Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Po dekadzie, w końcu jestę Youtuberę i ja - Toscaner Vanlife
Autor Wiadomość
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 113/120
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2023-06-08, 22:31   

Cytat:
Dzisiaj każdy chce demonstrować swoją wyjątkowość

np. 17 krajów w 90dni :spoko
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 07:44   

toscaner napisał/a:
Komplecik napisał/a:

Jeśli mogę coś podpowiedzieć ciut skracaj max 15min, lepiej jak będziemy nie do jedzeni niż żeby się ulewało :szeroki_usmiech

Z dobroci serca pisze, :ok


Taki mam plan 15-20 min max. I tego się udawało nieraz trzymać, tylko ja zegarka od dekady nie używam. :roll:

Piguła o budowie nie mogła mieć 15 minut, bo by niewiele w niej było.
I tak w tą godzinę to było mega streszczenie. Pierwsza wersja miała ponad 2 godziny materiału :haha:

Cały poradnik "Jak zbudować kampera" będzie miał kilkadziesiąt części. Wiele już jest częściowo przygotowanych, jeśli chodzi o materiały, filmy, zdjęcia. Sukcesywnie wybieram części i dorzucam moje "gadanie" i leci na upload.

A tutaj udało mi się ścisnąć budowę do 2,5 minuty... :ok :-P



Moim zdaniem ale to moim ;) dało by się ogólny opis budowy zmieścić w krótszym czasie, byłby fajny niedosyt, później rozbić na poszczególne etapy budowy i tam szczegółowo ale też zwięźle, :szeroki_usmiech żywiej ciut przy budowie, melancholijnie + dynamicznie to bardziej podróż :)
Nie wiedziałem że wogóle taki toscaner istnieje, w sumie jak byś nie zagrał na emocjach to by przeszło bez echa :haha:
i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć może jakieś drobiazgi wtyczka gniazdko rurka, także system wygrywa w budowie :szeroki_usmiech
Mam pytanie, jeśli miał byś kasy do bólu wybrał byś vana czy wygodnego 4x4campera
No cóż podróży można pozazdrościć ;)
:spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 213/479
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-06-09, 07:54   

[quote="Komplecik"]
Nie wiedziałem że wogóle taki toscaner istnieje,[quote="Komplecik"]
No bo skąd ma ktoś wiedzieć jak nic nie budował kamperowego przez 12lat :bajer
Komplecik napisał/a:
i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć

I sztabu księgowych pilnujących budowy "po taniości" :haha:
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 08:04   

[quote="SlawekEwa"][quote="Komplecik"]
Nie wiedziałem że wogóle taki toscaner istnieje,
Komplecik napisał/a:

No bo skąd ma ktoś wiedzieć jak nic nie budował kamperowego przez 12lat :bajer
Komplecik napisał/a:
i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć


Nie mam takich zdolności, nie jesteś w stanie wszystkiego się nauczyć bo będzie po łebkach, skupiam się mniej więcej na jednym a kamperka kupuje, pewnie że z potrzeby praktycznej i zasłyszenia chce mieć w nim dodatkowe rzeczy, dokupuje, chciałem nawet ogarnąć lifepo4 ale się poddałem przyjechał serwis założył i już.
Nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkim bo tego zwyczajnie trzeba się nauczyć, czy to ma sęs jak potrzebujesz tego kilka razy w życiu, no ale jak kto chce :szeroki_usmiech

:spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 08:15   

SlawekEwa napisał/a:


No bo skąd ma ktoś wiedzieć jak nic nie budował kamperowego przez 12lat :bajer
:


SlawekEwa wiesz tak żeby cię ugryźć :szeroki_usmiech ;) ;) ;) widzę że jeździsz tylko zimą ciemniejszego nie było, lubisz ciepełko? :szeroki_usmiech
:spoko

Screenshot_20230609_081148.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 76,21 KB

_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-06-09, 10:23   

Komplecik napisał/a:

i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć może jakieś drobiazgi wtyczka gniazdko rurka, także system wygrywa w budowie :szeroki_usmiech


