Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kamper ze szwecji
Autor Wiadomość
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-05-21, 16:03   

Michał , wysyłałem i wysyłam meble na eksport , więc nie mogę się z tym zgodzić.
To co sprzedajesz ze stawką "zero" i pobierasz vat ?
Bo nie kumam :roll:
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 68/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2023-05-21, 17:35   

Po wysłaniu towaru do kontrahenta na terenie UE i fakturą ze stawką zero wykazuję tę transakcję w zeznaniu VAT UE dalej sprawa przestaje mnie interesować. Od momentu wywiezienia tego z kraju rozliczenie należnego VAT jest wyłączną kompetencją kraju docelowego. Warunkiem jest sprawdzenie, czy nabywca towaru widnieje w ewidencji podatników VAT UE kraju docelowego. Jeśli w momencie dostawy jest - to może sobie potem upadać czy uciekać na Kajmany. Dostawcy to już nie interesuje.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-05-21, 18:49   

Skarb państwa sprzedał jedną działkę dwa razy a nie wolno, poszkodowani mają rację i co dalej...? Przepisy i prawo to jedno a przekręty żyją sobie swoim życiem.
Andrzej 73 napisał/a:
To co sprzedajesz ze stawką "zero" i pobierasz vat ?

Sprzedaję brutto, kupujący płaci pełny VAT (to taka forma kaucji). Gdy samochód dotrze tam gdzie teoretycznie miał dotrzeć to trzeba to podeprzeć odpowiednimi dokumentami. Gdy biuro podatkowe da zielone światło VAT jest zwracany kupującemu.
Osobiście nie znam Dealera który robi inaczej, nie twierdzę że takich nie ma tylko ja takich ni znam.
Znam przepisy i teorię, znam też takich którzy wiedzieli lepiej a jak doszło do konkretów to płacili że płakać się chciało.

Kazik II, ty wiesz lepiej, ja się nie znam i niech tak zostanie :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 257/70
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2023-05-21, 21:39   

Wiem , że w Niemczech takie praktyki robią , ale to nie prawidłowo. Firmy nie interesuje czy ona zniknie czy nie , ponieważ sprzedali towar wewnątrzwspólnotowy zachowując przy tym sprzedaż na nip UE , taki musi posiadać kupujący.
Miałem taki przypadek w "D" że zawołali całą kwotę. Ciekawe czy od Holendra też tak zainkasują całą kwotę z vat?
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/117
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-05-22, 05:09   

Andrzej 73 napisał/a:
Ciekawe czy od Holendra też tak zainkasują całą kwotę z vat?

Jak firma za granicą to tak. Trochę nam się temat rozmył. Miało być o kamperze ze Szwecji a jest o podatkach...
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarsta0001 
zaawansowany


Twój sprzęt: Rapido i86
Nazwa załogi: buchalterzy
Dołączył: 31 Lip 2019
Piwa: 9/27
Skąd: Nysa
Wysłany: 2023-05-22, 20:47   

Wow ekscytujący wątek się nam zrobił.
Mischka poruszył jeden temat który w tym całym bałaganie WDT/WNT jest istotny. Organy na etapie czynności sprawdzających (już nie wspominając o postępowaniu podatkowym) mogą zarządać okazania dokumentów poświadczających że towar (w tym przypadku auto) opuściło obszar kraju. (Szwecji w tym przypadku). Okazanie takich dokumentów jest istotne przy transakcjach WDT (wewnątzwspółnotowa dostawa towarów) aby właśnie skorzystać ze stawki obnizonej 0%. Powtarzam że to udokumentowanie jest po stronie dostawcy. W naszym wątku udokumentować WDT musi dealer szwedzki. Dotyczy to każdej dostawy towaru. Dla dealera Szwedzkiego to po prostu dodatkowa praca związana ze zebraniem dokumentów poświadczajacych opuszczenie obszaru Szwecji Z doświadczenia wiem, ze jezeli takie dostawy są systematyczne to nie ma problemu bo ścieżki dokumentacyjne są już ,,przećwiczone podatkowo'' natomiast przy transakcjach WDT okazjonalnych zawsze to budzi niechęć.
Może przy okazji uporządkujmy co kto robi. Po dostawie np kampera do Polski podatek VAT naliczony (od zakupu) i należny (od sprzedaży) rozliczacza nabywca (podatnik VAT czynny) czyli podmiot z PL. Już bez zbednych szczegółów należy powiedzieć może to zrobić w jednym JPK (jednolity plik kontrolny) wysyłanym do organów podatkowych. Jeżeli wykaże i naliczony i należny to wyjdzie po prostu na zero.
Powstaje pytanie, które tutaj w watku też było, tzn czy dostawcę interesuje w zakresie odpowiedzialności podatkowej co sie stanie z nabywcą a dokładnie czy rozliczy VAT należny w PL.
Otóż, tak interesuje go to. Dlaczego? Otórz, to że VAT bedzie rozliczony w Polsce jest umową zawartą w ramach UE. Czyli w naszym przypadku Szwecja odpuszca sobie egzekwawanie VAT od dealera bo wie że zapłaci firma z Polski. Jezeli natomiast podatnik polski z jakiś przyczyn nie zapłaci i organ w PL nie wyegzekwuje podatku naleznego to min szef KAS (krajowej administracji skarbowej) powiadomi w ramach europejskiej informacji podatkowej organ w Szwecji. Wówczas organ podatkowy w Szwecji wystapi do dealera szwedzkiego o zapłatę podatku VAT. (ponieważ biorąc pod uwagę całokształt transakcji nie został on nigdzie w UE zapłacony) Czy dealer szwedzki będzie obowiązany zapłacić? To zależy, jesli udokumentuje że zachował tzw należytą staranność i oprócz tego nie miał przesłanek aby powziąć wiedzę ze podatek nie będzie zapłacony w Polsce to wtedy być może nie poniesie konsekwencji.
W takim razie wrócmy do pytania dlaczego taki problem jest z nabyciem auta ze Szwecji? Moim zdaniem skałda się na to wiele okoliczności: nieznajomość przepisów, strach że coś pójdzie nie tak, brak doświadczenia, ograniczenie niezbędnego ryzyka, zła opinia innych dealerów o takich transakcjach na podstawie doświadczenia i wiele innych.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aktimel1 
trochę już popisał

