Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki alarm ostrzegawczy przed włamaniem do kampera.
Autor Wiadomość
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2023-11-06, 17:14   Jaki alarm ostrzegawczy przed włamaniem do kampera.

Od jakiegoś czasu szukam mądrego alarmu który na przykład obudzi mnie jeśli ktoś w nocy będzie próbował majstrować przy drzwiach mojego kampera. Jak do tej pory oferty które dostaję nie spełniają moich wymogów, otóż alarm uruchamia się w momencie gdy nastąpi otwarcie drzwi lub okna a to znaczy że zamek w drzwiach już został rozwalony. Marzę o takim ustrojstwie które się uruchomi w momencie gdy koleś włoży śrubokręt do zamka czy złapie za klamkę. Może ktoś z kolegów coś już ? Ostatnio znalazłem coś takiego; www.vanolarm.co.uk ; to spełniłoby moje oczekiwania tylko że to produkt z Anglii i nie wiem jak z przesyłkom. Może ktoś już to testuje?
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-11-06, 23:50   

Wszelkiego rodzaju czujniki otwarcia drzwi itp. mają jak słusznie zauważyłeś tę wielką wadę, że informują nas o zdarzeniu , które już nastąpiło.
Podobnie sytuacja ma się z wszelkiej maści czujnikami ruchu , obecności, czy czujnikami gazów (np. usypiających) , bo te zainstalowane wewnątrz chronionego obiektu mają tę samą wadę co czujniki otwarcia drzwi, a te umieszczone na zewnątrz są powodem fałszywych alarmów.
Z kolei czujniki informujące np. o tym, że ktoś chwycił za klamkę , czy czujniki wibracji mogą wzbudzić alarm zanim dojdzie do uszkodzenia zamka, czy wyłamania okna , ale również podatne są na fałszywe alarmy.
Przykładowo mając założone czujniki na klamkach , nie chciał bym np. zostać obudzony syreną alarmową w środku nocy stając na jakimś miejskim parkingu tylko z tego powodu, że jakiś podchmielony dowcipniś wracając z dyskoteki złapał za klamkę dla jaj i poszedł sobie dalej

Aby system ochrony był naprawdę skuteczny musi być ..... to takie teraz modne słowo ... SMART :spoko
W praktyce oznacza to , że musi w "inteligentny" sposób analizować sygnały z czujników i "inteligentnie" podejmować decyzję co do uruchomienia alarmu.

W chwili obecnej najskuteczniejszym znanym mi systemem ochrony jest taki, który oparty jest o czujniki wizyjne i inteligentną analizę obrazu.
Mówiąc prościej, chodzi mi o kamery zainstalowane wokół kampera i podłączone do rejestratora, który obsługuje "inteligentną" detekcję ruchu i ma możliwość programowania tzw. automatyzacji.
W takim systemie można w dowolny sposób ustawiać sobie zależności pomiędzy tym jakie zdarzenia wykrywają poszczególne kamery (np. obecność człowieka w bliskiej odległości od kampera , manipulacje przy drzwiach lub oknach, itp), a tym jakie działania mają zostać podjęte (włączenie oświetlenia zewnętrznego, uruchomienie alarmu itp.). Co więcej, można te zależności ustawiać zależnie od sytuacji (np. miejsca postoju , noclegu , czy pozostawienia kampera). Przykładowo inna może być reakcja na obecność człowieka w odległości metra od ściany naszego kampera przy postoju na miejskim parkingu , a inna w dzikiej głuszy , inna reakcja na człowieka , a inna na zwierzę (np.psa), itd.
Jeśli stojąc na ruchliwym parkingu kamera wykryje osobę przechodzącą obok, nawet bardzo blisko ściany kampera, to nie zareaguje . Jeśli ktoś będzie stał dłużej lub kamery wykryją że chodzi wokół kampera , to można np. załączyć światło zewnetrzne, jakiś krótki sygnał dźwiękowy czy cokolwiek inne co da mu do zrozumienia " widzę cię i obserwuję" . Jeśli to nie pomoże, albo kamery wykryją jakieś manipulacje przy drzwiach czy oknach to wtedy dopiero uruchomiony zostaje alarm .
Z kolei jeśli śpimy w jakiejś głuszy na pustkowiu, to jakakolwiek obecność człowieka czy dużego zwierzęcia w pobliżu kampera powinna wzbudzić szybszą reakcję .