I tu się z Tobą Kompleciku nie zgodzę . Jeśli ktokolwiek może coś innowacyjnie-rewolucyjnego w temacie kamperów wymyśleć , to tylko "wolny strzelec" , który buduje dla siebie i pod swoje potrzeby.
Fabryka ze sztabem ludzi ma teoretycznie większe możliwości, bo więcej ludzi, lepsze zaplecze techniczne, itp., ale ma inne cele i preferencje .
Podstawowym zadaniem fabryki jest zarabiać pieniądze . Aby to robić skutecznie musi produkować i sprzedawać możliwie jak najwięcej , a do tego potrzebny jest produkt tani w wytworzeniu i na tyle uniwersalny, aby przekonał jak największą rzeszę ludzi.
Innowacja wbrew pozorom sprzedaje się źle a na pewno wiele gorzej od rzeczy "oklepanych" i sprawdzonych.
W przemyśle karawaningowym widać to doskonale. Kamper z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku nie różni się praktycznie niczym szczególnym od współczesnych. Nowe mają trochę więcej elektroniki i nieco inne materiały wykończeniowe , ale generalna koncepcja budki z mebelkami pozostała. Przez dziesięciolecia nic nowego nie wymyślono nawet w rozkładzie wnętrza. Są cztery może pięć wersji rozkładu wnętrza różniące się łóżkiem i lokalizacją kuchni, ale nic poza tym.
Noworoczne wersje zeszłorocznych modeli mają zazwyczaj dołożone trochę zbędnych gadżetów , zmienione materiały tapicerek i kolor okleiny mebli , a czasem ktoś "poszaleje" i wymyśli jakąś nową półeczkę, czy jakiś karkołomny sposób chowania kibla pod prysznic, aby uzyskać 0.1m2 dodatkowej powierzchni.
Tak będzie przez kolejne lata bo tak działa ten przemysł. Robi się to co sie sprzedaje i to na czym można najwięcej zarobić ...... a można na tym co ludzie znają i co jest sprawdzone przez innych wcześniej.
Ktoś kto buduje dla siebie i ma głowę na karku jest w stanie zrealizować nawet bardzo innowacyjne pomysły , do których fabryki dojdą może za 20 lat drobnymi kroczkami :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-06-09, 10:41   

Komplecik napisał/a:


SlawekEwa wiesz tak żeby cię ugryźć :szeroki_usmiech ;) ;) ;) widzę że jeździsz tylko zimą ciemniejszego nie było, lubisz ciepełko? :szeroki_usmiech
:spoko


Bardzo fajny kolor na kampera. Białe kampery są systemowe i dla ludzi ślepo pochłoniętych przez system :spoko
Od razu widać , że Sławek nie z tych :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 10:45   

joko napisał/a:
Komplecik napisał/a:

i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć może jakieś drobiazgi wtyczka gniazdko rurka, także system wygrywa w budowie :szeroki_usmiech


I tu się z Tobą Kompleciku nie zgodzę . Jeśli ktokolwiek może coś innowacyjnie-rewolucyjnego w temacie kamperów wymyśleć , to tylko "wolny strzelec" , który buduje dla siebie i pod swoje potrzeby.
Fabryka ze sztabem ludzi ma teoretycznie większe możliwości, bo więcej ludzi, lepsze zaplecze techniczne, itp., ale ma inne cele i preferencje .
Podstawowym zadaniem fabryki jest zarabiać pieniądze . Aby to robić skutecznie musi produkować i sprzedawać możliwie jak najwięcej , a do tego potrzebny jest produkt tani w wytworzeniu i na tyle uniwersalny, aby przekonał jak największą rzeszę ludzi.
Innowacja wbrew pozorom sprzedaje się źle a na pewno wiele gorzej od rzeczy "oklepanych" i sprawdzonych.
W przemyśle karawaningowym widać to doskonale. Kamper z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku nie różni się praktycznie niczym szczególnym od współczesnych. Nowe mają trochę więcej elektroniki i nieco inne materiały wykończeniowe , ale generalna koncepcja budki z mebelkami pozostała. Przez dziesięciolecia nic nowego nie wymyślono nawet w rozkładzie wnętrza. Są cztery może pięć wersji rozkładu wnętrza różniące się łóżkiem i lokalizacją kuchni, ale nic poza tym.
Noworoczne wersje zeszłorocznych modeli mają zazwyczaj dołożone trochę zbędnych gadżetów , zmienione materiały tapicerek i kolor okleiny mebli , a czasem ktoś "poszaleje" i wymyśli jakąś nową półeczkę, czy jakiś karkołomny sposób chowania kibla pod prysznic, aby uzyskać 0.1m2 dodatkowej powierzchni.
Tak będzie przez kolejne lata bo tak działa ten przemysł. Robi się to co sie sprzedaje i to na czym można najwięcej zarobić ...... a można na tym co ludzie znają i co jest sprawdzone przez innych wcześniej.
Ktoś kto buduje dla siebie i ma głowę na karku jest w stanie zrealizować nawet bardzo innowacyjne pomysły , do których fabryki dojdą może za 20 lat drobnymi kroczkami :spoko


