Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Internet w przyczepie - jaka antena LTE, jaki router wifi?
Autor Wiadomość
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2022-05-31, 11:32   

Ze względu na to że od początku przygody z kamperem używam czasu wakacyjnego także do pracy (urlopu brakuje, a z pracować mogę zewsząd) to przerobiłem już kilka generacji modemów LTE.

Zaczynając od "mydelniczek" czyli małych modemów z własną baterią (plus: własna bateria, możliwość zasilania z USB z laptopa) które czasem wystawiałem po prostu na dach kampera w pudełku żeby nie zamokły, przez Teltonika RUT240 do Teltonika RUT360 obecnie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale sprawuje się bardzo dobrze.

To jest router przemysłowy, z agregacją pasma, antenami zewnętrznymi i możliwością podłączenia innej anteny na kablu. Można go też podpiąć bezpośrednio pod 12v z auta, eliminując zasilacze. Router podaje WiFi do kampera, ale można się do niego też podpiąć zwykłym kablem sieciowym.

Do tego mam antenę panelową - nie jest aż tak dobra jak kierunkowa, ale można ją szybciej ustawić więc czasem po prostu otwieram okno dachowe, wystawiam ją ręką na dach i z głowy.

Router: https://teltonika-networks.com/pl/product/rut360/

Anteny przykładowe: https://allegro.pl/listing?string=antena%20panelowa%20lte
Moją kupowałem tak dawno że nie mogę znaleźć podobnej :D
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
prusiak 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Adria Sport A 660 SP
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Gru 2020
Piwa: 25/17
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2022-06-01, 06:49   

dulare napisał/a:
przez Teltonika RUT240 do Teltonika RUT360 obecnie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale sprawuje się bardzo dobrze.
To jest router przemysłowy, z agregacją pasma, antenami zewnętrznymi i możliwością podłączenia innej anteny na kablu. Można go też podpiąć bezpośrednio pod 12v z auta, eliminując zasilacze. Router podaje WiFi do kampera, ale można się do niego też podpiąć zwykłym kablem sieciowym.


Tańszym rozwiązaniem posiadającym również te właściwości może być bardzo pospolity Huawei B525... Sprawdzone u mnie w praktyce w kamperze...
_________________
---> :D <---
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-06-01, 10:47   

Obecnie szukam routera na kartę sim z możliwością podłączenia anteny.
Co mi polecicie?
Fajnie jakby był mobilny.
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zefirwypasu 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato 2003 2.3JTD
Dołączył: 08 Lip 2018
Piwa: 4/29
Skąd: Żary
Wysłany: 2022-06-01, 20:29   

Teltonik RUT360 - potwierdzam jest świetne. Można też wykorzystać jako rozszerzenie innej sieci wi-fi na swoją własną. Przykładowo dostajemy dostęp na jedno urządzenie na kempingu, konfigurujemy sobie i mamy sieć wewnętrzną swoją na podstawie tamtej sieci. Anteny które ma w komplecie też są bardzo spoko, spory zasięg + do tego ew. kierunkowa LTE jak kolega wyżej wspomniał. Anteny wifi też wkręcane, testowałem wymianę fabrycznych na małe kierunkowe panelowe, fajna opcja jak się stoi przy darmowych hotspotach, albo gdzieś na kempingu gdzie daleko są anteny. Niski pobór prądu, zasilanie bezpośrednio z akku, można drugą sieć wifi zrobić dla dzieci i wyłączać jak za dużo cisną itp itd ;) Mnogość możliwości konfiguracyjnych i stabilność połączenia wg mnie bije na głowę wszystkie plastikowe routerki z którymi miałem styczność, polecam.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
andrzej1441 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Peugeot Bawaria T73
Nazwa załogi: Star Team
Dołączył: 25 Paź 2017
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2022-06-10, 12:40   

Mam problem z anteną Alden po załączeniu na Hotbird 13 kręci się i po jakimś czasie ustawia się w jednym kierunku i wysyła komunikat ,,antena is stuck' natomiast po przełączeniu na Astrę wyszukuje normalnie punk chek , proszę o poradę lub telefon do serwisu ,dziękuję
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 332/141
Skąd: Francja
Wysłany: 2023-02-03, 18:51   

Dziabong napisał/a:
warto odpuścić sobie 5G - zysk minimalny i tylko w miastach

Minęły prawie trzy lata. Chyba coś się zmieniło.

Ciągle widzę reklamy tego routera: Nighthawk M5 5G. Jak na razie jest bardzo drogi. :(
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Den-tal 
zaawansowany

Twój sprzęt: Pathfinder
Nazwa załogi: An-To
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2012
Piwa: 26/3
Skąd: Szwecja
Wysłany: 2023-02-07, 22:29   

Ja uzywam Wifi Pro 360. Anteny w srodku kampera. Funkcjonuje w calej Europie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***