Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zużyty jeden resor. Czy poduszki powietrza załatwią problem?
Autor Wiadomość
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 13:23   Zużyty jeden resor. Czy poduszki powietrza załatwią problem?

Jak w tytule. Obciążenie kampera niesymetryczne. Wypracował się jeden, bardziej obciążony resor i kamper jest lekko pochylony. Czy poduszki powietrza postawią kamperka do pionu?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2024-04-17, 13:57   

jeżeli będziesz miał oddzielne pompowanie prawej i lewej poduszki to w zasadzie tak, ale różne (siłą rzeczy jeśli to ma posłużyć wyrównaniu) ciśnienie w każdej z poduszek nie będzie fajnym rozwiązaniem w czasie jazdy.

Resory przecież nie są jakoś kosmicznie drogie, Ostatnio płaciłem po 700 zeta za resory do mojego Iveco (paraboliki 3 piórowe), oczywiście resory wymienia się parami. Jeżeli kluczową jest kwestia finansów to przełożysz sobie sam przy odrobinie zdolności technicznych i kilku prostych narzędzi. Później (jeśli zechcesz) dołożenie poduszek ma sens. Nie wiem jakie masz tam resory i ile piór, w przypadku poduszek i nowych resorów wystarczy nawet jedniopiórowy (lepiej dwu).
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2024-04-17, 16:42   

Janusszr napisał/a:
Czy poduszki powietrza postawią kamperka do pionu?

Doraźnie, ale nie idź tą drogą.
Poduszki spełniają inne zadanie. Jak sam napisałeś, ten bardziej obciążony zużył sie wcześniej i chcesz teraz pozostawić to na pastwę poduchy...?
Wymień jak Ci radzi bert, i będziesz bezpiecznie podróżował :spoko

PS
Wyobraź sobie jeszcze, jak pęka Ci ta poducha w trasie... :zimno
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 16:48   

Dzięki Berciku i Bananku.
Myślałem, że może są jakieś triki z poduszkami, które sprawę załatwią bezboleśnie.
Do mojego Forda komplet oryginałów to ok.2500PLN z przesyłką plus wymiana 300-350PLN.
Po przemyśleniu sprawy i konsultacji z mechanikiem, plan mój jest taki. Gość od resorów doprowadzi oba resory do takiego samego ugięcia. Po tej czynności resory zostaną zamienione miejscami. Tak na dobrą sprawę, przy poduszkach, zasadnicza robota resorów, to stabilizacja osi.
Tak na marginesie. Ten przechył kampera jest tak minimalny, że tylko wprawne oko właściciela to wychwyciło :spoko
Jeżdżę na tym przechyle od chwili kupienia kampera, czyli już zaczyna się szósty sezon. Nie mam nic poważniejszego do naprawy, to szukam dziury w całym :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Ostatnio zmieniony przez Janusszr 2024-04-17, 17:50, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2024-04-17, 17:49   

Jak piszą poprzednicy ale swoją drogą warto założyć poduszki. Inna jakość jazdy. Owszem tył bardzo twardy ale kamper bardzo fajnie się prowadzi i olbrzymia redukcja efektów podmuchów wiatru i tirów. Rok jeździłem bez poduszek teraz inna jakość. Było warto założyć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przemo.d 
zaawansowany

Twój sprzęt: FORD 2.0 CI
Nazwa załogi: Przemo.D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2011
Piwa: 15/60
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2024-04-17, 17:57   

Jak robisz to dla siebie to wymień oba i nie drutuj :spoko
Jak wymieniasz klocki to też najpierw zamienisz stronami ?
Są to elementy wymieniane parami : jak amory, hamulce, opony, sprężyny I resory.. bo taka przykra spawa Jak będąc daleko od domu pęknie resor to nie pojedziesz dalej autem które ma tył mocno obciążony :idea
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 18:09   