Dołączył: 14 Mar 2018
Piwa: 1/1
Skąd: kraków
Wysłany: 2023-06-27, 15:44   

Kończąc temat, po ponad miesiącu udalo się kupić samochód tylko i wyłącznie przy udziale pośredniczącej firmy szweckiej, vat musiałem sobie zapłacić cały z góry i teraz czekam na jego zwrot mają na to 3 miesiące. Gdyby ktoś chciał kupować kampera w szwecji to nie jest to najłatwiejsze co może nas spotkać ale w moim przypadku było warto.
Napewno trzeba się przygotować na zderzenie z zupełnie inną mentalnością niż ta na codzień nas otaczająca, na wszystko mają czas, telefony są po to żeby ich nie odbierać, na maile odpisuje się z minimalną zwłoką 24h, nic się nie da, a jak się da to będzie drogo i będzie długo trwalo itd...
P.S. co ciekawe kontakt ze sprzedawcą bardzo się poprawił po podpisaniu dokumentów zakupowych nie wiem czego to kwestia, myślę ze mógł nie traktować poważnie klienta z Polski pewnie myślał ze mu tylko zawracam głowę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Robert-4 
stary wyga

Twój sprzęt: Burstner TravelVan T690
Dołączył: 26 Maj 2020
Piwa: 22/30
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2023-06-27, 20:04   

aktimel1 napisał/a:
Kończąc temat, po ponad miesiącu udalo się kupić samochód tylko i wyłącznie przy udziale pośredniczącej firmy szweckiej, vat musiałem sobie zapłacić cały z góry i teraz czekam na jego zwrot mają na to 3 miesiące. Gdyby ktoś chciał kupować kampera w szwecji to nie jest to najłatwiejsze co może nas spotkać ale w moim przypadku było warto.
Napewno trzeba się przygotować na zderzenie z zupełnie inną mentalnością niż ta na codzień nas otaczająca, na wszystko mają czas, telefony są po to żeby ich nie odbierać, na maile odpisuje się z minimalną zwłoką 24h, nic się nie da, a jak się da to będzie drogo i będzie długo trwalo itd...
P.S. co ciekawe kontakt ze sprzedawcą bardzo się poprawił po podpisaniu dokumentów zakupowych nie wiem czego to kwestia, myślę ze mógł nie traktować poważnie klienta z Polski pewnie myślał ze mu tylko zawracam głowę


Gratulacje z zakupu. To pokaż to cudo
_________________
Pozdrawiam
Robert
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Spax 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato i Hobby 495
Nazwa załogi: Spax
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 08 Mar 2016
Piwa: 193/346
Skąd: Kolumna
  Wysłany: 2023-06-27, 21:12   

Patrząc na wyniki finansowe, wcale się nie dziwię postawie szwedzkiego sprzedawcy – chyba cienkie lata ma już za sobą :diabelski_usmiech

https://www-bolagsfakta-se.translate.goog/5591337950-Zata_Caravan_Forsaljning_AB?_x_tr_sl=sv&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
_________________
Moje miescówki w Grecji »»» https://bonvoyage-travel.eu/maps/
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aktimel1 
trochę już popisał

Dołączył: 14 Mar 2018
Piwa: 1/1
Skąd: kraków
Wysłany: 2023-06-27, 22:10   

mam pytanie czy ktoś występował o COC u jakiegoś dealera Adrii w polsce ? jeśli tak to ile się czeka i jaki jest koszt ?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***