Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pompa wody
Autor Wiadomość
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 385/25
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-10-20, 10:37   

adaml61 napisał/a:
Też polecam taką jak zapodał AndyS . U mnie męczona jest okrutnie i daje radę .Kupiona też w sklepie żeglarskim .


szczerze mówiąc (choć już jestem po zakupie) gdybym miał wybierać między 340 zł zamiennik, a 420 zł oryginał, wybrałbym oryginał.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
Kombatant

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 112/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2025-10-20, 11:05   

Ta pompa Vetus jest bardzo dobra i nie ma czego żałować.
A Fiammy za taniej niż 500 zł nigdzie nie widziałem.
Jest tu jakaś taka oferta
https://www.obelink.pl/fi...AFVmIYzJeB9cASA
Ale przesyłka.....84 zł
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 385/25
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-10-23, 13:56   

pompa kupiona i zamontowana.

jest cięższa, większa bardzo nieznacznie, ma inny rozstaw otworów mocujących.
cięższa - mi to nie przeszkadza,
większa, ale mieści się w miejsce oryginału swobodnie,
podest mocujący odkręciłem od pompy oryginalnej, zamocowałem trzema mocnymi trytytkami i OK.

daje wyższe ciśnienie, dlatego pewnie też, że to byłą końcówka oryginalnej i po rozebraniu zobaczyłem, że jakby nie ciekła, to pewnie długo by nie pociągnęła.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darson 
Kombatant


Twój sprzęt: MCLOUIS MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Paź 2021
Piwa: 294/236
Skąd: Jaworzno/Oslo
Wysłany: 2025-10-24, 05:57   

Cyryl,
Cytat:
jest cięższa, większa bardzo nieznacznie, ma inny rozstaw otworów mocujących.

tak też podałem kilka postów wcześniej. 😉
Czy wyższe ciśnienie nie rozszczelni Ci instalacji ?
Ja to się zawsze boję, czy nie kapie na jakimś łączeniu, w niewidocznym miejscu 😮
I woda sobie gdzieś tam splywa powoli, a kamper gnije pomalutku ... :(
_________________
Nie szukaj przeszkód - szukaj możliwości!

Darson ®
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 385/25
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-10-24, 08:00   

ponieważ poprzednia pompa pompowała część wody na zewnątrz i ciągnęła powietrze, to różnica jest znacząca, ale kranów nie urywa.
w instrukcji przepływ 10l/minutę, więc mniej więcej tyle co oryginał sprawny.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
Kombatant

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 112/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2025-10-24, 11:00   

Wydajność a wytwarzane ciśnienie to dwa różne parametry. Ale ja mam tę pompę i przez kilka lat niczego mi nie urwało. Tam pompa ma regulację wyłącznika ciśnieniowego więc można sobie to ustawić.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darson 
Kombatant


Twój sprzęt: MCLOUIS MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Paź 2021
Piwa: 294/236
Skąd: Jaworzno/Oslo
Wysłany: 2025-10-24, 12:02   

Cyryl,
Cytat:
w instrukcji przepływ 10l/minutę

Fiamma ma 7 l/ minute, ale skoro wydajność to nie to samo, co wytwarzane ciśnienie, to oby wszystko działało, jak trzeba 👍 😉
_________________
Nie szukaj przeszkód - szukaj możliwości!

Darson ®
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II Granduca Junior
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 11/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2025-10-24, 13:38   

Już pisałem o tym ciśnieniu. 2,7 Bar (o ile dobrze zapamiętałem) to około 2,65 atm a to trochę dużo - więcej niż w oponach osobówki. Najgorszy jest moment kiedy zakręcimy kran. Pompa jest jakby impulsowa i ciśnienie w instalacji pulsuje aż wzrasta do trwałego 2,7 a w impulsie sporo ponad 3 Bar. Jeżeli kamper jest w miarę nowy to wężyki i rurki powinny wytrzymać. Jeżeli jest starszy to te elementy już mają prawo nie wytrzymać jak u mnie - rozszczelnił się wężyk zbrojony metalową koszulką. Dlatego kupując pompę świadomie wybrałem tą o mniejszym ciśnieniu (a zarazem przepływie) ale wolę mieć spokój niż więcej wody na minutę. I uważam że Vetus jest w 100% zgodnym zamiennikiem i to przy cenie 340zł.

P.S. Ja płaciłem za taką 240zł parę lat temu.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cyryl 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato Rimor
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 03 Paź 2009
Piwa: 385/25
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2025-10-24, 21:02   

przeczytałem dokładnie instrukcję (a ta jest jedna dla dwóch typów pomp FL40 i FL30) i ciśnienie 2,73 jest dla pompy FL40 o wydajności 17,5l/min.

ja kupiłem pompę FL30 o wydajności 10l/min i ta ma podane: "Ustawienie ciśnienia: 17 PSI / 1,2 bara".
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AndyS 
doświadczony pisarz
Andrzej

Twój sprzęt: Ducato II Granduca Junior
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sty 2011
Piwa: 11/1
Skąd: SOPOT
Wysłany: 2025-10-24, 22:41   

Cyryl napisał/a:
ja kupiłem pompę FL30 o wydajności 10l/min i ta ma podane: "Ustawienie ciśnienia: 17 PSI / 1,2 bara".
No to prawidłowy zakup jak dla mnie. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
Kombatant

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 112/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2026-05-31, 13:53   

Na jedną minutę co mw. kwadrans to nie jest krótko i coś jest nie w porządku. U mnie też od czasu do czasu się włącza ale mniej niż na sekundę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Piwa: 70/2
Skąd: kielce
Wysłany: 2026-05-31, 14:52   

Jeżeli pompa pracuje to jednak gdzieś nie ma ciśnienia i dobija. U mnie takim słabym punktem jest Truma do grzania wody. Tam są zawory i po jednym sezonie kamień z wody gdzieś podchodzi i zawór nie trzyma i kapie. Rozwiązałem ten problem przez wpuszczanie raz na rok kwasku do instalacji. Kilo na 30 litrów. Potem to stoi ze dwa dni i po problemie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zaradek 
stary wyga


Twój sprzęt: Peugeot Boxer PILOTE Pacific 65px
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2008
Piwa: 16/9
Skąd: P-ń
Wysłany: 2026-05-31, 17:34   

Pompa do czyszczenia jesli nigdy nie byla czyszczona. Rozebrac, wyczyscic z kamienia, poskladac i powinna dzialac jak nowa.
Mozliwe jest tez, ze gumowe zawory zwrotne w pompie zesztywnialy na tyle, ze woda powoli cofa sie do zbiornika.
Jednak obstawiam, ze po czyszczeniu wroci do formy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Darson 
Kombatant


Twój sprzęt: MCLOUIS MC4-32
Nazwa załogi: Załoga G.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Paź 2021
Piwa: 294/236
Skąd: Jaworzno/Oslo
Wysłany: 2026-06-01, 06:40   

Tak często i tak długo to ewidentny spadek ciśnienia.
Skąd ta pewność, że nie pobiera wody?
Musisz sprawdzić te miejsca mniej dostepne.
Jeśli jest nieszczelność na instalacji i wymienisz pompę to będzie to samo.
_________________
Nie szukaj przeszkód - szukaj możliwości!

Darson ®
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wielkopolski 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato 2005 / JOINT E33
Dołączył: 23 Kwi 2014
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2026-06-01, 09:02   

Dzieki. zabieram się za przegląd pompy. zamówiłem na wszelki wypadek zestaw naprawczy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Facebook/CamperTeam