Mam poduszki. Założyłem je kilka miesięcy po kupnie w 2019r. Nie zauważyłem, aby samochód był twardszy.
Jeden z mechaników od zawieszenia poradził mi, aby pod jedną poduszkę coś podłożyć, to kamper wyprostuje się. Inny, że takie druciarstwo nic nie da. Miałem nadzieję, że może ktoś tutaj miał podobny problem i podzieli się rozwiązaniem. Ten przechył zwalałem na to, że z jednej strony jest zbiornik wody, bak paliwa, łazienka, stolik, fotele dla pasażerów,...Dochodzi platforma na której wożę silnik do łodzi(70kg), również z tej strony na którą jest przechylony kamper. Właśnie z tej strony bo platforma moja jest dwupoziomowa. Taki był układ pewnych otworów w nadwoziu i tak właśnie ma być, bo inaczej nie może.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 18:15   

przemo.d napisał/a:
Jak robisz to dla siebie to wymień oba i nie drutuj :spoko

Jeżeli gość, który zajmuje się resorami pewnie z 40 lat stwierdzi, że należy resory wymienić, to tak zrobię. Ma bardzo dobrą opinię.
W przyszłym tygodniu będę wszystko wiedział.
PS. Po wypuszczeniu powietrza z poduszek pięknie pracują. Nie są wyprostowane do poziomu :spoko
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 71/7
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2024-04-17, 18:21   

Janusszr napisał/a:
Tak na marginesie. Ten przechył kampera jest tak minimalny, że tylko wprawne oko właściciela to wychwyciło :spoko

Nie słuchaj panikarzy. Ja tak miałem w starym peugeot J 5. Pompowałem jedną poduszkę więcej i stał prosto. Jeździłem tak kilka lat i wszystko było OK. Chociaż byłem do tego zmuszony, bo mocowanie resorów było już...takie sobie i kowal nie bardzo chciał się za to brać. A jeśli resory są jeszcze ogólnie niezłe to lepiej zregenerować obydwa i jeździć dalej. Przecież nie są połamane więc nowe to wywalanie kasy bez potrzeby. Regeneracja jednego jest kompletnie bez sensu, zwłaszcza jak masz demontować obydwa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
przemo.d 
zaawansowany

Twój sprzęt: FORD 2.0 CI
Nazwa załogi: Przemo.D
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2011
Piwa: 15/60
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2024-04-17, 18:25   

Jak jest z jednej strony cięższy to może "stać " lekko pochylony. Jak do busa na jedną stronę włożysz paletę i nie ma stabilizatora to także będzie krzywy. Ale jak ma Ci przeklepać jeden resor tylko to do bani.. wyjmij oba I mu oddaj :) albo nic nie rób.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jacek2214 
doświadczony pisarz

Nazwa załogi: sadza
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2021
Piwa: 2/2
Skąd: czluchow
Wysłany: 2024-04-17, 18:44   

Dobry mlotek i sam je wyklepiesz. :wyszczerzony:
_________________
Anita i Jacek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 18:47   

Byłbym szczęśliwy, gdyby po regeneracji resorów kamper nie obciążony przechylił się ździebko w drugą stronę. Na oko resory i mocowanie ich są jak nówki. Nigdy nie jeździł zimą.
Po obciążeniu stałby elegancko, jak na weselu :diabelski_usmiech

Ten przechył obecnie jest naprawdę mały. Kamper przechodzi przeglądy techniczne i nigdy żaden diagnosta nie zwrócił na to uwagi.
Poduszki są o tyle fajną sprawą, że pod obciążeniem niesymetrycznym nie przechyla się bardziej.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-17, 18:51   

jacek2214 napisał/a:
Dobry mlotek i sam je wyklepiesz. :wyszczerzony:

Za gruby ten resor do samodzielnego klepania. To jest pojedyńcze grube pióro.
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 243/90
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2024-04-17, 19:34   

Kiedyś też miałem przekrzywionego kampera a resory nie zużyte. Myślałem, że źle obciążony. Zamieniłem miejscami resory i problem znikł. Chyba jeden był bardziej miękki i trafił na obciążoną stronę.

:spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/80
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2024-04-18, 07:54   

Skwarek napisał/a:
Kiedyś też miałem przekrzywionego kampera a resory nie zużyte. Myślałem, że źle obciążony. Zamieniłem miejscami resory i problem znikł. Chyba jeden był bardziej miękki i trafił na obciążoną stronę.

:spoko

Taka informacja to mód na moje serce :spoko
Miałeś wtedy zamontowane poduszki?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***