Masz rację, ktoś jest prekursorem zawsze będzie pomysł na nowe rzeczy, jeśli fabryce coś się przyda i podoba to i tak lepiej to wykończy/dopracuje, ja specjalnie jakiś bardzo odkrywczych rzeczy w budowie toscanera nie zauważam, wręcz przeciwnie wiele experymentow i może wyważanie otwartych drzwi, też tak mialem ktoś coś wymyślił a ja chciałem być lepszy od specjalistów co i tak skończyło się jak zawsze albo prawie zawsze, trzeba być mega specjalistą w danej dziedzinie profesorem nawet habilitowanym by mniej więcej coś mądrego zmienić wymysleć
Zresztą do odważnych świat należy jak ktoś lubi niech się siłuje :spoko
:szeroki_usmiech
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-06-09, 10:58   

mischka napisał/a:
Cytat:
Dzisiaj każdy chce demonstrować swoją wyjątkowość

np. 17 krajów w 90dni :spoko


:wyszczerzony: :haha:

Oj tam , wielkie rzeczy. ja w zeszłym tygodniu w ciągu 3 dni byłem w Polsce, Słowacji, Węgrzech , Chorwacji, Bośni, Czarnogórze i Albanii ...... czyli w siedmiu :ok
Gdybym utrzymał poziom, to w 90 dni mógłbym być w 210 :bigok
Poza tym Gryz3k nie napisał chyba , że tylko kamperem ..... a to daje jeszcze większe możliwości :mrgreen:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 11:12   

joko napisał/a:
mischka napisał/a:
Cytat:
Dzisiaj każdy chce demonstrować swoją wyjątkowość

np. 17 krajów w 90dni :spoko


:wyszczerzony: :haha:

Oj tam , wielkie rzeczy. ja w zeszłym tygodniu w ciągu 3 dni byłem w Polsce, Słowacji, Węgrzech , Chorwacji, Bośni, Czarnogórze i Albanii ...... czyli w siedmiu :ok
Gdybym utrzymał poziom, to w 90 dni mógłbym być w 210 :bigok
Poza tym Gryz3k nie napisał chyba , że tylko kamperem ..... a to daje jeszcze większe możliwości :mrgreen:


Ale że co :szeroki_usmiech Gryz3k ek wcześniej podgryzał toscanera, no nie wiedziałem, teraz odgryzacie się gryz3k owi :szeroki_usmiech
Mówią że w sumie na żywo gryz3k u całkiem całkiem ;) , przy klawiaturze to różnie pomysły nam, przychodzą, też jakoś tak źle odebrałem tą antysystemowość, że co ja niby gorszy bo na kempingu się nieraz pojawię :haha:
:spoko
_________________
komplet
Ostatnio zmieniony przez Komplecik 2023-06-09, 11:16, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 450/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-06-09, 11:15   

Komplecik napisał/a:
trzeba być mega specjalistą w danej dziedzinie profesorem nawet habilitowanym by mniej więcej coś mądrego zmienić wymysleć


Przepraszam Kompleciku, ale tu też nie masz racji :bukiet:

