Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Milka 2
Autor Wiadomość
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 92/179
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2021-07-04, 10:11   

Świstak napisał/a:
....
W pracy troszkę wolniej, miałem więc po raz pierwszy od niepamiętnych czasów godzinkę czy dwie...... i jakoś tak z niczego wyszło mocowanie do silnika spalinowego dla pontonu. .....

szkoda że nie masz 3 dni wolnego bo byłaby Milka 3 z relacją z budowy.... ;)
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
sator
zaawansowany


Dołączył: 30 Lis 2010
Piwa: 5/2
Wysłany: 2021-07-04, 10:55   

Świstaku napiszesz więcej o samochodzie Milka2? Szukam właśnie bazy na swojego i celuje w Atego 7,5 tony. Dlatego wszelkie informacje z pierwszej ręki będą bezcenne. Jaki to model silnika? jakie plusy i minusy, dobre i słabe strony, opłaty jak oc itp, spalanie i wszelkie informacje praktyczne poproszę baaaaardzo.
_________________
"Świat jest wielką księgą. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną jej stronę."
św. Augustyn
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Meyer 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Iveco Daily
Dołączył: 27 Cze 2020
Piwa: 11/6
Skąd: Mazovia
Wysłany: 2021-07-04, 15:17   

Spodziewałbym się mocnego, ale elektrycznego silnika.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2021-07-05, 09:32   

Silnik elektryczny też mam, najmocniejszy jaki jest dostępny na 12V czyli 65lbs. I ten elektryczny silniczek jest wręcz fenomenalny gdy nie ma wiatru albo nie trzeba płynąć pod prąd... Popływałem wczoraj po Odrze i w czasie kontroli jedyne co interesowało funkcjonariuszy to obowiązkowe wyposażenie łodzi czyli kamizelki ratunkowe, co do silniczka uwag nie mieli. Zdecydowałem się na dwu suwa ze względu na mniejszą wagę oraz teoretyczny brak oleju silnikowego który mógłby się rozlać w bagażniku, teraz okazuje się że i tak będzie jeździł na zewnątrz, a używam go właściwie tylko na przelot bo hałasuje. Po początkowym okresie docierania kiedy oleju lałem zdecydowanie ponad miarę, teraz przy dobrym oleju syntetycznym zapachu praktycznie nie czuć, i nawet przy małym obciążeniu pracuje równiutko na każdym cyklu, ale wciąż jest to warczący klocek a nie smukła, lekka i cichutka elektryczna drobinka zasilana z akumulatorka LiFePO którego w normalnych warunkach nie sposób wykorzystać do cna w ciągu jednego dnia zwiedzania.

Motorynka to Honda NC 750 ze skrzynią DCT - bardzo wygodny i przyjemny w prowadzeniu motocykl szosowo-turystyczny. Ze względu na starzejące się kości oraz postępujące lumbago musiałem pożegnać się ze swoją ukochaną Yamahą Virago. Żal ukochanej piękności, ale Honda spisuje się jako drugi środek transportu zdecydowanie lepiej - łatwiej ją na rampę załadować, oświetlenie przednie LED, a przy niskoobrotowym silniku i cichym wydechu skrzynia DCT zwalnia z ciągłej kontroli obrotomierza i pozwala cieszyć się widokami. Fenomenalnym wręcz rozwiązaniem jest schowek w miejscu zbiornika paliwa....

Wady, zalety i szczegóły techniczne podwozia Atego znajdziesz na początku wątku, po kilku latach eksploatacji mogę jedynie dodać że auto spisuje się perfekcyjnie, jest bezawaryjne, hamulce są wystarczające a silniczek przy czystym układzie paliwowym daje sobie radę w największych górkach. Jedyna awaria to pęknięty kielich wydechu przy turbinie. Poza wymianą płynów i filtrów oraz wyrzuceniem akumulatorów rozruchowych nie robiłem przy podwoziu nic. Obowiązkowo szukać tylnego mostu z blokadą! Skrzynia biegów szóstka bez przebitki jest perfekcyjnie dopasowana do jazdy zgodnie z obowiązującymi nas przepisami. Spalanie średnio około 14-15, choć przy odrobinie starań można zejść poniżej 13. Mogę gorąco to podwozie polecić. Czasem spoglądam w stronę Iveco 5 lub 7 ton które wydają się niższe w tylnej części i bardziej osobowe w kabinie, ale dokładnych porównań jeszcze nie robiłem. Jestem ciekaw Twoich wniosków z takich porównań.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zbynek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był: Knaus Boxstar 600
Dołączył: 22 Kwi 2017
Otrzymał 8 piw(a)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2021-07-06, 19:23   