Smart monitoring daje poza tą podstawową funkcją "inteligentnego" alarmu wiele innych korzyści, jak choćby możliwość rejestracji tylko zdarzeń istotnych a pomijanie wszystkich innych, rejestrację (w tym rejestrację twarzy ) w chmurze czy na zdalny serwerze , uniemożliwiając zniszczenie nagrań przez złodzieja, możliwość zdalnego podglądu aktualnej sytuacji w i wokół kampera ..... i wiele wiele innych :ok

Oczywiście nie jest to rozwiązanie ani proste w realizacji , ani tanie w porównaniu do założenia jakiegoś sprytnego "brzęczyka" ...... ale zawsze jest coś za coś :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-11-07, 00:27   

to co w linku to zwykłe czujniki wstrząsowe i beznadziejny gps czyli technologia sprzed 20 lat :haha:

jak bedziesz siedział w środku to bądzie reagowało na każdy twój ruch :gwm

temat nie do zrobienia w prosty sposób
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-11-07, 06:59   

Kiedyś myślałem o czujnikach ale … jak pisał wyżej Joko …. Temat w zasadzie nie do zrobienia. Zostały mechaniczne blokady od środka i …prewencja.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brat 
Kombatant


Twój sprzęt: Merc310D/1995, Europa560
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Piwa: 185/875
Skąd: San Escobar
Wysłany: 2023-11-07, 18:49   

Cytat:
W chwili obecnej najskuteczniejszym znanym mi systemem ochrony jest taki, który oparty jest o czujniki wizyjne i inteligentną analizę obrazu.

No to jest tylko jeden taki skuteczny system... ;)

Chica pilnuje kampera.jpg
Plik ściągnięto 0 raz(y) 133,96 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2023-11-07, 19:36   

No tak, Joko mówi nam jak powinien być dzisiaj dobrze zabezpieczony kamper, tylko jak mówi Orkaaa temat nie do zrealizowania. Pozostaje zamontować dobre dodatkowe zamki np. HEOSAFE na drzwiach i drzwiach garażowych.Jednak wspomóc to wszystko takim prostym alarmem jaki podałem w linku to myślę że ma to sens.Chris to nie jest tak że jak Cię najdzie ochota do żony to zaraz włączy się alarm.tam na stronie podają że czułość można sobie ustawiać wg. własnego uznania. Dalej uważam że montowanie alarmu który zadziała po otwarciu drzwi to strata kasy .W moim przypadku oprych nie wszedł do środka bo drzwi miałem spięte pasami ale rano zauważyłem że zamek jest rozwalony i do wymiany. Gdybym miał oznaczenia na kamperze że posiadam alarm to włamywacz z reguły sprawdza kampera przez złapanie za klamkę a w tedy usłyszałby sygnał odstraszania a ja byłbym już na nogach, tylko że nic takiego nie mogę znależ na naszym rynku.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-11-07, 22:01   

Edward napisał/a:
No tak, Joko mówi nam jak powinien być dzisiaj dobrze zabezpieczony kamper, tylko jak mówi Orkaaa temat nie do zrealizowania.


Ale dlaczego nie do zrealizowania ?

Skoro dokładnie w ten sam sposób zabezpiecza się domy stacjonarne to dlaczego uważacie, że nie da się mobilnych ?

U mnie działa to z powodzeniem we wszystkich obiektach i działa również w kamperze .

