Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie ALDE.
Autor Wiadomość
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2019-11-10, 12:04   Ogrzewanie ALDE.

Po wizycie na targach w Brnie naszła mnie cheć zmiany kampera.Model i marka która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie instaluje ogrzewanie Alde. Czesi przekonują mnie że to znacznie lepsze i bardziej nowoczesne rozwiązanie jak truma6. ALDE.podobno zużywa 20%MNIEJ GAZU.Jestem ciekawy co koledzy w tym temacie,może ktos ma u siebie zamontowane te podobno "cudo"? Pozdrawiam.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/100
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2019-11-10, 12:47   

Nie mam dużego doświadczenia, bo to moja pierwsza jesień z ALDE. Do trumy już nigdy nie wrócę. Wspaniałe jest grzanie ciepłem z silnika w czasie jazdy i prądem podpięty pod 230v Ogrzewanie jest cichutkie a ciepło naturalnie rozprowadzone. Co do zużycia gazu.... ciagle mecze pierwsza butle i to jeszcze ta z wakacji - rok temu z truma skończyła mi się już na powrocie z wakacji a w tym roku grzeje zdecydowanie więcej i dłużej :)
Ja mam 3010 w nowych montuja 3020 a tam można już chyba całkowicie wyłączyć grzanie CWU podczas ogrzewania, zawsze to dodatkowa oszczędność.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2019-11-10, 14:23   

Wielkie dzięki Aviator, takie info to miodzio nie tylko dla mnie.Pewnie jeszcze inni koledzy zabiorą w tym temacie głos.Pozdrawiam.
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-11-10, 15:37   

Jeżeli myślisz o oszczędności (dłuższym czasie postoju na butlach), to raczej na to nie licz. Fizyka jest fizyką, do ogrzewania trzeba konkretnej ilości energìi. Na czym miałaby polegać ta oszcżędność?, pompę ciepła dołożyli? . Jeżeli Alde daje jakieś oszczędności to z pewnością nie jest to 20, a najwyżej parę procent.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DK-Tadeusz 
doświadczony pisarz
On the road again

Twój sprzęt: Hi-Ace 94 + Dethleffs
Nazwa załogi: On the road again..
Dołączył: 17 Gru 2017
Piwa: 9/16
Skąd: Dania
Wysłany: 2019-11-10, 15:49   

20% jak najbardziej !
Ogrzewając sam dół kampera (domu) podłoga jest ciepła, a nogi to termostat człowieka. Wtedy automatycznie sami obniżamy temperaturę. To jedna z zalet podłogówki. :spoko
_________________
On The Road Again
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/100
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2019-11-10, 15:56   

Pompa obiegowa chodzi cały czas a grzanie uruchamia się co jakiś czas na chwile, nie grzeje non stop.
Nagrzewasz czy to z silnika przed przyjazdem na miejsce, czy gazem, zostawiasz włączony obieg i bez grzania po 2-3h dalej masz ciepełko, z podpieciem pod 230v to już wogole gazu możesz nie zużywać.
Nie każde ALDE ma podłogówkę i wymiennik ciepła z silnika, to są opcje dodatkowe.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kalinin 
weteran
mirek@kalinin.pl

Twój sprzęt: Laika Kreos 4012
Nazwa załogi: Kalinka
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 398/477
Skąd: Jedlińsk k/Radomia
Wysłany: 2019-11-10, 16:04   

Mialem ogrzewanie Alde w kamperze z zabudowa Knausa . To jest "mercedes" i nie ma porownania z Truma 6..
_________________
Rozum przychodzi z wiekiem, najczęściej jest to wieko trumny.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2019-11-10, 17:11   

Jedyną wadą jest waga. Cięższe niestety od TRUMY. Ale jak ma ktoś zapas w DMC . to wtedy nie wada.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2019-11-10, 18:23   

Dotąd nie wymyślili do carawaningu nic lepszego od ALDE
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Edward 
zaawansowany


Twój sprzęt: C-line SUPERIOR z gwiazdką
Nazwa załogi: EDIR
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2009
Piwa: 23/6
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2019-11-10, 18:25   

Jeśli chodzi o ogrzewanie to coś już wiem po waszych wypowiedziach,czyli zdecydowanie trzeba wchodzić w ten temat , ale jak jest z grzaniem ciepłej wody ?
_________________
Najważniejsza jest dla mnie przyszłość, bo to tam zamierzam spędzić resztę mojego życia... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
aviator 
zaawansowany