Świstak napisał/a:
Zdecydowałem się na dwu suwa ze względu na mniejszą wagę oraz teoretyczny brak oleju silnikowego który mógłby się rozlać w bagażniku, teraz okazuje się że i tak będzie jeździł na zewnątrz, a używam go właściwie tylko na przelot bo hałasuje. Po początkowym okresie docierania kiedy oleju lałem zdecydowanie ponad miarę, teraz przy dobrym oleju syntetycznym zapachu praktycznie nie czuć, i nawet przy małym obciążeniu pracuje równiutko na każdym cyklu,


A jak z legalnością używania takiego silnika?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2021-07-07, 11:20   

Nic mi nie wiadomo na temat nielegalności używania takiego silnika, przynajmniej w Polsce. O ile wiem są jakieś obostrzenia w jakichś obszarach w Austrii czy Szwajcarii, ale te kraje - pomimo że przepiękne - omijam szerokim łukiem ze względu na zbyt wiele obostrzeń o których przeciętny zjadacz chleba nawet nie ma pojęcia.
Podsumowując - silnik spalinowy z założenia posiadam jako rezerwowy, alarmowy czy też przeznaczony do jakichś specyficznych jednorazowych zadań. Za jedyny słuszny napęd uważam żagiel, ostatecznie silniczek elektryczny. Bo do płaskodennego pontonu dość ciężko jest zamontować żagiel...
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2021-07-13, 10:10   

Kolejne usprawnienie: klimatyzacja sypialni. Mój Fral FSC 03 odczekał 2 lata w garażu aż znalazłem godzinkę na jego zamontowanie.
Przed zamontowaniem rozebrałem go i przy pomocy gąbki doszczelnilem kanały wewnątrz urządzenie aby zminimalizować mieszanie się powietrza. Nie robiłem przeróbki elektroniki opisanej przez kolegę Raven22 ponieważ moja przetwornica jest na tyle solidna że byle klimatyzatorek nie robi na niej absolutnie żadnego wrażenia :mrgreen: Na zewnątrz obudowy kanał wlotowy i wylotowy okleiłem gąbką aby doszczelnić połączenie klimatyzatora ze ścianą zewnętrzną kamperka, a następnie całość przymocowałem w rogu sypialni gdzie wcześniej w odpowiednich miejscach wyciąłem otwory na zewnątrz. Urządzenie skonstrowane jest w taki sposób że nie jest konieczne odprowadzanie skroplin - w normalnych warunkach są one kierowane na skraplacz, tam odparowywane i wraz z gorącym powietrzem wyrzucane na zewnątrz, jednak obawiam się o ilość wilgoci w małej przestrzeni kampera, a z racji braku dostępu do dodatkowego zbiornika skroplin po zamontowaniu klimatyzatora na stałe, zdecydowałem się na dokompletowanie rurki i wyprowadzenie skroplin na zewnątrz. Mocowanie całości wykonałem przy pomocy pasa transportowego. I już... Działa perfekcyjnie. Nie jest nadmiernie hałaśliwy, moc czynna na poziomie 250- 270W a ruchome skrzydełka na wylocie błyskawicznie mieszają powietrze w całej sypialni. Zakup uważam za bardzo udany i doskonale spełniający swoje zadanie pod warunkiem odpowiedniego montażu. Nie mam porównania z innymi urządzeniami tego typu w kamperze, ale póki co stosunek wydajności do ceny, wagi i zapotrzebowania na energię elektryczną uważam za bardziej niż satysfakcjonujący.

20210711_144520_134.jpg
Plik ściągnięto 929 raz(y) 43,07 KB

t_20210711_144128_196.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 44,74 KB

t_20210711_144149_159.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 41,42 KB

t_20210711_143931_117.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 79,34 KB

t_20210711_143907_151.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 70,14 KB

t_20210711_143825_445.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 76,91 KB

_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***