Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
LiFePO4 + BMS Daly - dziwny problem
Autor Wiadomość
rjas 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 720 Titanium
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 21/12
Skąd: Przybysławice/Kraków
Wysłany: 2024-01-15, 17:49   

Napięcie na poszczególnych celach było podobne, niestety nie zrobiłem zdjęcia więc dokładnie nie pamiętam, w każdym razie BMS nie pokazywał żadnego błędu odnośnie którejś z cel.
Miałem nadzieję, że obędzie się bez zakupu zasilacza regulowanego do jak to niektórzy nazywają "top balansu", no ale cóż jakoś to udźwignę :) , no i dokupię dodatkowy balanser (nie Smart), zakładam, że 1A wystarczy, jak TomekR sugeruje.
Jeśli chodzi o BMS Daly to fakt, słyszałem bardzo różne opinie, ale też słyszałem, że te 250A są lepsze jakościowo niż te słabsze. Dam mu jeszcze szansę :) bo trochę szkoda wywalić do kosza 800zł.

Robba - odnośnie rozładowania do dolnego napięcia. Zakładam, że jeśli rozładuję przy podłączeniu szeregowym z podłączonym BMS przy użyciu DL24 (bo też nie mam nic innego do tego celu) powinno zadziałać no i potem zasilaczem regulowanym do górnego napięcia każdą celę z osobna.

Biorąc pod uwagę wszystkie komentarze i to co znalazłem na grupach na Facebook'u to wygląda na to, że moim błędem był brak top balansu.
Dzięki za komentarze :)
_________________
Nasz pierwszy którym cieszy się ktoś inny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-15, 18:59   

Balanser 5A np

5A 5,5a aktywny korektor balansowy Lifepo4 / Lipo/ LTO bateria wyrównanie energii
4S 5S
https://a.aliexpress.com/_EuXEk4z

Gdzieś widziałem takie od razu z obudową.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/176
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2024-01-15, 19:57   

rjas napisał/a:
....

Robba - odnośnie rozładowania do dolnego napięcia. Zakładam, że jeśli rozładuję przy podłączeniu szeregowym z podłączonym BMS przy użyciu DL24 (bo też nie mam nic innego do tego celu) powinno zadziałać no i potem zasilaczem regulowanym do górnego napięcia każdą celę z osobna. ....)


nie robiłbym tego w sposób - każda cela z osobna (ew. tylko w celu sprawdzenia pojemności)
na początek naładuj i rozładuj w normalnym układzie i sprawdz jakie są napięcia na którym wyjściu balansera przy rozładowanym i naładowanym. zapisz to sobie też na ogniwach.
sprawdz te napięcia miernikiem, nie polegaj tylko na pomiarach BMSa.
0. możesz rozładować częściowo w szeregowym, tak żeby cele miały podobne napięcie,
ale nie wiem czy się to Tobie uda
1. rozłączyć poszczególne cele i połączyć je równolegle
2. rozładować do napięcia blisko minimalnego w połączeniu równoległym
3. naładować do pełna (napięcia maksymalnego) w połaczeniu równoległym
4. już właściwei dalej to testy - rozłaczyć z jednej strony połaczenie równoległe i
rozłądować do prawie minimalnego każde oddzielnie żeby sprawdzić pojemność każdego z nich (musiałbyś się zaopatrzyc w kulombometr lub w inny sposób zmierzyć energię oddaną)
5. jeśli pojemności znacznie się różnią to powtórzyłbym ładowanie/rozładowanie/naładowanie równoległe i test pojemności.jesli nadal byłaby różnica to wiesz które ogniwo niedomaga. Ewentualnie możesz je wtedy spróbować doładować oddzielnie przy napięciu maksymalnym, może odzyskasz trochę pojemności. To ogniwo które bedzie wymagało wyzszego napięcia lub dłuzszego ładowania w celu uzyskania pojemności możesz podłączyć do BMSa w miejscu w szeregu gdzie zanotowałeś najwyższe napięcie....
ale jeśli pojemność lub inne parametry znacznie odbiegną od pozostałych to pozostaje wymiana celi, o ile dostaniesz taką samą... tu już będą trochę schody

PS. ogniwa ładowane równolegle przetrzymuj trochę dlużej pod zasilaniem (z napięciem prawie maksymalnym ogniwa) niż wynikało by to z obliczeń co najmniej o 50% czasu. tylko musisz być pewien że nie przekroczysz napięcia maksymalnego. Najlepiej ładować przetwornicą o ustawianym napięciu maksymalnym i ustawianym prądzie maksymalnym
dobrym objawem będzie gdy zbliżenie się do napięcia maksymalnego spowoduje wyrażny spadek prądu... w przeciwnym wypadku sprawdziłbym miernik....

PS 2. prawie maksymalne i prawie minimalne wiem że to mało precyzyjne określenie... :) wszystko zależy jak dokładny masz miernik. dałbym około + i - 0,05V od grancznych wartości, ale jeśli nie jesteś pewein swojego miernika lub zobaczysz że pomimo osiągnięcia napięcia prąd jet duży to zweryfikowałbym wskazania miernika... Trzeba pamiętać że ogólnie dostępne mierniki są raczej dalekie w dokładności od laboratoryjnych... ;)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Ostatnio zmieniony przez robba 2024-01-15, 22:10, w całości zmieniany 7 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-01-15, 20:57   

Jeżeli faktycznie jest tak że są znaczne różnice na ogniwach to po pierwsze balans. Można to zrobić łącząc ogniwa równolegle. Różnica potencjałów powinna się wyrównać.
Można też próbować każde ogniwo z osobna ale to długi proces i trzeba mieć ładowarkę laboratoryjną.
Balanser aktywny 5A osobny ja używam firmy Heltec.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rjas 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 720 Titanium
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 21/12
Skąd: Przybysławice/Kraków
Wysłany: 2024-01-16, 17:10   

No nic Panowie, widzę że będę musiał jeszcze powalczyć i się podoktoryzować no i wydać parę groszy.
Zobaczymy co mi z tego wyjdzie :) Na razie wielkie dzięki za podpowiedzi.
_________________
Nasz pierwszy którym cieszy się ktoś inny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***