Z wieloletniego doświadczenia osobistego wiem ponad wszelką wątpliwość , że innowacyjność i zdolność do twórczego myślenia jest odwrotnie proporcjonalna do wykształcenia i zdobytych tytułów.
Od zawsze zatrudniając ludzi na stanowiska twórcze zwracałem uwagę wyłącznie na umiejętności a nie dyplomy.
Chłopak po zawodówce , który przykładowo programowania nauczył się sam , bo Go to interesowało , bije na głowę inż. informatyka po AGH, który taki kierunek wybrał , bo mu rodzice powiedzieli że to taki przyszłościowy zawód :szeroki_usmiech
Jak ktoś ma przed nazwiskiem doc.dr.hab, to z góry wiadomo że beton nie do użytku.
Do wymyślania rzeczy nowych , przełomowych , innowacyjnych potrzeba świeżego umysłu nie zatrutego schematami. Inż czy dr. jest jak kalkulator , policzy co mu karzesz ....... ale wymyśleć nie wymyśli .... a, przynajmniej nic wartościowego :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 184/395
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-09, 11:24   

joko napisał/a:
Komplecik napisał/a:
trzeba być mega specjalistą w danej dziedzinie profesorem nawet habilitowanym by mniej więcej coś mądrego zmienić wymysleć


Przepraszam Kompleciku, ale tu też nie masz racji :bukiet:

Z wieloletniego doświadczenia osobistego wiem ponad wszelką wątpliwość , że innowacyjność i zdolność do twórczego myślenia jest odwrotnie proporcjonalna do wykształcenia i zdobytych tytułów.
Od zawsze zatrudniając ludzi na stanowiska twórcze zwracałem uwagę wyłącznie na umiejętności a nie dyplomy.
Chłopak po zawodówce , który przykładowo programowania nauczył się sam , bo Go to interesowało , bije na głowę inż. informatyka po AGH


No i popatrz jak internety mylą, dają pole do do złej polemiki
Oczywiście że praktyka chęci oraz ciekawość prowadzi do sukcesu wykształcenie wyższe nie ma nic do rzeczy,
Mówiąc profesor miałem na myśli doświadczenie praktykę nie tytuły, jeśli są ok nie są najważniejsze :-P
Tylko świeży umysł tylko, :ok
Choć nieraz poruszy starego dziadka i oświeci a mentor jak to mentor pchnie świeżaka z rozpalonym umysłem :ok
:spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-06-09, 13:12   

Misio napisał/a:
Znając Twoje pomysły to może być bardzo ciekawy dokument. Trzymam kciuki i leci :pifko na zachętę.


Mam nadzieję, że zebranie tego w całość może wielu ludziom, którzy planują, ułatwić budowanie.
Albo modyfikowanie.
A na pewno łatwiej i bardziej aktualnie niż dość już stare treści zwłaszcza z pierwszej budowy kampera.
Pozdrawiam :spoko
:pifko :
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-06-09, 13:45   

Komplecik napisał/a:


Nie wiedziałem że wogóle taki toscaner istnieje, w sumie jak byś nie zagrał na emocjach to by przeszło bez echa :haha:
i tak jestem zdania że fabryki i sztabu ludzi myślących nad zabudową wszelakiej maści nie jesteś w stanie przeskoczyć może jakieś drobiazgi wtyczka gniazdko rurka, także system wygrywa w budowie :szeroki_usmiech
Mam pytanie, jeśli miał byś kasy do bólu wybrał byś vana czy wygodnego 4x4campera
No cóż podróży można pozazdrościć ;)
:spoko


Ja wrzuciłem info o kolejnym narzędziu jakie zacząłem używać do dzielenia się wiedzą. Z sercem na dłoni wręcz.

Z tymi "systemowymi" sztabami to bym znów nie stawiał za wiele. Od lat kampery projektują księgowi, a nie pasjonaci. Fabryka ma przynieść zysk, a nie kamper ma być technologicznie zaawansowany. Ludzie wiele filmów wrzucali z bublami zaraz po odbiorze kampera.

