|
Zniesienie opłat drogowych za ponad 3,5 t DMC |
| Autor |
Wiadomość |
bert
Kombatant

Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy Dołączył: 27 Paź 2014 Piwa: 190/11 Skąd: ZDR
|
Wysłany: 2026-06-02, 01:14
|
|
|
| Świstak napisał/a: | | Słusznie. | nie masz wrażenia, że dałeś się podpuścić? |
_________________ Norbert J. Zbróg
świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
 |
|
|
|
 |
SlawekEwa
Kombatant Slawek Dehler

Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 29 razy Dołączył: 10 Lut 2007 Piwa: 265/636 Skąd: Biłgoraj
|
Wysłany: 2026-06-02, 06:22
|
|
|
Zasłużone |
_________________ Życie jest dane wszystkim, ale starość tylko wybranym.
 |
|
|
|
 |
Świstak
Administrator

Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Cze 2009 Piwa: 582/118 Skąd: Legnica
|
Wysłany: 2026-06-02, 22:21
|
|
|
| bert napisał/a: | | Świstak napisał/a: | | Słusznie. | nie masz wrażenia, że dałeś się podpuścić? |
Może troszeczkę...
Wracając do głównego wątku niniejszego wątku który już chyba zaginął gdy wkroczyła polityka lub politycy... Co z kamperami powyżej 3,5t? |
_________________ .
.
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"
Milka - może ją spotkacie?
 |
|
|
|
 |
gryz3k
Kombatant
Twój sprzęt: Detleffs Advantage
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 9 razy Dołączył: 06 Wrz 2010 Piwa: 618/340 Skąd: Warszawa Miedzeszyn
|
Wysłany: 2026-06-03, 15:19
|
|
|
| Świstak napisał/a: | | Co z kamperami powyżej 3,5t? |
Nie wiem ale się wypowiem. Tutaj pewnie eToll zostanie bo jednak w całej Europie tam gdzie są opłaty liczy się tonaż. W Austrii czy Czechach przy zestawie liczy się masa holownika czyli 3,5 t. Holownik cięższy to opłata jak za ciężarówkę. Tak samo Austria. |
|
|
|
 |
RadekNet
weteran

Twój sprzęt: Opel Vivaro
Pomógł: 3 razy Dołączył: 06 Sty 2009 Piwa: 26/76 Skąd: Sligo IE
|
Wysłany: 2026-06-03, 15:39
|
|
|
| gryz3k napisał/a: | | Świstak napisał/a: | | Co z kamperami powyżej 3,5t? |
Nie wiem ale się wypowiem. Tutaj pewnie eToll zostanie bo jednak w całej Europie tam gdzie są opłaty liczy się tonaż. W Austrii czy Czechach przy zestawie liczy się masa holownika czyli 3,5 t. Holownik cięższy to opłata jak za ciężarówkę. Tak samo Austria. |
W Niemczech do 7.5t jednak nie placimy za kampera. Wiec pomysl z wylaczeniem kamperow w Polsce nie byl taki glupi. |
|
|
|
 |
kimtop
Kombatant
Twój sprzęt: CARTHAGO C-TOURER
Pomógł: 15 razy Dołączył: 18 Wrz 2007 Piwa: 148/46 Skąd: Opoczno
|
Wysłany: 2026-06-03, 16:44
|
|
|
| Słowacja i Węgry winieta jak za auto do 3,5t |
_________________ Pozdrawiam.
Polak gorszego sortu
Wódka z lodem szkodzi na nerki.Rum z lodem niszczy wątrobę.Whisky z lodem atakuje serce.Gin z lodem rozwala mózg.Cola z lodem demoluje zęby.
Oznacza to,że lód szkodzi w zasadzie na wszystko. |
|
|
|
 |
gryz3k
Kombatant
Twój sprzęt: Detleffs Advantage
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 9 razy Dołączył: 06 Wrz 2010 Piwa: 618/340 Skąd: Warszawa Miedzeszyn
|
Wysłany: 2026-06-03, 16:48
|
|
|
| RadekNet napisał/a: | | W Niemczech do 7.5t jednak nie placimy za kampera. | W Niemczech ogólnie nie płacimy za autostrady. Przekraczając 3,5 t zestaw też nie płaci. To Polska odbiega od Europy. Czy Pickupem czy kamperem jak ciągnę przyczepę nawet bagażową to tylko w Polsce płacę więcej. Nawet we Włoszech różnica sam samochód a samochód z przyczepą na płatnej autostradzie jest pomijalna. |
|
|
|
 |
bert
Kombatant

Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy Dołączył: 27 Paź 2014 Piwa: 190/11 Skąd: ZDR
|
Wysłany: 2026-06-03, 18:31
|
|
|
| gryz3k napisał/a: | | RadekNet napisał/a: | | W Niemczech do 7.5t jednak nie placimy za kampera. | W Niemczech ogólnie nie płacimy za autostrady. Przekraczając 3,5 t zestaw też nie płaci. To Polska odbiega od Europy. Czy Pickupem czy kamperem jak ciągnę przyczepę nawet bagażową to tylko w Polsce płacę więcej. Nawet we Włoszech różnica sam samochód a samochód z przyczepą na płatnej autostradzie jest pomijalna. | w DE powyżej 7.5 też za KAMPERA nie placimy |
_________________ Norbert J. Zbróg
świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
 |
|
|
|
 |
bert
Kombatant

Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy Dołączył: 27 Paź 2014 Piwa: 190/11 Skąd: ZDR
|
Wysłany: 2026-06-03, 18:34
|
|
|
| i jeszcze, Rumunia i Bułgaria kamper bez względu na DMC wineta jak za osobowy. Słowacja jak za osobowy. Może dla kogoś te kraje to nie Europa, ale... |
_________________ Norbert J. Zbróg
świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
 |
|
|
|
 |
Świstak
Administrator

Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Cze 2009 Piwa: 582/118 Skąd: Legnica
|
Wysłany: 2026-06-05, 14:09
|
|
|
| No tak. Ja, Polak władający językiem polskim od urodzenia nie jestem w stanie zrozumieć USTAWY (że o załącznikach do niej nie wspomnę), a obcokrajowiec ma to zrozumieć chcąc poznać Polskę szczycącą sie miłościa do prostoty i tradycji. Logiczne. |
_________________ .
.
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"
Milka - może ją spotkacie?
 |
|
|
|
 |
Wieluniak_1
zaawansowany
Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy Dołączył: 18 Mar 2011 Piwa: 16/12 Skąd: Polska
|
Wysłany: 2026-06-05, 18:20
|
|
|
| Opłaty dla camperów powyżej 3.5t zostały. Uchwalona ustawa zawęziła obowiązek ponoszenia opłat dla zestawu pojazdów, w ten sposób, ze powstaje on dopiero gdy holownik przekracza 3.5 t ( aktualnie obowiązek jest gdy zestaw przekracza 3.5 t) |
|
|
|
 |
aviator
stary wyga

Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy Dołączył: 15 Sie 2017 Piwa: 71/179 Skąd: Ruda Śląska
|
Wysłany: 2026-06-05, 19:13
|
|
|
| A ktoś gdzieś znalazł uzasadnienie tej decyzji? Teraz laweciarze będą ciągać lawety udające przyczepy campingowe a kampery będą nadal płacić jakbym świadczył usługi transportowe… |
|
|
|
 |
bert
Kombatant

Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy Dołączył: 27 Paź 2014 Piwa: 190/11 Skąd: ZDR
|
Wysłany: 2026-06-05, 20:26
|
|
|
| aviator napisał/a: | | A ktoś gdzieś znalazł uzasadnienie tej decyzji? Teraz laweciarze będą ciągać lawety udające przyczepy campingowe a kampery będą nadal płacić jakbym świadczył usługi transportowe… |
uzasadnienie czegokolwiek biurokratycznego w najjaśniejszej, oczywiście..."botak" |
_________________ Norbert J. Zbróg
świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
 |
|
|
|
 |
Jacek999
zaawansowany

Twój sprzęt: Sam
Dołączył: 21 Paź 2011 Piwa: 27/24 Skąd: Wieś podkrakowska
|
Wysłany: 2026-06-06, 21:43
|
|
|
| Wieluniak_1 napisał/a: | | Opłaty dla camperów powyżej 3.5t zostały. Uchwalona ustawa zawęziła obowiązek ponoszenia opłat dla zestawu pojazdów, w ten sposób, ze powstaje on dopiero gdy holownik przekracza 3.5 t ( aktualnie obowiązek jest gdy zestaw przekracza 3.5 t) | ,
A nie jest tak jak poniżej, nie widzę tu żadnych ograniczeń dmc ?
U S T AWA
z dnia … 2026 r.
o zmianie ustawy o drogach publicznych
Art. 1. W ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2025 r. poz.
889) w art. 13 w ust. 3a w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem oraz dodaje się pkt 4 w
brzmieniu:
„4) samochodowe specjalne kempingowe oraz zespoły pojazdów składające się z
pojazdu samochodowego i przyczepy specjalnej kempingowej, wykonujące
przejazd w ramach turystyki indywidualnej.
”
link do projektu:
https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/0/DDB3E3CF01883787C1258DF5003B3385/%24File/2551.pdf
. |
_________________ Jacek |
|
|
|
 |
Wieluniak_1
zaawansowany
Twój sprzęt: Eura Mobil integra 726
Pomógł: 3 razy Dołączył: 18 Mar 2011 Piwa: 16/12 Skąd: Polska
|
|
|
|
 |
|
|