Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opony do kampera
Autor Wiadomość
MisioKRAK 
weteran


Twój sprzęt: Ducato Dethleffs A-642DB 1992r
Nazwa załogi: Misio i spółka zoo
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Cze 2013
Piwa: 25/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-31, 00:45   

To ja nie jako przeważający głos ale dopowiem:
mój kamper jeździ na: Vredestein Comtrac 2 All Season+
mój przyszły van - narazie blaszak na: Continental VancoFour Season 2 215/75R16C
moja t5 na: VREDESTEIN QUATRAC 215/65R16 XL
_________________
Klimatyzacja w domu i firmie http://www.KlimatyzowanyDOM.pl
A to nasz Osiołek . oraz Herman
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-01-31, 09:52   

Ja nie jeżdżę kamperem w sezonie zimowym bo mnie to nie kręci , więc zimowych nie mam już wcale.
Rocznie robię 10-12tys km więc 5-ciu lat na komplecie raczej nie przejeżdżę , ale z kolei nie mam kosztów wymian.
A gdzie to tak tanio przekładka za 100PLN ? U nas wołają już po 50-60PLN za koło , więc dwa razy w sezonie to wychodzi minimum 400PLN/rok (przy 5 latach jest 2000PLN a nie 800 :spoko )
Coraz częściej słyszę , że przy tych cenach usług co raz więcej ludzi przechodzi albo na wielosezonowe , albo jeździ właśnie cały rok na zimówkach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nitrolukas 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Rimor trimarano 9
Dołączył: 04 Cze 2022
Piwa: 1/4
Skąd: UE
Wysłany: 2023-01-31, 10:03   

na zimówki się chyba jednak nie odważę...
Przejrzałem cały temat jeszcze raz, bo mam kolejną wątpliwosc. Chodzi o ciśnienie maksymalne w oponie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie ono jest dla danej opony, ale z tego co znajduje to zwykle dla opony 215/70 r15 109 jest to 4,75 bar. U mnie założone oponki agilis cp maja w jednym miejscu tylko napisane ze max nośność jest przy 80 psi czyli ok 5,5 bar i tyle zaleca producent kampera ( przód 5, tył 5,5 bar)

opon z większą nośnością w tym rozmiarze nie ma nigdzie...
opony CP prawdopodobnie mają większe ciśnienie max, ale nie jestem pewny, bo nigdzie nie ma tej informacji

ew mógłbym założyć 225/70 r15 bo we włoskim dowodzie rej był ten rozmiar wpisany jako alternatywny. Ten rozmiar występuje z większą nośnością, ale znów nie wiem jakie max ciśnienie. I teraz sam nie wiem w którą stronę isć :lol:

1) michelin agilis cp - najdroższe, ale ten sam rozmiar, ta sama nośność i teoretycznie to samo max ciśnienie ( ale nie znalazłem potwierdzenia)
2)opony tego samego rozmiaru rózni producenci ale "C" - niższa cena, rozmiar i nośność ta sama , ale z tego co wyczytałem niższe ciśnienie max niż zalecane przez producenta budy
3)zmiana na 225/70 r15 - najmniej sie skłaniam ku temu - wyższa nośność (112) , prawdopodobnie wyższe cisnienie max (jakie?)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-31, 11:13   

Nitrolukas napisał/a:
nastał i czas na mnie - wymiana opon.
Kamper Rimor Trimarano 9 - Ducato 2012
obecnie założone opony Michelin Agilis 215/70 r15 cp 109q

i teraz pytanie co kupić...

Te 215 to dziwne takie, kamper twardy na nich wizualnie też bardzo małe do tych nadkol,ja następne po oryginalnych założyłem 225 było lepiej, mniej drgań przenosiło na zabudowę i GPS przekłamywać tylko o 4km na 215 bodaj 8km

Teraz do Transita 235/65/16 oryginalne letnie, dokupiłem zimowe 225/65/16 okazało się że też jest ok są lepsze do zakładania łańcucha na śnieg
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nitrolukas 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Rimor trimarano 9
Dołączył: 04 Cze 2022
Piwa: 1/4
Skąd: UE
Wysłany: 2023-01-31, 12:08   

Komplecik napisał/a:
Te 215 to dziwne takie, kamper twardy na nich wizualnie też bardzo małe do tych nadkol,ja następne po oryginalnych założyłem 225 było lepiej, mniej drgań przenosiło na zabudowę i GPS przekłamywać tylko o 4km na 215 bodaj 8km


mam rozumieć ze miałeś kampera z takimi kołami i założyłeś te większe?
u mnie wlepka na słupku informuje ze opony maja być takie jak mam założone obecnie. Będąc skrupulatnym nie zostaje nic innego jak kupic opony cp bo chyba tylko one spelniaja kryterium rozmiaru/nośnosci/ciśnienia zalecnanego

Pamietasz może jakie bylo max ciśnienie w tych oponach 225?

