Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ford Transit Mk6 Osobowy na kampera, problemy prawne.
Autor Wiadomość
Avencast 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ford transit mk6
Dołączył: 23 Gru 2022
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2022-12-23, 09:47   Ford Transit Mk6 Osobowy na kampera, problemy prawne.

Witam.

Dwa lata temu zakupiliśmy w bardzo okazyjnej cenie Transita Mk6. W dowodzie rejestracyjnym widnieje jako "samochód osobowy". W ilości siedzeń jest wpisane "9".
Jest to niskie auto więc nie ma szaleństw, będzie to taki mały kamperek :)

Z auta wyrzuciłem wszystkie fotele z paki (było ich tylko 3) zamontowane na szynie. Zostały tylko te z przodu fabryczne, czyli fotel kierowcy i ten fotel dwuosobowy.
Wykonałem zabudowę podłogi i łóżko o oraz elektrykę, oświetlenie, ładowarki... Akumulator, panel PV na dachu itd. Czyli już prawie wszystko na ukończeniu :)

W poprzednim roku diagnosta zapytał o fotele gdzie się podziały... Niedługo zbliża się przegląd, nie wiem co teraz powie jak zobaczy tą całą zabudowę... wykonaną własnoręcznie.

Czy ktoś się orientuje czy można zmienić kategorię tego pojazdu na odpowiednią żeby nie było problemów z przeglądami, kontrolami ? Wszystko wykonałem własnoręcznie... Używane siedzenia będą tylko te z przodu fabryczne, nie potrzebuje obrotowych czy ISOFIX...
Auto fabrycznie nie posiadało ściany grodziowej.

Dziękuję za odpowiedzi :)
Na czasie wrzucę fotki z przeróbek itd... O ile będzie to miało sens jak zechcą podbić przegląd.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-02-10, 15:32   

Niestety nie mogę Ci pomóc. Chciałem tylko wyrazić swoje zdumienie absurdem europejskich przepisów. Naprawdę usunięcie foteli ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?
Patrząc z amerykańskiej perspektywy to jakiś absurd. Tutaj na przeglądzie sprawdzają, czy nie ma przepalonej żarówki, czy klakson trąbi i czy jeszcze zostało trochę hamulców. I w niektórych stanach, lub gminach, sprawdzają, czy auto nie za bardzo smrodzi - i to mniej-więcej wszystko. Prawdę mówiąc w dowodzie rejestracyjnym w ogóle nie mamy rubryki "ilość miejsc". Miejsc jest tyle, ile mamy w pojeździe foteli - niezależnie od tego, czy fabrycznych, czy sami je sobie przykręciliśmy. :haha:
_________________
Tutaj moje zmagania z budową kamperka:
---> https://www.camperteam.pl...pic.php?t=39522 <----
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2023-02-11, 12:37   

To dziki kraj i takie same przepisy
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jawi13 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Kamper z wielkiej promocji:GoMarket FR67112
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2011
Piwa: 3/9
Skąd: okolice Radomska
Wysłany: 2023-02-11, 13:38   

moskit napisał/a:
To dziki kraj i takie same przepisy
O którym kraju mówisz?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-11, 16:18   

Z tego co wiem to można zmienić taki pojazd na specjalny kempingowy.
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Meyer 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Iveco Daily
Dołączył: 27 Cze 2020
Piwa: 11/6
Skąd: Mazovia
Wysłany: 2023-02-11, 21:34   

Jestem pewien że te "przepisy" mają imię i nazwisko.
Mają również z tych przepisów konkretny interes a nawet stanowisko.
Pewność mam co do tego że czytają fora by zobaczyć czy i jak "obchodzimy" ich złoty interes.
Zapytam idąc tropem myślicieli z itsow: kiedy wreszcie homologacje na miejsca stojące w autobusach i pociągach !!! Przecież brak szyn przytwierdzających buty pasażerów doprowadza do setek jak nie tysięcy tragedii rocznie. Od każdej szyny można by za homologację...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-02-18, 14:42   