Ja też wiele rocznych czy 2 letnich kamperów ludziom miałem poprawiać i ulepszać. Mam na myśli tylko firmówki. Mam setki zdjęć i filmów z takich prac.
Rekord to 2 tyg po odbiorze kamper na warsztat i 50% do przeróbki. Ale tu akurat po polskiej firmie.
Kumulacja bubli jak w totolotku. Tak więc.... :roll:

Co bym wybrał?
Vana 4x4. Do 3,5 tony.
Przez 3 lata szukałem Sprintera 4x4 do 2006 w super kondycji. Trafił się w super kondycji ale bez 4x4. Skusiłem się z myślą upgrade. Ale upgrade to podwójne koszty. I nie tak łatwo kupić same graty.

Tak więc obecny po 4 latach posiadania i 3 latach mieszkania będzie obecny będzie na sprzedaż, a ja ostrzę sobie ponownie zęby na 4x4 i kolejną budowę.
Chyba, że dopadnę most z blokadą, to zrobię upgrade obecnego i zostanie na jeszcze rok. Dobre AT-ki, trapy, saperka i jak dotąd dajemy radę, blokada by pomogła. Ale i tak będzie 4x4. W najgorszej opcji nowszy.

wykopujemy się.jpeg
Plik ściągnięto 2 raz(y) 428,65 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2023-06-09, 14:08   

Komplecik napisał/a:

Nie mam takich zdolności, nie jesteś w stanie wszystkiego się nauczyć bo będzie po łebkach, skupiam się mniej więcej na jednym a kamperka kupuje, pewnie że z potrzeby praktycznej i zasłyszenia chce mieć w nim dodatkowe rzeczy, dokupuje, chciałem nawet ogarnąć lifepo4 ale się poddałem przyjechał serwis założył i już.
Nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkim bo tego zwyczajnie trzeba się nauczyć, czy to ma sęs jak potrzebujesz tego kilka razy w życiu, no ale jak kto chce :szeroki_usmiech
:spoko


Wiele zależy od tego ile kto ma wolnego czasu. Jak masz czas, to możesz nawet studia medyczne ogarnąć bez studiowania. Książki są ogólnodostępne. Samemu szybciej bo odpada czas, który zajmuje chlanie i inne rozrywki. Na początek polecam np. Biochemię Harpera. Ja ogarnąłem już w 2003.

To samo z każdą dziedziną. Można się nauczyć spawać. Spawarki nie są drogie. Kupić kurs i trochę drutu i sobie "dymić" w ogródku lub garażu.

Można się nauczyć hydrauliki, stolarki, robienia na drutach. I tu dochodzimy do kluczowego "mieć czas". Bo żeby go mieć, no to .... o tym też opowiadam, jako praktyk, który ma dużo czasu od 15 lat i to ile chcę. I na co chcę. ;)

Tak więc można kampera zrobić z desek i kurtkę wieszać na gwoździu, albo zaprojektować idealnie uszytego na wymiar pod preferencje i hobby każdego. Ja takie kampery buduję. Stosuję najlżejsze materiały i wszystko obliczam konkretnie pod potrzeby.
Dlatego mogłem zimą stać przez ponad miesiąc koło Białki Tatrzańskiej na Snowboard przy nawet -25C, a prąd z paneli był jedyną energią do zasilania wszystkich urządzeń. Zero agregatów, ba nawet nie miałem jeszcze podłączonego kabla pod alternator. Ponad miesiąc w Polsce, zimą tylko na panelach. A w kamperze mamy całe AGD jak w domu niemal z maszynką elektryczną do mięsa, blenderami, mikserami, suszarką do włosów itp.

I bez problemu przy tych temperaturach funkcjonowała cała instalacja wodna, w tym prysznic.
Jedyny minus - zmiatanie paneli, gdy padał śnieg, nawet wiele razy dziennie.
Ale o kampera oparta była drabinka i miotełka. Reszta jak w domu.

Która z markowych firm buduje kampery, żeby można było sobie stać miesiąc na luzie bez gniazdka i komfortowo sobie mieszkać przy -20C ?? :roll:

Jak mi ktoś zarzucał, że kłamię, to mówiłem: Masz kampera, przyjedź w Tatry, staniesz koło nas i możemy stać tydzień, dwa ile chcesz i porównamy. Ilu ludzi podjęło wyzwanie?
Nikt.

zimowanie w polsce z panelami.jpeg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 239,85 KB

_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***