Edit:
Po drodze byłem u wulkanizatora, powiedział żeby brać te "c" i się nie zastanawiać.
Poważnie teraz rozważam 225/70 r15. powiedzcie tylko czy indeks prędkości s ( tańsze jakies 30-40 zł na sztuce) czy r. Będzie to miało jakiekolwiek znaczenie ?

Dodaje tez zdjęcia z instrukcji fiata, w części kamperowej nic o oponach nie ma. Wynikało by z tego że do veicolo campig można 225/70 r15 c

20230131_122750.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 486,07 KB

20230131_122804.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 901,68 KB

20230131_002834.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 285,24 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 186/411
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-01-31, 18:33   

Nitrolukas napisał/a:


mam rozumieć ze miałeś kampera z takimi kołami i założyłeś te większe?

Tak oryginalne były 215/70/15, wymienilem na 225/70/15 letnie jak i zimowe nie były to opony do Kampera dedykowane tylko zwykle ,,C,, o większej nośnosci, kamper był bardzo ciężki myślę że często około 4t nic się z nimi nie działo, teraz zimowe też mam ,,C,,
Pompuje ponad 5 atmosfer.
Ja się zbyt nie doktoryzuje wolę nowe nie z najwyższej półki, ale każdy lubi innaczej ;)


Podobne do tych Michelin za ponad 3kola, bynajmniej bieżnik

https://allegro.pl/oferta/4x-sailun-commercio-4-seasons-225-70r15-112-110s-13181607258



Michelin

https://allegro.pl/oferta/4x-michelin-crossclimate-camping-225-70r15-13048863746

:spoko
_________________
komplet
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pawcio 
Kombatant


Twój sprzęt: Pojazd obozowy Wacek McLouis I
Nazwa załogi: PabemanaTeam
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 29 Wrz 2008
Piwa: 141/471
Skąd: z Nienacka
Wysłany: 2023-01-31, 20:51   

Nitrolukas napisał/a:
Przejrzałem cały temat jeszcze raz, bo mam kolejną wątpliwosć. Chodzi o ciśnienie maksymalne w oponie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie ono jest dla danej opony, ale z tego co znajduje to zwykle dla opony 215/70 r15 109 jest to 4,75 bar.


Na każdej oponie znajdziesz informację jakie jest maksymalne ciśnienie dla opony.
Z reguły jest podawane w jednostkach kPa lub PSI.

Co do cen. Kolega kupował w grudniu Michelin Agilis CrossClimate II 'C' na Oponeo w cenie 590 zł/szt (15", rozmiaru nie pamiętam). Nie ma bólu zważając na klasę opony :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Nitrolukas 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Rimor trimarano 9
Dołączył: 04 Cze 2022
Piwa: 1/4
Skąd: UE
Wysłany: 2023-01-31, 22:43   

Pawcio napisał/a:
Na każdej oponie znajdziesz informację jakie jest maksymalne ciśnienie dla opony.
Z reguły jest podawane w jednostkach kPa lub PSI.

To wszystko prawda, tylko że najpierw trzeba taką oponę mieć pod ręką. W internecie niestety na zdjęciach rzadko kiedy to widać, albo zdjęcie jest innego rozmiaru. No i w opisach oczywiście nie ma takiej informacji.

Pawcio napisał/a:
Co do cen. Kolega kupował w grudniu Michelin Agilis CrossClimate II 'C' na Oponeo w cenie 590 zł/szt (15", rozmiaru nie pamiętam). Nie ma bólu zważając na klasę opony


crossclimate 2 to opona osobowa
wiec jeśli kupil agilis crossclimate "c" to teraz niestety już tyle nie kosztują. Link do najtańszej na oponeo w moim rozmiarze
https://www.oponeo.pl/dan...0-s-c#382616783
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-14, 16:53   