Twój sprzęt: Pilote Explorateur G743 XLC
Nazwa załogi: Ania i Tomek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sie 2017
Piwa: 20/100
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2019-11-10, 18:28   

Normalnie: grzejesz sama wodę lub wodę i ogrzewanie.
Masz dwie prędkości normalna i większa ilość wody (Ten tryb działa chyba pół h)
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koozi 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: French Charm
Nazwa załogi: KiteFamily
Dołączył: 25 Mar 2012
Piwa: 3/3
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-11-10, 18:30   

Mam ALDE używam od roku latem i zimą.
W kamperze jest zdecydowanie cieplej niż w poprzednich na Trumie. Na pewno przyczynia się tez do tego podwójna podłoga , przez którą nie ucieka ciepło . Wymiennik który pozwala na grzanie z silnika jest rewelacją zwłaszcza w długiej podróży . Jeśli chodzi o oszczędności gazu , to faktycznie są , ale na pewno nie na takim poziomie . Myśle ze zużycie mam może o 10% mniejsze, ale też kampera mam większego od poprzedniego.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony - w kamperze ciepło rozkłada się równomiernie na całej przestrzeni .
Ostatnio zmieniony przez koozi 2019-11-12, 17:25, w całości zmieniany 2 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jsaluga 
zaawansowany


Twój sprzęt: Mc Louis mc2
Nazwa załogi: WZDuzeiMale
Dołączył: 07 Wrz 2016
Piwa: 20/69
Skąd: Slask
Wysłany: 2019-11-11, 13:06   

Edward pytał czy ogrzewanie Alde da 20% oszczędności na gazie. I odpowiedź jest oczywiście, że NIE. Koledzy piszą, że uzyskują taką oszczędność, ale nie zauważają, że porównują wersje letnie kamperów z zimowymi o dodatkowej podłodze. Tak tutaj z pewnością zaoszczędzisz na TRUMIE 20% gazu., na ALDE pewnie też.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
OMEGA 
weteran

Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINIE 4,9
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lip 2007
Piwa: 40/52
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2019-11-11, 14:37   

Te 20% ceny gazu jak się ma do ceny TRUME do ALDE czy to się w ogóle spłaci , ile się jeżdzi zimą ???.

Jeśli bym miał specjalne ze względu na ogrzewanie zamawiać kampera z tym ogrzewaniem to bym się głęboko zastanowił bo samo ogrzewanie ALDE jest drogim ogrzewaniem ale jest wygodne , wielkiej oszczędności w zużyciu gazu bym się nie doszukiwał ale jeśli bym kupował używany i by miał takie ogrzewanie to bym się cieszył ale ten sam kamper z ALDE będzie droższy niż z TRUMĄ o ile ?
to trzeba by było sprawdzić u producenta kamperów w cenniku.

Oszczędności gazu wolałbym szukać w lodówce na 12V , dwa akumulatory i solary na dachu , tu widzę oszczedność w gazie , jeżdzi się cały rok . pozostawił bym 230V i gaz na ewentualność .
_________________
Marian

za stary by pracować , za młody by umierać , za to akurat do podróży bliskich i dalekich.
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=10387
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2019-11-11, 16:04   

W tamtym roku o tej porze zmieniałem kampera. I szukając natknąłem się na rocznego Dethleffsa .Właśnie Z ALDE . Wszystko dobrze ale kamper z tym ogrzewaniem zarejestrowany z uwagi na wagę .Zarejestrowany był na trzy osoby a identyczny z Trumą na cztery. Nie mam pojęcia o ile jest cięższe . Ale chyba sporo skoro takie ograniczenie. Kolega ma od kilk lat i sobie chwali . U niego śą take mini kaloryfery i rurki które tą ciecz rozprowadzają. Dla mnie to nie wielka różnica . Może gdybym zimą więcej użytkował to tak. W obecnej chwili , to mi wszystko jedno. Kamper zimowy z podgrzewaną na całości podłogą i kilkoma wyjściami ogrzanego powietrza daje rade. A co do chałasu podczas pracy . Nie słyszę różnicy. Jeżdżąc z w/w kolegą i zatrzymując się to pierwsze żarcie u nas . Bo u nich jeszcze długo chłodno. On nie ma połączenia z silnikiem. I nagrzanie jego kampera z ALDE trwa dłużej.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***