Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Montaż wymiennika ciepła w ogrzewaniu ALDE
Autor Wiadomość
Sewek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: FFB Tabbert 705 MQ
Nazwa załogi: Seweryn i Kamila
Dołączył: 01 Wrz 2017
Skąd: Toruń
Wysłany: 2023-02-09, 11:31   Montaż wymiennika ciepła w ogrzewaniu ALDE

Witam wszystkich,

W moim kamperze zainstalowane jest ogrzewanie Alde, ale wydaje mi się, że nie ma (dostępnego opcjonalnie) wymiennika ciepła pomiędzy nim a silnikiem. Chciałbym poprosić użytkowników kamperów z ogrzewaniem Alde o podpowiedź, gdzie u nich zamontowany jest taki wymiennik, a najlepiej podesłanie jakiś zdjęć. Chciałbym się zorientować, gdzie w układ jest wpięty ten wymiennik, oraz czy posiada jakieś dodatkowe pompki itp..
Chciałbym założyć wymiennik pierwotnie przeznaczony do domowych systemów ogrzewania, taki o mocy 5 kw, jego wymiary to ok. 25x10x7 cm, więc spokojnie to gdzieś zmieszczę. Dostępne są specjalne styropianowe "opakowania" takich wymienników, więc nawet pod podwoziem mogę to zamontować. Koszt takiego wymiennika to 350 - 500 zł, oryginał Alde kosztuje ponad 2500 zł, a widać, że to takie same urządzenie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2023-02-09, 15:39   

alde przewiduje takie rozwiązanie, tu masz katalog części
https://en.alde.se/our-products/?categories=heating-systems,engine-heat-exchanger
a poniżej schemat, dodatkowa pompka służy rozgrzewaniu silnika... jest tez sterowanie które zamyka otwiera ten dodatkowy obwód.
Oczywiście może ktoś dostarczy zdjęć gdzie DOKLADNIE jest to wpięte w silnik... ja wciąż się do tego przymierzam, ale mogę mieć łatwiej, bo mam oryginalne mokre webasto, wiec wykorzystam to podłączenie.

Z pewnością warto w miarę możliwości dobierać części na znanym portalu, kolanka np. mam silikonowe, bo gumowe dostępne w motoryzacji potrafią śmierdzieć, wiec w środku kampera to słabo montować te śmierdziele.
powodzenia
R

obraz_2023-02-09_152925703.png
Plik ściągnięto 7 raz(y) 694,17 KB

obraz_2023-02-09_153100667.png
Plik ściągnięto 6 raz(y) 130,73 KB

obraz_2023-02-09_153127548.png
Plik ściągnięto 12 raz(y) 186,38 KB

obraz_2023-02-09_153148186.png
Plik ściągnięto 3 raz(y) 250,92 KB

_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sewek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: FFB Tabbert 705 MQ
Nazwa załogi: Seweryn i Kamila
Dołączył: 01 Wrz 2017
Skąd: Toruń
Wysłany: 2023-02-09, 17:20   

decumanus napisał/a:
alde przewiduje takie rozwiązanie, tu masz katalog części
https://en.alde.se/our-products/?categories=heating-systems,engine-heat-exchanger
a poniżej schemat, dodatkowa pompka służy rozgrzewaniu silnika... jest tez sterowanie które zamyka otwiera ten dodatkowy obwód.
Oczywiście może ktoś dostarczy zdjęć gdzie DOKLADNIE jest to wpięte w silnik... ja wciąż się do tego przymierzam, ale mogę mieć łatwiej, bo mam oryginalne mokre webasto, wiec wykorzystam to podłączenie.

Z pewnością warto w miarę możliwości dobierać części na znanym portalu, kolanka np. mam silikonowe, bo gumowe dostępne w motoryzacji potrafią śmierdzieć, wiec w środku kampera to słabo montować te śmierdziele.
powodzenia
R

Super, o coś takiego mi chodziło. Dziękuję :spoko :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2023-02-09, 20:02   

10 lat temu w moim pierszym kamperze jak robiłem rozpierduchę, też miałem zagadkę, w tym przypadku wymiennik był między fotelami, a zawór ręczny w skrzynce pod kierowcą. Tutaj znajdziesz jedno jedyne foto jakie mam:
https://www.camperteam.pl...t=14744&start=0
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sewek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: FFB Tabbert 705 MQ
Nazwa załogi: Seweryn i Kamila
Dołączył: 01 Wrz 2017
Skąd: Toruń
Wysłany: 2023-02-10, 10:23   

Dziękuję za podpowiedzi. Wydaje się, że montaż wymiennika nie powinien być trudny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MOPAR 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Matrix
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 4/3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-02-11, 21:18   

Sewek czekam na uwagi i wnioski po montażu. Też rozważam montaż ale zauważyłem, że podczas jazdy nawet kiedy było ok -14 alde praktycznie się nie włączało. Wystarczyło grzanie z kabiny samochodu.
_________________
OFF ROAD
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Sewek 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: FFB Tabbert 705 MQ
Nazwa załogi: Seweryn i Kamila
Dołączył: 01 Wrz 2017
Skąd: Toruń
Wysłany: 2023-02-11, 21:36   

MOPAR napisał/a:
Sewek czekam na uwagi i wnioski po montażu. Też rozważam montaż ale zauważyłem, że podczas jazdy nawet kiedy było ok -14 alde praktycznie się nie włączało. Wystarczyło grzanie z kabiny samochodu.

Jasne, trochę z tym pewnie zejdzie ponieważ muszę wszystko przemyśleć i rozplanować.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***