Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasilanie lodówki 12v -przeróbka
Autor Wiadomość
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-08-14, 09:38   Zasilanie lodówki 12v -przeróbka

Witam , mam pytanie do Kolegów posiadających wiedzę na temat zasilania lodówek w starszych kamperach. W moim Autostarze lodówka działa przy zasilaniu 230V i gazem , natomiast podczas jazdy i zasilaniu 12V jej działanie jest problematyczne ( czasem działa bardzo dobrze , ale zdarza się ,ze nie działa zupełnie ) . Sprawdziłem zasilanie na postoju , przeczyściłem wszystkie złącza i niestety problem dalej występuje. Podejrzewam ,że problem tkwi w panelu sterowania całością elektryki , skąd wychodzi zasilanie do lodówki . Chcę przerobić to w ten sposób ,że ominę panel i będę zasilał lodówkę przekażnikiem 12v40A , sterowanym przewodem ze stacyjki . Jednak takie rozwiązanie będzie powodowało ,że lodówka będzie działała podczas jazdy w sposób ciągły (oczywiście po przełaczeniu na tryb 12V) . I tu moje pytanie . Czy zasilanie 12V ma również jakieś zabezpieczenia lub termostaty ( tak jak przy 230V) , czy jednak przy fabrycznym podłączeniu jest ono ciągłe i nie ma problemu z podłączeniem o którym myślę Pozdrawiam i liczę na fachowa pomoc
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2023-08-14, 11:08   

Przy starej lodówce absorpcyjnej sytuacja w której raz chłodzi a raz nie na 90% problem nie jest zwiazany ze sterowaniem, a raczej z zamuleniem rurek w której krąży płyn. Jako że sprawnośc układu przy zasilaniu 12V jest najmniejsza (w stosunku do 230V i gazu) może być że grzałka 12V nie daje rady wymusić obiegu.
Sprawdziłbym w pierwszej kolejności grzałkę.
Grzałka jest sterowana termostatem.

Ja dałem sobie spokój ze starą 22 letnią lodówką i zmieniłem ją na spreżarkową...
Mój Boże... jak ulga.. Poprzednia przy temp. otoczenia 25 stopni dawała w środku 18...
Teraz mam lód do drinków....
Przemyśl... Stare są dobre wino i skrzypce...
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
jackdruid 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot J5 AUTOSTAR
Dołączył: 05 Kwi 2022
Postawił 4 piw(a)
Skąd: opolskie
Wysłany: 2023-08-14, 14:54   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Przy starej lodówce absorpcyjnej sytuacja w której raz chłodzi a raz nie na 90% problem nie jest zwiazany ze sterowaniem, a raczej z zamuleniem rurek w której krąży płyn. Jako że sprawnośc układu przy zasilaniu 12V jest najmniejsza (w stosunku do 230V i gazu) może być że grzałka 12V nie daje rady wymusić obiegu.
Sprawdziłbym w pierwszej kolejności grzałkę.
Grzałka jest sterowana termostatem.

Ja dałem sobie spokój ze starą 22 letnią lodówką i zmieniłem ją na spreżarkową...
Mój Boże... jak ulga.. Poprzednia przy temp. otoczenia 25 stopni dawała w środku 18...
Teraz mam lód do drinków....
Przemyśl... Stare są dobre wino i skrzypce...

Dzięki za odzew . Lodówka moim zdaniem działa poprawnie (przy zasilaniu gazem mam ok. 6-7 stopni ). Co do grzałki , to sprawdzałem , grzeje mocno , dodatkowo pokryłem ją pastą termoprzewodzącą . Podczas jazdy , jiedy instalacja działa , w lodówce po paru godzinach jazdy mam ok.8-9 stopni . Niestety to działanie jest losowe , stąd ój pomysł na modernizację. Tak przy okazji gdzie znajduje się termostat do grzałki 12v ? Czy to ten sam co do 230 V?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej_Gdynia 
zaawansowany


Twój sprzęt: citroen pilote
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Cze 2016
Piwa: 15/9
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2023-08-14, 15:00   

w mojej ten sam
_________________
Andrzej_Gdynia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-08-23, 22:37   

Andrzej_Gdynia napisał/a:
Poprzednia przy temp. otoczenia 25 stopni dawała w środku 18.......


to oczywiście kwestia indywidualna , bo u mnie przy 30 stopniach :-P na dole lodówki zamarza woda
a kompresorowa to oczywiście inna bajka
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-08-23, 22:43   

jackdruid napisał/a:
Dzięki za odzew . Lodówka moim zdaniem działa poprawnie (przy zasilaniu gazem mam ok. 6-7 stopni ). Co do grzałki , to sprawdzałem , grzeje mocno , dodatkowo pokryłem ją pastą termoprzewodzącą . Podczas jazdy , kiedy instalacja działa , w lodówce po paru godzinach jazdy mam ok.8-9 stopni . Niestety to działanie jest losowe , stąd ój pomysł na modernizację. Tak przy okazji gdzie znajduje się termostat do grzałki 12v ? Czy to ten sam co do 230 V?


najpierw sprawdź zasilanie lodówki - czy grzałka ma cały czas 12V w czasie jazdy? czy 12V jest faktycznie 12? czy masz przerwy w starowaniu grzałką?
na gazie będzie zawsze najmocniej chłodziła, potem 230V i na końcu 12V w zasadzie jako podtrzymanie temperatury w czasie jazdy (chociaż nie zauważyłem dużej różnicy przy sprawnym zasilaniu z alternatora - mam ok 13V na grzałce)
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***