Na rynku jest już zatrzęsienie sprzętu (kamery i rejestratory) , który obsługuje już funkcję MD 2.0 (Detekcja Ruchu 2.0 oparta o algorytmy sztucznej inteligencji) i zrobienie takiego systemu w oparciu o ten sprzęt jest stosunkowo proste.
Montuje się kamery w górnych częściach ścian bocznych (albo wręcz na krawędzi dachu) w miejscach które chcemy chronić i ustawia tak , aby patrzyły w dół i widziały całą powierzchnię ściany , oraz teren obok kampera w odległości do 2,5-3m .
Potem wystarczy na każdym obrazie wyznaczyć strefy detekcji , czyli miejsca w których wykrycie ruchu ma wywołać alarm, oraz ustawić warunki dodatkowe, jak np. czas naruszenia strefy (że np. naruszenie powyżej 10s dopiero wywołuje alarm), oraz rodzaj i źródło naruszenia (że np. tylko naruszenie przez człowieka, a wszystko inne jest ignorowane).

Jeśli takie strefy detekcji wyznaczy się wokół wszystkich drzwi i okien , ustawi sensownie długi czas naruszenia i zawęzi źródło naruszenia jedynie do ludzi , to system będzie reagował jedynie na przypadki w których ktoś faktycznie dotyka i manipuluje w miejscach w których nie powinien .

To jest oczywiście wersja minimum ale myślę , że z nawiązką spełnia Twoje Edwardzie potrzeby w tym zakresie :spoko
Realne możliwości są dużo większe i ograniczone jedynie inwencją właściciela.
Można sobie ustawiać różne scenariusze i zmieniać sposób działania zależnie np. od miejsca pobytu (to co pisałem wcześniej , że inaczej na ruchliwym parkingu a inaczej w dziczy).
Ponieważ system bardzo dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem ludzi (zarówno po twarzy, jak i sylwetce ) bez większego problemu można zrobić tak, aby zabezpieczenie działało cały czas , nawet w dzień kiedy normalnie korzystacie z kampera . Jak nauczysz go kto jest swój , to bez problemu rozpozna obcego .

Taki przykład:

Stoisz na parkingu, wychodzisz z kampera , idziesz po coś do garażu do drzwi z drugiej strony , a w międzyczasie jakiś złodziejaszek korzystając okazji wpada do środka , aby coś zajumać.
Kiedy kamera na wejściu nie rozpozna człowieka natychmiast włączy alarm.

To naprawdę nie jest nic niezwykłego i żadna technologia kosmiczna. Dokładnie na tej zasadzie działają choćby bramki na autostradzie czy szlabany na parkingach :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 215/481
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-11-08, 07:50   

Na tym vlogu i innych są próby zabezpieczenia kampera
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Ostatnio zmieniony przez SlawekEwa 2023-11-08, 16:40, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
chris_66 
weteran

Twój sprzęt: kamper
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2007
Piwa: 15/36
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-11-08, 15:46   

joko napisał/a:
To naprawdę nie jest nic niezwykłego i żadna technologia kosmiczna. Dokładnie na tej zasadzie działają choćby bramki na autostradzie czy szlabany na parkingach :spoko


jednak trochę inaczej działa przeczytanie kilku literek i cyferek a inaczej identyfikacja paszczy
do tego parę zmiennych jak odległość i różne kąty i oświetlenie i wychodzi coś nie do przeskoczenia

zobacz chociażby face ID z appla i innych "czołowych producentów"
_________________
Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, i Yossariana przepełniało uczucie niekłamanej dumy, ilekroć spojrzał na nią i pomyślał, że nawet nie kiwnął palcem przy jej wznoszeniu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Misio 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Toskana 1,9 TD
Nazwa załogi: MisioKot
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Maj 2010
Piwa: 743/1144
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-11-08, 17:31   

Zamontuj nad drzwiami kamerę, nawet atrapę. :lol:
_________________
Pozdrawiamy - Danusia-Kotek i Henio-Misio

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...ks.Jan Twardowski
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***