_________________
always look on the bright side of life
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 98/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2023-02-05, 10:32   

joko napisał/a:
...Montaż, uruchomienie i zgłoszenie robiłem we własnym zakresie


To jednak Pan Prezes nie tylko "konia tuczy". Łaziłeś po dachu? :lol:
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-02-05, 11:24   

rosomak napisał/a:

Wystarczy jedno posiedzenie RM w Krakowie.


Dokładnie :ok

To co pisałem, założeniem wprowadzenia specjalnych do wyjątków było ochrona pojazdów służb wszelkich przed koniecznością ich wymiany na nowe ...... kampery znalazły się tam przez niedopatrzenie. W UM juz o tym wiedzą (pewnie czytają CT :haha: ) i do czasu obowiązywania uchwały zostanie to z całą pewnością "naprawione" ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-02-05, 11:37   

krzlac napisał/a:
joko napisał/a:
...Montaż, uruchomienie i zgłoszenie robiłem we własnym zakresie


To jednak Pan Prezes nie tylko "konia tuczy". Łaziłeś po dachu? :lol:


Ależ tak Perło :ok
Uwielbiam takie prace i nigdy bym sobie nie odmówił tej przyjemności ..... poza tym robienie czegoś samemu tak jak się chce, zamiast tłumaczenia innym i pokazywania palcem , też jest formą "tuczenia konia" :spoko

Elektryka, elektronika, teleinformatyka, smart home, fotowoltaika , monitoring, itp , to wszystko tematy które zawsze robię sam i nie dopuszczam do tego obcych .

Wyprzedzają Twoje kolejne pytanie , pompy ciepła sam nie instalowałem, bo hydraulika mnie nie kręci ....... ale układ jej sterowania już tak :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-05, 19:41   

joko, potrafi ro......olić każdy temat :gwm
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2023-02-05, 20:03   

dlatego odpuściłem dalszą polemikę z joko... bo ja początkowo poruszyłem temat braku możliwości darmowego "tankowania prądu" przez zdecydowaną większość użytkowników samochodów elektrycznych a on jak zwykle skupił się na sobie☹️
_________________
--------------------------------------------------
Uśmiech to magia-powstaje z niczego a cuda zdziała
---
moje kampery:
- campervan Peugeot Boxer - 2011 r.
- Chausson Flash 02 - 2011 r.
- CI Elliot 84 XT - 2017 r.
- Weinsberg 600MG - 2019 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 212/477
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-02-05, 20:17   

darek 61 napisał/a:
joko, potrafi ro......olić każdy temat

Ma chłop wiedze i z niej korzysta podobnie jak latach 2020-21.
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-05, 20:45   

SlawekEwa napisał/a:
darek 61 napisał/a:
joko, potrafi ro......olić każdy temat

Ma chłop wiedze i z niej korzysta podobnie jak latach 2020-21.

To niech konkretnie napiszę skąd ma tą wiedzę.
,,Wyłączenie z ograniczenia samochodów specjalnych nie będzie obejmowało kamperów ...... przynajmniej w Krakowie" .
A nie prowokuje do niepotrzebnej dyskusji.
Berlin też jest miastem zamkniętym,a można w nim zobaczyć wiele starych kamperów zaparkowanych blisko Bramy Brandemburskiej.Nie wiem czy to ryzykanci,czy rozsądek władz miasta .
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***