Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Panele o różnych parametrach i tej samej mocy
Autor Wiadomość
Marioboz1 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot Boxer
Dołączył: 06 Gru 2023
Skąd: Uk
Wysłany: 2023-12-07, 00:20   Panele o różnych parametrach i tej samej mocy

Witam.
Może nie jestem całkiem zielony w sprawie paneli fotowoltaicznych, ale daleko mi do fachowców. Mam pytanie które może się niektórym wydać głupie ( chociaż podobno nie ma głupich pytań).
Zamierzam zamienić mój 100w panel na 400w( docelowo chcę jeszcze dodatkowe 300 ale to inny temat)
Zastanawia mnie to że jeżeli mówimy o ładowaniu akumulatora przeważnie używamy amperów. A jak wygląda sprawa paneli o tej samej mocy a różnym natężeniu i napięciu. Albo na przykład dwóch paneli 200 w zamiast 1 400. Taki przykład . Panel 400w 13A 30V i 2 panele 200w 10A 20V każdy połączone pownolegle czyli 20A 20V.
Chodzi mi o to czy większe natężenie przy tej samej mocy robi jakąś różnicę w ładowaniu akumulatora przy regulatorze mppt i jaki panel jest lepszy z większym natężeniem a mniejszym napięciem czy odwrotnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marioboz1 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot Boxer
Dołączył: 06 Gru 2023
Skąd: Uk
Wysłany: 2023-12-30, 19:49   

Nikt nic nie wie w tym temacie?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2023-12-31, 00:05   

Ponieważ 400W = 400W, więc z punktu widzenia mocy bez różnicy czy 1x400W czy 2x200W
Jeśli chodzi o prąd i napięcie , to w przypadku ładowania akumulatora na pewno ma to znaczenie przy regulatorze PWM i raczej w przypadku MPPT (ale tu nie chcę wypowiadać się na 100%)
Generalnie lepsze wyższe napięcie a niższy prąd. Chodzi o pracę w warunkach słabego nasłonecznienia kiedy napięcie na panelu jest niższe od napięcia ładowanego akumulatora .
Jeśli przykładowo przy określonym nasłonecznieniu panel np. 200W będzie dawał 10% swojej mocy maksymalnej przy napięciu 10V (i prądzie 2A), to jeśli 2 takie panele połączysz szeregowo to regulator będzie ładował akumulator mocą 40W (20V, 2A). Jeśli te same panele w tych samych warunkach połączysz równolegle to akumulator nie będzie ładowany już w ogóle.
Tak będzie na pewno, jak wspomniałem w przypadku PWM, natomiast w przypadku MPPT będzie to zależne od konkretnej konstrukcji regulatora. Niektóre potrafią uzyskiwać napięcie ładowania tylko z napięć większych , a niektóre również są w stanie podbić napięcie z wejścia.

Są różne szkoły łączenia paneli w kamperach i każda ma swoje wady i zalety.
Przy szeregowym jest większy uzysk w słabych warunkach i dłużej w ciągu dnia (szybciej zaczynają ładować i później kończą), natomiast większa jest wrażliwość na częściowe zacienienie (jeśli jeden panel jest zacieniony to prąd spada w całym obwodzie).
Przy równoległym jest odwrotnie.

Szczerze , to nie wiem co lepsze i raczej jest to głównie zależne od tego jak i w jakich warunkach będziemy z paneli korzystać.
Jeśli kamper będzie jeździł głównie w lecie , w warunkach dobrego nasłonecznienia i będzie często parkował w otoczeniu drzew, to wybrał bym 2x200W połączone równolegle.
Jeśli więcej w złych warunkach nasłonecznienia to 2x200W w szeregu .
Wychodzi więc z tego że 1x400W jest najgorszą opcją :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
BikerB 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: L4H2 2015
Dołączył: 02 Lip 2021
Piwa: 6/1
Skąd: UK
Wysłany: 2023-12-31, 16:52   Re: Panele o różnych parametrach i tej samej mocy

Marioboz1 napisał/a:
/.../ A jak wygląda sprawa paneli o tej samej mocy a różnym natężeniu i napięciu. Albo na przykład dwóch paneli 200 w zamiast 1 400. Taki przykład . Panel 400w 13A 30V i 2 panele 200w 10A 20V każdy połączone pownolegle czyli 20A 20V.
Chodzi mi o to czy większe natężenie przy tej samej mocy robi jakąś różnicę w ładowaniu akumulatora przy regulatorze mppt i jaki panel jest lepszy z większym natężeniem a mniejszym napięciem czy odwrotnie./.../

zapomnij o sformulowaniu "paneli o tej samej mocy a różnym natężeniu i napięciu." bo sie zakrecisz, moc jest wynikowa i nie jest parametrem podstawowym
interesuja ciebie paramaty panelu takie jak
Open Circuit Voltage - Voc (V) i Short Circuit Current - Isc (A) bo pod to dobiera sie regulator MPPT , (tak zasadniczo to nie jest zaden "regulator" tylko przetwornica o szerokim zakresie napiecia wejsciowego) ale oczywiscie parametry Maximum Power Voltage - Vmpp(V) i Maximum Power Current - Impp(A) faktycznie wyznaczaja maksymalna moc mozliwa do uzyskania polecam pogrzebanie na stronach victron energy gdzies byl matrial gdzi eten temat byl dosc dokladnie wytlumaczony
i teraz laczyc rownolegle mozna zasadniczo tylko identyczne panele jesli panele sa rozne kazdy powinien pracowac na swoj kontroler
2x200w czy 1 x400w to mocno teoretyczne rozwazanie roznica w uzysku bedzie nieduza i nalezy na to patrzec od strony kontrolera MPPT ktory nalezy zakupic (koszt) i to od tego kontrolera najwiecej zalezy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***