Nitrolukas napisał/a:
na zimówki się chyba jednak nie odważę...
Przejrzałem cały temat jeszcze raz, bo mam kolejną wątpliwosc. Chodzi o ciśnienie maksymalne w oponie. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie ono jest dla danej opony, ale z tego co znajduje to zwykle dla opony 215/70 r15 109 jest to 4,75 bar. U mnie założone oponki agilis cp maja w jednym miejscu tylko napisane ze max nośność jest przy 80 psi czyli ok 5,5 bar i tyle zaleca producent kampera ( przód 5, tył 5,5 bar)

opon z większą nośnością w tym rozmiarze nie ma nigdzie...
opony CP prawdopodobnie mają większe ciśnienie max, ale nie jestem pewny, bo nigdzie nie ma tej informacji

ew mógłbym założyć 225/70 r15 bo we włoskim dowodzie rej był ten rozmiar wpisany jako alternatywny. Ten rozmiar występuje z większą nośnością, ale znów nie wiem jakie max ciśnienie. I teraz sam nie wiem w którą stronę isć :lol:

1) michelin agilis cp - najdroższe, ale ten sam rozmiar, ta sama nośność i teoretycznie to samo max ciśnienie ( ale nie znalazłem potwierdzenia)
2)opony tego samego rozmiaru rózni producenci ale "C" - niższa cena, rozmiar i nośność ta sama , ale z tego co wyczytałem niższe ciśnienie max niż zalecane przez producenta budy
3)zmiana na 225/70 r15 - najmniej sie skłaniam ku temu - wyższa nośność (112) , prawdopodobnie wyższe cisnienie max (jakie?)


U mnie oryginalnie kamper był na agilis cp ale one miały max 4,75 bar a producent podaje 5,5 bara przód i tył i na tyle są ustawione czujniki.
Kupowałem już 2 razy komplet opony z możliwością pompowania na 5,75 bar, zawsze wybieram tez maksymalnym obciążeniem 121/120 i je tak można pompować.

michelin agilis cp to opona letnia.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2023-02-14, 20:29   

Czujniki ustalała fabryka Fiata czy fabryka Dethleffsa?
W DR jest podana marka, albo Fiat, albo Dethleffs i to ona nadaje te wartości, jeśli jest to Fiat który wozi Dethleffsa na swoich kołach i ramie, to trzeba już ustalić zasadniczą wartość ciśnienia w oponach i zmienić programowo w ustawieniach w body.
.
W moim roboczym autobahnolocie zazwyczaj drze mi opony po krawędziach oszczędzając środroką część bieżnika. Po ostatniej wymianie opon, podniosłem ciśnienie do 2,8bar i teraz zużywają się w miarę równomiernie.
+
Przyczepkę jeszcze mam, towarową lekką >750kG DMC, w niej utzrymuję 0,8bar bo na wyższym ciśnieniu skakała jak ping pong -zazwyczaj wożę lekkie rzeczy. Gdy trzeba coś przewieźć blisko granicy DMC, dodmuchuję do 1,5-2,0bar tylko na ten przejazd.
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Voku 
zaawansowany

Twój sprzęt: Dethleffs
Nazwa załogi: Nasz Karawaniang
Dołączył: 01 Lip 2016
Piwa: 5/8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-02-14, 20:47   

Raczej Fabryka Citroena, czujniki i naklejki pokazują poprawne ciśnienie 5,5 bar.
W przyczepie Hobby 560 kempingowej fabryka pompowała 14cali na 4,5 bar.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoeSolare 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Itineo
Dołączył: 02 Sie 2023
Skąd: Kudowa Zdrój
Wysłany: 2023-08-30, 09:56   

Szybkie pytanko.

Już miałem zamawiać komplet opon zimowych do kampera.
Zaglądam na rozmiar moich, a tam napisane M+S :shock:
Dokładniej to nowe Michelin Aglis Camping M+S.

Wybieram się na 2/3 miesiące na południe europy, a zimówki potrzebne mi tylko na przejazd w październiku i powrót w styczniu przez czechy, niemcy....

Jak wiadomo oni wymagają opon zimowych w zimie.

Te micheliny to letnie są to fakt, ale te oznaczenia M+S. :-/
Jak traktują ten rodzaj opony służby?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacek2214 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: sadza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2021
Piwa: 2/2
Skąd: czluchow
Wysłany: 2023-08-30, 10:36   

Wymagane oznaczenie trzy wierzchołki gór i śnierzynka,taki znak powinien byc na oponie.
_________________
Anita i Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
jacek2214 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: sadza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2021
Piwa: 2/2
Skąd: czluchow
Wysłany: 2023-08-30, 10:46   

Śnieżynka
_________________
Anita i Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
RoeSolare 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Itineo
Dołączył: 02 Sie 2023
Skąd: Kudowa Zdrój
Wysłany: 2023-08-30, 11:02   

jacek2214 napisał/a:
Śnieżynka

No wiem, znam... kierowca zawodowy.

Ale tak po cichu liczyłem że może objadę na tych.

Zamówione już
4x Lassa Wintus 2

Mam takie w autolawecie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***