moskit napisał/a:
To dziki kraj i takie same przepisy
Trucker Hiob napisał/a:
Chciałem tylko wyrazić swoje zdumienie absurdem europejskich przepisów.
Jestem jak najbardziej za tym aby zlikwidowano "głupie" przepisy. Jednak w tym przypadku nasunęła mi się pewna refleksja, pewne "ale".
Trucker Hiob napisał/a:
Naprawdę usunięcie foteli ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?
W Polsce jednak ma. Już słyszeliśmy o praktykach że do busa wsiadło 14 czy więcej osób i wszyscy zginęli w wypadku. Jest zatem słuszne podejrzenie (w tym przypadku nie tylko z mojej strony) że mając w DR ilość miejsc 9 znajdzie się prędzej czy później cwaniak który w aucie będzie miał 2 fotele i legalnie przewoził kolejnych 7-miu "luzem". Cytowany diagnosta jednak myślał i zapewne starał się temu zapobiec. Bo Polska to taki kraj w którym niektórzy ludzie mają swój stan umysłu pod tytułem przechytrzyć wszystko co tylko można przechytrzyć.
Trucker Hiob napisał/a:
Miejsc jest tyle, ile mamy w pojeździe foteli - niezależnie od tego, czy fabrycznych, czy sami je sobie przykręciliśmy. :haha:
I u nas w dowodzie powinien być przepis podobnie sformułowany: Tyle osób ile foteli z HOMOLOGACJĄ. Żadna filozofia żeby jednoznacznie określić zakres.
Meyer napisał/a:
Jestem pewien że te "przepisy" mają imię i nazwisko (...) Pewność mam co do tego że czytają fora by zobaczyć czy i jak "obchodzimy" ich złoty interes.
Może po tym czytaniu doznają jakiejś inspiracji.
I tyle w temacie
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-02-18, 18:38   

AndyS napisał/a:
Trucker Hiob napisał/a:
Naprawdę usunięcie foteli ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?
W Polsce jednak ma. Już słyszeliśmy o praktykach że do busa wsiadło 14 czy więcej osób i wszyscy zginęli w wypadku. Jest zatem słuszne podejrzenie (w tym przypadku nie tylko z mojej strony) że mając w DR ilość miejsc 9 znajdzie się prędzej czy później cwaniak który w aucie będzie miał 2 fotele i legalnie przewoził kolejnych 7-miu "luzem". Cytowany diagnosta jednak myślał i zapewne starał się temu zapobiec. Bo Polska to taki kraj w którym niektórzy ludzie mają swój stan umysłu pod tytułem przechytrzyć wszystko co tylko można przechytrzyć.


Nie bardzo rozumiem... Czyżbyś sugerował, że samochód staje się niebezpieczny dlatego, że ktoś odkręcił siedzenia, bo będzie można tam na stojąco upchać kilkanaście osób? To w takim razie każdy blaszak powinien być zakazany, bo tam też można upchać te osoby. Odkręcenie foteli ma zerowy wpływ na bezpieczeństwo pojazdu. W niczym nie spowoduje tego, że auto będzie bardziej niebezpieczne, a to, gdzie kto upycha pasażerów, to jest zupełnie inne, niezależne zagadnienie.

Nawiasem mówiąc parę lat temu kupiłem bilet na busika z Sandomierza do Krakowa, naiwnie myśląc, że to tak, jak w autokarze - wsiadam, siadam, biorę książkę do czytania, albo przycinam komarka i za parę godzin jestem na miejscu. Okazało się jednak, że jest inaczej. W Tarnobrzegu dosiadło się z 10 osób, które miały zarezerwowane miejsca siedzące, a ja nie, bo mi do głowy nie przyszło, że taki luksus trzeba rezerwować. Z Tarnobrzega do Krakowa jechałem stojąc na jednej nodze, wciśnięty w jakąś kobieciną nie pierwszej młodości i nie powalającej urody, ze sporą nadwagą. Przynajmniej było miękko. Czy to jest legalne? Nie wiem, może nielegalne, ale całkowicie realne, nawet w busie, który ma wszystkie fotele.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-02-19, 03:20   

