Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kupowanie używanego blaszaka, akcyza itp.
Autor Wiadomość
WildFolks 
początkujący forumowicz

Dołączył: 07 Maj 2023
Skąd: Świętokrzyskie
Wysłany: 2023-05-29, 21:22   Kupowanie używanego blaszaka, akcyza itp.

Cześć wszystkim

Ostrzegam, że jestem trochę zielony w tematyce nazewnictwa i ogólnie tematyki.

Jako że, powoli przymierzam się do tematu budowy (oczywiście najpierw kupna) swojego vana/kampera to mam do Was kilka pytań.

Zamierzamy kupić używanego "dostawczaka" w rozmiarze L4H3, prawdopodobnie ducato, boxera bądź jumpera, ale to nie ma raczej znaczenia. Planuję mieć w samochodzie 5/6 siedzeń, więc 2-3 siedzenia trzeba dodatkowo zamontować, to już wiem, że wiąże się to z zakupem i montażem foteli w firmie z homologacjami i innymi uprawnieniami.

Jednakże jeśli auto fabrycznie jest 3 osobowe, a ja chcę zamontować dodatkowo tam 2-3 siedzenia, to przy montażu wiadomo trzeba usunąć ścianę grodziową, co w konsekwencji zmusza mnie do przerejestrowania samochodu na specjalny kempingowy.

Wiem, że akcyza wynosi:
3,1% dla silników do 2 litrów
18,6% dla silników powyżej 2 litrów


I tu zaczynają się moje pytania.


W 2021/2022 zmieniły się z tego co czytałem przepisy w zakresie akcyzy.

Pytanie nr. 1:

Czy dobrze rozumiem, że przy aktualnych przepisach sprawa wygląda następująco:

Bez różnicy czy używanego dostawczaka kupuję w Polsce czy za granicą to i tak przy przerejestrowaniu go
na specjalny kempingowy będę musiał zapłacić akcyzę?

Bo wcześniej było chyba tak, że gdy sprowadzam z zagranicy to płacę akcyzę, a jeśli kupuję zarejestrowany już w Polsce to
nie płacę akcyzy, zgadza się?


Pytanie nr. 2:

Kupiłem samochód (pomijam czy za granicą czy w Polsce). Pojechałem nim do firmy która usunęła ścianę
grodziową i zamontowała dodatkowe siedzenia. Mam goły samochód z dodatkowymi siedzeniami. Żeby przerejestrować samochód z ciężarowego na specjalny kempingowy, z tego co wyczytałem, muszę mieć zamontowane w samochodzie:


Cytat:
Przestrzeń mieszkalna samochodu kempingowego powinna być wyposażona w trwale zamocowane:

1) siedzenia;

2) stolik; może być zbudowany tak, aby łatwo go było można zdemontować;

3) miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń;

4) urządzenia kuchenne;

5) szafki.



Czy ww. zabudowę mogę wykonać samemu czy musi to znowuż zrobić jakaś firma która się tym zajmuje? Oczywiście pomijając siedzenia, bo te muszą być zamontowane przez zewnętrzną firmę.

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Pozdro
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***