Trucker Hiob napisał/a:
Nie bardzo rozumiem... Czyżbyś sugerował, że samochód staje się niebezpieczny dlatego, że ktoś odkręcił siedzenia, bo będzie można tam na stojąco upchać kilkanaście osób?
Jak najbardziej TAK. Niebezpieczny dla przewożonych osób. Możemy też dyskutować o nakazie zapinania pasów. Też Twoim zdaniem zbędne?
Trucker Hiob napisał/a:
To w takim razie każdy blaszak powinien być zakazany, bo tam też można upchać te osoby.
Nie blaszak zakazany tylko przewóz osób poza fotelami. To co opisałeś jest nielegalne i wbrew przepisom przynajmniej w grupie busików do 3,5 DMC (nie istnieją miejsca stojące) a niestety zdarza się. A sytuacja którą nie bardzo rozumiesz może w części przypadków zalegalizować takie postępowanie (wożenie luzem) więc cwaniaków (i śmiertelnych wypadków) przybędzie. Nota bene w Wielkiej Brytanii jechałem w "bagażniku" auta kombi bo taka była potrzeba chwili a przepisy nie zabraniają nie mniej nie czułem się bezpiecznie ani przez chwilę.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-02-19, 08:19   

AndyS napisał/a:
Trucker Hiob napisał/a:
Nie bardzo rozumiem... Czyżbyś sugerował, że samochód staje się niebezpieczny dlatego, że ktoś odkręcił siedzenia, bo będzie można tam na stojąco upchać kilkanaście osób?

Jak najbardziej TAK. Niebezpieczny dla przewożonych osób.


AndyS napisał/a:
Trucker Hiob napisał/a:
To w takim razie każdy blaszak powinien być zakazany, bo tam też można upchać te osoby.

Nie blaszak zakazany tylko przewóz osób poza fotelami.


:roll: :gwm Nie potrafię dyskutować z ludźmi, którzy są "za, a nawet przeciw".

AndyS napisał/a:
Możemy też dyskutować o nakazie zapinania pasów. Też Twoim zdaniem zbędne?


:shock: A ta sugestia skąd nagle się tu wzięła? Czemuż to mielibyśmy o tym dyskutować? Przejechałem w swoim życiu blisko 10 milionów km, pamiętam czasy, gdy pasy w ciężarówkach powodowały niemalże przepuklinę i ZAWSZE jeździłem w pasach. Wyjątkiem były początki mojej kariery - zdawałem egzamin na prawko w samochodzie Warszawa, który nie miała pasów, nie miał ich też Żuk w mojej pierwszej pracy i nadal nie ma ich mój 72-letni Cadillac.

Mam wrażenie, że wręcz sugerujesz, jakobym był za tym, by wyciągać fotele z busików i upychać tam kilkadziesiąt osób. Nie, nie jestem! Jestem za tym jedynie, by prawo było dla ludzi, by im życie ułatwiać, nie utrudniać i by ktoś, kto buduje sobie kamperka nie miał przed sobą sztucznie tworzonych przeszkód.

Od czego zaczęliśmy? Od tego, że w Polsce pasażerski bus nie przejdzie przeglądu, bo przy przeróbce na kampera wyjmie się kilka foteli. A skoro sam twierdzisz, że to łamanie przepisów, a nie brak siedzeń stwarza niebezpieczeństwo, to dlaczego nie można po prostu wpisać w dowód nowej liczby siedzeń?

Wcześniej napisałeś:
AndyS napisał/a:
W Polsce jednak ma. Już słyszeliśmy o praktykach że do busa wsiadło 14 czy więcej osób i wszyscy zginęli w wypadku. Jest zatem słuszne podejrzenie (w tym przypadku nie tylko z mojej strony) że mając w DR ilość miejsc 9 znajdzie się prędzej czy później cwaniak który w aucie będzie miał 2 fotele i legalnie przewoził kolejnych 7-miu "luzem". Cytowany diagnosta jednak myślał i zapewne starał się temu zapobiec.


Nie będzie ich przewoził legalnie, bo usunięcie foteli spowoduje, że ich już legalnie wozić się nie da. Diagnosta sprawdzający busa powinien zmienić zapis w dowodzie i określić ile rzeczywiście tam jest miejsc, a nie odrzucać całkowicie samochód. Przecież nie mówimy tu o sytuacji, gdzie ktoś wywala fotele, by wozić więcej ludzi, ale o kimś, kto chce z busika zrobić kampera.
_________________
Tutaj moje zmagania z budową kamperka:
---> https://www.camperteam.pl...pic.php?t=39522 <----
Ostatnio zmieniony przez Trucker Hiob 2023-02-19, 10:45, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/480
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-02-19, 09:03   

pionier 01 też zaczął budować mini kampera na renówce i wywalił sześć czy siedem siedzeń i koło zapasowe. Na starcie w związku z tym manewrem odciążył auto jakieś 120 -130kg i wynika z dyskusji, że chłop jeszcze nie wie co za problem sobie stworzył :shock:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-02-19, 15:37   

Trucker Hiob napisał/a:
Przecież nie mówimy tu o sytuacji, gdzie ktoś wywala fotele, by wozić więcej ludzi, ale o kimś, kto chce z busika zrobić kampera.
W tym wypadku ja nie mam i nie miałem zastrzeżeń. Jak napisałem na wstępie jestem za wyeliminowaniem lub zmianą głupich i nieżyciowych przepisów - obojętnie czy polskich czy EU.
Trucker Hiob napisał/a:
Mam wrażenie, że wręcz sugerujesz, jakobym był za tym, by wyciągać fotele z busików i upychać tam kilkadziesiąt osób.
Kolego, take it easy, nie ma co bić piany. Przeczytaj jeszcze raz albo dwa ze zrozumieniem. Moje zastrzeżenia dotyczą busików wożących ludzi a nie przerabianych na kampery więc nie dotyczy to Twojego przypadku bo chyba nie masz zamiaru zajmować się przewozem osób. O ile zrozumiałem - nadal masz w DR auto jako osobowy czy też busik a nie kamper. Z mojej strony była to próba przemyślenia dlaczego diagności tak a nie inaczej podchodzą do sprawy zmiany ilości miejsc czy foteli. bo
Trucker Hiob napisał/a:
W poprzednim roku diagnosta zapytał o fotele gdzie się podziały... Niedługo zbliża się przegląd, nie wiem co teraz powie jak zobaczy tą całą zabudowę... wykonaną własnoręcznie.
w przeciwieństwie do Ciebie kojarzę dlaczego diagności tak postępują - aby zapobiec cwaniackim praktykom (nie chodzi o kampery) a przykład takiego cwaniactwa mam trzy podwórka obok. Myślę że jak uda się Tobie zarejestrować auto jako kamper to problem zniknie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Trucker Hiob 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: 2020 Ford Transit H3L4
Dołączył: 08 Sty 2023
Piwa: 28/6
Skąd: Charlotte, NC
Wysłany: 2023-02-19, 15:45   

AndyS napisał/a:
Moje zastrzeżenia dotyczą busików wożących ludzi a nie przerabianych na kampery


Ale my tu dyskutujemy właśnie o kamperku..

AndyS napisał/a:
O ile zrozumiałem - nadal masz w DR auto jako osobowy czy też busik a nie kamper.


Ja tak, ale ja żadnych foteli nie wywalałem. Kupiłem blaszaka, który jest zarejestrowany jako samochód osobowy, a ubezpieczony jako kamper.

AndyS napisał/a:
Trucker Hiob napisał/a:
W poprzednim roku diagnosta zapytał o fotele gdzie się podziały... Niedługo zbliża się przegląd, nie wiem co teraz powie jak zobaczy tą całą zabudowę... wykonaną własnoręcznie.
w przeciwieństwie do Ciebie kojarzę dlaczego diagności tak postępują - aby zapobiec cwaniackim praktykom (nie chodzi o kampery) a przykład takiego cwaniactwa mam trzy podwórka obok. Myślę że jak uda się Tobie zarejestrować auto jako kamper to problem zniknie.


:shock: To nie jest cytat z mojej wypowiedzi.
_________________
Tutaj moje zmagania z budową kamperka:
---> https://www.camperteam.pl...pic.php?t=39522 <----
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 9/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2023-02-19, 15:57   

Trucker Hiob napisał/a:
:shock: To nie jest cytat z mojej wypowiedzi.
Faktycznie. Sorry. Źle przyporządkowałem osoby. To tak jak się pisze późno w nocy.... :-/
Trucker Hiob napisał/a:
Ale my tu dyskutujemy właśnie o kamperku..
A ja teoretyzuje dlaczego diagności swoim postępowaniem nam nie pomagają.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/480
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-02-19, 17:18   

AndyS napisał/a:
A ja teoretyzuje dlaczego

pomyliłeś fora :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***